Jump to content

Japonyadan haberler

panres

Önerilen İletiler

• Yanıtlar 66
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Japon kültüründe Japonya ile ilgili haber bölümü görmeyince bu başlığı açtım.Haberler daha düzenli paylaşılması amaçlı bu başlık altında japonya ile ilgili haberler paylaşılacak :) Haber Tarihi:

Olimpiyatların evsahibi Tokyo'da işler karıştı! İstanbul'u finalde geçerek 2020 Olimpiyat oyunlarına evsahipliği hakkını kazanan Tokyo'da işler karıştı. Başbakan Shinzo Abe oylama öncesinde Olimpiyat

Taş Kağıt Makas Oyununu Elektronik Bir Kolla Oynamak İster miydiniz? Tokyo'daki Ishikawa Oku Laboratorybir robot el geliştirdi ve bu el sonsuz kez taş kağıt makas oynasa da %100 oranda her seferind

• 2 hafta sonra...

Taş Kağıt Makas Oyununu Elektronik Bir Kolla Oynamak İster miydiniz?

Resmi ekleyen

Tokyo'daki Ishikawa Oku Laboratorybir robot el geliştirdi ve bu el sonsuz kez taş kağıt makas oynasa da %100 oranda her seferinde bir insana karşı kazanıyor. Bir milisaniye hızda tepki süresine sahip bu el karşısındaki insanı optik tanıma ile tarayıp pozisyon alabiliyor. Karşıdaki insan taş, kağıt ya da makas yaptığı durumda oyunda, bu robot kol da 1-2-3 aşamalarında geç kalmadan aksiyon alıp insanı yenebiliyor.kaynak

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Türkiye'den Japonya'ya Proje

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesince Milli Eğitim Bakanlığının desteğiyle 2006 yılından bu yana yürütülen ilkokul 4. ve 5. sınıf öğrencilerine yönelik "Spor kültürü ve olimpik eğitim projesi" Jap...

İSMİHAN ÖZGÜVEN - Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin "Kültür ve olimpik eğitim komisyonu" tarafından Milli Eğitim Bakanlığının desteğiyle 2006 yılından bu yana yürütülen ilkokul 4. ve 5. sınıf öğrencilerine yönelik "Spor kültürü ve olimpik eğitim projesi" Japonya'dan ilgi gördü.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu Başkanı Bilal Porsun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 17 Şubat 2006'da başlayan projenin çok güzel ilerlediğini ve çocuklardan büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Proje kapsamında genç nesillere erken yaşta spor kültürü edindirmeyi amaçladıklarını ifade eden Porsun, projenin akademisyenler ve çocuk psikologları tarafında da çok beğenildiğini kaydetti.

Projenin Türkiye'nin yanı sıra Japonya'dan da büyük ilgi gördüğünün altını çizen Porsun, şöyle devam etti:

"Proje kapsamında bugüne kadar 26 ilde Maskot Oli eşliğinde yüzlerce çocuğa spor kültürü, olimpiyat oyunları, fair play, sağlıklı beslenme ve çevre duyarlılığı konusunda interaktif eğitim verdik. Akademislenler ve çocuk psikolgları tarafından da desteklenen projemiz Japonya'nın da ilgisini çekti. Japonya'dan yetkililer, bu projeyi ülkelerinde uygulamak için istediler. Biz de fair play çerçevesinde projeyi Japonya'ya ücretsiz olarak verdik. Japonya bu projeyi kendi ülkesine göre uyarlayacak ve oradaki çocuklara, Türkiye'de yapılmış ve uygulanan bir projeyle olimpiyat oyunları, felsefesi, fair play ruhu, sağlıklı beslenme ve çevre duyarlılığı konusunda interaktif anlatımlar gerçekleştirilecek."

Spor kültürü ve olimpiyat felsefesini özümsemiş bilinçli gençlik yetişmesi için öncülük ettiklerini vurgulayan Porsun, geçen yıl yaptıkları sunumlara 3 bin 400 öğrencinin katıldığını, bu yıl hedeflerinin 4 bin öğrenci olduğunu anlattı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin projeye yılda 30 bin dolar yardımda bulunduğunu bildiren Porsun, bunun yetersiz kaldığına ve projede hiçbir Türk sponsorun olmadığına dikkati çekti.

