Jump to content

Bleach Türkçe Manga Çıkıyor !!

Önerilen İletiler

• Yanıtlar 26
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Açıkçası yayınevi hakkında çok detaylı bir bilgiye sahip değilim, bu konuyu burada tartışmamız uygun mudur onu da bilmiyorum ama ben de birkaç şey söyleyeyim, Öncelikle D&R'a çok sık giderim ve bu

DİKKAT!

Alttaki yazının TAMAMINI okumadan , beni asla ama asla eleştirmeyin, eğer bu yazının tamamını okumadan

beni eleştirirseniz cidden kavga çıkabilir, öncelikle okuyun ve haklı mıyım değil miyim DÜŞÜNÜN.

1 Ayda bir çeviren gerizekalıca bir yayın evinden başka birşey değil bence, OP Mangasının yeni bölümünü 1 Aydır bekler oldum. Onun yerine MangaTürk ile anlaşma yapar, onların çevirilerini basarım daha çok satar , iki tarafta karlı çıkar ve beklemeyiz. Adana'da olmasaydım bunu şahsen yapardım, beni üzen şey Manga'ları "Çizgi Roman" sıfatı ile aynı çatı altında tutmaları. Tamam anladık seviyorsunuz çevirip diğer Türk'lere tanıtıyorsunuz da bu şekilde tanıtıcaksanız (Çizgi Roman) TANITMAYIN ARKADAŞIM. Çizgi Roman, Amerika'da bilinen adı ile "Comic" .
Hikayeye göre birkaç Amerikalı gelmiş Japonyaya, abiler etrafı gezmişler, "La olum gidelim şu Japonya'ya bunların bir şeylerini çalalım
da bizim ülke tanınsın" amacı ile. Allah bilir daha neleri Japonlardan almışlardır. Sonra bizim abiler Manga görmüş, öküzün trene baktığı
gibi bakmışlar ilk önce, sonra sevmişler, ne yapsın garibanlar, "Bizde böyle birşey yapalım" demişler. Amerika'ya dönünce Marvel, DC , Daredevil
felan başlamış. Sonra Spider-Man'dı, Kaptan Amerika'ydı , SüperMan 'dı yaratmışlar. Sonra Anime, ay pardon , "Çizgi Film" haline
getirmişler bu Mangaları, ay pardon, "Çizgi Roman" ları. Sonra nedendir bilmem Çizgi Roman malukatı ile Manga'yı bir tutmuşlar.
Halbuki Amerika'da "Çizgi Roman" olarak tanıtılan şey 7-8 yaşındaki çocukların hayallerinden ibaret, Manga ise herhangi bir yaşa
hitap edebilir, mesela tutup 8 Yaşındaki bir çocuğa "Al,
Küçükkız, oku." diyemezsin.

Demek istediğim, Manga'nın aşağılanıp, renklendirilip, Japon kültürünü yok edip, bebekleştirildiği hali "Çizgi Roman" dır. Eğer bu
2 birbirinden KESİNLİKLE ayrı 2 Şeyi bir tutan bir yayınevi varsa, defolsun gitsin burdan, dua etsinler İstanbul'da yaşamıyorum
Parçalarım o dükkanı, ne kadar da salakça bir zihniyet be bu?! Neymiş birde Facebook sayfalarına şöyle yazmışlar ;

"Yabancı Ülkelerde 'Entertainment' adı ile yayınlanan serileri Türkiye'ye tanıtıyor--"

Dur bakalım orda koçum, bir kere o yabancı ülkelerde "MANGA" olarak adlandırılır, Entertainment dediğin şey ile
Manga'yı bir mi tutuyorsun, sana diyicek sözüm yok. Ulan sen kim oluyorsunda Türkiye'ye birşeyleri yanlış tanıtıyorsun?
Sana bu yetkiyi kim verdi? Yoldan birisi geçip dükkanlarını görse, Mangadan uzaklaşır, aynen şöyle olur.

1: Bu dükkan ne acaba?
2: Gidip bir bakalım
1: Vitrinde birşeyler var!
2: Bune ya Süpermen falan var,gidelim.
1: Pff.

Aynen böyle bir olay gerçekleşir, bu konuşma belki o insandan birinin hayatını değiştirdi, belki Manga/Anime'ye ilgi duymaya başlar
Hatta Japonya'ya gidip Mangaka bile olabilirdi o insan, ama 'Sıpaydırmen' ile Naruto ve One Piece'nin bir tutulduğu bir yere kralını
girdiremezsin, iflas edersiniz inşallah.

Ekstra: Biliyorum, çok çıkıştım, sinirden köpürüyorum şu anda, zaten Forumda olmasak sağlam sövmüştüm, tamam sakinim. <_<
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Açıkçası yayınevi hakkında çok detaylı bir bilgiye sahip değilim, bu konuyu burada tartışmamız uygun mudur onu da bilmiyorum ama ben de birkaç şey söyleyeyim,

Öncelikle D&R'a çok sık giderim ve bu mangaları şans eseri görmüştüm geçen sene. Çizgi romanların olduğu bölümde olduğunu göründe çok sinir olmuştum. "Bunlar Japon yapımı, çizgi roman da değiller." demiştim. Ama şimdi düşününce ellerinde komple bölüm açacak kadar manga olmadığı aşikar. Yani Türkiye'de Manga kategorisi açabilecek kadar Türkçe'ye çevrilmiş manga yok. Ayrıca aynı başlık altında Penguen, Uykusuz vb. mizah dergilerinin kitapları da bulunuyor. Bu işin kitap evi kısmı.

Gerekli Şeyler'in açıklamasına gelecek olursak, gidip sayfasını incelediğimde sadece manga basmadıklarını anlıyorum. Çoğunluğu Amerikan yapımı çizgi romanlardan oluşturuyor ve tanıtımını da öyle yapmış. Bu arada Bleach'i de manga olarak tanıtmış, hatta tanıtım şöyle;

"BLEACH, Tite Kubo tarafından yaratılmış olan bir manga serisidir. Haftalık bölümleri Haftalık Shonen Jump dergisinde 2001’den beri yayınlanmaktadır. Animeye de uyarlanmış olan BLEACH'in ayrıca iki OVAsı (Orijinal video animasyonu), üç anime filmi, bir rock müzikali ve birçok video oyunu vardır. BLEACH'in mangası Japonya'da toplamda 36 milyonun üzerinde satmıştır.

Seri, 15 yaşındaki hayaletleri görme yeteneği olan bir lise öğrencisi (Ichigo Kurosaki)'nin hayatını anlatır..."

Ben de bu çeviri kısmının hızlı olmasını isterim, bizim online okumamızı sağlayan çeviri grupları da isterlerse - bunu yapabilecek durumları varsa - mangaları cilt halinde bassınlar. Ama şuan bunu yapan yok. Ve biz de elimizde sevdiğimiz mangaların kitap hali olsun diye heyecanlanıyoruz. Hatta ben kendi adıma japonca yazan baskıları olsun da çok istiyorum. Koleksiyon yapmak için falan.

Senin de haklı olduğun durumlar var ama bu tanıtım bence zamanla gelişir. Mangalarda zaten açıklama yapılıyor, kitabı soldan açıp okumaya başlarsan yanlış yöndesin diyor ve bunun Japon kültürü olduğunu, aslına sadık kalmak için onların da tersten yazdığını anlatıyor. Neyse benim de görüşüm bu işte. Reklamın iyisi kötüsü olmaz falan dermişim. :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.