Jump to content

Death Parade Etkinlik İncelemesi (Spoiler Bulunabilir)

Önerilen İletiler

Etkinlik kurası sonucunda çıkan Death Parade animesinin incelemesi  buraya yapılacak arkadaşlar.

Anime hakkında ön bilgi vermek gerekirse;

spacer.png

Anime Adı : Death Parade
Anime Türü : Oyun, Gizem, Psikolojik, Dram, Gerilim
Bölüm Sayısı : 12 
Yapım Yılı : 2015
Anime Puanı: 10/8.5

Özet: Öldükten sonra insanlar ya cennete gider ya da cehenneme. Fakat nedense, öldükleri an, beyaz saçlı gizemli Decim’in bulunduğu bir bara, Quindecim’e gelirler. Decim, Ölüm Oyunları ile onlara meydan okur ki bunlar, hayatlarını riske attıkları ve gerçek yüzlerini gösterdikleri oyunlardır. 
Decim de kimin kazanıp kimin kaybettiğine, kimin yaşayıp kimin öleceğine hakemlik yapan nihai bir yargıcıdır.

Kendi incelememe gelecek olursak;

Negatif yönleri:

Hızlı bitirilmiş bir anime olarak geldi. Bir izleyici olarak bu barların ve seçilen yargıçların hikayelerini görmek ve izlemek isterdim.
İnsani duyguları olmayan yargıçların karar verme aşamasında oyuncuların doğru veya yalan söylediğini, karşısındaki insan için kendi ölümünü
göze aldığını bilemedikleri için yanlış kararlar da verebildiklerini düşünüyorum. İlk bölümü örnek vermek gerekirse beni ikileme düşüren bir durum  söz konusuydu. Bir diğer beğenmediğim konu ise ship yapmayı seven biri olarak Decim ve Chiyuki'nin sahnelerinin daha bol olmasını isterdim.

Pozitif yönleri:

Bu konuyu say say bitmez sanırım. Öncelikle sürükleyici bir anime, her bölümde nasıl bir ikili gelecek diye merakla izleyerek oturduğum gibi bitirdim.

Karakter tasarımları çok hoşuma gitti her biri fazlasıyla ilgi çekici görünüyor. Yargı sırasında insanı durup ''Acaba ben ne karar verirdim?'' dedirtiyor.
Yargıçlarla beraber düşünüp, oyunları tıpkı bir yargıç edasıyla izliyorsunuz. Özellikle 9. bölüm beni gerçekten düşünmeye iten harika bir bölümdü. Bir insanı nasıl sınarız ve ölümle burun buruna geldiğini düşündüğünde ne tepkiler verir birbirinden farklı kişilikli insanla izleyiciye sunulmuş. Oyunlar bir nevi insanların içindeki bastırılmış duyguları ortaya çıkarmak amaçlı yapılmış. Bu yönde de gerçekçi ve başarılı oyunlar bulunuyor. Bir oyuncak olarak görülen Decim'in giderek kazandığı duygular ve düşünceler ise insanı zaman zaman gülümsetiyor. Madhouse yapımı bir animeden daha azı beklenemezdi sanırım. Ayrıca opening ve ending çok anlamlı ve hoş.

Şöyle güzel bir sözle bitireyim;

There's no meaning to living. They only live to die at some point. (Yaşamanın hiçbir anlamı yok. Belli bir noktada sadece ölmek için yaşıyorlar.)

