Jump to content

Yeni Başlayanlar İçin Yeni Başlayan Birinden Anime Önerileri

Önerilen İletiler

Güzel bir konu. Öneri içeriğine katılırım katılmam, ama ''One Piece, Naruto, Bleach...'' gibi bilindik serilere eleştirel bir yaklaşım yapman ve farklı önerile sunman güzel olmuş. Eskiden Türkanime chatinde biri yazardı ''animelere başlamak istiyorum - animelerde yeniyim öneriniz nedir'' ve genel ilk cevap ''Naruto izle'' bu olaya bir 8-10 defa şahit oldum bir yerden sonra komedi gelmeye başladı. Öneriler kişiden kişiye değişebilir ve başlangıç için önerilebilecek animelerin pek ucu bucağı da yok. 

Gerçek hayattan animelere geçişi kolaylaştıracak, fazla animevari olmayan (mesela Key animeleri fazlasıyla animevaridir içinde hayli masalsı karakterler vardır Charlotte'da ki Yuu'nun kızkardeşi, Clannad'dan Nagisa, Little Busters'da ki Kudryavka vs) yapımlar iyi bir seçenek olabilir. Mesela adam ilk başta Japonca'ya alışamaz bu durumda Türkçe dublajı olan bir anime işe yarayabilir. Basilisk ve Hellsing'in Türkçe dublajı var.

Bunun dışında hafif bir seri önerip ''beğenmezsen'' diye biraz olgun bir 2. bir seçenek önerebilirsiniz. Atıyorum ilk seçenek hafif bir shoujo 2. seçenek Nana.

Animelerden esinlenen filmler iyi bir araç olabilir. ''Senin favorin İnception'ın aslında Paprika diye bir animeden esinlediği kısımlar var'', ''Matrix'in Ghost in the Shell ve Serial Experiments Lain'den esinlendiğini biliyor muydun. Wachowski kardesler animelerle oldukça içli dışlı.'', ''Cowboy Bebop Keanu Reeves'n favori animesi hatta zamanında Live Action'ı çıkarsa Spike rolü için çok hevesliymiş.'', ''Firefly zaten Cowboy Bebop'ın dizi versiyonu gibi birşey'', ''Bu Shingeki geçen sene Game of Thrones'un batırdığı zamanda bir parladı falanca bölümü İMDB'de 10 tam puan aldı adamlar Ozymandias'ı bile geçtiler yani animeler son 1-2 yıldır hızla popülerleşiyor ve Shingeki'nin bunda payı büyük. Anime deyip de geçme yani.'', ''Kanka sana bi resim gösteriyim al Karl Urban ve Viggo Mortensen :D''

Spoiler

ErR7O9YVkAIPsvw?format=jpg&name=medium

Tüm bunları yazıyorum ama animelere yeni başlayacak birine öneride bulunurken genellikle bir acemilik çekiyorum. Çünkü her zaman şaşırtabiliyorlar :D Bir genç vardı ee hangi serileri seviyorsun? (film kitap) falanca falanca. Hard diskimden birkaç anime attım buna. Adam bir Death Note'u sonuna kadar izlemiş Steins Gate'i yarıda bırakmış Monster'e başlamamış bile. Muhtemelen animelerle ilişkisi kısa olacak. Umrumda da değil zaten.

Bence biraz da kafaların sarması lazım. O zaman öneriler kendiliğinden çıkıyor. Ama nerde o şans. Çoğu zaman saçma sapan tepkiler veriyorlar :D Ama sardı mı da, önerdiğim bir serinin o kişiyi yakaladığını hissettim an acaip zevkli :D Zamanında bir tane oda arkadaşım vardı canı sıkılmış sende bir şeyler var mı dedi. Verdim buna hard diski. Sabah çıkıyorum bir anime akşam giriyorum başka bir anime :D Adam benim en azından 1 hafta - 10 günde izlediğim animeyi 2 günde bitirdi :D Hatta öner dese önermeyeceğim bir Kore filmini gayet beğenerek izledi :D 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 30
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Konunun sahibi onları uygun görmüş kendi zevklerine göre ve başkalarının zevklerini de göz önüne almış. İnsanların zevklerine kötü diyeceğinize kendi listenizi de oluşturabilirsiniz.   Anime

Güzel bir konu. Öneri içeriğine katılırım katılmam, ama ''One Piece, Naruto, Bleach...'' gibi bilindik serilere eleştirel bir yaklaşım yapman ve farklı önerile sunman güzel olmuş. Eskiden Türkanime ch

