Jump to content

IXCHEL

Önerilen İletiler

Geçenlerde dango yapmayı denedim.Gerçekten çok lezzetli oldular ^_^ İşte bunlar benim yaptıklarım.Ben çikolata sosu kullandım gerçekten harika oldular ^_^

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

TARİFİ:

MALZEMELER:

-200 gr pirinç unu

-200ml sıcak su

İlk önce bu iki malzemeyi parlak bir hamur kıvamına gelesiye kadar ister elinizle ister kaşıkla karıştırıyorsunuz.Bu miktarlardan resimlerde gördüğünüz kadar dango çıkıyor.

Daha sonra bir tencerenin içine ters olarak bir kase yerleştiriyoruz.Tencereyi sıcak su ile doldurup altını orta ateşte yakıyoruz.Kasenin üstüne bir tabak koyuyoruz.Tabağın üstüne de kağıt havlu koyuyoruz.Sonra elimizle yaptığımız hamuru küçük parçalara ayırıp üstüne koyuyoruz.Sonra bunların üstüne de kağıt havlu koyup tencerenin kapağını kapatıyoruz.

(Evet baya bi üst üste diziliyorlar ama dikkat edin tencere kapağının tam olarak kapanması gerekiyor)

25 dk boyunca tencerenin kapağını açmıyoruz.Tencereden tıkır tıkır sesler gelebilir hemen tırsmayın sadece kase sallanıyor :D

25 dknın sonunda ellerimizle ayırdığımız hamur parçaları bayaa bi parlıyor.Bunları bir tabağa alıp tekrar hamur haline getiriyoruz.Hamuru ince bir rulo haline getirip eşit parçalar halinde kesiyoruz.DİKKAT bunları keserken çok yapışıyor.O yüzden elinizin ve bıçağınızın sürekli ıslak olması gerekiyor.

Sonra kestiğiniz parçaları ellerinizi ıslatarak top haline getiriyorsunuz.Kürdana ya da çöp şişe diziyorsunuz.Çöp şiş veya kürdanı da ıslak olarak kullanıyoruz yoksa dangonun şekli bozuluyor.Ve en son olarak istediğiniz sosa reçel, çikolata sosu vs vs batırıyorsunuz ve afiyetle yiyorsunuz :D

Çikolatalı olanı denemenizi tavsiye ederim.Haa bi de soğuk yemenizi öneririm.

Son olarak hamuru yaparken bi pakette pudra şekeri ekleyebilirsiniz.

Anlamadıysanız google'a how to make dango yazıp çıkan ilk siteye girin orda baya bi iyi anlatıyo :wub:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 89
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Geçenlerde dango yapmayı denedim.Gerçekten çok lezzetli oldular ^_^ İşte bunlar benim yaptıklarım.Ben çikolata sosu kullandım gerçekten harika oldular ^_^ TARİFİ: Anlamadıysanız

aklıma clannad geldi.

Bu cümleyi duyunca aklıma ilk " Tavuğa benziyor " lafı geldi... :D******** PS: O değilde Dango pirinçden mi ne yapılmıyor mu ? Valla ne diyeyim çok güzel gözüküyor ^_^

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.