-GİNTİ

Opening:

Spoiler

Ending:

Spoiler

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle bu animeyi izlememe vesile olan başta @yumulonelyve diğer tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim gerçekten türk dizileri gibi bir mutlu son beklesem de sonunda göz,burun iki koldan hakim olamasamda yaşlarıma çok beğendim.İlk anime incelemem olucak o yüzden lütfen kusuruma bakmayın o yüzden biraz acemice olacaktır,elimden geldiğince düşüncelerimi aktarmaya çalışacağım.Öncelikle ilk bu animeyi izlemeye karar verdiğimizde açıkcası görseller ve karakterler beni çok cezbetmedi o yüzden biraz önyargılı bşalamıştım(Decim in karizması hariç) diyecek ama kırılması çok uzun sürmedi sanırım ilk bölümün 10.dksında filan kırıldı ki 12 bölümü de soluksuz izledim.Şahsi fikrimce konusu çok ilgi çekici ve bize pek uzak olmayan bir yerlerden çağrışım yaptı ,spoilerda bir ipucu koydum:D.Kısaca bahsetmek gerekirse ölen insanlar Quindecim denilen bir bara gönderiliyorlar ve bu barın barmenleri aslında insanları yargılayan yargıçlar ve buraya gelen yani aslında ölen insanların hakkında onların ruhlarının reenkarneye mi yoksa boşluğa mı gönderileceğine karar veriyorlar.Tabi bunu yapmak için bu yargı sürecinde onlara çeşitli oyunlar oynatıyorlar ve bu oyunlar sırasında onların anılarını hatırlamasını ve içlerinde ki karanlığı ortaya çıkarıp ona göre hüküm vermeye çalışıyorlar.Şahsen ben buna suça azmettirme diyorum bazen gerçekten çok zorladıklarını düşünüyorum:D yani sonuçta her insanın içinde bir kötülük ya da art niyet olabilir ben bunu doğal karşılıyorum bence asıl önemli olan kişinin bunu dizginleyip dizginleyememiş olması ,adam ölmüş gelmiş ne kurcalıyorsun daha:D.Neyse devam edeyim efendim sonra bizim bu ahiret yolcularımız tabi bu oyunları oynarken ölü olduklarını anılarını hatırlamadıklarından dolayı bilmiyorlar ve oyunu da hayatları pahasına oynadıklarından ölü oldukları anı hatırlayana kadar ne varsa cepte döküyorlar ortaya.Bu süreçte bize ve yargıçlara eşlik eden birde ablamız var öldüğünü biliyor fakat kendisi hakkında herhangi bir şey hatırlamıyor , dolayısıyla yargılanamıyor bu yüzdende bir süre karizmatik Decim abimize bir süre asistanlık ypaıyor ve insanları yargılarken insani duygulardan yoksun yargıçlara bu eksiklerinden dolayı verdikleri hükümlerde yardımcı oluyor ve bizi de merak ettiriyor bir yandan acaba ne çıkacak bu işin sonunda diye çünkü hergün aynı rüyayı görerek uyanan ve gördükleriyle ilişkili eşyalara rastlayan bu ablamız bizi iyice merak ettiriyor kendisi hakkında.Ayrıca ilginç ama pek bir sonuca bağlanmadığını düşündüğüm birşeyler daha var Nona adlı anladığım kadarıyla biraz daha yetkili bir yargıç kendilerinin de değişebileceğini ve sadece onlara verilen görevleri yapan kuklalardan fazlası olduklarını düşündüğü için bir insanın yargılama sürecine dahil olmasını istediğini düşnüüyorum ama dediğim gibi hem bu olay hem de çiçek kafalı abimizin olayını tam çözebilmiş değilim.Ama herşeye rağmen izlemeye değer ve gerçekten insan olmak ,hissetmek,adalet hakkında çok güzel düşünceler barındırdığını düşünüyorum.Aynı zamanda hayattayken sahip olduklarımızın değerini bilmemiz gerektiğini ve hala fırsatımız varken yapmamız gerekenleri yapmamız gerektiğini söylüyor.Ne demişler bugünün işini yarına bırakma, bakarsın yarın olurda sen olmazsın.Yarını olmayan kurbanlarımızın serüveninin anlatıldğı her bölümünde ayrı bir senaryo ile birden çok anime izlemiş gibi hissettiren bu aniemyi kesinlikle tavsiye ediyorum.Birde ufak bir caps hazırladım sizin için:DD