Porsun, gelecek yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında projenin dünya çocuklarının da yer alacağı 10 bin çocukla uygulanacak olmasının kendilerini heyecanlandırdığını sözlerine ekledi. - Hatay

kaynak

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Resmi ekleyen

Türkler Japonca Konuşmak İçin Yarıştı

Ankara Japonca konuşarak yarışan 20 kişi izleyenlere keyifli anlar yaşattı.Türk Japon Vakfı Kültür Merkezi'nde bu yıl 22.kez düzenlenen Ankara Japonca Yarışması'nda Türk-Japon Vakfı Başkanı Prof.Dr.C.Tayyar Sadıklar ile Japonya Büyükelçisi...

Ankara Japonca konuşarak yarışan 20 kişi izleyenlere keyifli anlar yaşattı.

Türk Japon Vakfı Kültür Merkezi’nde bu yıl 22. kez düzenlenen Ankara Japonca Yarışması’nda Türk-Japon Vakfı Başkanı Prof. Dr. C. Tayyar Sadıklar ile Japonya Büyükelçisi Yutaka Yokoi da hazır bulundu.

Takdim konuşmalarının ardından 20 yarışmacı, 10’ar kişilik gruplar halinde A ve B kategorisinde sahneye çıkarak, Japonca yeteneklerini jüri üyelerine sergiledi.

Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen Japonca yarışmacıları, jüri üyelerinin sorularına da Japonca cevap verdi.

Katılımcılardan bazıları akıcı bir şekilde konuştu, kimi de bazı bölümlerde hata yaptı. Konuşmacılar, Japonca eğitiminin kazandırdığı becerilerini sergiledi.

Jüri ve salondaki izleyicileri de içine çeken çok ilginç konular ve hevesli anlatım biçimleri sayesinde keyifli anlar yaşandı.

JAPONCA SEVDALILARI YARIŞTI

‘Bir sonraki dileğim’ başlıklı bir konuşma yapan Utku Aksoy isimli yarışmacı, 11 yaşında ilgi duyduğu animasyonlar sayesinde Japonca öğrenmeye başladığını anlattı.

Annesinin yazdırdığı bir kursta Japoncasını ilerlettiğini anlatan Aksoy, “Şimdi Erciyes Üniversitesi’nde Japon Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyorum. Hiç Japonya’ya gitmedim. Birinci olursam Japonya seyahati kazanacağım.” dedi.

‘Sevdiğim insanla başlayan değişimim’ başlıklı konuşma yapan Tuba Büşra Yalçın da küçükken gördüğü bir fotoğraftaki çizgi film karakterlerine ilgi duyması sebebiyle Japonca öğrenmeye başladığını ifade etti. Japoncasını ilerlettiğini ve şuan Erciyes Üniversitesi’nde Japon Dili ve Edebiyatı bölümü 3. sınıfa devam ettiğini söyleyen Yalçın, bu sayede bir çok ilginç yönü bulunan Japon kültürünü tanıma imkanı bulduğunu dile getirdi.

yarışmada dereceye girenlere Japonya uçak biletleri ile Japonca öğrenmeyi destekleyen hediyeler verildi. kaynak

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra...
yeni-iphone-lar-japonya-da-satilan-telef

Yeni İphone'lar Japonya'da Satılan Telefonların %76'sını Oluşturuyor

Kantar'ın yayınladığı son raporlara göre Ekim ayında Japonya'da satılan akıllı telefonların %76'sını yeni iPhone'lar oluşturuyor.

Furkan Yaldız - - Yıl içerisinde tüketicilerin beğenisine sunduğu yeni amiral gemisi iPhone 5S ve orta seviye modeli iPhone 5C ile satış rekorlarına imza atan Apple, Japonya'da da oldukça belli bir kitleye sahip. Araştırma şirketi Kantar'ın yayınlamış olduğu son raporlara göre, ekim ayında Japonya'da satılan akıllı telefonların %76'sını yeni iPhone'lar oluşturuyor.

