Jump to content

Muhabbet Mekanı (Düzenli Bakılan Dutluk :) )

Amygirl

Önerilen İletiler

• Yanıtlar 28.3k
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

@heymely @KRHerusaizu @ShadyRogue @ChYRoN @lntegral @Sejiuku @Akamine @MikasaWithInTheFire@Chibi-chan @yumulonely @MrTeddy @nagito_komaeda @OrigamiTobiichi @Veiykas @DrClover @AraharaFox @BURUN @Mutai

@Mutaika Muhabbet mekanının mihenk taşlarından Muratika. Binlerce sayfanın yazılmasına burun ve pegasusla vesile olduğun için teşekkürler. Umarım yakında gelebilirsin. Çok özledik @pegasusejder Yine m

Evvet gelelim benim kaçışıma.. @pegasusejder her şey için teşekkürler, güzel vakit geçirdik şimdi artık bir süre daha toz bulut olmam gerek. Kendine iyi bak. @Pseudohomophylus  sana da sınav

Posted Images

Selamlar:hi-onion-head-emoticon:

@CocoJutsu henüz J-drama izlemeye vaktim olmadı ama K-drama istersen önerebilirim. 

tutturuuu, 5 saat önce tarihinde yazdı:

Az önce bir şey farkettim 

Ben toplumun beklentisini karşılamak için asla  farkında olmadan çalışıyor ve kendimi hırpalıyorum.

Toplum genel olarak benim mükemmel özelliklerim olduğunu düşünür ve bana güvenleri tamdır.

Yakınlarımın benden beklentisi yüksek ve sosyal çevrede izlenimim mükemmeldir.

Bundan ve hayatımda elde ettiğim başarılardan dolayı ben biraz kendine güveni aşırı fazla biri oluverdim.

Amaçlarım için çalışmıyor değilim. Ama yeterli çalışmıyorum. Ve kendime aşırı güveniyorum.Başarısız olunca çıldırıyorum.

Negatif motivasyon beni çok iyi çalıştırıyor. Bir tanıdığımın "geç kalmışsın " demesi bana bir günde sarfedeceğim çabanın tamamiyle 10 katını yaptırdı.

İnsanlar yapamam dediklerinden başaramazken ben büyük güvenle yaparım dediğimden başaramıyorum.

Başardığımda da genelde geçmişteki zaaflarımı düşündükçe çalışır ve başarırım. Ki o da olmuyor bazen. 

@Pseudohomophylus @heymely @MikasaWithInTheFire @Gorjek @pegasusejder hepinizin görüşlerini bekliyorum.Yoruldum.Kaybolmuş gibi hissediyorum. Ne yapacağım konusunda fikrim yok.

Benimde aynı şekilde, şu farkı bendeki özgüven değil.

İnsanların gözünde çok başarılı, her şeye harfi harfine uyan, düzenli, örnek bir insan oldum çıktım.  Bu bayağı eskiye dayaniryorda neyse. Kendimi Umaru gibi hissediyorum, şu sıra salmış bir durumdayım.  Dışarda örnek, evde kendimleyken ise salmış biri. Ama kendime de güvenmiyorum.  1 saat sonra tekrar eski halime döneceğim , kararlıyım bu konuda. Sana da tavsiyem, olumsuzu düşün, ben bu rahatlıkla takılıyorum da hadidiyelim ki olmadıne halt edeceğim ben? Bir psikolog dinlemiştim;

İlk önce 10 yıl sonra kendini nerede görmek istersin, ne yapıyorsun mesela. Bunu bir A4'e yaz. En pozitifini.

Sonra başka bir A4 al ve ona da olacak en kötü sonu yaz. Hiçbir hayalin gerçekleşmemiş ve en kötü hal yani. 

Daha sonra bunları 1 hafta sonra oku. 

Bir kenarda dursun atma, sakla.

Bu birinci yöntemdi. 

