Jump to content

Yeri burasımı bilmiyorum ama...Türkiyedeki anime anlayışı.

WingatesHellsing

Önerilen İletiler

Merhabalar 2004-2005 gibi başladım animeye çok uzun zaman geçti anime izleyeli fakat bir şey dikkatimi çekiyor ki oda şu.Forumda küçük yaşta bir sürü kardeşimiz var.Belki 11 yaşında olan bile vardır ama konumuz 11-16 yaş arasının anime çizgi film değil lafı ile savunması ha bunda kötü bir şey yok fakat bir çocuğun çizgi film değil bu diye savunması etrafındakileri komik duruma düşürüyor.Çünkü karşınızdaki kişi size zaten çocuk gözü ile bakıyor siz çizgi film bu değil deyince daha çok hoşuna gidiyor.Birde boş muhabbetler var en aptal anime karakteri en mal anime karakteri en boklu anime karakteri.Bence goku alucardı döver yok yok naruto alucardı parçalar şu teknikle.Sizce bu yaptığınız karşılaştırma mantıklımı boş muhabbet etmeden takılırsak eminim daha iyi olacak.Dışardan gelip animeyi hiç bilmeyen bir kimse bu ne olm çocuk hep diyebilir.Çocuk olmanız kötü birşeymi kesinlikle hayır bende çocuk oldum ama söylemek istediğim şu madem anime çizgi film değil ve yüksek yaşa hitap ediyor sizden ricam biraz daha seviyeli konular açmanız.

Teşekkürler.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 61
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Merhabalar 2004-2005 gibi başladım animeye çok uzun zaman geçti anime izleyeli fakat bir şey dikkatimi çekiyor ki oda şu.Forumda küçük yaşta bir sürü kardeşimiz var.Belki 11 yaşında olan bile vardır a

Anime zaten çizgi filmdir. Çizgi filmin senaryosu her şekilde olabilir. Anime , Animetion 'un kısaltılmış halidir. Kim bunun aksini savunuyorsa o kendi egosuna yenik düşmüştür. "Anime çizgi film değil

Bence arkadaşın demek istediğini anlamak gerekiyor. Pokemon yu gi oh bunları anime zanediyorsunuz değil mi? Malesef anime değil çizgi filmler. Avatar da öyle. Cartoon ile anime farklı şeyler evet. Ama

Dostum anime kültürü Japonya'ya özgündür zaten. Bu bütün ülkeler böyle. Amerika gibi ülkeleri sayacaksın belki bana şimdi "onlarda böyle bir durum yok" diyeceksin, fakat onlarda da var bu durum :D Sadece Türkiyenin nüfusunu 15-20 katı kadar oldukları için, böyle insanlara rastlamak pek mümkün olmuyor :)

[biraz saçma yazmış olabilirim, çünkü sabahın köründe kafamı daha toplayamamışken yazdım bunu :D Ama sen demek istediğimi anladın ^.^]

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Türkiye de abd de japonya dışı hemen hemen her yerde böyle kardeş.

Malesef bu kültür bizim kültürümüz değil ve bu kültüre giren insanlar çizgi film terfi insanlar he benim gibi yabancı dizilerden gelmeler de çok. Ama türkiyenin bu konuda tek olmadığını bil,p yüzden derim anime çocuklar için manga yetişkinler için diye. Yanlış anlaşılmasın bende animeyi severek izlerim ama manga okumayan sadece anime izleyen en fazla ne olacağını merak ettiğinden manga okuyanların çoğu çocuk,veya çocuk ruhlu insanlar. Böyle bir ortam istemiyorsan manga forumlarına katılman gerekiyor;

Korsanfan,Mangatürk gibi

He burası da çok kaliteli bir ortam ama sen çocukları kafana takıyorsan onlar her yerde :lol:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Forum Admin

.Birde boş muhabbetler var en aptal anime karakteri en mal anime karakteri en boklu anime karakteri.