Spoiler

1819138448_EkranAlnts.jpg.86d5c253593a2d7a9395c7141e048b8c.jpg

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Spoiler

Yönetmen: Yuzuru Tachikawa

Stüdyo: Madhouse

Tür: Dram, Psikolojik, Oyun, Gizem

Yapım Yılı: 2015

Bölüm Sayısı: 12

Anime Puanı: 10/8.5

(Güncel 05/10/2020)

MAL puanı: 8.21(604,944oy)

Türkanime puanı: 8.92(2518oy)

Genellikle manga kökenli olan animelerden ziyade, Death Parade yine Madhouse bünyesindeki genç animasyoncuların elinden “Anime Mirai 2013” için Death Billiards adı altında çıkmış kısa bir anime filminden geliyor.

Death Parade adlı animeye göre insanlar ölünce ruhları gidecekleri son duraktan önce gizemli kulelerde bulunan yine gizemli barlara yollanır. Burada onları bir barmen ama aynı zamanda bir yargıç karşılar. Bu barlara gelen insanlar öldüklerinden ilk bakışta bihaberdir ve öldüklerini bırakın yakın geçmişlerini bile hatırlayamazlardır. Yargıç ise tam tersine ölen şahısların tüm hafızalarına sahiptir. Yargıç, kafası karışık ve ölü olduklarını bilmeyen çifte (her bara birbirinden alakasız iki kişi gelir) bir oyun oynayacaklarını ve oyun bitince bardan çıkabileceklerini söyler. Oyun oynamak istemeyenlere ise yargıç bunu pek önermez. Yani bir nevi onları zorlar. Bu oyunlar ise ilk bakışta basit görünen şeylerdir. Bilardo oynamak, dart oynamak, kart oynamak gibi. Çiftler oyunlarını oynadıkça hafızalarını geri kazanmaya başlarlar ve akabinde de ölü olduklarını hatırlarlar. Bu işlem sırasında ise doğal olarak ruh halleri değişir ve yargıcın dediğine göre karanlık tarafları açığa çıkar. Yargıç da çiftler gelmeden önce elde ettiği hafızalarına ve oyunlar esnasındaki davranışlarına göre hükmünü verir. Ruh ya yeniden doğuş için reenkarnasyona gidecektir ya da sonsuz boşlukta sürekli bir düşüş haline olacaktır. 

Animede bizim barmen ve yargıcımızın adı Decim, olayların geçtiği barın adı ise 15. Katta bulunan Quindecim’dir. Hobisi giyim mankenleri(kuklalar) ile uğraşmak olan Decim yukarıda anlattığım gibi insanları yargılayıp hükmünü verdiği yere yollamaktadır. Günün birinde ise siyah saçlı genç bir kız yargılanmak için Quindecim’e gelir ama ortada bir gariplik vardır. Kız henüz hatırlayamaması gereken hafızasına sahiptir ve öldüğünü bilmektedir. Dolayısıyla Decim kızı oyun oynamaya ikna edemez ve kesin hükmünü veremez. Durum böyle olunca Quindecim’in bulunduğu kuleden sorumlu Nona, kızın hafızasını deyim yerindeyse manuel olarak silerek hükmünü erteler ve onu Decim’in yanına asistan olarak verir. 12 bölüm boyunca da Decim ve siyah saçlı asistanının çeşitli sebeplerden ölen insanların hikâyelerine ve hükümlerine tanıklık etmeye başlarız.