Bir diğer yöntem ise; hedeflerim diye 50 tanelik maddeler oluştur.  (kısa zamanda erisilebilecek hedefler). Bunları önem sırasına göre 1 den 50'ye kadar yaz.  Daha sonra bunların ilk 10 tanesini seç ve o hafta gerceklestir. (örneğin günlük şu kadar soru çözmeliyim 1. sıradaysa ilk onu gerçekleştirmekle başla. ) Bunları gerçekleştirdikten sonra tekrar bir 50'lik liste yap ve yine ilk 10'unu seç.  Ilk yaptığın kağıttan kalan 40 konuyu yapma, o hafta ne gerekiyorsa onun için yeni bir liste). Böyle böyle, hayatını planlıyorsun falan. 

Ben bunu 1.5 ay önce felan dinlemiştim sanırım da şimdi aklıma geldi.

12. sınıf mısın bu arada?

Eğer dinlemek istersen önereceğim kanal:

Spoiler

Beyhan Budak  (psikolog) yotube da güzel videoları var.

Şey demeyi unuttum bir de. 2 saattir düşünüyorum ya. Sorularını çözdürmek istersen Telegram soru çözüm grupları var. Oraya atıyorsun, bayağı bayağı çözülüyor; istersen link atarım:info-onion-head-emoticon:

Düzenlenme: MikasaWithInTheFire tarafından
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

MikasaWithInTheFire, 22 dakika önce tarihinde yazdı:

Selamlar:hi-onion-head-emoticon:

@CocoJutsu henüz J-drama izlemeye vaktim olmadı ama K-drama istersen önerebilirim. 

Benimde aynı şekilde, şu farkı bendeki özgüven değil.

İnsanların gözünde çok başarılı, her şeye harfi harfine uyan, düzenli, örnek bir insan oldum çıktım.  Bu bayağı eskiye dayaniryorda neyse. Kendimi Umaru gibi hissediyorum, şu sıra salmış bir durumdayım.  Dışarda örnek, evde kendimleyken ise salmış biri. Ama kendime de güvenmiyorum.  1 saat sonra tekrar eski halime döneceğim , kararlıyım bu konuda. Sana da tavsiyem, olumsuzu düşün, ben bu rahatlıkla takılıyorum da hadidiyelim ki olmadıne halt edeceğim ben? Bir psikolog dinlemiştim;

İlk önce 10 yıl sonra kendini nerede görmek istersin, ne yapıyorsun mesela. Bunu bir A4'e yaz. En pozitifini.

Sonra başka bir A4 al ve ona da olacak en kötü sonu yaz. Hiçbir hayalin gerçekleşmemiş ve en kötü hal yani. 

Daha sonra bunları 1 hafta sonra oku. 

Bir kenarda dursun atma, sakla.

Bu birinci yöntemdi. 

Bir diğer yöntem ise; hedeflerim diye 50 tanelik maddeler oluştur.  (kısa zamanda erisilebilecek hedefler). Bunları önem sırasına göre 1 den 50'ye kadar yaz.  Daha sonra bunların ilk 10 tanesini seç ve o hafta gerceklestir. (örneğin günlük şu kadar soru çözmeliyim 1. sıradaysa ilk onu gerçekleştirmekle başla. ) Bunları gerçekleştirdikten sonra tekrar bir 50'lik liste yap ve yine ilk 10'unu seç.  Ilk yaptığın kağıttan kalan 40 konuyu yapma, o hafta ne gerekiyorsa onun için yeni bir liste). Böyle böyle, hayatını planlıyorsun falan. 

Ben bunu 1.5 ay önce felan dinlemiştim sanırım da şimdi aklıma geldi.

12. sınıf mısın bu arada?

Eğer dinlemek istersen önereceğim kanal:

İçeriği Görüntüle

Beyhan Budak  (psikolog) yotube da güzel videoları var.

Tam Beyhan Budak mı diyecektim, spoiler içerisinde yazmışsın. :D :D 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

tutturuuu, 4 saat önce tarihinde yazdı:

Ben toplumun beklentisini karşılamak için asla  farkında olmadan çalışıyor ve kendimi hırpalıyorum.

Toplum genel olarak benim mükemmel özelliklerim olduğunu düşünür ve bana güvenleri tamdır.

Bundan ve hayatımda elde ettiğim başarılardan dolayı ben biraz kendine güveni aşırı fazla biri oluverdim.

Amaçlarım için çalışmıyor değilim. Ama yeterli çalışmıyorum. Ve kendime aşırı güveniyorum.Başarısız olunca çıldırıyorum.

