Jump to content
  • 0

Coderlar tam olarak ne yapıyor.

lycoment

Soru

Bu soruya 9 cevap geldi

Önerilen İletiler

• 0

işini düzensiz kalitesiz yapıyorsa uygulamalar sayesinde çevirmenin attığı çeviri dosyasını videoyla birleştiriyor
kalite yapanlar ise az önce saydığım şeyin üzerine anime içerisindeki tabelalardaki japonca yazıları falan da türkçe çevirip üzerlerine koyuyolar 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 0

Tam ne ilginç soru derken cevapları görünce yuh dedim. 

Coder: "Yazılımcı" anlamına gelmektedir, encoder asla değildir. 

Şu cevabı hayretler içerisinde okudum;

limonsuzsoda, 18.03.2021 - 22:57 tarihinde yazdı:

işini düzensiz kalitesiz yapıyorsa uygulamalar sayesinde çevirmenin attığı çeviri dosyasını videoyla birleştiriyor
kalite yapanlar ise az önce saydığım şeyin üzerine anime içerisindeki tabelalardaki japonca yazıları falan da türkçe çevirip üzerlerine koyuyolar 

"Encode ile dizgi aynı şey değildir." Zamanında bir cahil kuyuya taş attı, onu izleyen sorgulamaktan araştırmaktan acizlerde onu takip etti. 

Encode: Kısaca video ile sub'ı birleştiren kişidir. 

Japonca yazıları tr yazılarla değiştirenler, tabelaların jap yazılarını tr yapanlar encoder değildir arkadaşlar cahil cahil konuşmayın. Bu yapılan işe yurtdışında "typesetting" denir. Ülkemizde ise dizgici, düzenleyici, editör gibi çevirileri mevuttur.

Encoder aynı zamanda video kalitesini düzeltmekten yükümlü kişidir. Çeşitli filtreler kodekler kullanır. Fakat çoğu tr fansubları google'ı kullanmaya, araştırmaya bile o kadar aciz ki, sub ile videoyu birleştirip geçiyorlar ve haliyle videolar yüksek boyutlu ve çöp görüntü kalitesine geliyor. Hatta çoğu speedsub'lar sırf daha da erken verebilmek için 720p videoyu alıp 1080p'ye convertleyip iteliyorlar.

Kısa özet; Encoder ile dizgici arasındaki fark yerle gök kadar fazladır. Eğer size bir cahil "Encode yapan düzenlemede yapar" derse koşarak uzaklaşın. 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 0
loknamerza, 20.03.2021 - 17:47 tarihinde yazdı:

Tam ne ilginç soru derken cevapları görünce yuh dedim. 

Coder: "Yazılımcı" anlamına gelmektedir, encoder asla değildir. 

Şu cevabı hayretler içerisinde okudum;

"Encode ile dizgi aynı şey değildir." Zamanında bir cahil kuyuya taş attı, onu izleyen sorgulamaktan araştırmaktan acizlerde onu takip etti. 

Encode: Kısaca video ile sub'ı birleştiren kişidir. 

Japonca yazıları tr yazılarla değiştirenler, tabelaların jap yazılarını tr yapanlar encoder değildir arkadaşlar cahil cahil konuşmayın. Bu yapılan işe yurtdışında "typesetting" denir. Ülkemizde ise dizgici, düzenleyici, editör gibi çevirileri mevuttur.

Encoder aynı zamanda video kalitesini düzeltmekten yükümlü kişidir. Çeşitli filtreler kodekler kullanır. Fakat çoğu tr fansubları google'ı kullanmaya, araştırmaya bile o kadar aciz ki, sub ile videoyu birleştirip geçiyorlar ve haliyle videolar yüksek boyutlu ve çöp görüntü kalitesine geliyor. Hatta çoğu speedsub'lar sırf daha da erken verebilmek için 720p videoyu alıp 1080p'ye convertleyip iteliyorlar.

Kısa özet; Encoder ile dizgici arasındaki fark yerle gök kadar fazladır. Eğer size bir cahil "Encode yapan düzenlemede yapar" derse koşarak uzaklaşın. 

güzel kardeşim cahil demişsin güzel hakaretlerini etmişsin ama coderin yaptıklarını yazmamışsın buyur yazda öğrenelim doğrusunu benim yazdıklarımdan farklısını; sen şimdi bana DualSub gibi uygulamaları kullanıp vlc dosyasına çeviri dosyası eklemekten ve videoyu 1080 convertlemekten kaliteli 3 coder işi sayabileceksen o zaman değişir iş + 3 kuruşluk beyninle coder kelimesini ingilizce sözlükte aratıp kelime anlamını yazmışsın ama böyle işlerde coder c++ c# açıp metin yazan değil benim dediğim işi yapan oluyor ( coder: üzerine yazan üzerine kodlayan gibisinden)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 0
limonsuzsoda, 17 saat önce tarihinde yazdı:

güzel kardeşim cahil demişsin güzel hakaretlerini etmişsin ama coderin yaptıklarını yazmamışsın buyur yazda öğrenelim doğrusunu benim yazdıklarımdan farklısını; sen şimdi bana DualSub gibi uygulamaları kullanıp vlc dosyasına çeviri dosyası eklemekten ve videoyu 1080 convertlemekten kaliteli 3 coder işi sayabileceksen o zaman değişir iş + 3 kuruşluk beyninle coder kelimesini ingilizce sözlükte aratıp kelime anlamını yazmışsın ama böyle işlerde coder c++ c# açıp metin yazan değil benim dediğim işi yapan oluyor ( coder: üzerine yazan üzerine kodlayan gibisinden)

