Jump to content

Manga mı anime mi

Icewing

Önerilen İletiler

Senin iyi tanımına göre, animesine ve mangasına göre de değişir, çok okuyan mı bilir çok gezen mi sorusuna benziyor. Şimdi yapım süreci genelde önce yazılı yayının(manganın) üretilip daha sonra çok satıldığında ve beğenildiğinde  bu manganın animesinin yapılması şeklinde ilerliyor. Aynı zamanda bazı animeler direkt olarak oyundan veya novellerden uyarlama olabiliyor. Spesifik olarak bir tane anime/manga seçip ona göre soru sorarsan daha net bir cevap alırsın diye düşünüyorum.

Çizimleri seviyorsan ve ben hayalgücümle kafamda canlandırmayı seviyorum diyorsan manga oku

Seslendirmeleri ve Japonca'yı duymayı seviyorsan ayrıca izlemek sana daha çok zevk veriyorsa animeleri izle

:angel2-onion-head-emoticon: 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

senin zevkine göre değişir

eğer daha çok içerik/hikaye istiyorsan ve kaliteyi çok umursamıyorsan mangayı tercih et

eğer hikayeden çok animasyonu umursuyorsan animeyi

ama şunu söyliyim yapım çok iyi olsada mangadan anime adaptasyonu alması çok uzun sürebilir ancak eğer o anime çizimleriyle bilinen bir animeyse bu beklemeye de değebilir 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Icewing, 8 saat önce tarihinde yazdı:

Manga mı daha iyi animemi tam bilmiyorum bilgi verirseniz sevinirim

Şöyle diyeyim bir çok anime manga uyarlamasıdır. Mangadan animeye çevirirken bazı kısımlar kırpılır bazı kısımlar mangada yokken eklenir. Eğer tamamen doğru bilgi almak istiyorsan manga, ayrıca bir çok insan kara kalem çizimleri animasyonlardan daha iyi buluyor. (özellikle bazı animelerde bu çok geçerli) Bazı insanlarda animelerde ki gereksiz sahneleri, konuşmaları, öylece durup birbirlerine baktıkları sahneleri izlemek istemediği için manga okuyor. Bir diğer durumda bazı animeler yarıda bırakılıyor ve devam sezonu gelmiyor bu yüzden devamını doğal olarak mangadan takip ediyorlar. 

Animeyi daha çok sevenlerde genelde görsel akış, ses, müzik gibi etkenlerden dolayı animeyi tercih ediyorlar. Yani manganın bir çok avantajı olsa da kimisi bunlara daha çok önem verdiği için anime izlemeyi tercih ediyor. 

Burada da tercih sana kalıyor çünkü saydığım nedenler hep kişiden kişiye değişen nedeneler.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Kendilerine göre iyi yanları var Manga okumaya ilk başlarken siyah beyaz olduğu için gözümün alışması biraz zaman aldı (Webtoon manhwa fln onları konu dışı ediyorum) ama alışınca okurken baya eğlenceli oluyor ve çoğu anime manga uyarlaması olduğu için hikayenin kesilmiş kısımlarını yada ek sahnelerini öğreniyorsun neticede animelerde çok kısım kırpılıyor örneğin god of high schoolda o kadar çok kısım atlanmıştı ki tabi o 100den chapterı sadece 12 bölüme sığdırmaya çalıştıkları için her neyse animenin benim için iyi yönü akıcı dövüş sahneleri ve seslendirme onun dışında benim için manga daha iyi he aklıma gelmişken bazı animelerin 2. sezonu gelmiyor ya da 2. sezon çıkarmamak için mangadan ayrı saçma bir son yapıyorlar ve bu animeler azımsanamayacak kadar var örnek verirsem şu an aklıma pandora hearts geldi neyse benim fikrim bu

Okuma gereği duyduğunuz için teşekkürler ^^

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bazı animeler de gösterilmeyen sahneler mangalarda olabiliyor bazı animeler de ise konu mangaya göre farklı işlenebiliyor bu gibi durumlarda genelde mangasını okuyorum o animenin. Fakat eğer bir animenin çizimleri iyiyse ve mangaya sadık kalınmışsa genelde animeyi tercih ederim. Örnek vermem gerekirse fairy tail ın mangasını okudum kimetsu no yaiba nın animesi çok güzel olduğu için yeni sezonunu bekliyorum mangasına geçmedim. Biraz daha tercih meselesi bu.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Pseudohomophylus, 12 saat önce tarihinde yazdı:

Senin iyi tanımına göre, animesine ve mangasına göre de değişir, çok okuyan mı bilir çok gezen mi sorusuna benziyor. Şimdi yapım süreci genelde önce yazılı yayının(manganın) üretilip daha sonra çok satıldığında ve beğenildiğinde  bu manganın animesinin yapılması şeklinde ilerliyor. Aynı zamanda bazı animeler direkt olarak oyundan veya novellerden uyarlama olabiliyor. Spesifik olarak bir tane anime/manga seçip ona göre soru sorarsan daha net bir cevap alırsın diye düşünüyorum.

Çizimleri seviyorsan ve ben hayalgücümle kafamda canlandırmayı seviyorum diyorsan manga oku

Seslendirmeleri ve Japonca'yı duymayı seviyorsan ayrıca izlemek sana daha çok zevk veriyorsa animeleri izle

:angel2-onion-head-emoticon: 

Ben de bu fikre katılıyorum açıkçası. Zevk meselesi yani ucu buna dayanıyor bence :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Icewing, 13 saat önce tarihinde yazdı:

Manga mı daha iyi animemi tam bilmiyorum bilgi verirseniz sevinirim

Ben şahsen animeyi tercih ederim çünkü müzikler, sesler, animasyonlar vs. sayesinde duyguları daha iyi hissedebiliyorsun.
Ama mangada hayal gücüne bırakıyor dense bile zaten sana bir kalıp verdiği için hayal gücünü de sınırlamış oluyor
o yüzden manga yerine kitap okumak daha mantıklı geliyor. Hem betimlemelerle hareketleri, renkleri ve ortamı gözünde kendi hayal gücüne
göre canlandırabiliyorsun. Ama tabii genel olarak pek kitap okuma alışkanlığımız yok. Eskiden her bir iki haftada bir tane fantastik roman okurdum.
Ama animeye başladığımdan beri artık neredeyse hiç kitap okumuyorum. Sanırım kolaya alıştık biraz. :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.