Jump to content

Map Anime Yorumluyor | 01 | - School Days -

Önerilen İletiler

Merhaba arkadaşlar, beni tanıyorsunuz. Tanımayanlara ise, n'aber?

Öncelikle bunu yapmayı uzun bir zamandır planlıyordum. Anime yorumlamayı yani, bir anime hakkında iyi kötü eleştirilerde bulunmayı ve bazen seriyi bitirmiş, bazen de izleyecek olanları bilgilendirmeyi istiyordum. Şimdi bu fırsat elime geçti ve bomboş olan bu yarıyıl tatilinde sizin benden yorumlamamı istediğiniz animeleri yorumlamaya çalışacağım.

DİKKAT : Biraz sonra okuyacağınız neredeyse bütün satırlar bütün hikaye ile ilgili SPOİLER (Bilgi) vermektedir. Eğer seriyi izlemeyi düşünmüyorsanız, okuyabilirsiniz. Ancak izlemediyseniz ve izlenecek listenizde varsa, okumamanız daha iyi.

DİKKAT 2 : Bütün bu yazılan iyi/kötü eleştirilerin benim klavyemden çıkmış olduğunu unutmayın. Yani tamamen bana ait düşüncelerdir. Lütfen düşüncelerime saygılı olun ve bir yerde yaptığım bir eleştiriden dolayı kavga/sataşma çıkarmaya çalışmayın. Zaten bizim forumumuzda öyle insanlar yok.

Bugün, Map Anime yorumluyorun ilk bölümünde , School Days'i yorumlayacağım falan işte.

Resmi ekleyen

Öncelikle animenin türü her ne kadar "Ecchi" yazılsa da , çıplaklık anlamında fazla bir ecchi gördüğüm söylenemez. Yani izlenecek derecede aşırıya kaçmamış bir ecchi diyebiliriz. Bence 13+ Herkez izleyebilir.

Animenin psikolojik bir etki bıraktığı söylenebilir. Tabiki animeyi izleme türünüze bağlı. Mesela duygusal normal bir insan olarak izlerseniz duygulanıp ağlayabilirsiniz. Ancak objektif olursanız , ki böyle bir animede Objektif olmak zor. Çünkü bazı yerlerde duygu sömürüsünün kralını yapıyor bu anime.

Şöyle ki, konusu insanın ruhunu sıkabiliyor.

Makoto adlı genç çocuk , biraz sapık. Ancak bir kıza aşık olmuş. Kotonoha. Makoto ile Kotonoha her gün okula aynı metrobüsle gidiyor bu yüzden bu ikisi sürekli karşılaşıyor. Önce makoto mazlum bir çocuk gibi görünüyor. Kendi halinde saf bir çocuk. Ama bir gün Sekai adlı bir kızla tanışıyor. Bu kız aslında Makoto'yu seviyor. Tıpkı diğer 50 si gibi.. Ehem o konuya sonra gireriz. Ardından nedense makotoyu sevdiği halde Kotonoha ile Makoto'yu ayarlıyor. O ikisinin ilişkisi devam ederken bir süre sonra bizim sapık Makoto biraz işleri ilerletmeye çalışıyor ancak Kotonoha afedersiniz ama tabir-i caizse ona "Vermiyor" ve Makoto bu nedenle üzülüyor.

Bir süre sonra Sekai ile Makoto buluşuyor ve pratik yapıyorlar.

Pratik

Pratik

Pratik.

Pratik

Pratik......

Her neyse,

5. Bölüme kadar güzel bir aşk hikayesi görüyoruz, bütün olaylar güzelce ilerlerken bizim çocuğumuz Sekai ile yaptığı pratiklerden olmuş olucak ki Sekai'ye ona onu sevdiğini söylüyor.

5. Bölümden 10. Bölüme kadar şöyle bir atlama yapalım.

Özet : Kotonoha hala Makoto'nun peşinden gidiyor, Makoto onu reddediyor. Makoto bir başka kızla yatıyor, sekai ile de ilişkisini sürdürüyor. Kotonoha hala Makoto'nun peşinden gidiyor, Makoto onu reddediyor. Makoto bir başka kızla yatıyor, sekai ile de ilişkisini sürdürüyor. Kotonoha hala Makoto'nun peşinden gidiyor, Makoto onu reddediyor. Makoto bir başka kızla yatıyor, sekai ile de ilişkisini sürdürüyor. Kotonoha hala Makoto'nun peşinden gidiyor, Makoto onu reddediyor. Makoto bir başka kızla yatıyor, sekai ile de ilişkisini sürdürüyor.