Negatif motivasyon beni çok iyi çalıştırıyor. Bir tanıdığımın "geç kalmışsın " demesi bana bir günde sarfedeceğim çabanın tamamiyle 10 katını yaptırdı.

İnsanlar yapamam dediklerinden başaramazken ben büyük güvenle yaparım dediğimden başaramıyorum.

Başardığımda da genelde geçmişteki zaaflarımı düşündükçe çalışır ve başarırım. Ki o da olmuyor bazen. 

@Pseudohomophylus @heymely @MikasaWithInTheFire @Gorjek @pegasusejder hepinizin görüşlerini bekliyorum.Yoruldum.Kaybolmuş gibi hissediyorum. Ne yapacağım konusunda fikrim yok.

Öncelikle hayırlı akşamlar seninle uzun soluklu bir sohbetim olduğunu hatırlamıyorum ama bu konuda fikrimi almak istediğin için teşekkür ederim. @heymelynin söylediklerine katılıyorum ve kendimce üç-beş bir şey ilave etmek istiyorum.

Üniversite sınavlarına hazırlanan sınav tayfasındansın sen de anlaşılan:hell-yes-onion-head-emoticon: Allah zihin açıklığı versin.

Ömür boyu senden toplum, ailen, arkadaşlar hatta hiç tanımadığın sosyal medyadan insanlar bile sürekli olarak bir şeyler bekleyecekler, bunları yerine getirmeye çalışırken hayatını boşa harcamış olmak yerine kendini, yapabildiklerini, yapmak istediklerini ve yapamadıklarını düşün bunun için kendine vakit ayır. Bu beklentiler; sınavda başarılı olman, iyi bir üniversite, iyi bir iş, iyi bir evlilik, belki mal varlığı ve sonrasında çocuklar....  vs olabilir, bitmez bu döngü tecrübeyle sabittir yani. 

Hayattaki hedeflerini netleştirirsen kafan rahatlar. Amacın sınavda başarılı olmaksa başkasının senin hakkındaki görüşlerine göre hareket etmek yerine her gün yapamasan da vaktinin büyük bir kısmını buna çalışarak geçirmen gerekecek bunu kabul et. Tamam akıllı-zeki olabilirsin ama her şeyden önce sen de bir insansın. Kısa bir süre gaza gelip çalışmaktansa bir hedefe odaklanıp çalışmak daha mantıklı. Neleri yapamadığı, yanlış veya eksik yaptığını senin görmen zordur. Bunun için dışarıdan gören bir göz tarafından dönütler almaya ihtiyaç duyabilirsin. Bu seni olduğundan daha iyiye taşıyacaktır. Ben de sınav öğrencisi sayılırım denemelerde düşük alsam da biliyorum ki hiçbir zaman öğrenmek için geç değil. Kendini her yönden geliştirmeye bak bilmediğin her bilginin cahilisin yeri geldiğinde bilmiyorum da diyebilmen de gerekir. 

Bir de son olarak "ben bu işi yaparım" dediğinde kendine karşı dürüst ol, abla tavsiyesi.:flying-crazy-rabbit-emoticon:

Soruların olduğunda da buyur gel buraya sana yardımcı olabilecek bir çok insan var. Sorularına ne kadar yanıt oldu bilmiyorum ama yardıma ihtiyacın varsa biz her zaman buralardayız:magic-right-crazy-rabbit-emoticon:

Saygılar Homhom. :super-onion-head-emoticon: 

Spoiler

Ne yazdım be:spa-onion-head-emoticon:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

tutturuuu, 16 saat önce tarihinde yazdı:

Dışardan karışmak gibi olmayayım ama , şuan ne durumdaysan devam et sonuç her zaman iyi olacaktır. Bazen beklentilerimiz çok yüksek oluyor haketmediğimiz kadar yüksek hatta. Konu ne olduğunu tam bilmiyorum ama ders çalışmaksa belki faydam dokunur, hepimiz benzer yollardan geçioruz :)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

tutturuuu, 17 saat önce tarihinde yazdı:

Hayır rahatsız olan benim .insanların üstümde ciddi beklentisi var . Ve benim de kendimden ciddi beklentim var. Ve ben özgüvenimden dolayı gerçekten normal insanlara göre geriden geliyorum. Sonuçlar gelince ise gerçekten bir şok oluyoruz ben dahil. Çalışıyorum.Sıkıntım olunca kimse bana çözüm bulmuyor kendimi sıktığımı düşündüklerinden.