Bu tanıtım alıntıdır, kaynak: http://www.anime-inceleme.com/2015/06/death-parade.html

YAZAR : RAFET KAAN MORAL/28 HAZIRAN 2015

Açılış Müziği

"Flyers" by BRADIO

Spoiler

Kapanış Müziği

"Last Theater" by NoisyCell

Spoiler

Karakter&Seslendirenler

Spoiler

6186-77142837.jpg

Decim-Tomoaki Maeno

Spoiler

6186-1760250442.jpg

Chiyuki-Asami Seto

Spoiler

6186-448132799.jpg

Nona-Rumi Ookubo

Clavis-Kouki Uchiyama

Ginti-Yoshimasa Hosoya

Mayu Arita-Matsumi Tanezaki

Quin-Youko Shiraishi

Tatsumi-Keiji Fujiwara

Castra-Ryouka Yuzuki

Oculus-Tesshou Genda

Öncelikle minik bir hatırlatma, bu animeyi izlemeye başlamadan önce Death Billiards adlı filmi izlemenizi tavsiye ediyorum çünkü bu film anime yapımına ilham olmuştur.:info-onion-head-emoticon:

Spoiler

N3QsKR.png

sZPd9N.png

Açılış müziği oldukça güzel, hareketli ve eğlenceli animenin karanlık havasından uzakta olmasıyla uyum bakımından negatif korelasyon gösterse de oldukça başarılı bir müzik olduğunu düşünüyorum. Severek dinlediğim nadir anime açılış müziklerindendir.

Kapanış müziği ise animenin yapım amacını resmen haykırıyor. İsyan ve hüsran karışımı bir duygularla birlikte ölümün farkına vardıktan sonra sevdiklerini bir daha göremeyecek olmanın verdiği hüzün duygusunu başarılı bir şekilde yansıtmış. Bu bakımdan muhteşem uyumlu ve duyguları iyi yansıtan bir müzik olmuş. Özellikle şu dizeleri paylaşmak istiyorum:

Who chooses what is right?(Neyin doğru olduğunu kim seçiyor?)

No one can begin to say.(Hiç kimse söyleyemez)

So will you turn around,(Geri mi döneceksin,-Reenkarnasyon-)

Or will you fade away?(Kayıp mı olacaksın?-Boşluğa düşme-)

Öleceğini bilmek insan olmanın en belirgin özelliklerinden biridir. Her insan öldükten sonra kendisine ne olacağını hayatında en az bir kere düşünmüştür. Death Parade, öldükten sonra ne olacağı konusuna farklı bir bakış açısı getirmiş. Animede daha önce hiç yaşam deneyimi olmamış bir yargıcın, bir insanın kışkırtılmış tavır ve davranışlarını gözlemleyerek bundan sonraki kaderine karar vermesi üzerine kurulu bir sistemle karşılaşıyoruz.

-her ne kadar yıllarca yaşadıktan sonra aşağı yukarı 10 dakikalık bir oyun sonucunda buna karar vermek benim açımdan mantıksız gelse de-

Orijinal bir konu olduğunu kabul ediyorum. Özellikle minik ayrıntılarla daha anlamlı hale geliyor seri.

(Örneğin, geldikleri asansörlerin üzerinde iki maske bulunuyor; biri reenkarnasyon diğeri boşluğu temsil ediyor. Yargıcın kararı üzerine bu geldikleri an ile giderken asansörde olan maskelerin değişimi ile kişinin kaderini tahmin edebiliyoruz.)

Animeyi izlerken merak etmek ve olayın içine sürüklenmek kilit noktayı oluşturuyor. Eğer sizi olayların içine çekmemişse her yeni gelen misafirle oyunların ve olay akışının tekrar etmesi sizi sıkabilir. Gelen misafirlerin ölüm korkuları ve davranış değişimlerini gözlemlemek benim açımdan keyifliydi. Anılar yavaş yavaş geri geldikçe kişiler ölümden git gide daha çok korkuyor ve daha sonra çoktan öldüklerini öğrendikleri anda her birinde farklı bir duygu ağır basıyor: pişmanlık, yaşanmışlık, özlem, hüzün…

Çizim olarak kendine has diyebilirim.  Ağzın çeneye bu kadar yakın olmasına her animede olduğu gibi zamanla alışıyoruz. Decim’in saçının garip olduğunu evet maalesef ben de düşündüm. Renk seçimleri, arka plan tasarımları ve mekanlar iyi düşünülmüştü. Gerçek hayatta birebir gördüğümüz yerleri doğaüstü boyuta harmanlama fikri güzeldi. Buradan da benden oldukça iyi puan aldı.

