Jump to content

Recommended Posts

 Evangelion'u izleyenler pek bir şey anlamıyor. Evangelion'u tekrar izleyenler yeni şeyler keşfediyor. Ama herkes birbirinden farklı şeyleri keşfediyor. Bir kişi tek başına oturup Evangelion'u 30 kere de izlese tümüyle her şeyi kavrar mı? Çok net olmak istemem ama pek olağan gelmiyor bana. O hâlde ne yapmalı? İzleyen izleyenle paylaşmalı ki kimselerin aklında oluşan bağımsız parçalar bir araya gelsin, bütün oluştursun.

 Forumda pek yeniyim kullanmakta pek iyi değilim. Evangelion ile ilgili tartışma yapılacak bir başlık bulamadım. Varsa kusuruma bakmayın :) Bu başlık altında birden çok insanı toplayıp sohbet etmek dileğiyle sırf Evangelion ile ilgili diye gidip 2 ciltlik saçma sapan manga Detective Shinji Ikari'yi dahi satın almış biri olarak fark ettiğim iki "Vay be!" dedirten detayı (iki buçuk da denebilir bir tane daha var ama çok güçsüz) sizlere sunmak isterim.

 

!!!DİKKAT!!! SPOILER FIELD !!!DİKKAT!!!  

*Eğer izlemediysen söyleyeceklerim seni pozitron tüfeğiyle vurulmuşa çevirebilir*

 

1-Eva-01'in içinde Shinji Ikari'nin annesinin ,Yui Ikari, ruhu var. Ne alaka mı diyorsunuz? Açıklamalar sunacağım ve mantıklı bulacaksın :)

1.1-Eva-01'in vahşileştiği sahneler aklınızda mı? Hangi durumlarda vahşileşti? Çok fazla hasar aldığı zamanlarda mı? Sayılır. Ancak olay kendisinin hasar almasından çok çocuğunun ölümle burun buruna gelmesi. Annelik içgüdüsünden ibaret bu vahşet ve gökyüzüne haykırışları :)

1.2-Gendo Beyler niye bu kadar inatçı?! Shinji ile Eva-01 konusundan bahsediyorum. Niye Shinji Eva-01'e binmeli? Peki bir diğer soru: Bunun cevabını belirtmeme gerek var mı? Siz olayı kaptnız :)

 

Yui Ikari ile ilgili bahsettiklerim epifani yarattı mı sizde? Eğer öyleyse sevindim çünkü bu en gurur duyduğum fikrim.

 

2-İlk fikirden sonra bir duyguya itildiniz mi? "Eva-01'de ruh var ve bu yüzden berserk moda geçiyor. Peki ya diğer robotlar? Onlar da berserk moda geçtiler. Onlarda da ruh var mı?" Zannımca, evet dostlar! Her Eva içinde bir ruh barındırıyor. Bu konuda aklıma gelen en net Eva, Eva-00. Rei Ayanami'nin kullandığı Eva! Bu Eva ile ilgili en net hatırlayacağımız vaka eminim Senkron Testi (kaçıncı bölüm hatırlayamadım kusura bakmayın :D). Rei Eva-00 ile senkron olmaya çalıştığınd tabiri caizse Eva-00 kuduruyor ve Rei'ye zarar veriyor. Rei'ye kim zarar vermek isteyebilir? Unutmayınız içlerinde ruhlar olmalı. Yalnızca ölülerin ruhları dışarıda olur. O yüzden eskilere dönelim. Duygulara sahip olmadığı dahi söylenebilecek Rei'nin bile geçmişte bariz bir düşmanı vardı. Kim o hatırladınız mı? Evet dostlar Ritsuko'nun anası Naoko bacı. Eva-00'ın içine hapsolmuş ruhumuz Naoko. Rei onunla uyum sağlamaya başladığında onu gebertmeye çalışıyor. Aynı geçmişteki gibi :)

 

Teori iki buçuk-Hiçbir karakterin binmesi gereken Evalar rastgele değil! Kesinlikle değil! Senkron oranları çocukların Evalar ile değil onların içindeki ile olan "kader kesişimlerine" bağlı.

(Güçlü değil gördüğünüz gibi. Evalara binmek rastgele değil o bariz ancak "kader kesişimi" mevzusu tamamen Madoka Magica izlerken aklıma geldi :D)

 

SON NOT: Tüm Evaların içinde ruh olduğuna eminim ancak Eva-00 ile Eva-01 dışındakileri bulamadım. Bu başlığın amacı da bu ya! Gerekirse gelin birlikte kafa yürütelim ancak bu Evaların içinde kısılıp kalmış ruhları keşfedilim. Onlar için kafa yoran hayranlarından başka kimseleri yok :D 

 

!!!SPOILER TEHLİKESİ SONA ERDİ!!!SPOILER TEHLİKESİ SONA ERDİ!!!  