Kendimi anlatamıyorum gibi şu anda

Öncelikle diğerlerinin beklentilerini düşük tutmak için başarısızlık yapma (kasıtlı olarak) çünkü bu davranışın ileride başka sorunlara yol açar. Başarısızlık çok doğal bir süreçtir, benim bu zamana kadar muhtemelen başarısızlığım başarılarımdan daha fazladır ve özgüvensiz bir insanım. Yine de bir işe giriştiğim zaman elimden geleni yaparım. 

Bazen toplum gereksiz yere bir kişi üzerinde baskı kurar ve bu kurdukları baskının ona zarar vereceğini düşünmez. Bunu çevrendekilerle konuş desem de pek fayda edeceğini sanmıyorum. 

Gerçi üzerindeki baskılardan çok özgüvenin yüzünden sıkıntı çektiğini anladım buradan. Çünkü özgüveninden dolayı "zaten yaparım" düşüncesiyle bir işe geç başlıyorsun ve bazen bunun sonucu kötü olabiliyor. Bunun için öz disiplinini geliştirmelisin. Bir işe geç başladığın zaman kendine bir ceza verebilirsin veya iş geldiği an başında harekete geçip kendine ödül verebilirsin. Genelde ödülden ziyade ceza sistemi işe yarar çünkü insanlar başına kötü bir şeyin gelmemesini daha çok istiyorlar. Bunu yaparken eğer kendine söz geçiremeyeceğini düşünüyorsan dışarıdan sözünü dinleyebileceğin ve dinlemediğin zaman sana yaptırım uygulayabilecek birinden yardım alabilirsin. Özgüvenli olman sıkıntı değil ama bu seni rehavete sürüklüyorsa bu rehavet durumunu engellemen lazım. Tam olarak bu düşünceden emin değilim ama zamanında yaşadığın kötü bir durumu yazılı hale dökebilirsin. Kötü durumdan kastım bu rehavet anına kapılıp bir şey başaramadığın ve bundan ciddi mana da kötü etkilendiğin bir olay. Bu sayede bu duruma düşmenin ne kadar kötü olduğunu sürekli zihninde tutarsın. Bu dediğim şeyi de göz önünde bir yerde tutarsan sürekli görünce o anı hatırlarsın. Şunu tekrar hatırlatayım başarısızlık kötü bir şey değildir. 

Sana dediğim olay ile ilgili şöyle örnek vereyim ben üniversiteye ilk başladığım sıralar çok kötüydüm, sonra bir anda her şeyi toparlamaya bütün dersleri vermeye başladım. Yaz okuluna bir dersin kalmıştı ve öncesinde bir çok şeyi halledebilmenin gururu ile rehavete kapılıp çalışmadım. Sonuç o dersten kaldım ve okulum 1 sene uzadı. Gerçi şimdi biraz iyi bir şey olduğunu düşünüyorum bu durumun da neyse bu olay sayesinde normal dönemde aldığım derslerin 2-2.5 katı fazlasını almıştım ve olayı hatırladıkça rehavete kapılmadan çalışıp hepsini verdim. 

Bu tarz durumlarda bir işe başlayacağım sıra kendime şunu hatırlatırım; "Başlamayı yarına ertelersen hiçbir zaman başlayamazsın" 

Sana bu konuda birde şöyle bir şey demek istiyorum. Buradaki herkes kendi hayatlarında yaşadıkları şeyleri kendince yorumlayarak yol kat ediyor. Herkes farklı bir duruma alınıp farklı bir sorun yaşayıp farklı çözümler üretiyor. Burada ki herkesin diyeceği şeyler kendi deneyimleri ve bu deneyimler sana uymayabilir. Ben yine de gidip profesyonel bir destek almanı tavsiye ederim. 

Diğerlerinin senin hakkında ne düşündüğünü çok umursamamaya çalış yoksa işin içinden çıkamazsın ve kendi sesini duyamazsın.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.