Jump to content

There's nothing here yet

 • Similar Content

  • By ccdj35
   Son çıkan specialı çevirdim, The murder case that is too impossible olarak aratıp bulabileceğiniz ova 6'sı. Bundan yaklaşık bir ay önce de ova 5 'i çevirmiştim eğer izlemediyseniz üye çevirileri sayfasından taratarak bulabilirsiniz. İyi seyirler.
   OPM ova 6.srt
  • By Nayru
   THE LEGEND of ZELDA
    
   UNUTULACAK BİLGİLER
    
   Shigeru Miyamato ve TakashiTezuka adındaki, Nintendo firmasında çalışan 2 güzide Japon yazılım programcısı tarafından 1986 yılının soğuk bir kış gecesinde üretilmeye başlamış bir oyun serisidir. Aynı zamanda Legend of Zelda serisinin ilk oyunu olan bu oyun Japonya'da FAMICOM sisteminin tanıtım ürünlerinden biri olarak piyasaya verilmiştir. Yaklaşık 1 yıl sonra Kuzey Amerika ve Avrupadaki NES konsolu için kartuş formatında piyasaya sürülen oyun, üzerinde oyunun kaydedilebileceği bir pil bulunduran ilk oyun olmuştur. FAMICOM için kartuş versiyonu 1994 yılında yayınlanmış ve daha sonra NintendoGamecube, GameboyAdvance ve Virtual Console firmaları için de piyasaya sürülmüştür.
    
   Aradan geçen 25 yılda Legend of Zelda Nintendo sancağı altında yayınlanan 16 resmi oyunla boy göstermiştir.Bunun yanı sıra Final Fantasy ile beraber 8 farklı oyun konsolunda yayınlanan tek oyun olma özelliğindedir.
    

    
    
   NASIL BİR OYUN, İÇİLİR Mİ?
    
   The Legend of Zelda aksiyon, macera, bulmaca ve RPG oyunlarının öğelerini içermektedir. 16 oyunun hepsini olmasa en bilindiklerini söyleyeyim:
    
   TheLegend of Zelda(1986) [ilk oyun]
       TheLegend of Zelda/ Ocarina of Time (1998)
       TheLegend of Zelda/ Majora’s Mask(2000)
       TheLegend of Zelda/ WindWaker(2003)
       TheLegend of Zelda/ FourSword Adventures(2004) [adından da anlayacağınız gibi 4 kişiyle oynanıyor]
       TheLegend of Zelda/ TwilightPrincess(2006)
       TheLegend of Zelda/ SkywardSword(2011)
        

    
   Hikayesiè Genel olarak Hyrule adındaki kurgusal ülkede geçen oyun, Link adındaki kahramanımızın (hero of time olarak geçer) zor durumdaki Princess Zelda için Triforce denen kutsal nesnenin parçalarını toplamasını konu alır. Ama bildiğiniz gibi bir seri olduğu için oyundan oyuna farklı senaryolar mevcuttur.
   Şöyle ki:
   Ocarina of Time’da bir müzik aleti olan Ocarina ile müzik öğrenip madalyon topluyoruz
   Majora’s Mask’da tamamen maskeler üzerine  gizemli bir kurgusu olan bir hikaye mevcut
   Wind Waker’da sürekli kapris yapan bir kayıkla açık sulara yelken açıyoruz
   Twilight Princess’de ise alacakaranlığın derinliklerinde kurt olmanın keyfini yaşıyoruz…
    
   NOT: Biraz ucundan spoiler oldu ama ilginizi celbetmesi açısından başvurdum.
    
   Gameplay è Link karakteri overworld adlı geniş bir dünyada tepeden görünümle kontrol edilmektedir. Gamepad(oyun konsolu) üzerinde kullanmak üzere 3 adet item boşluğu bulunur. Ayrıca kılıç kullanma ve karşımızdaki düşmana odaklanmamızı sağlayan Navi için de özelleştirilmiş tuş vardır. Oyun menüsünde genel olarak sahip olduğumuz eşyalar, çalabildiğimiz müzikler ,bulunduğumuz dünyanın haritası, kazandığımız para(rupee deniliyor), kıyafet seçimi için bir bölüm ve kayıt etmemizi sağlayan save butonu mevcuttur.
   Oyun başında küçük bir kalkan yahut tahta bir kılıç kullanırız. İlerlemeye bağlı olarak slingshot(ben buna kuş lastiği diyorum) , yay, çekiç, olta, demir bot, bomba, bumerang gibi ilginç, oyundan oyuna değişen itemler elde ediyoruz. Tabii kılıçlarımız da gelişiyor ve daha fiyakalı kıyafetler giyiyoruz.
    

