Jump to content

40 Yaşında Otaku (Oğlum için anime arşivi hazırlıyorum. Önerileriniz beni sevindirir.)

oscars_andre

Önerilen İletiler

oscars_andre, 16.03.2021 - 20:28 tarihinde yazdı:

Merhabalar

Evet 40 yaşında ve hala usanmadan anime takip eden, yeni animeler keşfetmeye çalışan, eski animeleri düzenli aralıklarla tekrar izleyen, izleten, çevresine yayan, kişiliği belirli animelerden oldukça etkilenmiş bir öğretmenim. Evliyim ve bir oğlum var (o da anime gibi çocuk resmen:) Karımı dahi, kısmen, ona önerip izlettiğim animelerle tavladım. Yani anime, özellikle uzak doğu felsefesi ve yaşam tarzını yansıtması açısından, yaşamıma maddi ve manevi tesirleri olan bir kavram. Anime benim için anlama ve anlaşılma vasıtası.

Anime, benim için "The Greats" ve "others" diye ikiye ayrılır. Belirli bir mesajı ve alt mesajı olmalı, belirli duyguları harekete geçirmeli ve transfer etmeli, bir kavrayışa sebep olmalı ve hayata dokunmalı. Bunların da ötesinde varlığında bile habersiz olduğumuz hayatları deneyimlememizi sağlayarak empati becerimizi keskinleştirmeli. Bu sebeple oğluma büyüdükçe izlemesi için önereceğim animelerin listesini yapmak istiyorum ancak elime kalem kağıt almadan önce bu siteye sarılmam çok da şaşırtıcı değildir sanırım.

Özellikle Ghibli yapımı ve Miyazaki eli değmiş her çalışmaya değer veririm. Ancak artık neredeyse klasik haline gelmiş yapımlarla kendimi sınırlamamayı, zamanın yanında getirdiği yeni tatlara karşı açık fikirli olmayı da öğrendim. Ama yine de değerli bir anime benim için bir "buluş" niteliği taşımalıdır.

Ghibli başyapıtlarının dışında, Lady Oscar, Çocuk ve Canavar, Cowboy Bebop, Magic Knights Rayearth, Cobra Space Adventure, Monster, Berserk, Hellsing, Vampir Hunter D, Casshern, Wolf's Rain ve adını hatırlayamadığım daha bir çok seri ve film anime sevgisini kalbimin bir kenarına nakış gibi işlememi sağladı. Tabi ki yaşım itibariyle hala yayında olan ve herkesce takip edilen animelerden değil de 2000 ve öncesi animelerden zevk aldığımı belirmem gerek. 500, 600, 900 bölümlük seriler benim hiç ilgimi çekmedi. Bence anime tadında bırakılmalı. Haddinden fazla uzun bir anime sanat değiş para kaygısıyla üretiliyordur.

Bu sitedeki listelerden de epey yararlandım. Burada paylaşım yapan ve bilgilerini ve yorumlarını bizimle paylaşan herkese teşekkür ediyorum. Uzun zamandır sitenin sessiz ama aktiflerindendim ve artık bir merhaba bile dememenin bunca emeğe karşı kendi adıma büyük ayıp olacağını hissettim.

İyi ki varsınız.

Natsume Yuujinchou çok şiddet içermeyen tatlı bir anime öneririm

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 71
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Merhabalar   Evet 40 yaşında ve hala usanmadan anime takip eden, yeni animeler keşfetmeye çalışan, eski animeleri düzenli aralıklarla tekrar izleyen, izleten, çevresine yayan, kişiliği belir

Selamlar bende 46 yaşında bir anneyim. Yaşıtlarla fikir alışverişi fırsatı bulmak güzel. Yetişkinlere hitap eden anime sayısı daha az ama bir çok shonen anime de muhteşem ön yargılı olmayın. Naruto be

Full Metal Alchemist Brotherhood Death Note Attack on Titan Promised neverland Dr.Stone Another Dororo Made in abyss Vinland saga (+16) Steins; Gate One

Posted Images

oscars_andre, 16.03.2021 - 20:28 tarihinde yazdı:

Merhabalar

Evet 40 yaşında ve hala usanmadan anime takip eden, yeni animeler keşfetmeye çalışan, eski animeleri düzenli aralıklarla tekrar izleyen, izleten, çevresine yayan, kişiliği belirli animelerden oldukça etkilenmiş bir öğretmenim. Evliyim ve bir oğlum var (o da anime gibi çocuk resmen:) Karımı dahi, kısmen, ona önerip izlettiğim animelerle tavladım. Yani anime, özellikle uzak doğu felsefesi ve yaşam tarzını yansıtması açısından, yaşamıma maddi ve manevi tesirleri olan bir kavram. Anime benim için anlama ve anlaşılma vasıtası.

