Jump to content

Aegisub yardım

Geekoloji

Önerilen İletiler

Esen.

Aegisub ile çeviri ediyorum arada sırada fakat aklıma takılan iki soru var idi.

İlk olarak, videoda belli bir yeri -defter sayfası, kredi kartı gibi- "o yerin rengi ile" ve o yere uygun olarak yani taşırmadan falan üstündeki yazıları örterek yazı eklemeyi nasıl edebiliriz?
Yazı yazmada problem yok fakat o yer ile aynı renkte kapatmayı bilmiyorum, internette bakınca da bulamadım.

İkinci olarak, seçilen belli bir zaman aralığındaki yazının videoda herhangi bir yöne doğru ve istediğimiz hızda nasıl kaydırabiliriz?
Bunun ayarını gördüm fakat tam manasıyla anlayamadım, biraz şansa oluyor. Hızı bazen istediğim gibi bazen de çok katı, tezine kayıyor isediğim gibi olmuyor.

Bunlar için resimli ya da kısa videolu anlatım olursa hem benim için hem de başka bilmeyen arkadaşlar için çok iyi olurdu.
Teşekkürler şimdiden.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

1. ssdeki 1 numaralı tuş yazıyı istediğin yere yerleştirmeni sağlıyor

2. tuş ise onu yukarı aşağı doğru eğimli olarak çevirebilmeni sağlyıor

3. tuş ise seçili olan zaman aralığında en başta olan yerden videoda ikinci seçtiğin yere doğru haraket ettiriyor (altyazı kısmında oluşan komut kısmından en sondaki 2 sayıyı değiştirerek sayıyı ayarlayabilirsin) Not: 100=1 saniye

Arkaplana yazmak için ise yazı stilini değiştirerek outline ve shadow kısmını büyüterek yazının gölgesiyle arkasının görünmesini engelleyebilirsin. İstediğin rengi seçmek için ise yine aynı yerden rengini ayarlarken damlatmalık kısmından aynı rengi seçip beyaz yerden tam pixeli seçebilirsin

herhangi bir sorun olursa dc : szerzno#1451

Screenshot_4.png

Screenshot_5.png

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

YouTube'a Aegisub typesetting guide yazarak da bakabilirsin çeşitli güzel rehberler var. Ama genel olarak çok ağır typesetting öğretiyorlar ve ben bunun vakit kaybı olduğunu düşünüyorum. Uygun font renk kontör ve pozisyon yeterli olacaktır bence. Saniye saniye döndürmeye, mocha kullanmaya falan gerek yok bana göre.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

@Szerzno Cevabınız için teşekkür ederim. SS'deki 3. tuşu kullanmadan denemiştim ve onun için olmuyordu tam olarak sanırım.

Outline ile shadow kalınlaştırma ile arkayı kapatmayı sormamıştım aslında, o dediğiniz benim istediğim yerlerde işe yaramıyor çünkü.
Bunu ve bir üçüncü bir sorumu da video ile atıp sorarsam daha iyi olacak sanırım. Altta verdiğim kodları yazıyla sormaktan daha açıklayı olacaktır.

Bilmek sitediğim kodlar bunlar idi.
{\fnCaslon\b1\fscx138\fscy173\blur1.25\frz350\pos(586,522)}Ninjalık Belgesi{\b0}

Video atınca, duruma göre discord da gelebilirim. Teşekkürler tekrar.

@eskiçeviri, @MisakiTaro Teşekkürler, daha sonra göz atacağım.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Türkanime +1mb üstü dosya desteklemediği için videoyu yutuba yükledim.

İstediğim yeri aynı renk ile örtüp yazı yazmak ve saniye saniye düzgünce yazıyı titretmeden, ve videoya uygun yazmayı bilmek istiyorum.
Videoda görüldüğü gibi yazılar tam yerinde değil ve video boyunca titrek, düzensiz biçimde duruyor. Bunun kullamışlı, düzgün bir yolu olsa gerek.

Videoda ikinci sorum ile alakalı bir şey yok yani ilk ve üçüncü soruma örnek var, yanda kodlar da göründüğü için videoyu aegiden çektim.

Video bağlantısı:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Daha önce cevap yazmıştım belki geri dönmüşsündür diye gireyim dedim ama cevabım kaybolmuş...? garip
Neyse

Senin gösterdiğin titreme olaylarını daha önce hiç görmedim kaynağı belki birden fazla aynı yazıyı kaydırmaya çalışan satırdan dolayı olabilir satır sayısını 1'e indirmeyi deneyebilirsin.

Veya sağ tarafta yazılan kodlardan olabilir ben genelde kod yazmadan araçları kullanarak yaptığım için çok bilmiyorum oradaki kodların hangi anlama geldiğini ama silip kendin yaparsan kodları daha düzgün olabileceğini düşünüyorum çünkü daha önce ben de yaşadım

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

""

Szerzno, 11 saat önce tarihinde yazdı:

Daha önce cevap yazmıştım belki geri dönmüşsündür diye gireyim dedim ama cevabım kaybolmuş...? garip

Bilmiyorum ne ve niye oldu fakat ben de şifremi yenilemek zorunda kaldım ve bir ara bu konu hiç görünmüyordu sanki forum içinde...

Szerzno, 11 saat önce tarihinde yazdı:

belki birden fazla aynı yazıyı kaydırmaya çalışan satırdan dolayı olabilir satır sayısını 1'e indirmeyi deneyebilirsin.

Veya sağ tarafta yazılan kodlardan olabilir ben genelde kod yazmadan araçları kullanarak yaptığım için çok bilmiyorum oradaki kodların hangi anlama geldiğini ama silip kendin yaparsan kodları daha düzgün olabileceğini düşünüyorum çünkü daha önce ben de yaşadım

Aslında da biri aşkın satırla olmuştu zaten, ben yalnız benim videoya uygun çözünürlük ettim. Bir de satırı bire indirirsem olmuyor çünkü videoda görüldüğü gibi belge saniye saniye kayıyor ve yazının bir bölümü de görünmüyor. Bir satırda bunu edersem olmuyor doğru düzgün.
Teşekkür ederim yine de cevaplarınız için.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.