Genel olarak baktığımda bu bence animeye 9 puan anasının ak sütü gibi helal olsun. Tekrar tekrar izleyebileceğim animelerden biri. Henüz izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim.

Buraya kadar sabırla okuyan herkese teşekkür ederim. Seviliyorsunuz.

Son 

Spoiler

PjyatA.png

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bu kadar geç kaldığım için herkesten özür diliyor ve incelemeye başlıyorum:bad-atmosphere-onion-head-emoticon:

İlk önce negatif yönlerinden gideyim

-İnsanların davranışlarını yargılayıp reenkarne veya boşluğa gönderme konusu var. Burada(kendim için söylüyorum) yargıçlarla birçok kez farklı fikirlerde olduğum durumlar vardı. Bir şeyin doğru veya yanlışlığının bir kişi üzerinden belirlenmesi oldukça yanlış geliyor. Sonuçta yargıçlar arasında bile 5 yıl görev yapan-80 yıl görev yapan gibi ayrımlar var. Bir yargıç insanı reenkarne ederken başka bir yargıç aynı kişiyi boşluğa gönderebilir bence. Her şey bakış açısına bağlı. Yani bu yargıçlık düzeninin uygunluğu sorgulanır.

-Yargıçların yaşamına detaylı bir iniş yapılabilinirdi. Fakat bu konu üzerinde o kadar olumsuz bir düşüncem yok.

-Ana karakter seslendirmeleri gayet güzeldi fakat bir bölüm için ortaya çıkan karakterlerden bazılarının seslerine bir türlü alışamadım. Bu, tek bölümlük karakterler hakkında olduğundan o kadar sorun etmiyorum ama yine de belirtmek istedim.

Şimdi ise pozitif yönleriii:loveloveplz:

+ Açılış müziği oldukça hoşuma gitti.

+Çizimleri oldukça güzeldi. Özellikle gözleri beni benden aldı sjsksjdj

+Anime için seçilen konu oldukça ilginçti. Ve bu konuyu güzel bir şekilde işleyebildiklerini düşünüyorum. Gayet sürükleyiciydi.

+Dediğim gibi ana karakterlerin seslendirmeleri oldukça güzeldi. Tam oturmuş diye buna denir smsmdm

+ Negatif yönlerini yazarken ilk maddede yargıç kararlarının bazılarında yargıçla aynı kararı veremediğimden bahsetmiştim. Bu konu her ne kadar bir eksi yön olsa da bu, benim animeyi daha dikkatli izlememi sağladı. Neden yargıçla aynı fikirde olmadığımı düşündüm, yargıcın bakış açısını anlamaya çalıştım, kendi bakış açımı değiştirdim birçok kez. Ve tüm bunlar beni animeyi daha dikkatli izlemeye sevk etti. 

+Bu tamamen kişisel ama beyaz saçlı karakterleri çok severim bu kadar sksjsksjsjs

Genel olarak baktığımda ise her ne kadar negatif yönleri olsa da bu animenin biraz daha uzun olmasını isterdim. Veya en azından kısa ova bölümlerinin olması bile benim için yeterliydi. 

Animeyi puanlandırmayacağım çünkü bu konuda gerçekten berbatım^^''

Bu incelemeyi yazmayı yeni hatırladığım için aklıma gelen ilk şeyleri yazdım hemen. Çarşamba sabahına kadar ekleyeceğim birkaç şey daha çıkacaktır muhtemelen. O zamana kadar eklemek istediğim bir şey olursa farklı bir renkle yazacağım. Hemen bakabilirsiniz böylece:thank_you__onion_by_elcerbero:

