Jump to content

Anime ve manga çizimleri

Morgion

Önerilen İletiler

Konuya mangadan giriyorum.

Perspektif ve çizim ölçülerine göre bir mangakanın kalitesi beli olur. Animelerde gördüğümüz efektler, bazı animelerin çizimlerini göze hoş hale getirir.

Perspektif konusu bir panelde,

Resmi ekleyen

Örnek bir panel.

Paneleri tamamen mangaka ayarladığı için,özgünlük çok önemlidir. Bazı mangakalar küçük panel yapıp,ayrıntılı çizim yaparken(one piece gibi),bazıları ise 2 sayfaya karakteri zebil edip,hayvan gibi konuşma balonu yapar.(bleach gibi)

Örnek vericeğim diye spoiler yapmak istemiyorum.

Çizimler de arka plan;

Arka plan işi perspektif yeteneğini sergilediği kısımdır mangakanın. Çoğu mangaka arka planları, asistanların çizebileceği ev,ağaç gibi göze hoş gelen arka planlar tercih eder. Arka planlar, bildiğimiz ormanlar,köyler,binalar ile yapılır ve bazen arka planları daha önce başka yerde gördüm dersiniz. Arka planı kendisi hal eden mangaka yoktur desek yeridir. Ama bunun cıvığını çıkaranlarda var,geçen kubo reis'e arka plan çizmeme nedenine verdiği cevap gerçekten komikti.(perspektif konusundaki tecrübesizliğini bahaneler ile geçiştirir. Gökyüzünde dövüşen adamlar,yok ben karakterlerin duygularını göstermek istiyorum deyip,karakteri yarım sayfa çizip,arkasına siyah mürekep doldurur.)

Arka plan konusunda bir seinen bir de shoenen örnek vericek olursak.

Seinen(çizim hatları belirgin ve gerçeğe yakındır)

Gantz

Shoenen(çizim hatları yoktur,gerçekten uzak bir tarzı vardır.)

One piece bonus olarak fairy tail

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Okumadan sadece çizimlere bakmanız yeterlidir. Burada seinen çizim tarzının shoenene göre çok falza belirgin ve gerçekçi bir tarzı olduğunu fark edersiniz. Seinen çizimi yapan bu nedenle az diyebiliriz.

Not=panel konusuna da örnek olmuş oldu aslında

Shoenen de kadınların hatları belirgin değildir.(death note one piece de belirgin hatlar görürsünüz. Ama shoenen kuralarına fazla karşı gelmemek için hatlar sürekli belirgin değildir.)

Çizim ölçüleri konusunda, manga çizimi öğretilirken belirli ölçüler öğretilir. Bunlar standartdır. Özgün çizim ölçüleri yapan pek yoktur. Japonya dışında özgünlüğe pek ilgi olmaz.(one piece çizimlerinin garipsenmesi ve kötü bulunması gibi) Alışkın olduğun ölçülerden farklı bir tarza alışmak pek kolay olmaz zaten. Ama çizim ülkesi japonya da pek böyle değildir.

Kısa bir açıklama oldu. Forumda gördüğüm bazı yazılarda, yapılan hatalar pek farkedilmiyordu. Bir manganın ayrıca fan çizimleri vardır, bu fan çizimleri kendine güvenen mangakalar tarafından yapılır. Gantz bu tür çizimleri yaparken görebilirsiniz veya Fairy Tail'in ama fan çizimleri en çok ilgi gören genelikle one piece oluyor. Örnek bir fanlar için olan çizim;

Resmi ekleyen

En son yaptığı fan çizimi bu benim en sevdiklerimden birine örnek vericeksek;

Resmi ekleyen

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bilgisi olan arkadaşlar ekleme yaparsa güzel olur. :)

Düzenlenme: Gunslinger tarafından
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 23
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Konuya mangadan giriyorum. Perspektif ve çizim ölçülerine göre bir mangakanın kalitesi beli olur. Animelerde gördüğümüz efektler, bazı animelerin çizimlerini göze hoş hale getirir. Perspektif konusu

Biraz bilindik serilerin çizimlerine değinmek gerekirse Animenin yeni teknoloji efektleri ile çok övülen naruto. Çizimleri en basit mangalardan biri diyebiliriz. Hiç ayrıntıya inmeyen mangakam