    
    
   Yine başlangıçta 3 tane can barımız var. Piece of Heart  denen nesneleri topladıkça 20 can barına kadar yolumuz var. Ama tarihte hiç yardım almadan tüm piece of heartları toplamış bir yiğit var mıdır orası meçhul... :D
   Eee kahramanımız olur da atı olmaz mı?? Zelda serisinde hiç değişmeyen bir öge var o da atımız EPONA hiçbir oyunda bizi yalnız bırakmıyor ve kudurmuş gibi havuç yiyor.

    
   Zelda serisinde zaman da akış halinde, böylece oyun içindeyken gece ve gündüz ardalanmalı olarak değişiyor.Bu faktör de tüm zelda oyunları için geçerlidir. Hatta bazı gizemli müziklerle gece-gündüz faktörleriyle oynayabiliyorsunuz.
   Tüm oyun süresi boyunca ömrümüz temple ve dungeon denen mekanlarda Triforce parçası toplamakla çürüyor. Bu mekanlarda genellikle 1 adet harita ve bir pusula bize rehberlik ediyor. Çıkış kapısındaki zebani gibi duran bossları da unutmayalım.
   Bir de sürekli kafamızın üstünde duran başımızın tatlı belası bir fairy (peri) var. Adı NAVI olan bu nur topu  bizim yolculuktaki tek dostumuzdur ve kendisi çok bilmişin tekidir. Sürekli LISTEN veya WATCH OUT nidalarıyla tüm semayı inletmiş yegane varlıktır.
    
   Müziklerè Bu kısma ciddi bir şekilde dalsam resmen roman olur. Bu yüzden müzikleri anlatılmaz yaşanır diyorum varın siz düşünün gerisini. Oyunu oynamayacak olsanız bile müziklerine çökmenizi tavsiye ederim.
   Fikir oluşması açısından oyun içinden birkaç müzik:    
   TAŞLAMA
   Çok ağır bir fanı olarak bu cümleleri yazmak benim için zor olacak ama bunları da bilmeniz lazım:
   -Oyun genel olarak herkese hitap etmiyor bunun bilincinde olalım
   -Dışardan bakıldığında fazla çocuksuymuş gibi duruyor (ki bence öyle değil)
   -Oyun içinde ilerlemeyi çözmek bayağı zor
   -Sabır gerektiren bir oyun eğer şans verirseniz size tüm kapılarını açar
   -Tapınak ve zindanlardaki bazı bulmacalar saç baş yolduran cinsten
   -Bazen ne yapmanız gerektiğini kestiremiyorsunuz ( o vakit youtube’dan gameplaylere çöküyorsunuz)
    
   KANAAT NOTU
   Anlayacağınız üzere bu oyuna gönül vermiş biriyim.Şuan bulunan 16 oyunun 10 tanesini bitirmek ne kelime adeta emdim.Şuraya kadar olan bölümü okuyup içinizde hiçbir kıpırdanma olmayabilir size çok şey kaçırıyorsunuz gibi bir söz söylemeyeceğim. Seriye olan hürmetimden bu konuyu açtım.
    
   Tek dileğim bu seri ile edindiğim hazı,lezzeti her oyunun bitişinde yüzümde beliren o tatlı gülümseyişi 1 kişinin bile olsa tecrübe etmesidir.
    

    
    
   Arkadaşlar bu benim forumdaki ilk oyun incelemem genel olarak bu başlıklar altında oyun tanıtımı yapmayı düşünüyorum. Elimden geldiğince özgün bir bakış açısıyla yaklaşıyorum 
    
   İnceleme hakkındaki fikirlerinizi merak ediyorum ve tabiiki eleştiriye açığım
  • By Ayuhime
   Bildiğiniz üzere D.Gray-Man mangası aylardır yeni bölüm çıkartmıyordu. Bunu araştırdığımda bulduğum cevap şuydu:
   "Due to Ms. Hoshino’s Progressing Illness, D.gray- Man Has been canceled in the monthly manga Magazine, Jump Square.
   Both Shueisha and Ms. Hoshino, Thank us the fan’s for sticking by with the manga for these past years…
   Let Us wish and hope Ms. Hoshino will get better.
   As for the continuation of D.GM, It will have to be when Ms. Hoshino recovers, And find a new company to publish her work."
   Çevirisi de bu:
   Bayan Hoshino'nun kötüleşen sağlık nedeni dolayısıyla, D.Gray-Man aylık manga dergisi, Jump Square'den kaldırıldı.
   Shueisha da Bayan Hoshino da, mangayı bunca yıl takip ettimiz için teşekkür ediyorlar...
   Hadi Bayan Hoshino'nun iyileşmesini umalım. D.GM'nin devam etmesi içinse, Bayan Hoshino'nun iyileşmesini beklememiz gerekecek, ve bölümleri yayınlayacak yeni bir yayıncı bulmasını.
   Bunu bulduğum kaynak mangahelpers'ta bulmuş bu bilgiyi bu yüzden doğruluğu kesin diyebiliriz. Kendi kontrol etme isteyenler için linki:
   http://dgray-man-sj.deviantart.com/journal/Important-news-regarding-the-DGM-Manga-357612962
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.