Öncelikle yukarıdaki cümlene katılmamaktayım... 23 yaşındayım izlediğim şeyin anime olduğunu bilerek yaklaşık 8 yıldır anime izlemekteyim... Anime karakterlerini kategorize ederim ve listelerim. Bu da çok hoşuma gider. İzlediğim animelerdeki en güzel kızlar, en yakışıklı erkekler, güçleri en ilginç olan karakterler, zeki karakterler vs. vs.... Bunun boş ya da kötü bir şey olduğunu düşünmüyorum...

Konuya gelecek olursak;

Türkiye'de animelere çok basit bakan bir kesim var, burası doğru ama bunu değiştirmek zor da olsa animeseverlerin elinde... Bir örnek vereyim: Üniversite 1. sınıfta bir dersim kapsamında bizlerden "Tıp ve Görsel Sanatlar" konulu bir proje yapmamızı istediler. Başlarda çok düşündüm hangi görsel sanatı seçsem diye ancak bir gece "Ulan ben anime izliyorum! Manga-anime Japonların sanatı değil miydi?" Bir güzel araştırıp hazırlandım ve bir nevi elemeleri geçtikten sonra 400 kişinin önünde sundum. Bana sunum sonrası bir hocam küçümseyerek bu sanatın tıpa ne gibi katsısı olabileceğini sorup animeye pragmatik yaklaşırken bir kaç hocam ben yarışmada 1. seçilmediğim halde gelip tebrik ettiler... Disiplin bakımından terör estiren dekan yardımcımız beni o anime anlatırken neşemi ve matraklığımı gördüğü için ben okulumun 5. yılını tamamlarken hala bana gülümseyerek selam verir :)

Ayrıca bir çok arkadaşımı da animesever yapmışımdır :D Dediğim gibi ön yargıları kırmak çok zor ancak değiştirmek bizim elimizde :D yeter ki içten olalım ve verdiğimiz değeri belli edelim :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Anime zaten çizgi filmdir. Çizgi filmin senaryosu her şekilde olabilir. Anime , Animetion 'un kısaltılmış halidir. Kim bunun aksini savunuyorsa o kendi egosuna yenik düşmüştür. "Anime çizgi film değil" diyerek sanki kendi izlediği şey çok özel ve farklı bir şeymiş gibi göstermeye çalışmış, kendi izlediği şeyin aynı bokun farklı rengi olmadığını ve kendini diğer "eziklerden" ayırmak istediği için yapmıştır. Halbuki hepimiz aynı şeyi izliyoruz ve hiçbir fark yok. Bu kadar basit.

Dediğin şey olan fanboyluk ise çok saçma bana göre. 13 Yaşındayım ve 9 yaşında bile anime izleyen arkadaşlarım var, ama hiçbiri fanboyluk yapmıyor. Ama 19 yaşındaki kişiler, "Bleach iğrenç, En iyi anime Naruto" gibi yorumlar yapabiliyor. Fanboyluk yaşla alakalı değildir bana göre. Animeye bağlılığın üst düzeye çıkılmış halidir. Bunu düzeltmenin yolu ise başka başka animelere izlemek ve yeni türler görmektir. Böylece anime hakkında deneyim kazanırsınız.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Forum Admin

Anime zaten çizgi filmdir. Çizgi filmin senaryosu her şekilde olabilir. Anime , Animetion 'un kısaltılmış halidir. Kim bunun aksini savunuyorsa o kendi egosuna yenik düşmüştür. "Anime çizgi film değil" diyerek sanki kendi izlediği şey çok özel ve farklı bir şeymiş gibi göstermeye çalışmış, kendi izlediği şeyin aynı bokun farklı rengi olmadığını ve kendini diğer "eziklerden" ayırmak istediği için yapmıştır. Halbuki hepimiz aynı şeyi izliyoruz ve hiçbir fark yok. Bu kadar basit.

