Jump to content

Nefesli Enstrüman Çalan Biri Var Mı?

Önerilen İletiler

Umarım bu konunun yeri burasıdır.

Selamlarr, biraz garip bir konu olacak ama gerçekten en iyi yol buraya yazmak gibi göründü gözüme. Belirli bir süredir müzikle uğraşıyorum, piyano ve elektro gitar çalıyorum ama uzun süredir nefesli bir enstrüman çalmanın hayalini kuruyorum. Fakat nefesliler konusunda gerçekten kısıtlı bilgiye sahibim. Eğer herhangi bir nefesli enstrüman çalan varsa ve benim sorularımı cevaplamak isterse mesaj atarsa çooook sevinirim.  :angel2-onion-head-emoticon:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 23
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Arkadaşlarına sinir oldum

Yok ne demek ileride bakarsınız sorun değil. Bence deneyin bir başlayın hızlı tempolu ve orta tempolu parçalardan. Flütte temelde iki çeşit zorluk var ilki uzun notalar ikincisi aşırı hızlı parçalarda

Ben flüt çalıyorum çalacağın nefesli çalgı ailesine göre değişir vereceğim taktikler ama yaşın ilerlemeden başlamanı öneririm öncelikle bir de sigara içiyorsan içmemeni. Verebileceğim nasıl bir taktik istiyorsun bilmiyorum ama eğer benim gibi tahta nefesli ailesinden bir şeyler çalmak istiyorsan kısaca temelde iki çeşit flüt var klarnet ve transverse diye geçer aslında klarnet denen enstrumanın adı halk arasında düz flüt denen klarnet ailesinden gelir. Klarnet obua saksafon ve benzeri bir şey çalacaksan çok bir bilgim yok onlar hakkında ama tahta nefesliler ailesinin hepsi özünde aynı. (aile olarak almamın nedeni pirinç çalgıların-mesela bandolarda kullanılan trompet tuba ve benzeri bando çalgıları- dinamikleri farklı o yüzden ona da doğru hatırlıyorsam metal nefesliler deniyordu burda istisnalar var "yan" flüt ve saksafon metal olmalarına rağmen tahta nefesliler kategorisindedir çünkü dinamikleri tamamen tahta nefeslilerle aynıdır.)

Tahta nefeslilerden başlayacağını var sayarsak transverse (halk arasında yan) flütlerin her cinsinin üfleme tekniği aşağı yukarı aynıdır zor gibi görünür ama bir veya 2 haftada kaparsın tüm mesele dudakların gerginliği ve hava akışını kontrol etmektir. Biraz araştırma ile bununla ilgili birkaç video bulabilirsin açıkçası ben flütü tamamen evde tek başıma öğrendim ve orta seviyede bir yerlerdeyim. Sevmeme rağmen ciddi ciddi geliştirdiğim bir yeteneğim olmadı hiç. Bunu şu sebeple söylüyorum biraz yeteneğin varsa ve müzik geçmişin varsa öğrenmesi çok kolaydır nefesliler tüm mesele dayanıklılıkta gizli. Temel teknikten başlarsak önce diyafram nefesine geçmeyi öğreneceksin. Bunu gündelik hayatında da kullanmaya devam etemeni öneririm yaklaşık 7 yıldır diyaframımla nefes alıyorum ve ciğerlerime giden her havayı hissettiğimi, yaşam kalitemin arttığını söyleyebilirim. Diyaframla nefes almak akciğer kapasiteni ve üfleme kuvvetini verimli kullanmana çok yardımcı olur. İlk  yapacağın egzersizler diyaframdan kontrollü nefes almak (mesela 5 saniye nefes almak 15 saniye boyunca vermek gibi), boş embochure'e üflemek (ambişür diye okunur müzikal bir terimdir, Üfleme deliği anlamına gelir.) ardından bu iki tekniği birleştirip olabildiğince uzun süre üflemeye çalışman ciğerlerini açacaktır. Burada bir dipnot düşmek istiyorum kendim astım hastası olmama rağmen bu antrenmanları yaptığım ve flüt çaldığım için solunum fonksiyon testlerim her zaman yaşımın ve kilomun normallerinin üstünde gelirdi bu nedenle artık tedavi almam gerekmiyor hatta. Bunlar en basit antrenmanlardır boş embouchure'den iyi temiz ve uzun süren bir ses almayı başardıktan sonra artık yavaş yavaş notalara geçebilirsin. Geleneksel yan flütler kullanacaksan bu noktada işin biraz daha zor çünkü yarım sesleri elde etmek ustalık gerektiriyor. Sırf bu nedenle modern tuşeli flütler geliştirildi. Bu sayede yarım sesler için perdeleri yarım açmak gerekmeden tuşa basarak 12 sesi elde edebiliyorsun. Doğal olarak insanların 10 parmağı olduğu için geleneksel flütler genellikle 6, 7 veya 8 delikli olur en ekstrem örnek 9 deliklidir ki 8 delikli bir yan flütü çalmak zordur denge nedenlerinden dolayı. (Tabii bu sorun modern orkestra flütlerinde yoktur.) Bu bilgileri verdiğime göre şimdi yavaş yavaş notaları öğrenmeye başladığında hala ciğerlerini eğitmeye ve uzun süre nefes verebilmeye alış. Bütün iş ciğerlerde değildir ama önemli olan çok hava almaktan ziyade aldığın çok havayı verimli kullanabilmektedir bu nedenle dudaklarına da sürekli çalış bu işin püf noktası dudaklar ve nefes kontrolüdür. ilk oktavdaki tüm notaları öğrendikten sonra sırada ikinci oktav var nefesli çalgılar diğer çalgılardan farklıdır yeni oktava geçmek için parmakları hareket ettirmezsin. Genellikle ilk oktavda kullandığın perdeler ikinci oktavda da aynı sesi verir bu yandan çok rahat ve kolaydır oktav geçişleri. Öte yandan bir oktav yükselmek için daha şiddetli üflemen ve üfleme açını değiştirmen gerekir. Normalde birinci oktavda tam karşına üflersin bu sayede havanın bir kısmı flüte bir kısmı dışarı çıkarak bir kırılım gerçekleştirir ve bu da bir titreşim doğurur. Fakat 2. ve 3. oktavlarda çok hafif flütün içine doğru üflemeye başlarsın ama bu biraz daha ustalık gerektiren bir beceridir ilk başlarda sadece daha şiddetli üflemen iş görecektir. Neyse işi fazla uzattım umarım sıkmamışımdır seni. Br de bu olayların üstüne türkçesini bilmediğim circular breathing adlı bir teknik var bu teknik sayesinde nefes alma arası vermeden durmadan flütü çalabiliyorsun diğer bir değişle flütü çalarken nefes alıyorsun ama bu teknik aşırı yüksek seviyeli bir iş ciddi ciddi çok çalışma gerektiriyor ama bu çabalara değer :D.ek bilgi olsun diye ekliyorum

