Jump to content

Neden Mangalar Renkli Değil

ByBesgen

Önerilen İletiler

• Yanıtlar 78
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Manga okumaya yeni başladım ama ilk dikkatimi çeken şeylerden biri mangaların renkli olmaması. Sizce de büyük eksiklik değil mi? Mesela bazen kapakları veya bir bölümü filan renklendiriyorlar. Siyah b

1- Mangalar'da Renk yoktur belirli özel sayılarda renkli basım üretilir çünkü Manga renklendirmek anime yapmaktan daha zor. animeyi bilgisayardan kaydedilmiş ayarlar ile Çıkara biliyorsun. Ama mangada

azda olsa renkli olanlarda var ama renksiz okumak bana daha iyi geliyor :D araştırarak daha çok bilgi bulabilirsin ^_^

Renklendirme tabii ki güzel olur, ama yapımı kolay değil diye biliyorum. Bazı mangaların kapakları ya da giriş kısımlarında bir kaç sayfa renkli oluyor. Bir mangaka not yazmıştı hatta, gerçekten çok zordu renklendirmesini yapmak diye..

Manga çizimini anlatan animeler var bazı mangalardan da biraz biraz öğrendik artık. Anlaşılan manga hemen çizip bitecek bir şey de değil, konu kısmını geçiyorum mangaka önce taslak çiziyor, editörden onay alıyor. Sonra asıl manga üzerinde çalışılıyor. Mangaka tek başına yetiştiremeyeceğinden yanında asistanları oluyor, arka planı çizeni ayrı, tonlamaları yapanı ayrı, yazıları keseni, yapıştıranı...Sadece siyah mürekkeple çizilmesine rağmen 1 chapter'ı 1 ayda zar zor yetiştiriyorlarmış. 

Manga okumak çok zevkli tabi önce bir alışma süreci var. Sevdiğiniz tarzı bulmalısınız. O mangakanın çizimi size yakın geliyor mu o önemli. Size göre itici bir çizimi varsa boşuna uğraşmayın alışması zordur. Aksiyon sahneleri için de bu geçerli. Genel olarak bir süre sonra çizerin tarzına alışılıyor. Beyninizde o sahneleri gayet canlı oynatabiliyorsunuz. O yüzden manga okumaya alışmak istiyorsanız size tavsiyem önce hangi tarzı sevdiğinizi bulun, tavsiye edilen*** mümkünse kısa ve tamamlanmış bir tane deneyin.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Manganın bence en güzel tarafı bu. Renkli sayfalar tabii ki güzel oluyor hatta bazen fanart renklendirmeleri oluyor, kaliteliler baya ama yinede orjinal samimiyeti siyah beyaz ile. Zaten söylenmiş, renklendirme basit olsaydı yaparlardı diye düşünüyorum. Ben de rastladım renklendirme ile not koyan mangakaları. Ayrıca bazen mangaların aylarca yetişemediği oluyor. Yine de siyah beyaz iyi ya.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra...

Kapitalizm . Ilk olarak renksiz çıkarırlar atıyorum vol1 20$ olur . Sonra renkli çıkarırlar vol1 60$ olur .

Hikaye aynı , karakter aynı üstüne boya atınca dünyanın parası . Aynısı Street Fighter II oyununda oldu . Her seferinde renk değiştirip 50 kere piyasaya sürdüler .

Yani hiçbir manga ilk seferde ( benim bildiğim ) renkli çıkmaz .

Umarım yardımcı olmuşumdur.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

büyük ihtimal manga 1. dünya savaşı sonlrındaa populer oldu ayrıca geçmişte siyah beyaz başlanması ve maliyetinin düşük olması cabası ayrıca bir seri aktif olduğunda okuyucuya sunulma süresi de unutulmamalı 

ben siyah beyaz okumayı daha çok severim 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra...

hepsini okudum. herkes kendi özel fikrini yazmış. Bir tane japonlar şöyle dedi diye gerçekten bilip söyleyen yok. bende bilmiyorum ama
animeyide 1 haftada çıkarıyorlar. 20 dakka sürüyor. 19 tane resim parçasını boyamak o kadarda zor değildir. zorluktan olduğunu sanmıyorum. zaten boyama işini bilgisayarda bir tıklamayla yapıyorlar. çok güzel ve profesyonel programlar var. anime nasıl yapılıyor videosunda görmüştüm.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Misafir
Bu konu kapalıdır, konuya cevap yazamazsınız.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.