Jump to content

Otaku nedir?Günümüzde neden 10 anime izleyen kendini otaku zaneder?

Morgion

Önerilen İletiler

Eleştiriye açık olup olmamam konusunda çok eleştiri aldım; ama bana fikir ve argüman ile gelen kişileri her zaman öpüp başıma koydum. Üslûp konusunda, kendim de her zaman ılımlı ve sakin olmadığım için karşıdan da aynı şeyi bekleyemem.

Ama bazen gemi azıya alan insanları görünce, ne yapıp ne yapmamam konusunda kararsız kalıyorum. Karşıdaki insanın laftan anlamayacağını bilmek her zaman yeterli olmayabiliyor. Üslûbu sertleştirip hakaret boyutuna varan ithamlarda bulunmak ise sadece seviyesizlik olduğu için bazen susup Allah’a havale etmek gerekiyor. Tabi bunun için de sağlam sinirlere sahip olmanız gerek, ki korkmayın, zaman içerisinde oluyor. Ben bile oldum yani.

Türk insanının genel ilgi ve alâkalarına girmeyeceğim; ama ‘özenti olma’ durumu çocukluk zamanlarımdan beri gözlemlediğim bir tümörken, topluma kanser gibi yayılan diğer bir husus ise ‘çok biliyormuş gibi görünme’ oldu. Bunu farketmem lise yıllarımda oldu, üniversite yıllarımda ise çok feci durumlarını gördüm. Bu ‘özenti olma’ ve ‘çok biliyormuş gibi görünme’ bir araya geldiğinde durumlar çığırından çıkabiliyor.

İşte Otaku sendromu olarak isimlendirdiğim hastalık da bu noktada ortaya çıkıyor.Eleştiriye açık olup olmamam konusunda çok eleştiri aldım; ama bana fikir ve argüman ile gelen kişileri her zaman öpüp başıma koydum. Üslûp konusunda, kendim de her zaman ılımlı ve sakin olmadığım için karşıdan da aynı şeyi bekleyemem.

Ama bazen gemi azıya alan insanları görünce, ne yapıp ne yapmamam konusunda kararsız kalıyorum. Karşıdaki insanın laftan anlamayacağını bilmek her zaman yeterli olmayabiliyor. Üslûbu sertleştirip hakaret boyutuna varan ithamlarda bulunmak ise sadece seviyesizlik olduğu için bazen susup Allah’a havale etmek gerekiyor. Tabi bunun için de sağlam sinirlere sahip olmanız gerek, ki korkmayın, zaman içerisinde oluyor. Ben bile oldum yani.

Türk insanının genel ilgi ve alâkalarına girmeyeceğim; ama ‘özenti olma’ durumu çocukluk zamanlarımdan beri gözlemlediğim bir tümörken, topluma kanser gibi yayılan diğer bir husus ise ‘çok biliyormuş gibi görünme’ oldu. Bunu farketmem lise yıllarımda oldu, üniversite yıllarımda ise çok feci durumlarını gördüm. Bu ‘özenti olma’ ve ‘çok biliyormuş gibi görünme’ bir araya geldiğinde durumlar çığırından çıkabiliyor.

İşte Otaku sendromu olarak isimlendirdiğim hastalık da bu noktada ortaya çıkıyor.

Otaku, şu anda kullanılan haliyle bol bol anime izleyen, ve izlediği animelerin etkilerini günlük hayatına yansıtan kişilerin kendilerine verdikleri isimdir. Evet, ilginç, genellikle çıkıp da kimse “sen otaku’sun” demez; ama onlar çıkıp da “ben otaku’yum” der.

Halbuki, Otaku (おたく/オタク), Japon menşeili bir kelime olarak belli bir alanda takıntısı olan insanlara verilen bir isimdir. Örnek olarak kelime anlamı kullanıldığında, ben Silent Hill Otaku’su olarak, ya da Java Otaku’su olarak tanımlanabilirim. Ne var ki, menşeinin geldiği ülkede bile Otaku kelimesi genellikle anime ve mangalara obsesif bir ilgi duyan kişilere karşı kullanılıyor.

Orjinal anlamından çıkmış olan Otaku kelimesi, maalesef orjinal anlamını fazlasıyla yansıtıyor.

Bunu bir sendrom olarak adlandırmamın sebebi, karşılaştığım otakuların genellikle benzer özellikler sergiliyor olmalarından kaynaklanmaktadır. Etrafınızda Otaku olup olmadığını, kullandıkları takma isimlerden (genellikle favori anime/manga karakterleri olur), Facebook gibi sosyal platformlarda gerçek isimleri yerine Japonca isimler yazma, günlük hayatta Japonca kelimeler ve ekler kullanma (-desu), anime/manga karakterlerini her yerde avatar yapma gibi davranış şekilleri ile kendilerini belli etseler de, bu özellikleri sergileyen herkes Otaku değildir, her Otaku da bu özellikleri sergilemez zaten. En çok öne çıkan özellikleri aslında farklıdır.

