Jump to content

Nakitai watashi wa Neko wo kaburu (NakiNeko) animasyon tanıtımı ve incelemesi

Önerilen İletiler

Öncelikle herkese iyi hafta sonları dileyerek yazıma başlamak istiyorum.
Bu yazıda Nakitai watashi wa Neko wo kaburu (NakiNeko) animasyon filminin tanıtımını yapacak ve ardından ufak ufak spoiler içeren incelemeyle de yazıyı sonlandıracağım.

Anime filminin genel özellikleri:
İsim: Ağlamak isteyen ben, kediyi kuşanıyorum/Bir bıyık ötede /Nakitai watashi wa neko wo kaburu/NakiNeko/A whisker away

(NakiNeko yazması daha kolay olduğu için bahsederken bunu kullanacağım kesinlikle üşengeçliğimden değil :onion_emo_2_by_theg_force:)
IMDb: 6.9(358)

MAL:7.67(7,097)

Güncelleme

10/12/2020 

IMDb: 6.7 (4,528)

MAL: 7.41 (77,152) 
Tür: Drama, Doğaüstü, Büyü, Romantizm
Stüdyo:
-Studio Colorido
-Toho animation
-Twin Engine

Senaryo: Okada Mari (AnoHana, Kuroshitsuji)
Yönetmen: Satou Junichi (Sailor Moon, Princess Tutu, Tamayura)
Shibayama Tomotaka (Ao no Exorcist, Hai to gensou no grimgar, Shigatsu wa kimi no uso)
Sanat yönetmeni: Takeda Yuusuke (Kimi ni Todoke, Dimension W)
Karakter tasarımı: İkeda Yumi (Gravity Daze the animation: Ouverture)

Seslendirenler:

Miyo Sasaki  --> Mirai Shida

Kento Hinode -->Natsuki Hanae

c1d5fa41e6a2d686c3ca59e02e1d34a9.jpg

Son zamanlar pek çok platformda adını duyduğumuz Netflix,

NakiNeko animasyon filmini tüm dünyada eş zamanlı olarak yayınlayacağını duyurdu.

5 Haziran'da yayınlanması planlanan film tüm dünyada gözleri kendine çeviren

Covid-19 pandemisi nedeniyle gecikmeli olarak 18 Haziran'da yayınlandı.
Studio Colorido daha önce Mirai no watashi, Fastening days gibi reklam tipi animelerin yanında Typhoon no Noruda'yı da başarılı bir şekilde izleyiciyle buluşturmuştur. İlk orijinal filmi 2018 de çıkan Penguin Highway olup stüdyonun 2 . orijinal filmi NakiNeko'dur.
Karakter tasarımları doğal olarak önceki yapımlara benzerlik gösteriyor. NakiNeko'da soğuk ve donuk renklerden farklı olarak daha sıcak ve parlak renklere geçiş yapılmış.
Öykümüz ortaokul 2. sınıf öğrencisi Muge lakaplı(Mugendai Nazo ningen= ebedi sırlı/anlaşılmaz insan) güleç, sevimli ve etrafında bulunan diğer herkesten farklı olarak duygularını davranışlarına yansıtan Miyo adlı kızımızın başından geçenleri konu alıyor.
Miyo yaptığı her şeye rağmen onu görmezden gelen sınıf arkadaşı Hinode'ye tabiri caizse yanıp tutuşmaktadır.
Miyo'nun Hinode'ye yaklaşmak için elindeki tek kozu onu bir kediye dönüştüren maskedir. Miyo, kedi-insan formu arası geçişler yaparken fiziki formu dengesizleşince tekrar insana dönebilecek midir?

Dikkat burası spoiler içerir

Spoiler

Hikayedeki ana karakterimiz Miyo gerçekte hislerini o kadar da açığa vuran bir tip değildir. Dışarıdan güçlü görünmeye çalışsa da göründüğü kadar güçlü değildir. O küçük yaşta annesi tarafından terk edildiğini, babası ve cici annesinin evinde bir fazlalık/yük olduğunu düşünür. Hayata tutunmak için yaşamının merkezine Hinode'yi koyar. Onu destekler. Okulda arkadaşlarının yanında kocaman gülümseyen bu kız eve geldiğinde odasından akşam yemeği haricinde hiç çıkmaz.