 

 Gördüğünüz gibi bizde ne kafalar ne kafalar :D Siz de bize katılın ve Evangelion'un Türk hayranları olarak bundan çok daha ötesine yelken açalım!!!

 

 

 ♡ ♡ Chichi ni, arigatou! Haha ni, sayounara!♡ ♡

Link to post
Share on other sites
  • Replies 31
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Seele, Kaworu'ya orada Adem'in var olduğunu ve onu kurtarması gerektiğini söylemişti. Ancak aslında orda Lilith var. Kaworu'nun içinde Adem'in ruhu olduğundan Kaworu ve Lilith'in birleşimi Third Impact'i yaratacaktı. Kaworu Shinji'le geçirdiği zaman sırasında insanlığı anlamaya çalışmıştı. Bahsettiğin sahnede de karşısında duranın Adem değil Lilith olduğunu görünce onunla birleşmekten vaz geçti çünkü insanlığa bir şans vermek istedi. Bu yüzden Shinji'nin kendisini öldürmesine izin verdi.

Evangelion'u izleyenler pek bir şey anlamıyor. Evangelion'u tekrar izleyenler yeni şeyler keşfediyor. Ama herkes birbirinden farklı şeyleri keşfediyor. Bir kişi tek başına oturup Evangelion'u 30 kere de izlese tümüyle her şeyi kavrar mı? Çok net olmak istemem ama pek olağan gelmiyor bana. O hâlde ne yapmalı? İzleyen izleyenle paylaşmalı ki kimselerin aklında oluşan bağımsız parçalar bir araya gelsin, bütün oluştursun.  Forumda pek yeniyim kullanmakta pek iyi değilim. Evangelion ile ilgili t

Kaworu'nun o sahnede dediği şey "anlıyorum lilim" Olmalı. SEELE'nin kendisini lilith ile birleşmesi için gönderdiğini, bu şekilde third impact  yapmaya çalıştıklarını ve lilim'in (insanlığın) hareketlerinin niyetinde duygusal olduğunu anladı. 

Posted Images

Benimde bir teorim var hani mc nin arkadaşı olan bir adamın kız kardeşi falan hastanedeydi onu hiç bir zaman göremedik hatta arkadaşı üniteye binince vesayre kardeşinin nakledildiğini söylemişlerdi bence orda onun kız kardeşini öldürdüler

Link to post
Share on other sites

Bunu geçen yıl falan yapsaydık taze taze yazardım da bir yıl olmuş, o yüzden bölüm altına yaptığım bazı yorumlara bakarak yazıyorum ve aklımda kalanları ama önce şunu söyleyeyim, Eva anlaşılması o kadar da zor değil. Dikkatle daha ilk bölümden izlenirse gayet anlaşılabilir ama sadece izlemek için izlenirse anlaşılmaması gayet mümkün. Kendi bulduklarımı söyleyeyim.

 

Öncelikle Eva'nın ana fikri yalnızlık ve yalnız kalan bir insanın en küçük sevgiyi dahi kendine istemesi için yapabilecekleri. Geride olan olaylar tamamıyla ana fikre destek fikirler ve olan olaylardaki mantığı çok da karmaşık hale getirilmemesi gerekenler, onlar aslında animeye karşı ilgiyi sürekli ayakta tutmak için varlar. Mesela bölüm başlarında Schopenhauer'in Kirpi İkilemi bahsediliyor, burada aslında hikayenin finali hazırlanmış oluyor ve sanırım bu 5. bölümde falan bahsediliyor. Bu ikilem Shinji'yi çok net bir şekilde açıklıyor.  İnsanlarla yakınlaşıyor ama bu acı verecek dereceye gelince onlardan uzak duruyor ama yine de yaklaşmak istiyor ve yeniden aynısını yapıyor.  Mesela başkalarının isteğine bu kadar takıntılı hale geliyor ve ona göre davranırken "neden başkalarının isteğine bu kadar bakıyorsun? Kendin olursan en azından benliğini bulursun." gibi bir şey diyordu, aslında yalnızlık için o kadar şey yapmış ki  kendi benliğini oluşturamamış bir birey var mesela çello öğrenmeye çalışması gibi. Sürekli olarak yalnızlık ve uzak durma arasında gidip gelen bir karakter.  Asuka'da mesela yaşadığı yalnızlıktan kendisini çok sevmeye itmiş ve bunu ağır anarsist kişiliğinden belli oluyor, herkes Asuka'ya tsundere dese de aslında narsist kişilik bozukluğu yaşıyor. Rei insan eliyle yaratılma bir homonculus desek daha doğru olur. Shinji'nin annesinin DNA'sıyla oluşturulmuş. Burada aslında Shinji'nin babasının bir dileği gerçekleşmiş oluyor. Eva'nın parçalarına da annesinden parça eklenince annesinin Shinji'yi koruma dileği de gerçekleşmiş oluyor. Son iki bölümde bu çok iyi işleniyor.