Anime, benim için "The Greats" ve "others" diye ikiye ayrılır. Belirli bir mesajı ve alt mesajı olmalı, belirli duyguları harekete geçirmeli ve transfer etmeli, bir kavrayışa sebep olmalı ve hayata dokunmalı. Bunların da ötesinde varlığında bile habersiz olduğumuz hayatları deneyimlememizi sağlayarak empati becerimizi keskinleştirmeli. Bu sebeple oğluma büyüdükçe izlemesi için önereceğim animelerin listesini yapmak istiyorum ancak elime kalem kağıt almadan önce bu siteye sarılmam çok da şaşırtıcı değildir sanırım.

Özellikle Ghibli yapımı ve Miyazaki eli değmiş her çalışmaya değer veririm. Ancak artık neredeyse klasik haline gelmiş yapımlarla kendimi sınırlamamayı, zamanın yanında getirdiği yeni tatlara karşı açık fikirli olmayı da öğrendim. Ama yine de değerli bir anime benim için bir "buluş" niteliği taşımalıdır.

Ghibli başyapıtlarının dışında, Lady Oscar, Çocuk ve Canavar, Cowboy Bebop, Magic Knights Rayearth, Cobra Space Adventure, Monster, Berserk, Hellsing, Vampir Hunter D, Casshern, Wolf's Rain ve adını hatırlayamadığım daha bir çok seri ve film anime sevgisini kalbimin bir kenarına nakış gibi işlememi sağladı. Tabi ki yaşım itibariyle hala yayında olan ve herkesce takip edilen animelerden değil de 2000 ve öncesi animelerden zevk aldığımı belirmem gerek. 500, 600, 900 bölümlük seriler benim hiç ilgimi çekmedi. Bence anime tadında bırakılmalı. Haddinden fazla uzun bir anime sanat değiş para kaygısıyla üretiliyordur.

Bu sitedeki listelerden de epey yararlandım. Burada paylaşım yapan ve bilgilerini ve yorumlarını bizimle paylaşan herkese teşekkür ediyorum. Uzun zamandır sitenin sessiz ama aktiflerindendim ve artık bir merhaba bile dememenin bunca emeğe karşı kendi adıma büyük ayıp olacağını hissettim.

İyi ki varsınız.

Abicim benden tam 24 yaş büyüksünüz  oğlunuzun yaşını düşük varsayıyorum o yüzden 

(açıklamalarını okursanız güzel olur )
-Fair Tail

-JoJo (ailecek izlenebilecek güzel bir seri )

-Kimi no Na wa. ( aileniz ile izleye bileceğiniz güzel bir anime filmi)

-Shigatsu wa Kimi no Uso (oğlunuz belki pianoya başlamak ister :s

-Steins:Gate 

-Sword Art Online 

-One Piece (büyünene kadar izler ve güzel bir seri filmleri olsun arc'ları olsun)

-Shingeki no Kyojin

-Noragami 

-Bungou Stray Dogs (ülkemizde değeri bilinmeyen bir anime)

-Naruto

-Hunter X Hunter 

-Enen no Shouboutai

-Durarara ( özenirse çete felan olmaya çalışır ama yinede bir bakın derim)

-Ansatsu Kyoushitsu

-Dragon Ball

-Toriko

-Samurai Champloo

-Gangsta (R+ olması lazım bazı sahnelerde ama cidden güzel bir anime)

-Shoukoku no Altair (benim izlemediğim ama abimin sevdiği animelerden ve çoğu karakter türk isimli)

-Rainbow: Nisha Rokubou no Shichinin ( oğlunuzun psikolojini bozar o yüzden siz izleyin dram'ın dibine vuruyorsunuz bu animede)