'Konunun buraya açılması için adminden izin alındı'   arkadaşlarım, bir gün okulda arkadaşlarınızı hararetli bir şekilde anime tartışırken buldunuz. o ana kadar anime, çizgi filmdir diye geç

Posted Images

spike, 3 saat önce tarihinde yazdı:

evet ben de yazındaki çoğu şeye katılıyorum, mecha cidden herkese göre değil ( örneğin ben de hiç haz etmem:D) ama ben de code geass'ı senin gibi sevmiştim, sıkıntı şu ki ikimizde öncelerden biraz anime tükettiğimizden sevdik herhalde. yeni başlayan birisinin mevzuyu anlayabileceğini sanmıyorum ben:)

sword art online.. kanayan yaram.. ancak bir noktada sana katılmıyorum maalesef... oyun-isekai anime türüne asıl ilham olan şey kesinlikle dünyayı kasıp kavuran final fantasy oyun serisi oldu. SAO bu noktada en fazla, isekai anime çeksek tutuyormuş he tarzında insanlar ilham almış olabilir. 

SAO'yu sevmememin en büyük nedenlerinden biri de zaten, popüler kültüre hitap için anime akışının çok kötü bir doğrultu da gitmesi. belki ilk 15 bölümü başka animelere ilham kaynağı oluyordur ( ki ben asla öyle düşünmüyorum. final fantasy gibi dev bir ilham kaynağı varken ^zaten oynamımşsan, büyük miktarda villian benzerliği içerir, karakter gelişimleri SAO'yu anımsatır^ SAO en fazla elde edilen karın bir göstergesi olabilir kanaatindeyim) ancak bu şartlar altında, yeni birisine vasatın bir tık üstü anime önermek eminim ki onu da bayacaktır.

ahh ahh nerede o ilk 15 bölüm. bir an mmorpg oynuyorum sanmıştım. hissettiklerim çok iyiydi.. sırf tuttu diye bazı şeylerin bayat olması beni çok üzdü..

bazı şeylerin kökenlerini ve altyapılarını öğrenmek için, basit şeylerden başlamak ( popüler olmayan şeylerden başlamak demek istedim ) bizi daha da bağlayabilir. bir örnek verirsem eminim daha da pekişecektir.

lise 1de pink floyd'la yeni yeni tanışıyoruz. en popüler şarkılarından olan Another Brick In The Wall dinliyor herkes. ilk dinlediğimde hiç beğenmedim. içimden diyorum ki millet bunu nasıl dinliyor. bir gün bilgisayarın başına oturup, syd barret'la olan ilk albümlerinden birisinin içinde olan /ki çoğu kişi bilmez/ bir şarkıyı dinledikten sonra (Pink Floyd - Matilda Mother) dedim ki, işte bu ya aradığım müzik burada :D daha sonraları baya kimsenin dinlemediği albümleri dinledikten sonra en popüler şarkıların neden popüler olduğunu ve sevildiğini anlayıp ben de sevmeye başladım:D

anlatmaya çalıştığım şeyi umarım anlatabildim, müzikle anime ne alaka dersen ikisi de bir ırmağın keşfedilmeyi bekleyen diğer tarafı :D yukarıda çoğu kişi beni suçlamış kötü animeler diye ancak, dünyada eminim benim gibi olanlardan çok sayıda vardır ve bazen bir şeye başlamak için kült, popülerlere bakmak yerine alt tabakalardan bakmak olaya seni daha çok ısındırabilir

tabi, zevkler ve renkler favori animelerimiz, yeni başlayanlara önerilecek animelerimiz farklı olabilir.. her düşünceye kapım sonuna kadar açık.. :pretty-onion-head-emoticon:

bu arada yine kendimi kaptırıp uzun uzun yazmışım kusura bakma :D böyle konular hakkında tartışmayı çok seviyorum da kendimi durduramıyorum.. ( umarım sen de seviyorsundur:D)

uzun yazman benim için sorun değil. düşüncelerini iyi bir şekilde aktarıyorsun ve bilgilendirmiş oluyorsun o yüzden teşekkür ederim ve önceki senin teşekkürlerin için de topluca rica etmek isterim teşekkür etmişken :uhuhuh-onion-head-emoticon:

