Jump to content

Türkçe - Japonca Anime ve Manga Terimleri Sözlüğü

Önerilen İletiler

Hisashiburi = Uzun Süredir Görüşmemiştik, Uzun Zaman Sonra ...................animelerde sık duyduğumuz kelimelerdendir hisaşiburiiii :P

aynı şekilde Ochitsuke! = Sakin Ol! (Ochitsuki = Sakinlik, Soğukkanlılık) , (Ochitsuite = "Sakin Ol" Demenin Tarafsız ve sık sık kullanılan tarzıdır) ... animelerde karşı tarafı veya kendi adamını sakinleşmesini söylerken genelde böyle bağırır oçitsuukee :D

daha öne başka kelimelerde eklemiştim ama unuttum, en son bunları eklediğim için yazayım dedim -_-

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra...
  • Yanıtlar 109
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

JAPONCA OKUNUŞ BİLGİLERİ Japonca'da Hiragana, Katakana ve Kanji olmak üzere 3 tip yazı sistemi vardır. Hiragana ve Katakana'da her harf bir heceyi belirtir. Hiragana genellikle Japonca kökenli, Kataka

Biraz da benden olsun :9:  Aslında konu hazırlamıştım sözlük gibi değil daha terimsel şeylerden. Bunu görünce buraya ekleyeyim dedim. Aynı olanları çıkardım ama kalan olmuş olabilir  :8:   Bara (薔薇):

Gerçekten Helal Olsun Hem Üşenmeden Yazmışsın Hemde Harika Bilgiler Vermişsin :)

yeni kelimeler ekledim, bazı eklediklerimi unuttum ama neyse aşağıdakiler yeni eklediklerim -_-

Aitsu = Bir Kişi Belirtir. O Kişi, O Adam veya O Kız 

Aishite imasu = Seni Seviyorum (Unutmayın, Japonya'da Batılılar gibi sıklıkla "Seni Seviyorum" Denmez. Japonlar Kelimelerden ziyade, Aşklarını ifade etmek için duygularını kullanır.)

Daisuki = Seni Seviyorum (Biraz Laubalice, Kişinin son derece "Sempatik" olduğunu belirtir...."Dai" kelimesi "Büyük" anlamına gelir.)

Koitsu = Bu Kişi, Bu Adam veya Bu Kız

Kotowaru = Reddetmek

Shimatta = Oh, Hayır!, Kahretsin! Lanet Olsun!, Siktir!, Oops!

Suki Da = Seni Seviyorum (Kişinin "Hoş" olduğu anlamına gelir, Erkekler tarafından kullanılır)

Suki Da Yo = Seni Seviyorum (Kişinin "Hoş" olduğu anlamına gelir, Erkekler tarafından kullanılır)

Suki Desu = Seni Seviyorum ((En yaygın ve tercih edilen Budur. Bu kelimenin tam anlamıyla 'Sevmek' anlamına gelir.)

Suki Yo = Seni Seviyorum (Kişinin "Hoş" olduğu anlamına gelir, Kadınlar tarafından kullanılır)

Yatsu = Herif, Adam, Acayip Kılıklı Tip

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra...

çok güzel sözlük de ben "ga" nın anlamını anlamadım... hani "ore ga, anata ga" falan diyolar ya...

Bunları hazırlarken ekler ve takılar arasında boğulmak istemiyorum. Animelerde En çok kullanılan kelimeler, sözcükler ve cümlelere yoğunlaşmak istiyorum. Takılar profesyonel işe kayıyor :P

Buradan bakabilirsin > http://www.japoncadersleri.com/12-japonca-dersi-ismin-haller/

wa ve ga için buradan > http://www.japoncadersleri.com/7-japonca-dersi-wa-ve-ga-ile-japonca-soru-sozcukleri/

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.