Uzun lafın kısası animeyi boş zamanınız olduğunda hemen izlemeye başlamanız gerektiğini düşünüyorum. Sağlıcakla kalın:bye1-onion-head-emoticon:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle herkese iyi akşamlar diliyorum. Katıldığım bu çeşit bir etkinlik benim için ilkti. Düzenleyenlere ve katılım sağlayan kişilere teşekkür ederim.
İlk defa bu tarzda bir anime izledim. İzlemeye başlamadan önce türüne ve işleyiş yapısına karşı bütünüyle bir ön yargım bulunmaktaydı. Bir ön yargımı daha ilk seferinde kırmayı başardığım için mutlu hissetmekteyim.

Bu konuyu manga/anime olarak sunmayı düşünen, emeği geçen ve stüdyo çalışanlarına da teşekkür etmek isterim. Güzel bir yapım olduğuna inanıyorum. İzlenebilir olması, izleyicinin bir sonraki kısımda neler olabileceğini düşündürerek izlemeyi devam ettirebilmesi kalbimde ayrı bir yere dokunmuş oldu.

Animenin bölümleri içerisinde geçen bazı cümleler aslında hayatımızda fazlaca yer alan cümleler olduğunu fark ettim. Örneğin; bir şeyi yapabilmek için muhakkak az bile olsa mukabelesini karşılamaktır. Bir insanın seçimlerinin kendi iradesine bırakılması da bir çeşit yargıçlıktır benim gözümde. Bölümlerin birkaçında kimi zaman yeterli ve tam anlamıyla idrak edebildiğimi düşünsem de sahne arkasında gerçekleşenleri, oysa idrak edemediğimi ve yanlış şekilde baktığımı da fark ettim. Eksik ya da yanlış, aynı.

Soluksuz bir şekilde izlediğim animelerden biri. Bir kere daha olsa fırsatım yine izlerdim. Renklendirmeleri, "oyunların" sistemi ve yargıçların "Yasama, Yürütme, Yargı" eyleminin de aslında kendileriyle çilekeş halinde oluşu da tebessüm ettirdi. Karakterlerden birinin ya da fazla olmayacak olsa bile birden fazlasının ayna oluşu kimi yerde hüzünlendirdi, kimi yerde de sevindirdi. Çoğunlukla kalbimden kalkan bir yükün arınırcasına beni sessizliğin içinde bırakışıyla seyirci kaldım olanlara. İzlerken her zaman orada olduğumu ve kendimin de yargılandığını düşleyerek yüzleştim irademle. Farkındalığın getirdiklerini kelimelerle tarif edemem

Animede sanki gösterilecek birçok karakterin daha olduğunu, seyircinin (en azından kendimin) kafasında kalan sorulara ne zaman yanıt geleceğini bilemesem de "2. sezonu yok mu ya?" diye iç çekerek belirtmek isterim. 

Açılış ve kapanış şarkılarının tam anlamıyla bir şeyleri açıklığa kavuşturmak istenircesine tasarlanması ve bizler, insanların en azından bir kez daha olsun kendine gelmesinin beklenildiğini, ufak bir tebessüm eşliğinde bunları yazmayı sonlandırmak üzere yorumumu bırakıyor ve okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Animeyi 2. kez izliyorum, bir kaç aksiklikten dolayı son 3 bölümü falan izleyemedim ama genede yorum yapacağım. (İkiz kusura bakma anca yazıyorum)

Anime güzel ama bana göre 2 kere izlenecek bir anime değildi. 

Bende az çok duygusuz olduğum için Decim'i kendime benzetiyorum :uhuhuh-onion-head-emoticon: 

Nona karakterine bayılıyorum :good-job-onion-head-emoticon:

Animeyi yorumlayacak olursam ben şahsen birisinin duygusal anlamda değişmesini güzel buluyorum. Bence 24 bölüm olup biraz daha ayrıntılı işlemeleri gerekiyordu çünkü bu tarz değişimler aceleye getirildiğinde tam tat vermiyor. Birde olaya arada yan karakterleri de katınca iyice hızlanmış oluyor. 