final fantasy materyallerini tüketmedim açıkçası. o yüzden eğer köken niteliği taşıyan o ise bişey diyemem. ben sadece en popüler olanların ondan sonraki akımları bir şekilde yönlendirdiğine değinmek istedim. SAO'nun ben ilk 2-3 bölümünü sevmişken sonraki bölümleri bune diyerek izledim. çünkü konunun özünden hızlıca uzaklaştığını ve başlangıçta bana verdiği beklentileri yokettiğini düşündüm. bu yüzden sao'nun yalnızca %5'ini beğendim diyebilirim. bu anime benim 50 küsürüncü animemdi. o zamanlar daha yeni yeni başladığım için düşük puan veremiyordum ve izlediğim her şeyi genel olarak beğenip yüksek puanlıyordum. bu ruh halime rağmen 6 puan vermişim SAO'ya. daha geç zamanlarda izlesem 2 veya 3 verirdim. :bled2-onion-head-emoticon:

diğer sezonlarını da izlemedim zaten. ilk sezonu izleyip saldım. animeler ona sadece konu fikri olarak benzesin yeterli. çünkü SAO'nun konusunun çıkış fikri çok güzel. kafana taktığın bi cihaz ile yatarak bambaşka bir dünya geçmek ve 360 derece, 3 boyutlu ve gerçek zamanlı bir oyun deneyimi yaşamak ve orada sıkışmak, çıkmaya çalışmak beni son derece etkileyen bir ana fikir idi. animenin sonradan evrimleştiği boyut ise kalsın. oraları unutmak istiyorum...

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Gallardo, 17 saat önce tarihinde yazdı:

Güzel bir konu. Öneri içeriğine katılırım katılmam, ama ''One Piece, Naruto, Bleach...'' gibi bilindik serilere eleştirel bir yaklaşım yapman ve farklı önerile sunman güzel olmuş. Eskiden Türkanime chatinde biri yazardı ''animelere başlamak istiyorum - animelerde yeniyim öneriniz nedir'' ve genel ilk cevap ''Naruto izle'' bu olaya bir 8-10 defa şahit oldum bir yerden sonra komedi gelmeye başladı. Öneriler kişiden kişiye değişebilir ve başlangıç için önerilebilecek animelerin pek ucu bucağı da yok. 

Gerçek hayattan animelere geçişi kolaylaştıracak, fazla animevari olmayan (mesela Key animeleri fazlasıyla animevaridir içinde hayli masalsı karakterler vardır Charlotte'da ki Yuu'nun kızkardeşi, Clannad'dan Nagisa, Little Busters'da ki Kudryavka vs) yapımlar iyi bir seçenek olabilir. Mesela adam ilk başta Japonca'ya alışamaz bu durumda Türkçe dublajı olan bir anime işe yarayabilir. Basilisk ve Hellsing'in Türkçe dublajı var.

Bunun dışında hafif bir seri önerip ''beğenmezsen'' diye biraz olgun bir 2. bir seçenek önerebilirsiniz. Atıyorum ilk seçenek hafif bir shoujo 2. seçenek Nana.

Animelerden esinlenen filmler iyi bir araç olabilir. ''Senin favorin İnception'ın aslında Paprika diye bir animeden esinlediği kısımlar var'', ''Matrix'in Ghost in the Shell ve Serial Experiments Lain'den esinlendiğini biliyor muydun. Wachowski kardesler animelerle oldukça içli dışlı.'', ''Cowboy Bebop Keanu Reeves'n favori animesi hatta zamanında Live Action'ı çıkarsa Spike rolü için çok hevesliymiş.'', ''Firefly zaten Cowboy Bebop'ın dizi versiyonu gibi birşey'', ''Bu Shingeki geçen sene Game of Thrones'un batırdığı zamanda bir parladı falanca bölümü İMDB'de 10 tam puan aldı adamlar Ozymandias'ı bile geçtiler yani animeler son 1-2 yıldır hızla popülerleşiyor ve Shingeki'nin bunda payı büyük. Anime deyip de geçme yani.'', ''Kanka sana bi resim gösteriyim al Karl Urban ve Viggo Mortensen :D''

İçeriği Gizle

ErR7O9YVkAIPsvw?format=jpg&name=medium

Tüm bunları yazıyorum ama animelere yeni başlayacak birine öneride bulunurken genellikle bir acemilik çekiyorum. Çünkü her zaman şaşırtabiliyorlar :D Bir genç vardı ee hangi serileri seviyorsun? (film kitap) falanca falanca. Hard diskimden birkaç anime attım buna. Adam bir Death Note'u sonuna kadar izlemiş Steins Gate'i yarıda bırakmış Monster'e başlamamış bile. Muhtemelen animelerle ilişkisi kısa olacak. Umrumda da değil zaten.

