Jump to content

Ergo Proxy

Morgion

Önerilen İletiler

Sürekli geçiştirirdim, yorumlar hep dağınık olduğu ve anlaşılmadığıydı. Bende toparlayamıyorlar sonunu galiba, boşuna iğrilti olmayayım diye yüzüne bakmadım. Dün 6 bölüm izleyip yatım, tahmin ettiğin gibi saat 4 bitirdim animeyi. İlk önce şunu söyleyeyim, herkese hitap eden bir konusu var. Düşünmeniz lazım diyenlere bakmayın, animenin ne anlatığına odaklanın, sonun da olayı anlatıyorlar zaten. Size hiç bir şey anlatmadığı halde yapboz parçaları veriyorlar size ve pat son anda resim çıkıyor. Ben buna mükkemel sanat eseri derim. 2 bölüm var fill bölüm gibi, sakın ola ki izlemeden geçmeyin. İlk yarışma konu hakında bilgiler veriyor. 2. ise walt disneye olan bir gönderme, gerçekten güzel bir gönderme.

Konuyu falan anlatmak gereği duymuyorum, spoiler bile versem anlamazsınız. Benim anladığım ve yaptığım çıkarımlar ve sizin anladığın olay çok farklı olacaktır kesin.

Anime de ağır felsefe vardır;

9-10-1. bölümler özene bezene izlenmeli özelikle, ilerleyişi yavaş ve karışık, önceki bölüm karıya gidiyorlar, birdaha ki bölüm de kitap okuyorlar.(harbiden böyle değil tabi) bağlantı yok bölümler arasın da, bağlantısız bölümler ve birleşen parçalar yığını anime. O yüzden ilk bölümlerde bırakmayınız başkarakter kim bulmanız bile 5-6 bölüm sürer. Bu tipsiz mi başroldü lan diye de tepki verebilirsiniz. Birde adam birden bredd bitt oldu ne oluyor lan? Tepkileri normaldir. Rüzgar vuruyor, birden imana geliyor tip çünkü. Hele bunun vekil formu var, karizmanın dibi;

Resmi ekleyen

Değindiği felsefeler beni etkiledi, bir ara aylarca aklımı kurcalayan olayları tek cümlelerle cevaplandırdı diyebilirim. Yani düşünenlerin animesi. Eğlenmek için değil, öğrenmek ve beyin egzersizi yapmak için birebir. Tekrar diyorum ana konuyu okuyun ama en başta konuyu anlamaya çalışmayın. Sadece izleyin, anime yavaş yavaş sorulara cevap vericek zaten. Yani konunun finalde beli olduğu bir seridir kendileri...

Matrix filmini anlamadım diyorsanız, yazımı okumamış gibi yapınız....

Matrix filmini sevdiyseniz, alın size onun gibi beyin yoran bir seri. Felsefeyi sevdiğimden bu seri 1. bile olabilir.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 29
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

İyi hatırlatınız bende ne yapacaktım diyorum açıyorum fcyi bekleyin....

Usta kaç kere diyorum Ergo Proxy mükemmel seridir diye. İlk başta parça parça verir sonra tak diye ne olduğunu gösterir.Bu yüzden çok bırakan oldu. İlk 9 bölüm vekillere ayrılan bölüm diye hatırlıyorum. Korku ütopyasını muazzam şekilde animeye yüklemiş diyeceğim tek şey bu. Ergo Proxy Death Note ile aynı zamanlarda çıktığı için pek ilgi görmedi. http://forum.yedincigemi.com/index.php?showtopic=167 Burada çok şey anlatılıyor.

Yarışma konusuna gelicek olursakta pek bir şey yok Ergo Proxy'nin 1. vekil olmasından başka çok önemli bir şey göremedim.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hacı öyle böyle değil hayran kaldım lan. Anime değil bu sanat eseri, şaheser mangası olsa din olur taparım o derece :lol:

O kadar derin konusu var ki, tanrının yaratma nedeni, var olma nedeni, varlığın olması sebebi. Anlayan için çok etkili bir seri, anlamayan odun gibi bırakır giden zaten. Anime de tek bir felsefe yok ki, o robotların duygu kazanmasını sağlayan virüs, vekilerin yaratılış amacı. O heykeler bile çok önemlidir, mitolojinin dibine vurmuş o heykelerle.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hacı öyle böyle değil hayran kaldım lan. Anime değil bu sanat eseri, şaheser mangası olsa din olur taparım o derece :lol:

O kadar derin konusu var ki, tanrının yaratma nedeni, var olma nedeni, varlığın olması sebebi. Anlayan için çok etkili bir seri, anlamayan odun gibi bırakır giden zaten. Anime de tek bir felsefe yok ki, o robotların duygu kazanmasını sağlayan virüs, vekilerin yaratılış amacı. O heykeler bile çok önemlidir, mitolojinin dibine vurmuş o heykelerle.

Boşuna hayran değilim o seriye attığım linkede göz at daha muhteşem olduğunu daha çok anlayacaksın :lol:
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Finali izleyince onu okudum zaten biliyorum yani :lol:

One piece death note code geas falan hikaye en iyisi budur.

Daha önceki konuda belirtmiştim Ergo Proxy'nin konusunu diğerlerinden üstün görüyorum diye. Ben o animeyi izleyince ağzım açık kalmıştı başlarken baya tereddüt yaşamıştım :lol: Pyscho-Pass'ında konusunuda çok iyi buluyorum ben. Ergo Proxy'den sonra benim favorimdir. Karar verdim de Ergo proxyi yenibaştan izleyeceğim :D Dikkatimi çeken bazı noktalar var.
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Daha önceki konuda belirtmiştim Ergo Proxy'nin konusunu diğerlerinden üstün görüyorum diye. Ben o animeyi izleyince ağzım açık kalmıştı başlarken baya tereddüt yaşamıştım :lol: Pyscho-Pass'ında konusunuda çok iyi buluyorum ben. Ergo Proxy'den sonra benim favorimdir. Karar verdim de Ergo proxyi yenibaştan izleyecem :D

Şimdi benim geleneğimdir bir böyle ağır animeleri, arkasından komedi türevi animeleri izlerim. Şimdi k-on mu izlesem yoksa başka bir kısa eğlencelik kafa dağıtıcı seri mi bilemedim. Ona da bakarız hacı, fcsini kur ama mürit kuracaz :lol:
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Usta öncelikle Psycho-Pass izlemdiysen kesinlikle önce onu izle. :lol: K-ON'a gelicek olursak kesinlikle eğleneceğin bir anime iyi kafa dağıtıyor. Ben fc falan anlamıyorum :P

Ben açarım o zaman, yok hacı arka arkaya zevk vermiyor öyle. Değerini bileceksin öyle serileri....
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.