Benim tam şey yapamadığım aslında kızda duygusuzmuş gibi duruyor ama yine de duygusal biri olarak gösteriyorlar. Ne olursa olsun özünde insan olduğu için mi durum böyle acaba merak ettiğim bir konu :moving-crazy-rabbit-emoticon:

Quindecim'deki yargıçların insanları zorlayarak kötü yanlarını ortaya çıkarması bence de biraz saçma. Bir kere insanın ister istemez kendini koruma içgüdüsü vardır. Herhangi bir olayda özellikle tanımadığın birisiyse karşında ki doğal olarak kendini düşünebilirsin. Ayrıca ölüm ile karşı karşıya geldiğinde insan sağduyusunu kaybeder, mantıklı düşünemez. Böyle durumlarda işi duygusuz yargıçlara bırakmak yanlış kararlar almasına sebep olur. 

Birde şöyle bir durum var bu insanların hafızaları bizim yargıçlara yükleniyor aslında hayatlarına göre karar verebilirler niye illa insanları zorluyorlar :) İlk yargılama da olduğu gibi duygusuz olursan bazı şeyleri de anlayamazsın :)

Decim'in insanlar hakkında ki görüşlerini seviyorum, onlara saygı duymasını ve her gelen kişinin kuklasını yapıp bara yerleştirmesini. Garip bir şekilde ince anlayış olarak geliyor :D

Birde şöyle bir durum var bunlar aslında duygusuz varlıklar peki nasıl biri insanları gıcık bulurken birisi saygı duyabiliyor :D 

Neyse uykuluyum bazı yerlerde anlatım bozuklukları falan olabilir, yarın üşenmezsem tekrar bakarım :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Etkinliğe katılmamıştım. Death Parade’ı izleyeli uzun zaman olmasına ve oldukça sevdiğim bir anime olmasına rağmen 2. kez izleyesim de yoktu. Bu yüzden çok detaylı bir inceleme yapamayacağımı belirterek başlamak istiyorum. Yine de hatırladığım kadarıyla yorum yapmak istedim. Yukarıdaki incelemeleri de okuyunca hafızam da biraz tazelendi diyebilirim.

Death Parade, ölüm sonrası hayatı konu alan psikolojik bir anime. Psikoloji etiketine sahip olan birçok anime gibi benim için 1-0 önde başlamıştı. Ölüm sonrası yargılama olayına karşı farklı bakış açısı hoşuma gitmişti. İlk bölümde de olduğu gibi hatalı yargılamaların olduğu da söylenebilir. Bu biraz negatif bir yanı gibi gözükmekte muhtemelen. Yine de reenkarnasyon olayında beni genel olarak rahatsız eden şey şudur ki; sadece iyi insanlar reenkarne oluyorsa dünyada kötü insan miktarının oransal olarak çok az olması gerekirdi ama öyle değil. Yani animedeki hatalı yargılamalar bir nevi kötü insan popülasyonunun neden azımsanmayacak miktarda olduğunu da açıklamış oluyor bence. Bu açıdan baktığımda tutarlı buluyorum.

Çizim-müzik konusu puanlamamı fazla etkilemez genelde ama onları da beğendiğimi ekleyeyim. Özellikle açılış ve kapanış müzikleri… Açılış müziğinin animenin aksine oldukça neşeli olmasını özellikle sevmiştim, böyle tezatlıklardan hoşlanırım.

Karakterlerini de oldukça sevmiştim. Animelerde beyaz saçlı erkekler nerdeyse her zaman oldukça havalı ve sevilesi olur zaten. Decim de bu konuda istisna değildi. Diğer karakterlerde de sevmediğim yoktu diye hatırlıyorum. (Tek bölümlük görünen, yargılanan insanlarda sevmediğim olmuştur, o kadarını hatırlamıyorum)

Detaylarını çok hatırlamasam da son bölümlerde intihar konusu işlenmişti ve beni etkilemişti diye hatırlıyorum. Bu konuyu işleyen yapımlar izlediğimde, özellikle kendi varlığıma katlanmakta zorlandığım zamanlarda, beni oldukça rahatlatır. Bu da doğal olarak animeye olan sempatimi artırmıştı.