Bence biraz da kafaların sarması lazım. O zaman öneriler kendiliğinden çıkıyor. Ama nerde o şans. Çoğu zaman saçma sapan tepkiler veriyorlar :D Ama sardı mı da, önerdiğim bir serinin o kişiyi yakaladığını hissettim an acaip zevkli :D Zamanında bir tane oda arkadaşım vardı canı sıkılmış sende bir şeyler var mı dedi. Verdim buna hard diski. Sabah çıkıyorum bir anime akşam giriyorum başka bir anime :D Adam benim en azından 1 hafta - 10 günde izlediğim animeyi 2 günde bitirdi :D Hatta öner dese önermeyeceğim bir Kore filmini gayet beğenerek izledi :D 

o kadar doğru şeyler yazmışsın ki yazını iki - üç defa okudum:) 

insanların hangi animeyi seveceğini o insanı ne kadar tanısak bile bilemeyeceğiz sanırım, çünkü herkesin izlediği, tükettiği bir şey bambaşka bir şeyi hatırlattığı için hoşuna gidiyor olabilir. verdiğin örneklerde filmden esinlenen animelerden bahsetmişsin mesela ( bu arada dünyada firefly gibi güzel bir dizinin varlığından haberdar olan 3.kişi falan olabilirsin:D ilk okuduğumda dedim ki BU FORUMDA FIREFLY İZLEYENLERDE Mİ VARMIŞ?!?! seninde uygun olduğun bir zamanda, firefly ile alakalı sohbet etmeyi çok isterim^^) eminim ki bu bir çok kişinin ilgisini çok çok daha fazla çekecektir. bazıları da naruto tarzında geçmişte izlediklerini yad edecek şeyler dolayısıyla izlemeyi tercih edecektir. bu gerçekten değişken bir konu, sana %100 katılıyorum.

kafaların sarmasından bahsetmişsin, çok doğru bir noktaya değinmişsin bence. gerçekten en yakınımdakilere anime izletmek için oturup düşündüm. nasıl animeleri sevdirebilirim diye ama adam daha death note'u bile yarıda bırakabiliyor :D yani anime izlemenin biraz da hastasına göre olduğu çok doğru :)

( animelere saracak gibi olan 2 arkadaşım olmuştu cidden dediğin gibi o an en iyi anlardan biri oluyor..)

yazımı beğendiğin için ve senin uzun yazın için çok teşekkür ederim. çoğu noktaya farklı bakış açısından bakmamı sağladı.. yazıda emek ve kültür var çok belli :D

az önce fark ettim benim de bu yazımın özeti sadece; aynen, çok haklısın, çok kralsın falan olmuş kusura bakma :D 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

sShoguNn, 15 saat önce tarihinde yazdı:

uzun yazman benim için sorun değil. düşüncelerini iyi bir şekilde aktarıyorsun ve bilgilendirmiş oluyorsun o yüzden teşekkür ederim ve önceki senin teşekkürlerin için de topluca rica etmek isterim teşekkür etmişken :uhuhuh-onion-head-emoticon:

final fantasy materyallerini tüketmedim açıkçası. o yüzden eğer köken niteliği taşıyan o ise bişey diyemem. ben sadece en popüler olanların ondan sonraki akımları bir şekilde yönlendirdiğine değinmek istedim. SAO'nun ben ilk 2-3 bölümünü sevmişken sonraki bölümleri bune diyerek izledim. çünkü konunun özünden hızlıca uzaklaştığını ve başlangıçta bana verdiği beklentileri yokettiğini düşündüm. bu yüzden sao'nun yalnızca %5'ini beğendim diyebilirim. bu anime benim 50 küsürüncü animemdi. o zamanlar daha yeni yeni başladığım için düşük puan veremiyordum ve izlediğim her şeyi genel olarak beğenip yüksek puanlıyordum. bu ruh halime rağmen 6 puan vermişim SAO'ya. daha geç zamanlarda izlesem 2 veya 3 verirdim. :bled2-onion-head-emoticon:

diğer sezonlarını da izlemedim zaten. ilk sezonu izleyip saldım. animeler ona sadece konu fikri olarak benzesin yeterli. çünkü SAO'nun konusunun çıkış fikri çok güzel. kafana taktığın bi cihaz ile yatarak bambaşka bir dünya geçmek ve 360 derece, 3 boyutlu ve gerçek zamanlı bir oyun deneyimi yaşamak ve orada sıkışmak, çıkmaya çalışmak beni son derece etkileyen bir ana fikir idi. animenin sonradan evrimleştiği boyut ise kalsın. oraları unutmak istiyorum...