Yeni iPhone'ların (iPhone 5S ve 5C) Japonya'da böyle bir satış rakamına ulaşmasının ardında ise NTT DoCoMo'nun yer aldığı belirtiliyor. Uzun zaman sonra Apple ve NTT DoCoMo işbirliği sayesinde iPhone'lar popüler operatör tarafından satışa sunuldu. Ekim ayında gerçekleşen söz konusu rakamın %61'i ülkenin en büyük taşıyıcılarından NTT DoCoMo aracılığıyla gerçekleşiyor. Birçok renk seçeneğine sahip olan iPhone 5C'nin toplam rakamlara ne kadar katkıda bulunduğu bilinmiyor, ancak iPhone 5C'ye olan düşük taleplerden dolayı iPhone 5S'in büyük rol oynadığı tahmin ediliyor.kaynak

osmaniye-belediyesi-nden-dev-altyapi-pro

Osmaniye Belediyesi'nden Dev Altyapı Projesi

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı yetkilileri, Osmaniye Belediyesi'nin dev altyapı projesi için Osmaniye'ye gelerek, Belediye Başkanı Kadir Kara ile durum değerlendirmesi yaptı.

Bu dev projenin ön fizibilite toplantısının geçtiğimiz...

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı yetkilileri, Osmaniye Belediyesi'nin dev altyapı projesi için Osmaniye'ye gelerek, Belediye Başkanı Kadir Kara ile durum değerlendirmesi yaptı.

Bu dev projenin ön fizibilite toplantısının geçtiğimiz günlerde Ankara'da yapıldığını belirten Başkan Kadir Kara, "Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve İlbank arasındaki anlaşma ile 'Belediye Kanalizasyon Şebeke ve Atıksu Arıtma Tesislerinin Geliştirilmesi Projesi' kapsamında Osmaniye'ye 600 km kanalizasyon ile 40 km yağmursuyu hattı döşenecek. Osmaniye'deki Suriyeli sığınmacıların durumunu incelemek için ilimize gelen Japonya'nın Türkiye Büyükelçisi Yutaka Yokoi ile birlikte JICA Türkiye Ofisi Başkanı Akio Saito ve yetkilileri de Osmaniye'ye geldi. Japonya Büyükelçisi ve JICA Türkiye Ofisi Başkanı Akio Saito ile öğle yemeğinde bir araya gelerek, proje ile ilgili bilgi alışverişinde bulunduk" dedi. Başkan Kara, Japon kredisi ile Osmaniye'nin tüm altyapı sorununun tamamen çözüleceğini, yemekli toplantının oldukça verimli geçtiğini söyledi.

JICA Türkiye Ofisi Başkanı Akio Saito da, İlbank aracılığı ile Belediye Kanalizasyon Şebeke ve Atıksu Arıtma Tesislerinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Osmaniye Belediyesi ile yakın bir zamanda imzaların atılarak finansman desteği sağlanacağını söyledi.

Osmaniye Öğretmen Evi'nde düzenlenen yemeğe Japonya'nın Türkiye Büyükelçisi Yutaka Yokoi, Belediye Başkanı Kadir Kara, JICA Türkiye Ofisi Başkanı Akio Saito, Danışman Miyuki Konnai, Tercüman Bayza Nur Yörükoğlu ve diğer yetkililer katıldı. Yemek sonrası Başkan Kadir Kara, misafirlerine çeşitli hediyeler taktim etti. - OSMANİYE Kaynak

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra...
Türk El Sanatlarını Öğrenmek İçin Türkiye'ye Yerleşti

Japon ev hanımı Kanako Sasaki, Türk el sanatlarını öğrenmek için 1 yıllığına Türkiye’ye yerleşti.

turk-el-sanatlarini-ogrenmek-icin-turkiy

Japon ev hanımı Kanako Sasaki, Türk el sanatlarını öğrenmek için 1 yıllığına Türkiye'ye yerleşti. Eşini ve ailesini Japonya'da bırakarak Türkiye'ye yerleşen Sasaki, ülkesine döndüğünde Türk el sanatlarını yaymak için kurs açacak.

