Jump to content

Neden Mangalar Renkli Değil

ByBesgen

Önerilen İletiler

Bana göre siyah beyaz çizim olması daha iyi hem duyguları yansıtma açısından da etkili buluyorum ayrıca kökeni çok eskiye dayanıyor . Renkli mangalarda var ama genelde onlar kore yapımı Manhwa ve bir manga da renkli çizim yapmak oldukça emek isteyen ve zor bir iş özel bölümlerde ya da cilt tamamlayan mangalarda renkli bir kaç sayfa oluyo ve pek çok manga-ka bunu bir ödül gibi görüyo diye düşünüyorum (Bu son cümlem bakuman tecrübeme dayalı :D )

Bakuman olmasaydı mangaya hiç ilgi duymazdım büyük ihtimal. :D Ama onun yüzünden mangalara-animelere "İlgi çekiçi-İlgi çekici değil-acaba sıralamada kaç yaptı" gibi yaklaşıyorum.Biri yarıda kalınca-2. sezonu çıkmayınca mangakaları için üzülüyorum. :(
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 78
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Manga okumaya yeni başladım ama ilk dikkatimi çeken şeylerden biri mangaların renkli olmaması. Sizce de büyük eksiklik değil mi? Mesela bazen kapakları veya bir bölümü filan renklendiriyorlar. Siyah b

1- Mangalar'da Renk yoktur belirli özel sayılarda renkli basım üretilir çünkü Manga renklendirmek anime yapmaktan daha zor. animeyi bilgisayardan kaydedilmiş ayarlar ile Çıkara biliyorsun. Ama mangada

azda olsa renkli olanlarda var ama renksiz okumak bana daha iyi geliyor :D araştırarak daha çok bilgi bulabilirsin ^_^

o siyah beyaz mangalar bile çoğu zaman duygu,düşünce ve coşkunluk verebiliyor animeler gibi, birde renkli yapmak kolaymı adamlar zaten çoğunlukla haftada bir bölüm çıkartmaya çalışıyor renklendirme ile uğraşırlarsa uzun iş, gerçi asistanları falan yapar ama sanırım mangalar için yazılı olmayan bir kural ve gelenek haline gelmiş siyah beyaz olması ;)

not= ben animesi olmayan veya animesi bitmiş ama manga olarak devam eden mangaları okuyorum, animesi olan, devam eden veya final yapmış animelerin mangalarını okumuyorum ^_^

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

siyah beyaz olmasının nedeni insanın hayal dünyasının sürekli aktif kalmasıdır. renkliler güzel görünüyor ama siyah beyaz çizilenlerin etkisini vermiyor

evet doğru siyah beyazlı olmasına rağmen marilyn monroe bana şimdiki mankenlerden yüz hatları fln olarak daha düzgün geliyor benzetmem müthiş.... :P

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

evet doğru siyah beyazlı olmasına rağmen marilyn monroe bana şimdiki mankenlerden yüz hatları fln olarak daha düzgün geliyor benzetmem müthiş.... :P

yok aslında bi bakıma doğru güzel yakaladın olayı :D üşengeçlikle kolay olmasıyla alakası yok zaten siyah beyaz olmanın 19 sayfalık mangaya üşenicek halleri yok ya adamlar animeyi renkli yapıyorda :D sizin hayal edip kendinizi olaya kaptırmanızı sağlıyor siyah beyaz çizimler
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bütün yazılanları okuyamadım o yüzden benim yazdıklarım daha önce yazılmışsa özür dilerim.

Öncekilerin dediği gibi bizim nesil çizgi roman okuyarak büyümedi o yüzden ister uzak doğuluların ister batılıların çizgiromanını okuyon alışmadan fazla bişey anlıyamazsınız. Örneğin ben bir kaç yüz bölüm okuduktan sonra mangadan animeye göre daha çok zevk almaya başlamıştım.

Renk konusunda daha önceden değinildiği gibi extradan uğraş olması ilk bakışta en büyük neden gibi gözüksede bence en büyük nedenleri siyah beyaz olması gelenek haline gelmesi ve basılırken kullanılan kağıdın çok dandik olması. Eğer renkli yazpılırsa koşe kağıda veya daha kaliteli bir kağıda basılır buda fiyatını yükseltir hemde alışılmışın dışında olduğundan fazla satıcağını düşünmüyorum. Büyük bir ihtimal manga dergileri ve ciltleri basan yayın evleride benim gibi düşünüyorlardır. Yoksa Japonya'da çok büyük bir istek olsa full renkli çıkartırlar. Mesela çizgiromanların renklendirmesini başka biri yapıyor veya bütün çizgiroman bir ekip tarafından yazılıp çizilior (emin değilim ama Clampın mangalarıda bir çok kişi tarafından çiziliyor olması lazım.).

Bazıları ismini kullanmadan webtoonlardan bahsetmiş bu konudada sizi bilgilendirmek istiyorum. Aslında webtoonlar sizin yakındığınız herşeyin çözümü. Genel olarak webtoonlar renklidir ama hepsinde ses veya hareket yoktur ve sesli, hareketli (genellikle gif kullanıyorlar) olanların türkçe çevirisi yok. Webtoonları genel olarak tanımlamak gerekirse amatör manhwakaların çizdiği ve internet üzerinden okumak için yapılmış manhwalar diyebiliriz. Bunlardan Trol kafalarıyla çin ali gibi çizilenler çıktığı gibi bu bir baş yapıt diyeceğiniz webtoonlarda çıkıyor. Webtoonları mangadan ayıran en büyük özellikleri; renkli olması, konunun yavaş ve sindirilerek işlenmesi (hepsinde böyle değil ama geneli böyle), dövüş sanatlarını konu alanlar dışında genellikle diğer manga ve manhwalardan esinlenilmeyip özgün eserler verilmesi başka aklıma gelmiyor. İllahaki renkli olacak diyorsanız webtoonları öneririm benim gözümde sevdiğim webtoonlar bir kaç manga dışında mangalardan daha güzeldir. Webtoon'un ne olduğu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi buradan bulablirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse ya alışacaksınız yada webtoon okuyacaksınız, Noblesse'daki aksiyon sahneleri animedekilerden daha hoşuma gidiyor. Biri mangalarda duygulanamıyorum demiş beni mangalar daha çok duygulandırıyor. Buda demek oluyorki ön yargılı yaklaşmazsanız eğer okudukça alışır ve mangalardaki her şeyi anlarsınız. Boşuna renkli manga beklemeyin renki mangalar çoğalsa bile 10larca yıl siyah beyazların popileritesini geçemezler.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Misafir
Bu konu kapalıdır, konuya cevap yazamazsınız.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.