aaa bak ben yine iyi dayanmışım :D 

izninle bir kaç noktayı belirtmek istiyorum, ben de ilk sezonu izleyip saldım, o kırılma anımız aynı mı merak ediyorum :D

Spoiler

kirito'nun başlarda takıldığı bir klanın tüm üyelerini kaybetmesini hiç beklemiyordum. o bölüm beni gerçekten şaşırtmıştı ve oldukça da beğenmiştim. dedim ki iyi bir şeyler olacak ta ki sonraki bölümler de 

-ühüü ben arkadaşlarımı öldürdüm galiba, ben çok kötüyüm ühüü, nidaları bir yerden sonra itiraf etmeliyim ki baydı..

şu beta versiyona önceden erişen oyuncular ve diğer oyuncular çok iyi anlatılmıştı, kirito'nun kendini saklaması falan baya bana multiplayer oyundaymışım havası verdi.

bir yerden bir yere giderken, milletin sorunlarını çözüp öyle gitmesi de açık ara witcher dünyası gibiydi ( daha doğrusu tüm rpg oyunlarının dünyası) gerçekten o kısımlarda hafif gülümsedim, seni bilemiyorum :D

ama şu asuna bacaksızı her şeyi bozdu, bunlar en son beraber biraz dinleneceğiz diye köy tarzında bir yere gittikten sonra SAO benim için tamamen bitti :D gerisini yarı kapalı gözle izledim açıkcası. benim bu animeden ilk aldığım vibe, senin ki gibiydi çok heycanlanmıştım. ama sonradan tamamen aşk hikayesine dönmesi beni oldukça kızdırdı. şu asunanın şövalyesi mi, özel koruması mı ne, kiritoyu zehirlediğinde zaten dedim ki beni burdan alın:D

yine coşmuşum:D durup dururken neden SAO ile alakalı içimi döktüm bilmiyorum ama istersen sende dök:D

özetle SAO pişmanlıktır, yeni başlayan birinin anime sevincini öldürmek demektir. bu konuda hem fikiriniz bence :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

spike, 3 dakika önce tarihinde yazdı:

aaa bak ben yine iyi dayanmışım :D 

izninle bir kaç noktayı belirtmek istiyorum, ben de ilk sezonu izleyip saldım, o kırılma anımız aynı mı merak ediyorum :D

İçeriği Gizle

kirito'nun başlarda takıldığı bir klanın tüm üyelerini kaybetmesini hiç beklemiyordum. o bölüm beni gerçekten şaşırtmıştı ve oldukça da beğenmiştim. dedim ki iyi bir şeyler olacak ta ki sonraki bölümler de 

-ühüü ben arkadaşlarımı öldürdüm galiba, ben çok kötüyüm ühüü, nidaları bir yerden sonra itiraf etmeliyim ki baydı..

şu beta versiyona önceden erişen oyuncular ve diğer oyuncular çok iyi anlatılmıştı, kirito'nun kendini saklaması falan baya bana multiplayer oyundaymışım havası verdi.

bir yerden bir yere giderken, milletin sorunlarını çözüp öyle gitmesi de açık ara witcher dünyası gibiydi ( daha doğrusu tüm rpg oyunlarının dünyası) gerçekten o kısımlarda hafif gülümsedim, seni bilemiyorum :D

ama şu asuna bacaksızı her şeyi bozdu, bunlar en son beraber biraz dinleneceğiz diye köy tarzında bir yere gittikten sonra SAO benim için tamamen bitti :D gerisini yarı kapalı gözle izledim açıkcası. benim bu animeden ilk aldığım vibe, senin ki gibiydi çok heycanlanmıştım. ama sonradan tamamen aşk hikayesine dönmesi beni oldukça kızdırdı. şu asunanın şövalyesi mi, özel koruması mı ne, kiritoyu zehirlediğinde zaten dedim ki beni burdan alın:D

yine coşmuşum:D durup dururken neden SAO ile alakalı içimi döktüm bilmiyorum ama istersen sende dök:D