-Bakuman (bir mangakanın hayatı gibi bir anime)

-Diamond no Ace (belki beyzbol oynar)

-Code Geass (benim favori animelerimden birisiydi)

-Yuru Camp△ (Kamp yapıyorlar yani normal bir hayat hikayesi gibi dert tasa yok :S)

-Gintama ( Komedi olarak bir baş yapıt )

-Grand Blue ( Komedisi biraz daha olgun kitle için)

-Katekyo Hitman Reborn! (izlenebilir bir anime şahsen ben izlemedim)

-Black Clover

-Dr.Stone (hikayesini ilginç buluyorum o yüzden hoş)

elimden 30 tane anime çıktı abi iletişime geçmek istersen 

:İnstagram (Anime sayfam ve benim ile iletişime burdan geçebilirsiniz)

Abim'in Listesi

Benim Listem

yazmadığım çok anime olabilir ve oğlunuza manga okutursanız güzel olur 

image.png.53d1ccf633747d88090348fbd538ca13.png

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Çocuklar için:

1-Pokemon-1100+bölüm,23 film+yan seriler.

2-Digimon

3-Beyblade

Bunların arasından en çok pokemon'u öneririm.

Kan/Şiddet/Argo:

1-Kimetsu No Yaiba-içinde çok kan ve şiddet vardır.-26 bölüm+1 film+4 bölümlük special 2.sezon duyuruldu.

2-Akatsuki No Yona-Çok iyi bir animedir şiddet ve kan azdır ve argo vardır ama azdır.-24 bölüm+3 ova.

3-One Piece-Sürükleyicidir şiddet ve kan çok azdır ve argo az vardır ama çocuklar için uygundur.-950+bölüm(devam ediyor),14 film,17+ ova ve special ve 2 film ovası.

4-Detective Conan-İçinde çok kan ve şiddet vardır dedektif animesidir-1000+ bölüm,23 film 24.bu yıl çıkacak galiba,12 ova,6 magic file+Lupin III vs Detective Conan.

10 11 yaş:

1-Black Clover-En sevdiğim 4.animedir ama içinde bulunan şeyler örnek alınmaması gereken şeylerdir (ve ana karakterin bağırışları rahatsız edebilir).-170 bölüm+8 bölümlük special serisi.

2-Boku No Hero Academia-kan ve şiddet vardır.-4 sezon 1.sezon=13 bölüm 2,3,4=25 bölüm 5.sezon geliyor.2 Film 4 ova,2 film ovası.

3-Dr.stone-Bilim animesidir ama eğlencelidir.-1.sezon=24 bölüm.2.sezon=11 bölüm.

4-One Punch Man-Çok kan vardır.-1,2.sezon=12 bölüm,1 ova,6 special.

12 13 yaş:

1-No Game No Life-Zeka animesidir.-12 bölüm+6 special+1 film.

2-Re:zero-İçinde çok fazla kan ve şiddet vardır,en sevdiğim 2. animedir. -1.sezon=25 bölüm(1.bölüm 1a ve 1b olmak üzere ikiye ayrılıyor),2.sezon=25 bölüm (part 1 ve 2 olmak üzere ikiye ayrılıyor),2 special serisi=Re:Petit=14 bölüm,Break Time=1.sezon=11 bölüm 2.sezon=25 bölüm(LN'deki sahneler vardır o yüzden şu şekilde izleyebilirsiniz:2.s 1.bölüm->BT 2.s 1.bölüm,2.s 2.bölüm->BT 2.s 2.bölüm,2.s2.p 1.bölüm->BT 2.s 14.bölüm,2 ova(1.sezonu bitirdikten sonra izleyebilirsiniz ilk ova hikayeye o kadar şey katmıyor 2.ova çok önemli) ve shinhenshuu-ban isimli 1.sezonun remake'ini izlemenizi öneririm ek sahneler vardır.

3-Goblin Slayer-Çok ağır bir animedir.-12 bölüm,1 özet,1 film ve 2.sezon geliyor.

