Jump to content

Higurashi/Umineko No Naku Koro Ni

Önerilen İletiler

Baktim bu muhtesem serilerin tanitimi yok ekleyeyim dedim :)

Resmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyen

Japonya'da bayagi bir populerlesen 07th Expansion'in gorsel roman olarak cikardigi serinin animeye uyarlanmis halleridir bunlar. Icerisinde siddet, gerilim, korku, igrenc seyler iceren bir(er) animedir bunlar. Yani oyle icecegimi, cipsimi alayip keyifle seyredeyim diyebilceginiz turde degiller. Ancak tabi anime sacma sapan siddetten ibaret degil. Hatta bu onun sadece gorunen yuzu. Hikayesi gercekten cok guzel kurulmus bir anime. Bolumler ilerledikce ve taslar yerine oturmaya basladikca yazan kisiye hayran kalabileceginiz, "OEAAHH!!" "OHA" gibi tepkileri bolca verebileceginiz bir kurguya sahiptir kendileri. Ilk basta birbirinden bagimsiz ayri ayri hikayeler gibi gelsede ilerde aslinda hepsinin birbiriyle baglantili oldugunu anlayacak, bazense baska izleyen bir arkadasinizla tartismadan yada internette arastirmadan olayi cozemeyecek ve kafanizda soru isaretleriyle kalacaksiniz. Yeri geldiginde gulduren, yeri geldiginde huzunlendiren ancak bir saniye sonra insani tekrar gerebilen bir anime. Herseyi ayarinda tutmuslar bence.

Ben daha gorsel romanlari okuma firsati bulamadim. Aslinda oyunda diyorlar nasi bisey oldugunuda bilmiyorum ya neyse. Ancak animeyi izler ve begenirseniz onlarida okumanizi tavsiye ederim. Cunku anime gibi kisitli bir zamana sikistirilmak zorunda olmadiklarindan uzun uzun her detay islenmis.

Seri su sekilde ilerlemektedir.

Higurashi no Naku Koro ni (1. Sezon) [When They Cry 1] - Soru Bölümleri

Higurashi no Naku Koro ni Kai (2. Sezon) [When They Cry 2] - Cevap Bölümleri

Higurashi no Naku Koro ni Rei (3. Sezon - OVA bölümleri) [When They Cry 2.5] - Ekstra Bölümler & Umineko'ya geçiş

Umineko no Naku Koro ni (1. Sezon) [When They Cry 3] - Soru Bölümleri

Umineko no Naku Koro ni Chiru (2. sezon) [When They Cry 4] - Hikâyenin devamı & Cevap Bölümleri (Sanirim daha animesi yok)

Ilk bakista Higurashi ve Umineko birbiriyle alakasiz gorunsede aslinda aralarinda bir bag mevcuttur. Bunu ilerde anlayabilir yada internetten arastirarak cozebilirsiniz :)

Bu kadar konustum bari birde animenin kisaca konusu nedir ondan bahsedeyim.

Hikayemiz 1983 Yılı Haziran'ında Hinamizawa'da, Maebara Keiichi'nin evinde başlıyor. Hinamizawa küçük bir kasaba, dolayısıyla tek bir sınıfı olan bir okulu var. Şehirden Hinamizawa'ya yeni taşınan Keiichi, kırsal yaşama ayak uydurmakta zorluk çekiyor, ancak arkadaşlık konusunda aynısı söylenemez. Okula transfer olalı çok kısa bir süre olmuş olsa da, okuldaki 4 kızla çok iyi bir ilişki kurmuş bile. Sınıf başkanı erkeksi Sonozaki Mion, utangaç Ryuugu Rena, tuzak uzmanı Hojo Satoko ve şekerlik abidesi Furude Rika.

Eğlenceli bir piknikten sonra garip kız Rena, Keiichi'yi ona yardım etmesi için çağırır, bir hazine aradığını söyler. Bu Keiichi'nin de ilgisini çekmiştir, ta ki hazinenin bir çöplük olduğunu görene dek! Ancak elbette garip kızımız Rena için bu devasa kasaba çöplüğü eve götürebileceği tonla şeker şeyle doludur. Keiichi ise Rena işini bitirene kadar dışarda beklemeye karar verir.

Rena'yı beklerken birden Keiichi bir flaş sesiyle irkilir. Arkasında bir kuş fotoğrafçısı duruyordur. Fotoğrafçı ona kız arkadaşının çöplükte ne yaptığını sorar. Keiichi de şakayla karışık "belki de parçaladığı cesedi kontrol ediyordur" der. Aldığı cevap "Çok korkunç bir cinayetti. Kollardan birisinin hala bulunamadığını duydum" olur.

Anime icindeki siddeti daha iyi kavramaniz icin animenin ilk sahnesi ve sanirim gorsel romanin girisini yazayim.

Karanlık bir oda, ya da biraz hafif loş. Rahatsız edici sessizlik, sert bir cismin bir şeye çarpmasıyla kesiliyor. Ard arda, durmaksızın... Bir lamba kırılıyor, odayı buğulu ay ışığı dolduruyor.Duvardaki gölgege bir adam silüeti beliriyor, elinde ise bir sopa. Durmaksızın, ard arda bir şeye vuruyor... Duvarlar kirleniyor. Kanla.

Adamın vurmakta olduğu şey yerde yatan bir insan. Canlı mı, cansız mı, artık önemi kalmadı; bütün vücuduna yediği darbeler onu tanınmayacak hale sokmuş durumda.

Adam artık yoruldu, kan bütün odayı kapladı, kırmızı bir halı - hayır, kırmızı, taşan bir nehir gibi. Durdu artık ard arda darbeler, yerini tekrardan rahatsız eden sessizliğe bıraktı. Yalnızca hafif bir soluk alışı duyulabiliyordu, üzeri kanla kaplı olan adamın.

Midesi kolay bulananlarin, vahseti kaldiramayanlarin ve kalbinde problem olanlarin izlememesini tavsiye ederim :)

Sonuc olarak kesinlikle izlenmesi, okunmasi gereken serilerden birisidir. Yukarda saydigim rahatsizliklardan birisi sizde yoksa kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

Daha fazla bilgi ve sorulariniza cevap bulmaniz icin: http://www.furude.com/

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 1 sene sonra...

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.