özetle SAO pişmanlıktır, yeni başlayan birinin anime sevincini öldürmek demektir. bu konuda hem fikiriniz bence :D

kırılma anı bir değil sanırım. gerçi yazdığın kısımları hatırlamıyorum çünkü izleyeli 5 yıl oldu ancak benim kızdığım nokta şu olmuştu o animede

Spoiler

ilk 2-3 bölümde 1 katı zar zor geçebilmişlerdi ve bayağı bi savaşmışlardı. daha çıkılacak çok kat vardı. ben de dedim her bölüm bu tarz mücadelelerle geçecek herhalde. ama sonra bi baktım diğer bölümde sonraki katları çoktan çıkmışlar anakarakter çoktan kasılmış falan. direkt atladılar yani benim görmeyi beklediğim kısımları. bu yüzden daha en baştan beklentilerim yanlış çıktığı için ilgimi kaybettim

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Mileydi locked ve unlocked this konu
  • Forum Admin

Konuyu kilitlemek için içeriye daldım ve kilitledim sonra admin izni var ellemeyin uyarısını görünce konuyu tekrar açtım ? 

Okudum okudum buraya kadar geldim bari cevap yazayım değil mi?

Konu sahibi forumdaşın da dediği gibi kendince, yeni başlayanlara öneriler, bunun ışığında yermek değil tavsiyede bulunmak lazım, illaki yerecekseniz de bunu üslubuna uygun ve açıklayıcı yapalım ki sözlerimizin bir ağırlığı olsun. 

Anime izlemeye yeni başlayacaklar için "bence" uzun soluklu seriler, Naruto, Bleach, One Piece gibi animelereden ziyade daha kısa soluklu ve birazda hayatın içinden, hele ki uzak doğu kültürüne yabancı biri için biraz daha o kültüre alıştırıcı seriler tavsiye etmek de fayda var diye düşünüyorum, konu sahibinin önerileri bu yönde oldukça da başarılı. Ve diğer forumdaşların dediği gibi öneriler karşımızda ki kişinin özelliklerine göre değişiklik gösterebilir.

Misal ben,

Gin no Soji kafadan önereceğim ilk animedir. Karşımdaki kişiye göre değişmez de?

Sonrasında sıralama gözetmeksizin,

Arslan Senki 

Barakamon 

Ore Monagatari  

Hal (movie) 

Gakuen Babysitters

Şöyle bir listeme baktımda ilk başlayanlar için önerecek hafif gider tarzında hiç seri izlememişim?

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Vega, 8 dakika önce tarihinde yazdı:

Konuyu kilitlemek için içeriye daldım ve kilitledim sonra admin izni var ellemeyin uyarısını görünce konuyu tekrar açtım ? 

Okudum okudum buraya kadar geldim bari cevap yazayım değil mi?

Konu sahibi forumdaşın da dediği gibi kendince, yeni başlayanlara öneriler, bunun ışığında yermek değil tavsiyede bulunmak lazım, illaki yerecekseniz de bunu üslubuna uygun ve açıklayıcı yapalım ki sözlerimizin bir ağırlığı olsun. 

Anime izlemeye yeni başlayacaklar için "bence" uzun soluklu seriler, Naruto, Bleach, One Piece gibi animelereden ziyade daha kısa soluklu ve birazda hayatın içinden, hele ki uzak doğu kültürüne yabancı biri için biraz daha o kültüre alıştırıcı seriler tavsiye etmek de fayda var diye düşünüyorum, konu sahibinin önerileri bu yönde oldukça da başarılı. Ve diğer forumdaşların dediği gibi öneriler karşımızda ki kişinin özelliklerine göre değişiklik gösterebilir.

Misal ben,

Gin no Soji kafadan önereceğim ilk animedir. Karşımdaki kişiye göre değişmez de?