4-Overlord-Çok fazla kan ve şiddet içerir ve gerçekçidir-1,2,3.sezon=13 bölüm,2 filmi vardır ama animede gösterilen sahneleri gösterir o yüzden izlemenize gerek yok,1 special serisi ismi ple ple pleiades 3 sezonu ve 1 ovası vardır ovası 30 dakikadır 1.sezon=8 bölüm 2,3.sezon=13 bölüm.

5-JoJo-Harika bir animedir ve çok gerçekçidir-5 partı vardır 6.partı bu yıl gelecek 1,2.part=TV olarak geçiyor.

1.part=9 bölüm,2.part=17 bölüm,3.part=48 bölüm Stardust Crusaders season 1 ve season 2 olarak ikiye ayrılmıştır,4.part=39 bölüm ismi:Diamond wa Kudakenai,5.part=39 bölüm ismi=Ougon no Kaze,13 bölümlük bir ova serisi vardır 3.sezonun eskiden yapılmış halidir ve ingilizcedir,1 yan serisi  ismi=Kishibe Rohan wa Ugokanai 4.sezondaki bir karakterin hikayesini anlatır ve 4 bölümü vardır.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

swuare, 16.03.2021 - 21:31 tarihinde yazdı:

Oglunuz kac yasinda bilmiyorum ama onerebilecegim ve beni en cok etkileyen/eglendiren animeler:

- Vinland Saga (Vikinglerin doneminde gecen bir anime bu yuzden Siddet ve Tecavuz gibi olaylar geciyor, oglunuzun yasini bilmedigim icin yine de yazdim)

- Death Note

- Attack on Titan

-  Dr. Stone

- The Promised Neverland

- Demon Slayer

- Black Clover (Ilk 10 bolum civari ana karakter biraz itici geliyor, hep bagiriyor/agliyor ama sonrasinda baya zevkli bir hale donusen hos bir anime. Oglunuz 10-14 yas arasiysa baya eglenebilecegini dusunuyorum izlerken)

- Sk8 the infinity (Bu animeyi bence oglunuz kaykaya merak sarmissa veya ilgileniyorsa boyle sokak sporlariyla, gayet guzel bir anime ama boyle seylerle ilgilenmiyorsa tavsiye etmem pek de izlemeye degmez bence)

Teşekkürler. Spora karşı merak uyandıran animelerin çocuklar üzerinde etkisi büyük oluyor. Slam Dunk'ın her bölümünden sonra basket sahasında saatlerimi harcardım:)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

boomboombao, 16.03.2021 - 21:45 tarihinde yazdı:

10 yaşımdayken babam, ikizim ve benimle birlikte Yugioh adlı bir animeyi izliyordu. Yaklaşık 220 bölümdü, okuldan eve gelip bir an önce babam ve ikizimle izlemek isterdim. Aradan 5-6 yıl geçmiş olmasına rağmen çoğu olayı hala hatırlıyorum. Herhangi bir korkutucu unsur ya da kan yok yani oğlunuzun yaşı küçükse içiniz rahat edebilir. 

Kesinlikle öneririm, hatta ailecek izleyebilirsiniz. Sadece ilk sezonunu izlemeniz yeterli olur. Türkanime sağ olsun bütün bölümlerini hatta filmini bile barındırıyor. Umarım beğenirsiniz ^^

Teşekkürler. Bir baba olarak ben de sizin babanız gibi güzel anılar yaratmayı çok arzu ediyorum. Yugioh'u biliyorum. tekrar bir göz atayım:)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

oOsusuOo, 16.03.2021 - 22:03 tarihinde yazdı:

Selamlar bende 46 yaşında bir anneyim. Yaşıtlarla fikir alışverişi fırsatı bulmak güzel. Yetişkinlere hitap eden anime sayısı daha az ama bir çok shonen anime de muhteşem ön yargılı olmayın. Naruto bence mutlaka seyredilmesi gereken bir anime. Bleach ide şiddetle tavsiye ederim. Ben şuan dokuz yaşındaki oğlumla beraber Boku no hero academia seyrediyorum ikimizde bayılıyoruz. 

Sizin içinse tavsiyem Samurai champloo (Cowboy Bebop yapımcılarından) , psycho-pass , mushishi , darker than black , dororo, full metal alchemist ve death note. Bende yetişkin anime severlerin tavsiyelerini almak isterim.