Dediğin şey olan fanboyluk ise çok saçma bana göre. 13 Yaşındayım ve 9 yaşında bile anime izleyen arkadaşlarım var, ama hiçbiri fanboyluk yapmıyor. Ama 19 yaşındaki kişiler, "Bleach iğrenç, En iyi anime Naruto" gibi yorumlar yapabiliyor. Fanboyluk yaşla alakalı değildir bana göre. Animeye bağlılığın üst düzeye çıkılmış halidir. Bunu düzeltmenin yolu ise başka başka animelere izlemek ve yeni türler görmektir. Böylece anime hakkında deneyim kazanırsınız.

Tunç kusura bakma ama animeye bu gözle bakıyorsan bence anime de izleme.... Tom ve Jerry'yi yorumlamıyorsun ya da gidip Tom ve Jerry hakkında FF yazmıyorsun... Ama nedense forumda MAP Anime yorumluyor gibi konuların ya da sezonunu devirmiş bir FF'in var...

Sana anime bir kültürdür; Manganın tarihçesi taaa şu devirlere dayanır gibi bilimsel laklaklara da girmeyecem ama animeye böyle baktığını bilmiyordum açıkçası -_- bu senin için ne kadar önemli bilmiyorum ama bundan sonra senin bu forumda anime adına yaptığın hiçbir şeyi incelemeyeceğim... Bu cümlelerden sonra yaptığın hiç bir şeyin önemi yok çünkü... Konunun gidişatı değişmesin diye de senden bu iletiye cevap yazmamanı rica ediyorum...

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Tunç kusura bakma ama animeye bu gözle bakıyorsan bence anime de izleme.... Tom ve Jerry'yi yorumlamıyorsun ya da gidip Tom ve Jerry hakkında FF yazmıyorsun... Ama nedense forumda MAP Anime yorumluyor gibi konuların ya da sezonunu devirmiş bir FF'in var...

Sana anime bir kültürdür; Manganın tarihçesi taaa şu devirlere dayanır gibi bilimsel laklaklara da girmeyecem ama animeye böyle baktığını bilmiyordum açıkçası -_- bu senin için ne kadar önemli bilmiyorum ama bundan sonra senin bu forumda anime adına yaptığın hiçbir şeyi incelemeyeceğim... Bu cümlelerden sonra yaptığın hiç bir şeyin önemi yok çünkü... Konunun gidişatı değişmesin diye de senden bu iletiye cevap yazmamanı rica ediyorum...

Bence arkadaşın demek istediğini anlamak gerekiyor. Pokemon yu gi oh bunları anime zanediyorsunuz değil mi? Malesef anime değil çizgi filmler. Avatar da öyle. Cartoon ile anime farklı şeyler evet. Ama ikisinin de türkçe malesef çizgi film çünkü çizelerek yapılan film anlamına geliyor. Ben cebimde hentai taşırım,(telefonumda)bu ne diyince al izle derim. Devamını isteyen de oldu ya neyse.

Anime caroondan farklı ama bunu uzun uzun anlatmak yerine,japon çizgi filmi diyorum. Bende anime hakında sunum yaptım, ki ilgisini çeken çok az kişi oldu. Daha yabancı dizi izlemeyen bir kadroya anlatım çünkü. Animenin öyle geçmişi yoktur. Anime disneyin başlatığı bir akımdır japonlar yürütmüştür. Manga ise 1700lü yılara dayanan tarihsel kaynak olarak kabul gören,japonya da bile belirli bir tarihe kadar çocukca görülen bir şey ki gintama da bunu söylüyor.

Kısacası çizgi film değil anime deyince önemli olan karşındakinin ne anladığı. Bana biri böyle bir şey dese ve ben anime ne bilmiyor olsam. He çizgi filmin cafcaflısı işte deyip geçerdim. Animenin anlamı çizgi filmdir,başkasına diyorsanız konulu çizgi film deyin. Zaten güler ilgisini çeker,anlatırsın ne olduğunu sonra...