Otaku’lar, çoğunlukla, hayatın anlamını çoktan çözmüş, aşmış, nirvanaya ermiş kişiler olduklarını zannetmektedirler. Kendi zevkleri, beğenileri, favorileri herkes tarafından kabul görmeli, herkes aynı şeyleri sevmelidir.

İşte olay da burada patlak vermekte zaten.

Ben kendim de bir anime, manga, light novel, visual novel hayranı olarak severek izlemekte/okumakta olduğum bu eserlerin bu şekilde ayağa düşmesinden, tüketici tarafında sınıflandırılmaktan rahatsız olmaktayım; ve şahsen anime izleyen, manga okuyan, light novel okuyan, visual novel okuyan insanları (VN okuyorsa zaten Otaku denmez, büyük ihtimalle hakikaten kültürlü bir insandır) tenzih etmek istiyorum.

Arkadaşlar otaku olmak iyi bir şey değildir. Otaku olunmaz,otaku bir hastalıktır. Sadece ve sadece bir şey yapan insana denir.

Yazının hepsini okumak isteyenler için;

http://blog.tanshaydar.com/otaku-sendromu.html

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 62
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Bu konuya farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum, Anime ve çizgi film konusunda birçok tartışma duyduk bu güne kadar. Genel itibariyle animeleri seven kesim animelerin çizgi filmlerden ayrılması gerek

ilk yorumları okudum da sonralarını hiç okumadım maaşallah herkes döktürmüş :D ben fikrimi kısa bir şekilde yazmaya çalışayım bakalım :D ilk olarak ben de önceleri konuyu açan arkadaş gibi düşünüyor v

bak fikir ve argüman ile gelen kişiler demişsin seninle bir işim yok sadece şunu oku http://tr.wikipedia.org/wiki/Otaku otaku luk bir hastalık değildir ama japon kültürü çalışmayıp kendini odasına

bak fikir ve argüman ile gelen kişiler demişsin seninle bir işim yok sadece şunu oku

http://tr.wikipedia.org/wiki/Otaku

otaku luk bir hastalık değildir ama japon kültürü çalışmayıp kendini odasına kapatan insanları zavallı olarak gördüğü için otaku luğu bir hastalık olarak lase etmiştir günümüzde bile japonyada sadece anime izleyip manga bağılmlısı olduğu için dışlanan insanlar vardır nasıl bizim ülkemizde müslüman olmayanı kafir diye adlandırıp dışlıyan bir kesim varsa bu da öyledir otakuluk bir hastlık değildir ve yerine göre anlamı değişe bilir.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

bak fikir ve argüman ile gelen kişiler demişsin seninle bir işim yok sadece şunu oku

http://tr.wikipedia.org/wiki/Otaku

Aynı şeyleri burada da diyor...

Kelime anlamları o-taku: sizin-eviniz veya otaku: Fanatik, Bağımlı şeklinde kullanılır. Anime Otaku şeklinde kullanıldığında: hayatını animelere adamış kişi anlamını çağrıştırır, özelliklede anime memleketi japonyadan çıkan bir kelime olduğu için günümüzde Anime otakulara sadece otaku denir. Çağımızda bu kelime evrim geçirip herhangi bir şeye(anime,manga)hayatını adamış, aşırı derecede hayranlık duyan, kişilere ya da antisosyal ve kendine özgü sebeplerden ötürü evden çıkamaya korkan bu yüzden değişik bağımlılıkları olan(kolleksiyonculuk,arşivcilik)kişiler için kullanılmaktadır.Sonuç olarak bu terim kullanılma şekline, kullanıldığı yere ve kullanan kişiye göre değişmektedir.Aynı şeyleri okuyoruz senle değil mi?Orada da aynı şeyi demiş,anlamı bu olsa da günümüzde evrim geçirmiştir.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Aynı şeyleri burada da diyor...

Kelime anlamları o-taku: sizin-eviniz veya otaku: Fanatik, Bağımlı şeklinde kullanılır. Anime Otaku şeklinde kullanıldığında: hayatını animelere adamış kişi anlamını çağrıştırır, özelliklede anime memleketi japonyadan çıkan bir kelime olduğu için günümüzde Anime otakulara sadece otaku denir. Çağımızda bu kelime evrim geçirip herhangi bir şeye(anime,manga)hayatını adamış, aşırı derecede hayranlık duyan, kişilere ya da antisosyal ve kendine özgü sebeplerden ötürü evden çıkamaya korkan bu yüzden değişik bağımlılıkları olan(kolleksiyonculuk,arşivcilik)kişiler için kullanılmaktadır.Sonuç olarak bu terim kullanılma şekline, kullanıldığı yere ve kullanan kişiye göre değişmektedir.Aynı şeyleri okuyoruz senle değil mi?Orada da aynı şeyi demiş,anlamı bu olsa da günümüzde evrim geçirmiştir.