Genişleticem de şimdi bunu okumaya bile üşenen çıkabilir. Yarın ya da haftasonu iyice ayrıntıya inerim. Gerçekten anime izleyipte çizim konusunda bilgisiz insan o kadar çok ki. Bir de bilgiliymiş gibi

bence genişletseydin iyi olurdu güzel bi açıklama yapmışsın :) arka plan işi cidden çok karışık -_-

Genişleticem de şimdi bunu okumaya bile üşenen çıkabilir. Yarın ya da haftasonu iyice ayrıntıya inerim. Gerçekten anime izleyipte çizim konusunda bilgisiz insan o kadar çok ki. Bir de bilgiliymiş gibi konuşurlar.

Çizim işi gerçekten zor. One piece temalı olsa da burda gösterdiğim gantz resmi ile,gantzın mangakasına saygı duyulmalı mesajıda vermiyor değilim :D

Adamın sadece o panelde yaptığı ayrıntılar bleachin bir bölümüne bedel diyebilirim. Bir mangayı üstünkörü okumak yerine gantz one piece veritas gibi paneleri incelemenin şart olduğu mangalara saygı duyulması gerekiyor. Efekt meselesini çizim zaneden o kadar insan var ki. HXH 2011'e çizim konusunda güzel diyen gördüm inanır mısın. Aynı şekilde şu son gelen shingekl n kyojin'in de çizimleri kötü,ama milet efektlere hayran kalıp çizimler süper diyor. Aynı şekilde narutonun ilk serisi çizim açısından da efekt açısından da berbat olmasına rağmen 2. seri de yeni model efektler kulanıldığından o kötü çizimler göze hoş geliyor milete.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Genişleticem de şimdi bunu okumaya bile üşenen çıkabilir. Yarın ya da haftasonu iyice ayrıntıya inerim. Gerçekten anime izleyipte çizim konusunda bilgisiz insan o kadar çok ki. Bir de bilgiliymiş gibi konuşurlar.

Çizim işi gerçekten zor. One piece temalı olsa da burda gösterdiğim gantz resmi ile,gantzın mangakasına saygı duyulmalı mesajıda vermiyor değilim :D

Adamın sadece o panelde yaptığı ayrıntılar bleachin bir bölümüne bedel diyebilirim. Bir mangayı üstünkörü okumak yerine gantz one piece veritas gibi paneleri incelemenin şart olduğu mangalara saygı duyulması gerekiyor. Efekt meselesini çizim zaneden o kadar insan var ki. HXH 2011'e çizim konusunda güzel diyen gördüm inanır mısın. Aynı şekilde şu son gelen shingekl n kyojin'in de çizimleri kötü,ama milet efektlere hayran kalıp çizimler süper diyor. Aynı şekilde narutonun ilk serisi çizim açısından da efekt açısından da berbat olmasına rağmen 2. seri de yeni model efektler kulanıldığından o kötü çizimler göze hoş geliyor milete.

tite kubo nun çizimlerini çok beğeniyorum özelliklede karakter tasarımı açısından duyguları oldukça iyi yansıtıyor ama dediğin gibi arka plana çok önem vermiyorve son zamanlarda nerdeyse hiç yazı yoktu. d gray-man daki arka plan çizimleri oldukça iyi bina tasarımları filan. ayrıca shingeki no kyojin de sana katılıyorum efektleri çok iyi :)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ben karakter tasarımlarını seviyorum zaten bunun için ödül de almıştı. Benim kastım kubo çizim bilgisi kötü olan bir mangaka abartılıyor sadece. Artık bu işi sadece para için yaptığını düşünmekteyim. Gray-man'e şöyle bir baktım da,arka plan yapıyor ama sıradan bildiğimiz temel arka planlar. Kendi tasarımı yapan pek yok zaten. Skypia alabasta sonbody gibi tamamen kendi evrenin özgün arka plan yapan tek oda var.(op mangakası)

Ekleme yaptığımda naruto ve bleachten kesintiler yapmayı düşünüyorum. Fairy tail de tasarım konusu için göstersem fena olmaz.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.