Maskeyi garip bir kediden alması ile birlikte artık günlük rutini Hinode'nin yaşadığı yere gitmek olmuştur. Hinode kedi halinde gelen Miyo'ya ölen köpeğinin adını -Tarou- verir her geldiğinde onu besler. Hinode ailesine ve arkadaşlarına gerçekte ne istediğini söyleyemeyen bir karakterdir.  Ailesi istemeyip karşı çıksa da o aile mesleği olan seramik işçiliğini devam ettirmek ister.
Her iki karakter de günlük hayatta sıkça karşımıza çıkan belki bir arkadaşımız, arkadaşlarımızın arkadaşları,  sağda solda duyduğumuz elin oğlu ya da elin kızı kadar tanıdıktır, yakındır. Her iki duruma da kolaylıkla empati yapılabilir.
Hinode Miyo'yu tanımadığı halde ondan nefret ettiğini söylediğinde Miyo evden kaçar, artık tutunacak hiçbir dalı olmadığını düşünür. İnsanlığından vazgeçer. Ortadan kaybolur. Tanıdık geliyor mu? Belki her gün aramızdan bazıları böyle ortadan kayboluyor. Animasyondaki mutlu son tabii Miyo eski yaşamına geri dönüyor ancak gerçek hayatta söylediğimiz sözlerin (özellikle nefret söylemlerinin) başkası için ne derece önemli olduğunu bilmeden o kadar kolay ağzımızdan çıkması korkunç.

Sosyal mesaj da umarım yerlerine ulaşmıştır.

Animasyona dönecek olursam  aşırı duygusal veya aşırı heyecanlı dakikalar yaşatmıyor. Romantizm arayanlar sizin için de üzgünüm öpüşme veya tatmin edici bir sarılma sahnesi bile yok. Belli bir tınıda seyrediyor. Sonlara doğru olaylar az biraz hareketleniyor, en sonda da tahmin edilebilir bir sonla bitiyor.

Karakter ve mekan çizimleri bir yana bir konudan bahsetmeden geçmek istemiyorum.

Kediler...

Kedi çizimlerine bayıldım bunu es geçemem.

Tiplerine, mimiklerine, duruşlarına kısacası her kedi sahnesine düştüğüm bir animasyondu. 

Japon sanatçı Mojacookie tarafından çizilmiş. Kesinlikle kedilere duygu vermede başarılı olduğunu söyleyebilirim. 

c5f060dacedec83843400b9f5b25220a.jpg

Müzikleri güzel ama en çok yağmur sesini beğendim.
Elimizdekilerin kıymetini kaybetmeden bilelim mesajıyla ve hafif bir tebessümle bitiriyoruz.

Oldukça güzel bir animasyondu. İzlerken pek bir beklenti içinde olmadığımdan olsa gerek ben beğendim. Benim için bir "Kimi no na wa" veya "Koe no katachi" kadar olamaz, kedileri seven, canı sıkılan, vakti olan arkadaşların izlemesini tavsiye ederim.

Sadece kediler için bile izlemeye değer:P  
Kedilerin dünyası nasıl acaba?

Kedi olsam ne güzel olurdu... diye aklınızdan bir kere bile geçirmişseniz oldukça keyif alabilirsiniz.

Son olarak puan verecek olursam 8,5/10 veririm.

Evet evet bol keseden puan veriyorum ancak benim animasyonlara zaafım var.

Buraya kadar okuyan herkese çok teşekkür ederim.

Seviliyorsunuz :thank_you__onion_by_elcerbero:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Aa ben bu filmi izlemedim ama şimdi okursam spoiler falan yerim. Çok derine inmiyorum. Filmi izleme fırsatım olduğunda geri dönüş yaparım unutmadan umarım :) Emeğine, eline ve düşüncelerine sağlık :magic-left-crazy-rabbit-emoticon: Sen yazmışsan doğrudur hocam! 

Edit: Desem de okuyuverdim spoilerlardan kaçınmışsın gerçi kıkıhkıh!

RESPECT!

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.