sen otakuluğa bir hastalık derken yanlış yapıyorsun bir hastalık değildir evden çıkmak tan korkmak ve antisosyal olmanın tıp ta hastalık olarak isimleri var ama otaku olmak hastalık değildir çünkü her eveden çıkmayıp anti sosyal olan kişi otaku değildir ve her otakuda anti sosyal değildir cosplay partiler hatta hatsune miku nun konserlerini izlersen otakuları görürsün
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

sen otakuluğa bir hastalık derken yanlış yapıyorsun

Güzel kardeşim,otaku sendromu bir hastalıktır. Bende piskoloğa sinir hastalığı yüzünden gidiyorum ve hastayım. Hasta diyince ne aklına geliyor zincirlere vurulup yastık odaya tıkılan mı?

Hamilelik sendromu,annelik sendromu bunların hepsi hastalıktır. Tedavileri vardır.

Edit=otaku olmuyor senin dediğin anime sever oluyor. Otaku sadece bir şeye takılmış bir anlamına geliyor. Mesela ben 8 yaşında iken lego otakusuydum. Evde günlerce oturur ve sadece lego yapardım. En sonunda babam attı 3 gün ağlamıştım. Ne dışarı çıkar top oynar ne de tv izlerdim.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Güzel kardeşim,otaku sendromu bir hastalıktır. Bende piskoloğa sinir hastalığı yüzünden gidiyorum ve hastayım. Hasta diyince ne aklına geliyor zincirlere vurulup yastık odaya tıkılan mı?

Hamilelik sendromu,annelik sendromu bunların hepsi hastalıktır. Tedavileri vardır.

arkadaşım sen diyorsun ki otakuluk sendromu var otaku olanlar hasta buda hamilelik sedromu var hamile olan herkes hasta demek le aynı kapıya çıkar otaku kelimesi günümüzde yere göre değişiyor ve kişiye görede şuan japonyanın yarısı otaku ve çoğuda normal işinde çalışan insanlar sadece zamanları olunca akihabaraya gidip cosplay partileri düzenliyen insanlar anti sosyal ve dışarı çıkmaya korkan ve kendini evde bir şeye adamış insan otakumu belki otaku sendromu olarak adlandılrılmıştır senin kadar bilmiyorum piskeyatriyi ama anti sosyal ve dışarı çıkmaya korkan birine bu bir otaku sendromlu hasta diye bilirsin ama ben otakuyum diyen birine otakuluk bir hastalık tır diyemezsin bir ara pisikeyatri ye gittiğinde doktoruna sor bunu o sana benden daha iyi anlatır benim amacım senin le tartışmak değil ama bir uyarı ama sen beni dinlemeyip aa bu acaba nediyor haklı olma olasılığı varmı diye düşünmeden muhalefete girer sen tartışma ortamı çıkarırsın ben bu konuda suçsuz değilim ama bir yanlış gördümmü düzeltmeden edemiorum .

sonuç olarak otakuluk bir hastalık değildir otaku sendromu belki vardır ama bu otakunun tanımı değildiğr tıp okuyan arkadaşımdan pokemon sendromu isimli bir hastalık bile var olduğunu öğrendim bu kendini pokemon zannedip camdan atlıyan bir çocukla ilgili ve bu terim beyinsel bir hastalık olarak geçiyor ama pokemonla ilgisi yok sadece kendisini olmıyan bir şey olarak sanıp öle davranma pokemon sadece ilk çıktığı vakanın ismi .

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

arkadaşım sen diyorsun ki otakuluk sendromu var otaku olanlar hasta buda hamilelik sedromu var hamile olan herkes hasta demek le aynı kapıya çıkar otaku kelimesi günümüzde yere göre değişiyor ve kişiye görede şuan japonyanın yarısı otaku ve çoğuda normal işinde çalışan insanlar sadece zamanları olunca akihabaraya gidip cosplay partileri düzenliyen insanlar anti sosyal ve dışarı çıkmaya korkan ve kendini evde bir şeye adamış insan otakumu belki otaku sendromu olarak adlandılrılmıştır senin kadar bilmiyorum piskeyatriyi ama anti sosyal ve dışarı çıkmaya korkan birine bu bir otaku sendromlu hasta diye bilirsin ama ben otakuyum diyen birine otakuluk bir hastalık tır diyemezsin bir ara pisikeyatri ye gittiğinde doktoruna sor bunu o sana benden daha iyi anlatır benim amacım senin le tartışmak değil ama bir uyarı ama sen beni dinlemeyip aa bu acaba nediyor haklı olma olasılığı varmı diye düşünmeden muhalefete girer sen tartışma ortamı çıkarırsın ben bu konuda suçsuz değilim ama bir yanlış gördümmü düzeltmeden edemiorum .

sonuç olarak otakuluk bir hastalık değildir otaku sendromu belki vardır ama bu otakunun tanımı değildiğr tıp okuyan arkadaşımdan pokemon sendromu isimli bir hastalık bile var olduğunu öğrendim bu kendini pokemon zannedip camdan atlıyan bir çocukla ilgili ve bu terim beyinsel bir hastalık olarak geçiyor ama pokemonla ilgisi yok sadece kendisini olmıyan bir şey olarak sanıp öle davranma pokemon sadece ilk çıktığı vakanın ismi .