Klarnet flütlere gelirsek onların üfleme teknikleri nispeten daha kolaydır ve çoğununkini ciddi bir çalışmayla 5 10 dakikada öğrenirsin yukarıda saydığım nefes teknikleri ve nota teknikleri burada da geçerli ve burada da önemli olan çok hava üflemek değil havayı yeterli ve verimli üflemektir. Bir de vibrato tekniğinden bahsetmeyi unuttum flütlerde vibrato biraz kolaydır. Çünkü yapılış yolu doğaldır şarkı söylediğinde nasıl vibrato yapıyorsan flütünki de aşağı yukarı öyledir sesi içinde titreştirirsin spesifik olarak diyaframınla yolladığın havayı titretirsin bu sayede o eşsiz vibrato tınısı elde edilir. Şarkı örneği kafa karıştırabilir sanırım ıslıkla vibrato yapmakla aynı iş flütte vibrato yapmak. Umarım faydalı olmuştur kafana takılan bir şey varsa sorabilirsin cevabında daha spesifik bir enstruman seç lütfen neyi istediğini bilmediğimden çok şey anlattım :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Eklemeyi unuttuklarım olmuş ve önceki metne nasıl eklerim bilmiyorum aç karna flüt çalma hastayken çalma ve yorgunken çalma başın döner. Yemek yedikten hemen sonra da çalma ve her çalışından sonra içini temizle yoksa içinde bakteriler mantarlar küfler ürüyor ki üremeleri için harika bir ortamdır. Çünkü nemli ılık ve karanlıktır. Yemek yedikten hemen sonra çalma dememin nedeni ağzındaki yemek kalıntıları ve yemek yerken salgılanan tükürük gibi salgılar flüte hücum eder. Öte yandan da hazımsızlık, gaz hıçkırık ve şişkinlik de yapar diyaframı aktif ve güçlü bir şekilde kullandığın için. Flüt çalarken kana karışan oksijen miktarı biraz azalacağı için aç susuz asla çalma (elin ayağın titrer başın döner tansiyonun düşer.), çalarken yanında su bulundurmayı ihmal etme. Bir de garip bir bilgi olsun diye yazıyorum diyaframını iyi yönetemezsen miden havayla dolabilir ve sürekli geğirme isteğin gelebilir öte yandan bunu kontrol etmeği öğrenip istediğin her an geğirebilirsin hatta zorlarsan kusma kaslarını kontrol etmeye kadar gider bu ve kusmak istediğinde kusabilirsin.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...
lntegral, 1 saat önce tarihinde yazdı:

Astım hastaları yan flüt çalabilir mi :lonely-onion-head-emoticon: Çok istiyorum ama hiç çalabilir diyeni duymadım belki duyarım :lonely-onion-head-emoticon:

Yukarıda uzun uzun yazmış ya astım olmasına rağmen çalabiliyormuş

@DarknesUnleashed tebrik ederim cidden müzik aletleri konusunda bu kadar bilgili olmanı 

Sakıncası yoksa mesleğini sorabilir miyim?

Bir de ney hakkında ne biliyorsun:whistling-onion-head-emoticon:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

pseudohomophylus, 2 saat önce tarihinde yazdı:

Yukarıda uzun uzun yazmış ya astım olmasına rağmen çalabiliyormuş

@DarknesUnleashed tebrik ederim cidden müzik aletleri konusunda bu kadar bilgili olmanı 

Sakıncası yoksa mesleğini sorabilir miyim?

Bir de ney hakkında ne biliyorsun:whistling-onion-head-emoticon:

Egzersiz yapa yapa yendim hastalığı diyor yeniliyor demek ki :happy-dancing-crazy-rabbit-emoticon:Baya umutsuzum arkadaşlarım üflemelileri unut demişlerdi :lonely-onion-head-emoticon:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.