Jump to content
  • 0

Josei serilerinde neden az kadın var ?

T-BAG

Soru

ben sadece 4 tane popüler josei izledim ve bunlardan yola çıkacağım

bayadır merak ettiğim bir konuydu kısmet bugüneymiş  

peki neden bu tür serilerde kadınlar az gözüküp kayboluyor yada çok güçsüz vasıfsız ve hüzün dolu geçmişi oluyor ?

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bu soruya 3 cevap geldi

Önerilen İletiler

• 0

İlk başta Josei tanımına bakalım: Genellikle kadınlar tarafından çizilen ve hedef kitlesi yetişkin kadınlar olan tür. Benim izlediğim bazı seriler; Usagi Drop, Chihayafuru, Sakamichi Apollon çok izlememişim ama bu 3 animeden yola çıkarak fikir yürütmek gerekirse hedef kitlesine yönelik ilham verici bir içerik çıkarmaya çalışıyor. Benim açımdan bakarsak bu izlediğim animeler arasında senin söylediğin gibi kadınlar az ya da güçsüz değil.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 0

Hakuouki Hekketsurok  izledim ana karakter kadın ve güçsüz (izlediğime bin pişmanım)

Amnesia izledim aynı şekil 1 kadın var diğerleri erkek hatta yanlış hatırlamıyorsam erkeklerin hepsi aynı kadına aşıktı

ghost 07 fazla izlemedim ama aynı şekil kadın karakter az

adını unuttum bir seri daha vardı ana karakter kediydi sanırım 

Makai Ouji sanırım böyleydi ismi burdada kadın karakter yok 

zaten başka josei yada shoujo izlemem tövbe ettim

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 0

Nana, Paradise Kiss, Shouwa Genroku Rakugo ve Natsume Yuujinchou da gayet kadın karakterler mevcut.

Josei kelime kökeni bakımından kadın anlamına gelse de tür bakımından direkt olarak bu bağlama çıkmıyor. Josei türü insanlar arası ilişkileri olgunca ele alan bir tür ya da ciddi konuları bir erkeğin bakış açısıyla yazıldığında seinen oluyorsa bir kadının bakış açısıyla yazımı josei oluyor. Josei'de genel olarak karakter ilişkileri oldukça önem arz eder, bu dediğim animlerde bu oldukça net bir şekilde göze de çarpmakta. 

Dediğin animeleri izledim, birinde Tanrı varlığını reddeden bir karakter ve melekler ve şeytanlar var, animede her ne kadar  olaylar ciddi durmasa da mangası biraz daha yoğun ve bir shoujo dergisi için oldukça derin bir konuya sahip.

Hakuouki tarih konusunda oldukça yoğun ve dramatik ögeleri shoujo dergisi için oldukça fazla, evet kadın karakteri oldukça zayıf ama sadece karakter olarak incelenmemeli. 

Amnesia  otome oyunundan uyarlama, genelde oyun uyarlamaları kötü olur. 

Senin izlediklerin de kötü joseiler olmuş, böyle bir talihsizlik yaşamışsın. 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.