Sonrasında sıralama gözetmeksizin,

Arslan Senki 

Barakamon 

Ore Monagatari  

Hal (movie) 

Gakuen Babysitters

Şöyle bir listeme baktımda ilk başlayanlar için önerecek hafif gider tarzında hiç seri izlememişim?

teşekkür ederim düşünceleriniz içinn^^ sizin de önerdiğiniz animelerden izlemediklerim var, açıkcası bu konuyu başkalarına öneri olsun diye açtım ama bir sürü güzel öneri de aldım yanında :D

forumda yeniyim, o yüzden sanırım konuları yeteri kadar fikir alışverişi alındıktan sonra kilitliyorsunuz, şimdi forumda işinize falan mani olmayayım ben o uyarının sebebi ilk başta konu açma yetkim olmadığından başka bir yerde açmıştım yetkili kişi bana böyle bir uyarı yazmamı söyledi konuyu silmesinler diye ^^ 

yani konuyu kilitleyip kilitlememek tamamen size kalmış, bilemedim şimdi :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bende yakın zamanda başladığım için tam benlik konu olmuş. Dinsizin hakkından imansız gelir. "Anime izlemeye" Yeni başlayan ve ya başlayacak olan arkadaşlar beni dinlesin.

Bi kere anime izlemeye yeni başlayan adam, ilk başta direk "Death Note" izleyecek abi. Sonuçta adını duyurmuş kaliteli bi seri. Uzun da değil ben 2-3 günde bitirmiştim. Zaten 26 bölümdü yamulmuyorsam. Death Note'dan sonra insan bi kendine geliyor. Ulan animeler hakketten çizgi film falan değilmiş diyorsun. O kurgudan sonra yiyosa çocukça gelsin :)

Ondan sonra da; yakın zamanın şahsımca en iyi animesi olan "Attack on Titanı" izlemek lazım.

Sonra birde herkesin bi Top-10'u vardır.

Benimkisini şöyle bırakayım buradan devam edebilirsiniz:

1-Death Note (TV Series 2006–2007)

2-Attack on Titan (TV Series 2013– )

3-The Rising of the Shield Hero (TV Series 2018– )

4-Code Geass (TV Series 2006–2012)

5-Fullmetal Alchemist: Brotherhood (TV Series 2009–2012)

6-Hunter x Hunter (TV Series 2011–2014)

7-Demon Slayer: Kimetsu No Yaiba (TV Series 2019– )

8-GTO (TV Series 1999–2000)

9-Cowboy Bebop (TV Series 1998–1999)

10-Hajime no ippo (TV Series 2000–2002)

+1 BONUS

Captain Tsubasa: Road to 2002 (TV Series 2001–2002)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

spike, 10.02.2021 - 19:15 tarihinde yazdı:

o kadar doğru şeyler yazmışsın ki yazını iki - üç defa okudum:) 

insanların hangi animeyi seveceğini o insanı ne kadar tanısak bile bilemeyeceğiz sanırım, çünkü herkesin izlediği, tükettiği bir şey bambaşka bir şeyi hatırlattığı için hoşuna gidiyor olabilir. verdiğin örneklerde filmden esinlenen animelerden bahsetmişsin mesela ( bu arada dünyada firefly gibi güzel bir dizinin varlığından haberdar olan 3.kişi falan olabilirsin:D ilk okuduğumda dedim ki BU FORUMDA FIREFLY İZLEYENLERDE Mİ VARMIŞ?!?! seninde uygun olduğun bir zamanda, firefly ile alakalı sohbet etmeyi çok isterim^^) eminim ki bu bir çok kişinin ilgisini çok çok daha fazla çekecektir. bazıları da naruto tarzında geçmişte izlediklerini yad edecek şeyler dolayısıyla izlemeyi tercih edecektir. bu gerçekten değişken bir konu, sana %100 katılıyorum.

kafaların sarmasından bahsetmişsin, çok doğru bir noktaya değinmişsin bence. gerçekten en yakınımdakilere anime izletmek için oturup düşündüm. nasıl animeleri sevdirebilirim diye ama adam daha death note'u bile yarıda bırakabiliyor :D yani anime izlemenin biraz da hastasına göre olduğu çok doğru :)

( animelere saracak gibi olan 2 arkadaşım olmuştu cidden dediğin gibi o an en iyi anlardan biri oluyor..)

yazımı beğendiğin için ve senin uzun yazın için çok teşekkür ederim. çoğu noktaya farklı bakış açısından bakmamı sağladı.. yazıda emek ve kültür var çok belli :D

az önce fark ettim benim de bu yazımın özeti sadece; aynen, çok haklısın, çok kralsın falan olmuş kusura bakma :D 

