Jump to content

Rewatch yapmaktan neden nefret ediyorum

evetoemre

Önerilen İletiler

Oldum olası rewatch yapmayı gereksiz ve iğrenç olarak varsaydım. Gerçekten beğendiğim bir anime olduğunda yeni bölümünü çok fazla istediğimden rewatch'ın kapısına kadar gidip son anda vazgeçerek geri dönmüş bulundum, belki benzer şeyleri eş veya zıt olsa bile yaşayanlarınız olmuştur.

Rewatch hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum.. 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yani ben de genel olarak pek yapmam. İzlediğim bir animeyi tekrar izlediğimde zaten ne olacağını bildiğim için ilk sefer kadar sürüklemiyor veya mesela çok hoşuma giden bir sahneyi izlemek için o bölümü tekrar açtığımda bu sefer o sahne dışındaki, beni o kadar heyecanlandirmayan, sıradan olayları yine seyretme fikri sıkıcı geliyor biraz. 

Tabii bölümün ilk açılışından sonuna kadar alıp götüren, karakterlerini gerçekten de kişilik olarak tanıdığımı hissettiğim, beni içine çeken bir anime olursa olay başka. Öyle 2 kere 3 kere bitirdiğim birkaç anime var.

Onun dışında, bir animeyi hatırlamak için genelde o animenin AMVlerine bakıyorum ben.

Bence en iyisi bir animeyi ilk kez izlediğin seferdir; o atmosfer, o olaylar, o müzikler, karakterler, onların hayat hikayeleri hepsine yabancısın başta ve sonra onları tanıdığını hissediyorsun. Yaşadıkları olaylarla gülüp ağlıyorsun. Maceralarına ortak oluyorsun.

O yüzden genelde çok beğendiğim bir animeyi bitirdiğimde o animeyi daha hiç izlememiş insanların yerinde olmak istiyorum adeta. 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Konuya göre giden animelerde rewatch yapmak cidden sıkıcı oluyor ama Grand Blue gibi komedi veya gintama,Saiki K gibi anime arclar halinde olunca tekrar izlerken bile zevk alıyor insan, olayın ne olduğunu ve nasıl biticeğini biliyorsun ama insanı tekrar tekrar güldürüyor o tür animeler.

Bu sadece animelerde de geçerli değil bazı dizileride rewatch yapmak güzel oluyor.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

yeni sezonu 2-3 yıl sonra çıkan animelerde ne olduğunu hatırlamak ve konuya hakim bir şekilde izlemek için mecburen tekrar izleme olayını yapıyoruz ama mesela anime 3-4-5 sezon olarak uzun aralıklarla devam ediyorsa rewatch yapmak sıkıntı ve büyük zaman kaybı

bu yüzden animeler recap şeklinde film çıkarması lazım

skingeki no kyojin 59 bölümü özetleyen bi 2 saatlik film nasıl çıkardı aynı o şekil

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Nefret etmek... fazla ağır bir duygu, sevmemeni anlayabilirim

Yeni bir anime serisine başlamak lisede ve üniversitenin ilk yıllarında kolaydı,

Rastgele hafta sonu boyunca anime serisini bitirip günlük ve haftalık rutinlerime geri dönebiliyordum.

Ancak okulda tempo arttıkça eskisi kadar vakit ayıramamaya başladım ve izlemeyi çoğu zaman erteledim.

Kendime vakit ayırdığım günlerde yeni sezon animeleri izleyebilmem için konularına, puanlarına, yorumlarına bakmam gerekiyor

(bu gerçekten yorucu bir süreç) 

ya da zevkine güvendiğim birisinin tavsiye etmesi gerekiyor.

Sıfırdan yeni bir animeye başlamaktansa sevdiğim bir animeyi yeniden izlemek daha kolayıma geliyor,

hem yeniden izlediğim bir animede daha önceden dikkat etmediğim yerlere dikkat edip yeni şeyler de keşfedebiliyorum.

Bu nedenle ben yeniden izlemeyi bir sıkıntı görmüyorum.

Bir diğer neden de çok unutkan insan olmam, bazen izlerken fark ediyorum

"ya ben bunu daha önce izlemiştim" duygusunu yaşıyorum ama dediğim gibi bir problem değil

demek ki yeniden izlemeye değer bir anime :onion_emo_2_by_theg_force:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra...

Evet nefret ağır denebilir ama başlangıç postunda bölümleri dikkatli şekilde izlediğimi belirtmeyi unutmuşum. Özellikle komik bir sahnesi veya ilginç sahneleri izlemekte problem yok tabiki, mesele durduk yere en baştan izleyip bitirmek. Bunu izleyecek anime bulmaya üşenipte yapanlarda nasıl bir mide var mesela, akşam yemeğinde ne yiyorlar merak ediyorum. Cevaplarınız benim için değerlidir seviliyorsunuz ?

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.