Merhabalar. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Naruto ve Bleach hatta One Piece ile beraber hep gözümü korkutan animeler oldu. Uzun oldukları için başlamayı düşünmedim ancak tavsiyeniz üzerine başlayıp oğlum için de değerlendiricem. Benim için tavsiye ettiğiniz serileri de izledim ama dororo hariç onu da listeme ekliyorum. Deftere yazıyorum bu tarz tavsiyeleri:) 

Size değişik bir kaç anime tavsiye etmek isterim ama umarım çok sıkıcı gelmez. 

Yojo-Han Shinwa Taikei (The Tatami Galaxy) biraz  fazla kafa açıcı ama ilginç bir anime. Samurai champloo'yu seviyorsanız Basiliks'i öneririm ama ilk serisini. Tarih seviyorsanız Lady Oscar'ı mutlaka izleyim. Fransız ihtilali sırasında yaşanan destansı bir aşk hikayesi. Psycho-pass'i önerdiğinize göre Ghost in the Shell'in filmlerini ve serilerini izlemişsinizdir ama yine de bir ihtimal diyerek buraya ekliyorum.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

kshbr33, 17.03.2021 - 00:11 tarihinde yazdı:

Merhabalar, sanırım buralara ilk bir şeyler yazışım. Ancak görünce cevap vermeden duramadım.

Öncelikle bahsettiğiniz çok uzun soluklu animeler konusunda bir noktada size katılsam dahi bazı eserlerin (dediğiniz gibi bir noktada iş ticarete ve pazarlamaya dönse de) izlenmesinden tarafım. Bu Naruto olabilir, One Piece olabilir. Bir şans verilebilir. Asıl önermek istediklerime geçersek;

Hunter x Hunter ile başlamak istiyorum. Gerçekten başyapıtlardan birisidir benim gözümde. Oğlunuz için ilerleyen bölümlerin uygunluğundan emin değilim (yaşı dolayısıyla sonlara doğru sizin için sorun olur mu bilmiyorum). Ama en azından sizin kesinlikle izlemeniz tavsiye ederim.

Yine yanıtlarda Attack on Titan önerileri gördüm. Kesinlikle bir diğer başyapıt. Zekice planlanmış senaryosu olsun karakter gelişimleri olsun müthiş bir seri ancak aynı şekilde oğlunuzun yaşı küçükse çok da uygun olmayabilecek serilerden. Ancak siz kesinlikle izlemelisiniz.  

Onun dışında: Full Metal Alchemist Brotherhood, My Hero Academia, Dr.Stone, Haikyuu serilerini şiddetle tavsiye ederim.

Drama konusuna yaklaşımınız nasıl bilmiyorum ancak Your Lie in April'i de listenize yazmanız taraftarıyım. Klasik müzikle ilgilenen gençlerin hayatını anlatan bir seridir. 

Fruits Basket, kesinlikle güzel mesajlar ve duygu geçişleri içeren bir seri. İlk yapımını bilmiyorum ancak remake halini keyifle izledim.

Çok da uzatmak istemiyorum. Umarım hoşunuza gidecek bir şeyler bulabilirsiniz. İyi seyiler :)

(Küçük yaştan bahsettim ancak ortaokul çağındaki gençlerin yukarıdaki serileri izlemesinde hiçbir sıkıntı olacağını sanmıyorum. O konuda yanlış anlaşılma olmasın.)

Teşekkür ederim. Site de Naruto'ya karşı önyargılı olmaman konusunda epey yorum yazıldı. Artık Narutoya başlamam şart oldu:) Bu kadar insanın bildiği bir şey vardır mutlaka. Fruits Basket'i izlemedim listeme ekledim. Your Lie in April 'ı biliyorum ama insan unutuyor. İyi ki hatırlattınız:)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Gallardo, 17.03.2021 - 00:35 tarihinde yazdı:

Merhaba. Sizin gibi veteran bir üyeyi aramızda görmek büyük zevk. Verdiğiniz örneklerin hepsi favorim veya favorim olma potansiyeline sahip seriler. Bu yüzden önerilerimi oğlunuzdan çok sizi merkeze alarak yazacağım. 