 

Bu bunalım kısmına senaristin vaktinde yaşadığı bunalıma veriyorum, dinsel bir bunalıma girmişti. Dinin yol açabileceği bunalımları bu animede görebiliyoruz, özellikle Hristiyanlık, ger yerde koca koca beyaz ışıklarla parlayan haç sembolleri. Din üzerinde yaşadığı bunalımlar yalnızlığa itmiş olması muhtemel. 

 

İkinci değineceğim,  Eva'ların kişiliği olduğu konusuna katılıyorum. Rei nasıl klonlandıysa o parçalar Eva'lar için kullanılmış olabilir ama Rei, Shinji'nin olduğu Eva'da harekete geçme olayı annelik içgüdüsüne bağlıyorum, zaten Shinji çıldırdığında Eva'sı ilkel insan gibi davranıyordu ve içgüdüler de ilkeldir. Tabii benim fikrim.

 

Eva'ların tipolojisi meleklerden alınma olduğunu düşünüyorum, sadece mekanik prototipler var, melek kökenli olmaları onları birer canlı varlık kılmaları sağlıyor ama Shinji'nin Eva'sında annesinin parçaları olduğu için iyi uyum yeteneğine sahip ve bu yüzden uyum yeteneği yüksek. 

 

Ölü Deniz Yazıtları/Parşömenleri geçiyor, onu okursanız aslında 14. bölümde konuşan kişilerin oradan alıntı yaptıklarını sadece bazı yerleri değiştirdiklerini fark edersiniz. 

 

İncil'de yanlış hatırlamıyorsam ilk olarak devler şeklinde bahsediliyor,  Eva'ların kocaman yapı olmaları ve meleklere benzemeleri bana onlardan yapıldığını düşündürtme nedeni de bu, op yüzden de kişilik oluşumunun çoğu kısmının buradan geldiğini düşünüyorum.  Ayrıca animede mızrakla vurulmuş Adem vardı ve alt kısmı yoktu, meleklerin parçası oradan çıkarılmış olmalı. 

 

Yazarken yoruldum, her bölüm altına yaptığım yorum var mı varsa ne anlatmaya çalışmışım diye düşünmek çok zordu, ben sırayı sıradaki anlatacak insana devrediyorum. :schoolplz:

 

Link to post
Share on other sites
Diyaru, Bir saat önce tarihinde yazdı:

Benimde bir teorim var hani mc nin arkadaşı olan bir adamın kız kardeşi falan hastanedeydi onu hiç bir zaman göremedik hatta arkadaşı üniteye binince vesayre kardeşinin nakledildiğini söylemişlerdi bence orda onun kız kardeşini öldürdüler

Onun kardeşi ortalara doğru EVA-01'in savaşı sonucunda ölmemiş miydi? Ben mi yanlış hatırlıyorum yoksa

Link to post
Share on other sites
MuraTika, 6 dakika önce tarihinde yazdı:

Onun kardeşi ortalara doğru EVA-01'in savaşı sonucunda ölmemiş miydi? Ben mi yanlış hatırlıyorum yoksa

bende onun bilerek öldürüldüğünü düşünüyorum o sınıftaki herkes ünite adayı

Link to post
Share on other sites
Halil_, Bir saat önce tarihinde yazdı:

peki şu son melek adem'in yanına gidip "anlıyorum lilith" gibi bişey diyordu o ne olabilir ? Amacına ulaşabilcekken niye yapmadı ?

 

Kaoru'yu mu kast ediyorsun? Lilith aslında Rei'nin kendisi. Ona bir atıfta yapmıştır ama bölümü hiç hatırlamıyorum. Daha yeni izlemişsen belki kafanda bazı parçalar birleşir. 

Link to post
Share on other sites
Ferris, 2 dakika önce tarihinde yazdı:

Kaoru'yu mu kast ediyorsun? Lilith aslında Rei'nin kendisi. Ona bir atıfta yapmıştır ama bölümü hiç hatırlamıyorum. Daha yeni izlemişsen belki kafanda bazı parçalar birleşir. 

öyle ama adem orda değilken de melekler orayı hedefliyordu yani rei yi istiyor olmalılar veya diğer kopyaları neden ?

Link to post
Share on other sites
Halil_, 1 dakika önce tarihinde yazdı:

öyle ama adem orda değilken de melekler orayı hedefliyordu yani rei yi istiyor olmalılar veya diğer kopyaları neden ?

Kaçıncı bölüm hatırlıyor musun? Bir hızlı tekrar izleme yapmak istiyorum. 

 

3. insan ırkının doğuşunu engellemek istiyor olabilirler bu arada.  Zaten Havarilerin saldırma sırası olsun ve saldıracakları yerler Ölü Denizi Yazıtları'na göreydi sanırım. 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.