Bak kardeşim,öyle değil işte. Dışarı çıkan biri otaku olmaz. Otaku sadece ve sadece anime izleyen asosyal anlamına geliyor. Otaku bir hastalıktır. Japonya da cosplay yapanlara otaku denmez. Otakunun tanımı bu değil diyemezsin,orada yazıyor tanımı takıntılı asosyal tip otakudur diye. İyi bende şizofrenim ama hastalık seviyesinde değil arada rüyamda sarumanı görüyorum. Bak kardeşim inat ediyorsun kapalısın sen bildiğini sanıyorsun hala. Vikide her yerde otakunun tanımı belidir. Senin dediğin anime severdir. Hamilelik sendromu öyle değil. Hamile olan herkes hasta olmuyor. Hamile olmadan hamile sendromu olabilirsin hatta. Tedavisi var bu sendromun ve tedavi edilmezse çocuğa zarar geliyor. Herkeste olmaz.
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Otaku kavramını tartışmamız bize pek bir şey kazandırmaz. Sonuçta kaçımız burada Japonca'nın kökenine kadar biliyor ki.

Fakat genellikle anime izlemeye yeni başlayanlara bu isim nedense çok yakın geliyor. Bence bu kelimeyi fazla araştırmadıklarından kaynaklanıyor. Bu o kadar da abartılacak bir konu değil . Bence insanın kullandığı kelime değil niyeti önemlidir. Bu kelimeyi kullananlar anime izlemeyi vs. çok sevdiklerini belirtmeye çalışıyorlar. Çok fazla yargılamaya gerek yok.

En iyisi forumda anime severler için yeni bir kelime bulalım herkes onu kullansın. Türkiye'ye yayalım. :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bak kardeşim,öyle değil işte. Dışarı çıkan biri otaku olmaz. Otaku sadece ve sadece anime izleyen asosyal anlamına geliyor. Otaku bir hastalıktır. Japonya da cosplay yapanlara otaku denmez. Otakunun tanımı bu değil diyemezsin,orada yazıyor tanımı takıntılı asosyal tip otakudur diye. İyi bende şizofrenim ama hastalık seviyesinde değil arada rüyamda sarumanı görüyorum. Bak kardeşim inat ediyorsun kapalısın sen bildiğini sanıyorsun hala. Vikide her yerde otakunun tanımı belidir. Senin dediğin anime severdir. Hamilelik sendromu öyle değil. Hamile olan herkes hasta olmuyor. Hamile olmadan hamile sendromu olabilirsin hatta. Tedavisi var bu sendromun ve tedavi edilmezse çocuğa zarar geliyor. Herkeste olmaz.

otaku ları çok yanlış değerlendiriyorsun :) ama ben sana diyeceğimi dedim aslında daha kötüleme ve eleştiri arasındaki farkları bile bilmeden anmeleri eleştirdiğini sanıyordun doğru sana bu fikirlerle hayatta başarılar umarım hatanı kötü bir deneyim le far etmezsin bb
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

otaku ları çok yanlış değerlendiriyorsun :) ama ben sana diyeceğimi dedim aslında daha kötüleme ve eleştiri arasındaki farkları bile bilmeden anmeleri eleştirdiğini sanıyordun doğru sana bu fikirlerle hayatta başarılar umarım hatanı kötü bir deneyim le far etmezsin bb

Bak hala arada laf sokuyorsun. Kötüleme için bir seriyi yüceltirken bir seriyi aşağılamak gerekir. Yani kıyaslama olmazsa kötüleme veya karalama olmaz. Eleştiri ise bir şeyin kötü yanlarını söylemektir. Yapıcı olanı ve hafif olanı vardır.

Bak otakunun tanımı orada beli,değerlendirme değil bu otaku nedir?

cevap=bir şeye takıntılı olan asosyal insan.

Bu değişmez,sen yorumluyorsun ben ise anlamını anlatıyorum burada. Bir insanda inatçılık gerçekten şaşırtıcı olabiliyor. Senin dediğin otaku olmaz tanımı belli olan bir şeyi,hayır öyle değil diyemezsin nokta

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.