Animeye 9/10 puan vermiştim. Çok önceden izlediğim bazı animelere verdiğim puanlara baktığımda “Acaba bunu şimdi izlemiş olsam yine aynı puanı verir miydim?” diye düşünürüm. Çünkü anime izledikçe ve biraz da büyüdükçe, anime zevkim de değişmekte. Buna rağmen bu anime için böyle bir düşüncem olmadı. Yine izlesem yine 9/10 verirdim. Henüz izlememiş ve bu yorumu okuyan biri varsa da izlemesini kesinlikle tavsiye ederim.

Spoiler

207175.gif

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

pegasusejder, 1 saat önce tarihinde yazdı:

Animeyi 2. kez izliyorum, bir kaç aksiklikten dolayı son 3 bölümü falan izleyemedim ama genede yorum yapacağım. (İkiz kusura bakma anca yazıyorum)

Anime güzel ama bana göre 2 kere izlenecek bir anime değildi. 

Bende az çok duygusuz olduğum için Decim'i kendime benzetiyorum :uhuhuh-onion-head-emoticon: 

Nona karakterine bayılıyorum :good-job-onion-head-emoticon:

Animeyi yorumlayacak olursam ben şahsen birisinin duygusal anlamda değişmesini güzel buluyorum. Bence 24 bölüm olup biraz daha ayrıntılı işlemeleri gerekiyordu çünkü bu tarz değişimler aceleye getirildiğinde tam tat vermiyor. Birde olaya arada yan karakterleri de katınca iyice hızlanmış oluyor. 

Benim tam şey yapamadığım aslında kızda duygusuzmuş gibi duruyor ama yine de duygusal biri olarak gösteriyorlar. Ne olursa olsun özünde insan olduğu için mi durum böyle acaba merak ettiğim bir konu :moving-crazy-rabbit-emoticon:

Quindecim'deki yargıçların insanları zorlayarak kötü yanlarını ortaya çıkarması bence de biraz saçma. Bir kere insanın ister istemez kendini koruma içgüdüsü vardır. Herhangi bir olayda özellikle tanımadığın birisiyse karşında ki doğal olarak kendini düşünebilirsin. Ayrıca ölüm ile karşı karşıya geldiğinde insan sağduyusunu kaybeder, mantıklı düşünemez. Böyle durumlarda işi duygusuz yargıçlara bırakmak yanlış kararlar almasına sebep olur. 

Birde şöyle bir durum var bu insanların hafızaları bizim yargıçlara yükleniyor aslında hayatlarına göre karar verebilirler niye illa insanları zorluyorlar :) İlk yargılama da olduğu gibi duygusuz olursan bazı şeyleri de anlayamazsın :)

Decim'in insanlar hakkında ki görüşlerini seviyorum, onlara saygı duymasını ve her gelen kişinin kuklasını yapıp bara yerleştirmesini. Garip bir şekilde ince anlayış olarak geliyor :D

Birde şöyle bir durum var bunlar aslında duygusuz varlıklar peki nasıl biri insanları gıcık bulurken birisi saygı duyabiliyor :D 

Neyse uykuluyum bazı yerlerde anlatım bozuklukları falan olabilir, yarın üşenmezsem tekrar bakarım :D

Konuyu daha yeni gördüm, geç kaldığım için üzgünüm.  

İlk önce şunu söylemek istiyorum derslerimden dolayı animeyi tam olarak bitiremedim. Arkadaş tam olarak söylemek istediklerimi söylemiş. :good-job-onion-head-emoticon: Eklenecek söz yok. 

Teşekkürler.:info-onion-head-emoticon:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.