Firefly'ı duyunca bu kadar heyecanlanan birini görmek beni de şaşırttı :D Olabilir :) Firefly favori dizim gerçi daha bitirmedim uzun aralıklarla izliyorum. Karakterlerin coolluğu ve mizahı aradığım tarzda. Fox daha fazla bütçe ayırsaydı, bölümleri saçma sapan bir sırayla yayınlamasaydı ve ilk sezondan diziyi yayından kaldırmasaydı nasıl bir noktaya evrilirdi merak konusu. Cowboy Bebop animelerde ne ise Firefly da dizilerde benim için o. Hatta yabancı dizi geçmişimin az olması sebebiyle Firefly'ın zirvedeki yeri daha net. Onu geçecek bir dizi de sanıyorum kolay kolay çıkmaz :) 

Hazır yazmışken 1-2 de öneri yapayım:

Kısa tadımlıklar:

-Otona Joshi no Anime Time

-Koitabi True Tours Nanto

-Tsumiki no İe

-Fumiko no Kokuhaku

İlginç konulu film-ova tarzı:

-Eve no Jikan

-Sakasama no Patema

-Death Billiards (daha sonra çıkan animesi Death Parade'i henüz izlemedim ama muhtemelen iyi bir seçenek olur)

TV seris olarak da...:

-Tonari no Seki-kun

-Danshi Koukousei no Nichijou

-Golden Boy

-Great Teacher Onizuka

-Gekkan Shoujo Nozaki-kun

-Kanata no Astra

-Grand Blue

Bunlar da biraz animelerle haşır neşir olup da farklı bir şeyler arayanlar için:

-Ginga Eiyuu Densetsu (sırayla My Conquest is the Sea of Stars, Overture to a New War - Ana Seri - Gaiden Serileri)

-Patlabor Movie 1 ve Movie 2

-Yokohama Kaidashi Kikou

-Aria Serisi (Aria the Animation, Aria the Natural, Aria the Origination)

-Redline

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Gallardo, 19 saat önce tarihinde yazdı:

Firefly'ı duyunca bu kadar heyecanlanan birini görmek beni de şaşırttı :D Olabilir :) Firefly favori dizim gerçi daha bitirmedim uzun aralıklarla izliyorum. Karakterlerin coolluğu ve mizahı aradığım tarzda. Fox daha fazla bütçe ayırsaydı, bölümleri saçma sapan bir sırayla yayınlamasaydı ve ilk sezondan diziyi yayından kaldırmasaydı nasıl bir noktaya evrilirdi merak konusu. Cowboy Bebop animelerde ne ise Firefly da dizilerde benim için o. Hatta yabancı dizi geçmişimin az olması sebebiyle Firefly'ın zirvedeki yeri daha net. Onu geçecek bir dizi de sanıyorum kolay kolay çıkmaz :) 

Hazır yazmışken 1-2 de öneri yapayım:

Kısa tadımlıklar:

-Otona Joshi no Anime Time

-Koitabi True Tours Nanto

-Tsumiki no İe

-Fumiko no Kokuhaku

İlginç konulu film-ova tarzı:

-Eve no Jikan

-Sakasama no Patema

-Death Billiards (daha sonra çıkan animesi Death Parade'i henüz izlemedim ama muhtemelen iyi bir seçenek olur)

TV seris olarak da...:

-Tonari no Seki-kun

-Danshi Koukousei no Nichijou

-Golden Boy

-Great Teacher Onizuka

-Gekkan Shoujo Nozaki-kun

-Kanata no Astra

-Grand Blue

Bunlar da biraz animelerle haşır neşir olup da farklı bir şeyler arayanlar için:

-Ginga Eiyuu Densetsu (sırayla My Conquest is the Sea of Stars, Overture to a New War - Ana Seri - Gaiden Serileri)

-Patlabor Movie 1 ve Movie 2

-Yokohama Kaidashi Kikou

-Aria Serisi (Aria the Animation, Aria the Natural, Aria the Origination)

-Redline

Firefly'ın yeri hemen hemen bende de seninle aynı. ilk izlediğimde nasıl eridiğimi hala hatırlarım:D ( hala tüm zamanların dizileri arasında favori karakterlerim Malcom Reynold ve Kaylee Frye :D)

açıkcası ben zamanında çok fazla yabancı dizi tükettim, firefly'dan sonra hiçbiri bana o tadı veremedi şimdi. o yüzden 10 yıl sonra da büyük ihtimal kalbimde olacak.. - senin de öyle sanırsam :D -

önerilerin için de çok çok teşekkür ederim, çoğunu izlememişim zaten bana bu yıl izlenecek bir sürü anime çıktı, ne güzel :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.