10. Bölümden itibaren Makoto 15 kadar kızı tekrar tabir-i caizse "Götürdükten" sonra . Sekai Makoto'nun yanına gidiyor ve sınıfın ortasında hamile olduğunu söylüyor. Makoto ise şaşırıyor. Bu haber okulda hızla yayılınca bütün kızlar Makoto'dan korkmaya başlıyor ve kendileri de hamile olmasınlar diye onunla ilişkiye girmeyi kesiyorlar. Bu arada 5. Bölümden 10. Bölüme kadar Kotonoha'nın çektiği acıları bilemezsiniz. Kesinlikle izleyin.

11. Bölümde ise kız beter olmuş, telefonla şizofren şekilde konuşurken beti benzi atmış bir şekilde oturuyor. Bir anda Makoto'yu görüyor. Makoto ile eve gidiyorlar. Makoto yaptığı hataların farkına varıp adam oluyor. Bu konuya sonra değineceğim. Ama o sırada eve Sekai giriyooor. 12. Bölümde ise , Sekai'ye yaptığı yanlışları fark ettiğini ve artık Kotonoha ile olacağını söylüyor. Ardından Kotonoha ile öpüşüyorlar. Kotonoha evine gidiyor ve Sekai ile tek kalıyorlar. Bir süre sonra Makoto'nun telefonuna bir mesaj geliyor ve. "Üzgünüm, elveda." yazıyor. Ardından meşhur "OST" giriyor ve bu oluyor:

Resmi ekleyenResmi ekleyen

Resmi ekleyen

Şimdi hikayeyi geçtik, benim yorumum. Bu Animede en çok konuşulan olay şu. "En çok kim suçlu?"

Bu sorunun cevabı kolay. Bir kişi dışında herkes.

Öncelikle suç Sekai'nin. Onu tahrik ederek. "Pratik yapalım!" demesiyle başladı zaten her şey. Eğer böyle bir şey yapmasaydı şimdiye belki de böyle bir şeyle karşı karşıya olmazdık. Ancak kızı suçlayamayız çünkü ona aşıkmış. Ayrıca finalde söylediği lafları da nasıl algıladığımız önemli. "Sadece sen değil, ben de Makoto-kun'u sevdim! Bu yüzden bana her şeyi yapmasına izin verdim!" . Yahu tamam kızım seviyorsun da "Her şeyi" de yaptırma yani, akıl var namus var. İşte sekainin suçu bu. Diğer kızlara zaten deyinmeyeceğim. "Açığı bulduk bizde girelim" hesabı hepsi daldı çocuğa. Tabi Sekai'nin arkadaşı hariç. O Makoto'nun suçuydu. Makoto'nun suçu demişken. Onun suçu aslında pek yok. Her şey Sekai'nin onu tahrik etmesiyle başladı. Tıpkı finalde söylediği gibi, daha çok ve daha çok istemesine sebep oldu ve en sonunda makineye dönüştü. Halbuki ilk bölümlerde ne kadar mazlumdu garibim. Bu animeyle ilgili söyleceğim pek bir şey kalmadı. Ha bir de şu olay var, finalde neden bu kız psikopata bağladı? . Hangi kız olduğunu tahmin etmişsinizdir, Kotonoha çok iyi bir kızdı ancak zaten son bölümlere doğru aşk acısı çekmekten zavallı kız ne hale gelmişti. Bir de sevgilisinin cesedini tam onunla öpüşmeye başlamışken bulunca yapabilecek bir şey yok. En sonunda Makoto'nun kafasına sarılıp yatta uyuması ise beni çok duygulandırdı.