-Armoret Trooper Votoms ve aynı evrende geçen Armor Hunter Mellowlink: İlk sıraya bu ikisini yazarım.

-Ginga Eiyuu Densetsu (izleme sırası My Conquest is the Sea of Stars, Overture to a New War, ana seri, gaiden serileri): Animenin zirve notalarından bir tanesi.

-Black Jack OVA & Black Jack the Movie

-Patlabor the Movie & Patlabor 2 the Movie

-Ai Monogatari: 9 Love Stories

-Wicked City

-Midnight Eye Gokuu (Cobra'nın mangakasından)

-Oniisama-e (Rose of Versailles'in mangakasından)

-Ashita no Joe & Ashita no Joe 2

İçeriği Gizle

Gerçek final müziği Ashita no Joe 2 The Movie sonunda çalan Joe Remember

-Top wo Nerae Gunbuster

-Riding Bean

-Roujin Z

-Mitsuru Adachi (mangaka) serileri: Cross Game, Touch, H2, Miyuki, Hiatari Ryoko, Noomi Witches,Mix... kısaca Mitsuru Adachi'ye dair ne varsa.

-Mushishi: En az Princess Mononoke kadar doğayla iç içe olan mistik bir başyapıt.

-Eve no Jikan

-Sakasama no Patema

-Satoshi Kon filmleri: Tokyo Godfathers, Perfect Blue, Millennium Actress, Paprika, Memories, Paranoia Agent

-Mamoru Hosoda filmleri (Bakemono no Ko dışında): The Girl Who Leapt Through Time, Ookami Kodomo no Ame to Yuki

-Yasuhiro Yoshiura filmleri: Eve no Jikan, Sakasama no Patema, Harmonie, Pale Cocoon, Mizu no Kotoba

-Fate Zero

-ACCA 13-ku Kansatsu-ka

-Aoi Bungaku Series

-Fune wo Amu

-Masaaki Yuasa (yönetmen) serileri: Ping Pong the Animation, Yojouhan Shinwa Taikei, Kemonozume, Kaiba, Eizouken ni wa Te wo Dasu na

-Hi no Tori Serisi (Hi no Tori: Houou-hen & Hi no Tori: Yamato-hen & Hi no Tori: Uchuu-hen)

-One Outs

Kısa Tadımlıklar:

-Otona Joshi no Anime Time

-Fumiko no Kokuhaku

-Furiko

-Puparia

-Koitabi True Tours Nanto

-Tsumiki no İe

Şimdilik aklıma bunlar geldi.

Teşekkürler. İlk defa bir listeye böyle aval aval bakıyorum:) Bir iki tanesi hariç listenizdeki animelerden haberim yok. Ancak az önce bir kaçını arattım ve çok ilgimi çekeceklerini düşünüyorum. Konuları ve çizimlerindeki ciddiyet hoşuma gitti. Nelerden hoşlanabileceğim konusundaki öngörünüz gerçekten çok yerinde. Bu listeye bir an evvel başlamak için sabırsızlanıyorum.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Moonchild, 17.03.2021 - 01:08 tarihinde yazdı:

Bu aralar spor animelerine taktığımdan onlardan tavsiye vereyim

-Haikyuu(Voleybol)

-Baby Steps (Tenis)

Prence Of Tennis (İlk sezonu iyiydi )

Kuroku No Basket (Basketbol)

Major serisi (Beyzbol konulu  ben de hala devam diyorum sevdim güzel bayağı )

En favori animelelerimden biri olan  Naruto (ileride çocuğum olursa onla beraber izlemek isterim yani)

One Piece animesini de tavsiye ederim ama çocuğun yaşına uygun olur mu bilmiyorum harika bir anime .

Attack on Titan çok güzel bir anime ama çocukların yaşına uygun değil.

Lovely Complex de güzel bir romantik komedi animesiydi. Aklıma bunlar geldi şimdilik.

Teşekkürler. Özellikle Lovelt Complez beni çok mutlu eden bir seriydi. Çocuklar için de oldukça uygun. Sporla ilgili animelerle de erken yaşta buluşsun istiyorum. Listenizin işime yarayacağına eminim.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Misafir
Bu konu kapalıdır, konuya cevap yazamazsınız.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.