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Amy-san Tunç'un dediğini yanlış anlamış olabilirsin. Çünkü anime çizgi filmdir dendiğinde iki cevap var o da çizgi filmden karşıdakinin ne anladığına göre değişir. Eğer çizgi film derken çocuk çizgi filmlerinden bahsediyorsak hayır değildir ama çizgiden film ise kastımız doğru anime çizgi filmdir. Kastettiği bu olabilir sinirlenmene gerek yok.

Ve @Gunslinger Pokemon da Yu-Gi-Oh da anime. Sadece çocuklar için yapılmış bir anime o kadar. animenin çok fazla çeşidi var, lütfen ben büyüğüm çizgi film izliyor dedirtmem diyip animelere cartoon demeyin. Japonlar yaptıysa animedir abi. Böyle benimseyin. Çocuklar için yapılmış saçma sapan filmler de var, yalnızla yetişkinlerin izleyebildikleri de var değil mi? Bunu da böyle düşünün.

--bunun gerisi konuya cevap--

Animeyi eğlenmek için izliyoruz sonuçta neden muhabbet etmek yanlış olsun ki?

Şahsen ben beni ağlatacak ne kadar anime varsa izliyorum, çünkü o hoşuma gidiyor. Beni eğlendiren o. Bu herkes için böyle işler, iş olmayan her şeyi kişisel zevklerin için yaparsın.

O yüzden zevkleriniz doğrultusunda anime izliyorsanız insanlar animeye çizgi film diyor diye komplekse girip "eğlenmeyin! komikli başlıklar açmayın! anime karakterlerini tartışmayın! yetişkin olun!" diyemezsiniz. Bu konuları konuşmak bizleri eğlendiriyorsa böyle bir şey demeye hakkınız yok.

Animeye çizgi film diyenler sizi çok rahatsız ediyorsa Gantz'ı Berserk'i falan izletin gitsin. Ben izledim mi? Hayır. Yazın kız kardeşim ekranıma dadanacak ben anime izlerken, o zaman okuyacağım mangalarını, görsün hanyayı konyayı. Konuyu saptırdım susayım.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Forum Admin

Ya benim anlatmak istediğimi yanlış anlamış da olabilirsiniz... Bundan daha önce anime-çizgifilm gibi bir konuda da bahsettim...

Anime; animeden çok manga bizim nasıl ebru gibi çinicilik gibi sanatımız varsa Japonların bir sanatıdır... Geçmişi çok eskiye dayanır... Yerleşmiş bir kültürdür... Her ne kadar öyle gösterilse de para kazanmak için animasyon filmler gibi ya da cartoonlar gibi kurulmuş bir sektör değildir... Tabi ki bu işte ekmek yiyenler var..Sanatını zanaate döken yani...

Bunları zaten biliyorsunuzdur diye pek bahsetmek istemedim ama Tunç'un dediği şey bir ülkenin kültürüne hakarettir... Yapım bakımından teknik olarak ne kadar benzerse benzesin elin Amerikalısının yaptığı şeyle anime aynı şey değildir... Tıpkı bizim kültürümüzün başka bir ecnebi memleket tarafından benimsense de o kültüre sahip olamayacakları gibi...Kısacası sizin anladığınız şeylerden daha kaba şeyler anladım ben bu cümlelerden..

Neyse konunun gidişatını değiştirmeyelim... Umarım açıklayıcı olmuşumdur...

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Buna benzer bir konu vardı onda cevap vermiştim yine veriyorum, karşımdaki kişiye (yaşa bağlı olarak) anlatırım ne olduğunu çünkü çevremde yoktur anime izlediğimi görüp onları tom&jerryden ayıracak.

Açılan konulara gelirsek, anime bu ne bekliyorsun ciddi konular mı açalım? Anime, devlet olayı değil ciddi olunması gerektirecek bir konu değil o yüzden anime hakkında ne açılırsa açılsın gayet doğal ve normaldir (aynı anime de olmayan karakterleri güçleri bakımından karşılaştırmak hariç).

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.