Final Oylama:

Ecchi Düzeyi (Açıklık) : 3.5/10

OST : 9/10

İzlenilebilirlik : 6/10

Senaryo: 8 /10

Çizim: 8/10

Karakterler: 5/10

Genel: 8/10

Olarak kurtardı bu anime. İzlemenizi öneriyorum yüzdesi ( %70 ) . Yani izleyerek boş vaktinizi harcamaya değecek bir anime.

Link : http://www.turkanime.tv/anime-detay/School-Days

NOT: İlk review'in bu olmasını istemezdim ama olsun. Sonraki bölümlerde hangi animeyi istersiniz? Yorumlarda belirtin. Ayrıca bu işte acemilerin acemisiyim. Umarım affedersiniz :D

Ayrıca bu konu hakkında yorumlarda istediğiniz kadar tartışabiliriz. Tabi ki kavga olmadan olgunca.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 44
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Merhaba arkadaşlar, beni tanıyorsunuz. Tanımayanlara ise, n'aber? Öncelikle bunu yapmayı uzun bir zamandır planlıyordum. Anime yorumlamayı yani, bir anime hakkında iyi kötü eleştirilerde bulunmayı v

Senaryo: 8 /10 Çizim: 8/10 Sencede aşırıya kaçmamış mı? Bence çok üstün körü yazılan ve çizilen bir anime olmuş.İzlemedim ama yazdıklarına göre hikayede hiçbir çekici,ilginç yada albenilik bir tarafı

Ama Makoto biraz gerizekalıydı, aşkın ne olduğunu bilmiyordu. Son bölümlerde zaten kendini affettirdi bana .

Nota yazdım ve kırmızıyla kocaman yaptım gören görmüştür . Bir de o suçlu olayını açıkladım :D

farklı düşüncelerimiz var sekai öyle dedi diye gidipde sevdiği kıza defalarca ihanet etmek zorunda değildi zavallı kotonaha kafayı yedi sonunda gözler falan değişti garibimin.

Not:yukarda allah var yalan yok konuyu okudukdan bir kaç dakika sonra burnum kanadı garip bir tesadüf oldu :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

farklı düşüncelerimiz var sekai öyle dedi diye gidipde sevdiği kıza defalarca ihanet etmek zorunda değildi zavallı kotonaha kafayı yedi sonunda gözler falan değişti garibimin.

Not:yukarda allah var yalan yok konuyu okudukdan bir kaç dakika sonra burnum kanadı garip bir tesadüf oldu :D

Şimdi makoto Kotonoha'nın duygularını anlayacak kadar zeki bir çocuk değil bu belli. Bazı sahnelerde zaten beyniyle kontrol edilmiyor o derece. Bence fazla tahrik oldu ve kendini durduramadı. Bu kadar basit.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Şimdi makoto Kotonoha'nın duygularını anlayacak kadar zeki bir çocuk değil bu belli. Bazı sahnelerde zaten beyniyle kontrol edilmiyor o derece. Bence fazla tahrik oldu ve kendini durduramadı. Bu kadar basit.

bende bunu diyorum işte bir söz vardır aklı bilmem neresinde diye aynen öyleydi makoto'da sevmek ile diğer şeyin arasındaki farkı bilmeyen sapık bir tipti.
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

bende bunu diyorum işte bir söz vardır aklı bilmem neresinde diye aynen öyleydi makoto'da sevmek ile diğer şeyin arasındaki farkı bilmeyen sapık bir tipti.

O kadar da değil. Sadece değişti. İlk bölümlerdeki makoto ile 7-8 deki çocuk aynı değil çünkü kızlar onu değiştirdi. Yoksa o mazlum aşık bir çocuktu. Sen istediğin kadar söylemeye devam et ben yine de Kotonoha ve Makotoyu savunucam . :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

O kadar da değil. Sadece değişti. İlk bölümlerdeki makoto ile 7-8 deki çocuk aynı değil çünkü kızlar onu değiştirdi. Yoksa o mazlum aşık bir çocuktu. Sen istediğin kadar söylemeye devam et ben yine de Kotonoha ve Makotoyu savunucam . :D

kızların hiç suçu yoktu diyemem ancak kızlarda suç olduğu kadar makoto'dada vardı olan garibim kotonoha'ya oldu saf saf kaldı ortada kafayı yedi.
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.