"Vlc dosyası" demenden sonra pek bir cevap verme gereği yok aslında ama olsun buyur, umarım idrak edebilmen için yeteri kadar ok kullanabilmişimdir. :) 

NZECvA.png

NZEYnS.png

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 0
loknamerza, 6 saat önce tarihinde yazdı:

"Vlc dosyası" demenden sonra pek bir cevap verme gereği yok aslında ama olsun buyur, umarım idrak edebilmen için yeteri kadar ok kullanabilmişimdir. :) 

NZECvA.png

NZEYnS.png

yok sen kesinlikle dalga geçiyosun galiba gıpta ettiğim "coderinin çevirisinden başka bir şey yazmamışsın" yazısı üzerine yine çizdiğin okları coderin kelime anlamına gidiyor yok yani 3. sınıfta falan verilen okuduğunu anlama dersini de mi almadın aynı şekilde 2. resimde "coderin yaptığı bu şeylerden başka 3 şey yaz" cümleme *cümlemde belirtmeme rağmen!* ekstra bir şey eklemeyip verdiğin örnekleri tekrardan kare içine almışsın; ortaya sunacak bir argümanın yoksa boş işlerle uğraşma + ortaya sunduğum hiç bir argümana akıl karı bir yanıt verememiş olman açıkçası akıl almaz bir durum üstelik googlea "coderın sözlük anlamı" yazmayı biliyorsun :)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 0
limonsuzsoda, 21 saat önce tarihinde yazdı:

hay senin cümle yazan parmaklarını kırayım anlaması kıt çocuk, sırf "yorum yapıcam" edasıyla uzatıp çevirip durmuşsun cümleleri. Artık senin anlaman için anladığın dilde, senin seviyende 7 maddene cevap vericem
1- maymun olmak sen, demek bana "anlamıyor cahil", ama maymun olan sen vlc dosyasıyla anlatmaya çalıştığımı nasıl anlamamak gerekmek 3 iq.
3- maymun olmak sen, denmek buna türkçede "Düşünceyi geliştirme yollarındaki örnekleme tekniği" öğretilmek ortaokulda dinlememek ders sen.
4- maymun olmak sen, ben kullanmak ingilizce kelimeleri türkçe kelimelerle üzerine eklemek edat ve bağlaç ama sen yine anlamamak nasıl olmak ben sbsye girdiğimde olmak bunlar.
5- maymun olmak sen, insan olan ben anlamamak zira bu bir argüman bile olmamak tamamıyla yanıt bulamayıp 3 kuruşluk beyninle yazmak bunu herhalde.
6- maymun olmak sen, yine bir cevap bulamamak sen çünkü bulunmamak anlatım teknikleri ve ya cümle kurma yeteneği sende çünkü olmak sen zihinden özürlü maymun
7- sub ile video birleştirme render almaktır ama sen maymun olmak bilmemek bu topluluktan bu işi yapanlara da coder dendiğini.

Şimdi idrak edememen belli oldu; zira özüne, ana diline dönmüşsün. İnsan altı çarpık yaşam olduğunu bilsem, işaret diliyle anlatırdım sana.

Her neyse al muz, sen seversin ??????????? (nerenle yiyeceğin sana kalmış.)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 0

Kısaca konuya şöyle bir açıklık getireyim arkadaşın dediği doğrudur, encode ile typesetting aynı şey değildir. Encoder videoyu alt yazı ile birleştirirken aynı zamanda kalitesini minimum ölçüde bozarak izleyiciye kolay indirilebilir bir dosya haline getiren kişidir. Typesetting yapan arkadaş ise o videoda gözüken japonca yazıları gizleme, sağdan soldan çıkan yazıların çevirisi varsa bu çevirileri japoncasıyla aynı şekilde sağdan soldan çıkartarak sanki orijinal videonun bir parçasıymış gibi yapan kişilerdir. Şunu söyleyebilirim fansublara başvuran kişilerin çoğu hiçbir şey bilmediği gibi öğrenmekten de yoksun insanlar olduğu için çoğu fansub encode ve typesettings olayını tek kişiye yüklemekte. Bakın hepsi tek kişiye yüklüyor demiyorum ama çoğu fansubda böyle . Örneğin "AnimeWho?" üzerinde encode ve typesettings kısmını tek kişi yapmaktadır. Örneğin ortalama bir aot bölümü 1 gb'a yakın iken 200-300 mb'a kadar indirmektedir. 

Şöyle bir gerçekte var Türkiye'de bir kez emeğe saygı denen bir şey yok. Biz gidip ha Japoncası gibi gözüken Türkçe çevirinin dizgisini yapmış ha yapmamışız ödül vermiyorlar, teşekkür etmiyorlar vs vs. Bu yüzden inanın çoğunun yapası gelmiyor. Her kimden izliyorsanız gidip bir teşekkür edin emin olun siz teşekkür ettikçe insanlar motive olmakta.

Karaoke mevzusu da aynı şekilde herkes op-ed atlamakta bu yüzden çoğu fansub yapmamakta. Fakat karaoke mevzusu da typesetting gibi ayır kişiler tarafından yapılır.  Ama TR'de bu da encoder'a kalmakta.

Kısaca, encoder alt yazı ile videoyu minimum kayıpla birleştirme ve sıkıştırma yapan kişi (Yapan kişi isterse renklerle oynayıp daha iyi bir görüntü verdirebilir.)

Typesetting: Dizgicidir çeviri yazılarını sanki video'nun orijinalinde varmış gibi dizer kodlarla uğraşır, assdraw kullanır vs vs.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.