Jump to content

Manga Nasıl Çizilir

DeathBook

Önerilen İletiler

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=K4kM8R2XQJ0

Manga kültürünün çeşitliliği genelde sadece takipçileri tarafından anlaşılıyor olsa da Japon manga dünyasının hızlı yayılımı bu konudaki olağan düşünceleri değiştirebilecek seviyelere ulaşmış görünüyor. Sadece çocuklara yönelik eserler üretilmediği genel bir bilgi olma yolunda. Shonen ve Shojo ile başlayıp Seinen ve Redisu ile çeşitlenip devam eden manga çılgınlığının yayılmaya başlaması ikinci dünya savaşı sonrasına, ünlü mangaka Osamu Tezuka’nın çizimlerine dayanıyor. 80’ler ve 2000’ler arası da gerçek patlamanın yaşandığı dönem. Kadın mangakaların artmasıyla birlikte mangaların tür ve okuyucu çeşitliliği katlanırken, bu durum Japonya’da her yaştan insanın manga dünyasıyla bir şekilde bağlantılı olması sonucunu ortaya çıkarmış bulunuyor.

Resmi ekleyen

Mangaların kendilerine özgü çizim stilleri var ancak eliniz çizime biraz yatkınsa kendi manganızı kendiniz çizmeniz zor bir iş sayılmaz, yeterli zamanınız varsa (hiçbir zaman olmaz genelde) bu çok eğlenceli bir uğraş olabilir. İlk etapta ihtiyacınız olan şeyler; yumuşak bir kalem, silgi ve kâğıt. Önce küreler, koniler, küpler ve silindirler çizip bunları bir ışık kaynağına göre gölgelendirerek çizimin temellerine başlamış oluyoruz. Manga karakterleri genellikle bu geometrik biçimler üzerinden giderek oluşturuluyor. Daha sonra temel vücut biçimleri, gözler ve yüz çizimleri geliyor. Buna hareketi de ekledik mi biraz kendinizi geliştirerek amatör bir manga çizeri olmaya hazırsınız demektir. Çizimden keyif almaya başladığınızda da bir bakmışsınız kendi hikâyenizi oluşturup bir manga yazıvermişsiniz.

Resmi ekleyen

Manga karakterlerindeki yüz çizimlerinin sanırım en belirgin özellikleri gözlerin iriliği ve burnun bazen sadece bir noktadan ibaret olması. Genelde erkek karakterlerin gözleri normale yakın olurken kızlarınki bazen çok iri olabiliyor. Öyle ki bazen gözler yüzün tamamını kapladığı için burnu ve ağzı çizecek yer kalmayabiliyor. Bunun nedenleri konusunda çeşitli açıklamalar var; birinci açıklama ‘manganın babası’ Osamu Tezuka’nın bu gözleri çizerken ‘Betty Boop’ karakterinden ilham aldığı, diğer bir açıklama da iri gözlerin masumiyeti simgelediği ve daha büyük gözlerin duygu aktarımını daha kolay sağlayabileceği. Artık siz hangi açıklamayı kabul edersiniz bilemiyorum ama iri gözün duyguları belirginleştirdiği mantıklı olabilir. Aşağıdaki resimde normal gözden iri göze geçişin aşamaları görülüyor, bilin bakalım hangisi manga gözü.

Resmi ekleyen

Manga çizimi için çeşitli kitaplar, videolar, siteler vs. mevcut. Mesela

en basitinden başlayarak ders ders yapmanız gerekenler söyleniyor. Pek şekil yok ama söylenenleri yapıp videolarla takviye ederseniz çok yararlı bir ders listesi. Burada da mangadaki özel şekillerin nasıl çizilecekleri ayrı ayrı kategoriler halinde anlatılıyor. Aşağıdaki videoda iri bir manga gözünün nasıl çizildiğini izleyebilirsiniz. İyi çizimler…

Alıntıdır | Kaynak Ucuiyagi

Bu adamın çizimleri bir muhteşem :D Eğer daha fazlasını istiyorsanız bu adamın videolarını izlemeniz yeterli. Tıkla.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Mark Crilley

bu adam çizim konusunda kraldır. Ben çizime yaklaşık 2.5 sene önce bunun videolarıyla başlamıştım

Kaç yaşında çizime başladın ve kursa gittin mi ve son olarak bir tane çizimini paylaşır mısın 2.5 senede sıfırdan ne kadar gelişebilirim diye merak ediyorum da o yüzden :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Kaç yaşında çizime başladın ve kursa gittin mi ve son olarak bir tane çizimini paylaşır mısın 2.5 senede sıfırdan ne kadar gelişebilirim diye merak ediyorum da o yüzden :D

çizime 20 yaşında başladım biraz geç yani. Hiç bir profesyonel eğitim görmedim sırf kendi çabamla

imzamda çizimlerim var ilk sayfaya gidersen ilk çizimlerimi görürsün ve son sayfa da son çizimler tabii ki :D

yalnız akıl sağlığınız düzgün değilse intihara meyillendirebilecek kadar kötü :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Çizme yetenek işidir...öğrenilir ancak yetenekli birine göre çizimleriniz onun çizimlerinden bir kaç derece geridedir...yetenekli kişi onu çizmeyi bırakıncıya kadar ona yetişme şansınız yoktur...bu yüzden bende sadece hobi olarak çizim yapıyorum asıl amaç senaryo hikaye destan yapmak :D

Paylaşım için sağol dostum...bu adamı bende youtubede görmüştüm adam aşmış...

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

çizime 20 yaşında başladım biraz geç yani. Hiç bir profesyonel eğitim görmedim sırf kendi çabamla

imzamda çizimlerim var ilk sayfaya gidersen ilk çizimlerimi görürsün ve son sayfa da son çizimler tabii ki :D

yalnız akıl sağlığınız düzgün değilse intihara meyillendirebilecek kadar kötü :D

Sanırsam resimlerini bilgisayardan çiziyorsun. Bence çok güzel çizimlerin...

Çizme yetenek işidir...öğrenilir ancak yetenekli birine göre çizimleriniz onun çizimlerinden bir kaç derece geridedir...yetenekli kişi onu çizmeyi bırakıncıya kadar ona yetişme şansınız yoktur...bu yüzden bende sadece hobi olarak çizim yapıyorum asıl amaç senaryo hikaye destan yapmak :D

Paylaşım için sağol dostum...bu adamı bende youtubede görmüştüm adam aşmış...

Rica ederim,

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sanırsam resimlerini bilgisayardan çiziyorsun. Bence çok güzel çizimlerin...

Rica ederim,

saolasın :) nasıl çizim yaptığıma dair şunu verebilirim http://darkspeed54.deviantart.com/art/How-i-draw-kind-a-Tutorial-338467214

videoları izledim çok güzel çiziyolar gerçekten :) bende 2 sene önce çizmeye başlamıştım ^_^

nerde çizimlerin :D
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.