Japon ev hanımı Kanako Sasaki(32), gezmek için gittiği Almanya'da bir Türk restoranında yediği kebabı çok beğenince, ülkesine döndüğünde Türkiye ile ilgili araştırma yapmaya başladı. Bu araştırmalar sırasında Türk el sanatlarından tel kırma ve iğne oyasıyla tanışan Sasaki'nin merakı her geçen gün arttı. Japonya'da 2 yıl boyunca Türkçe eğitimi alan Sasaki, zaman zaman tatil için Türkiye'ye geldi. Tanıştığı Türk kadınlarından da el sanatlarıyla ilgili destek gören Sasaki, kursa gitmek için Türkiye'ye yerleşmeye karar verdi. Her şeyin Almanya'da yediği Türk yemeğini beğenmesiyle başladığını anlatan Sasaki, "Ben el işini çok seviyorum. Almanya'ya gittiğimde ilk defa Türk yemeği yedim. O zaman çok hoşuma gitmişti. Bu yüzden Türkiye'ye ilgi duydum. Ondan sonra Türkiye'nin el sanatlarıyla karşılaştım. Daha sonra Türkiye'ye gezmeye geldim. Bu sürede kadınlarıyla tanıştım. Türkiye'de el sanatları kurslarının olduğunu duydum. Bu yüzden Türkiye'de kursa gelmeyi düşündüm. İnternetten en iyi tel kırma ve el oyası kursu nerede diye araştırdım. İSMEK'i buldum ve buraya geldim" dedi.

Yaklaşık 2 aydır Türkiye'de yaşadığını dile getiren Sasaki, 1 yıl Türkiye'de kalacağını söyledi. Eşini ve ailesini Japonya'da bırakarak Türkiye'ye yerleşen Kanako Sasaki, "Ben sadece el işi öğrenmek için geldim. Eşim de bu durumdan çok mutlu. Hergün internet üzerinden eşimle ve ailemle görüşüyorum" dedi.

Türk kadınlarının çok nazik olduğunu dile getiren Sasaki, "Bana çok yardım ediyorlar. Onlara çok teşekkür ederim" şeklinde konuştu. Japonya'da çalışmadığını ve ev hanımı olduğunu sözlerine ekleyen Sasaki, "Döndükten sonra Türkiye'nin el sanatlarını yaymak için çalışacağım. Bir kurs açarak Türkiye'nin kültürünü Japon kadınlara göstermek ve yaymak istiyorum" diye konuştu. - İstanbul

Tokyo Valisi Inose, Rüşvet İddiaları Nedeniyle İstifa Etti

Tokyo Valisi Naoki Inose, hastane şirketinden para aldığının ortaya çıkması üzerine bugün görevinden istifa etti.

Tokyo Valisi Naoki Inose, bir hastane şirketinden para aldığının ortaya çıkması üzerine bugün görevinden istifa etti. Tokyo’nun 2020 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği hakkını kazanmasında önemli katkısı olan valinin bir hastane yöneticisinden yarım milyon dolara yakın para aldığı iddia edildi.

Japon hükümeti, devam eden skandalın ‘Yaz Oyunları’ hazırlıklarını etkileyebileceği gerekçesiyle Vali Inose’a görevinden ayrılması yönünde son günlerde baskı yapıyordu.

Televizyonda canlı yayınlanan bir basın toplantısında, "Olimpiyat ve Engelli Olimpiyatları için hazırlıklar ve hükümet çalışmalarını daha fazla geciktirmemeliyim." şeklinde konuşan Inose, yaşananlar için özür diledi.

Olanları açıklamaya çalıştığını ama kampanya kanunlarını ihlal gerekçesiyle mahkemesi devam eden hastane yöneticileriyle olan bağı ve parayı alma nedeni hakkında kamuoyundaki şüpheleri gideremediğini itiraf eden eski vali, "Kendim için en iyi çözümün görevimden ayrılmak olduğuna karar verdim." ifadelerini kullandı.

Kasım 2012’de Tokushukai Şirketi’nden aldığı paranın kişisel bir borç olduğunu savunan Naoki Inose, bu borcu geri ödediğini ve hastane zinciri sahibinin karşılığında hiçbir menfaat sağlamadığını iddia etti.

Tokyo Meclisi, olayı soruşturmak için bir komite kurdu.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Tokyo’ya 2020 Olimpiyat Oyunları’nı getirmek için birlikte çalıştığı valinin ayrılmasını ‘talihsiz’ olarak niteledi. Abe, ancak politikacıların kamuoyunun güvenini kazanmak için ikna edici açıklamalar yapmalarının bir mecburiyet olduğunu ekledi.

Aralık 2012’de vali seçilen Inose, bir önceki kariyeri yazarlığa dönmeyi planladığını açıkladı.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra...

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.