Jump to content

Ergo Proxy FC

Morgion

Önerilen İletiler

Resmi ekleyenERGO PROXY

İnsanların ve androidlerin birlikte yaşadığı ütopik bir dünyada, Romuno isimli şehirdeki katı kurallarla korunan barış ortamı, bir dizi gizemli cinayetle sarsılır.

Yurttaş Danışma Kurulu'nda görevli Lil Mayer, ortağı android Iggy ile birlikte bu cinayetleri araştırmak üzere görevlendirilir.

Bu soruşturma sırasında, evinde bir mesaj görür: "Uyanış"; ve saldırıya uğrar. Bu süreçte, kendisi ve şehrin gizledikleri hakkında daha çok şey öğrenecektir.

Vincent Law adlı bir göçmen, ideal vatandaş olmak için her türlü zorluğa katlanırken, bu gizemli olaylar sonucu hain damgası yer. Ama ne yaptığına dair kendisinin en ufak bir fikri yoktur. Peki gerçekten hain midir?

Kendi Görüşüm= Animeyi anlamak için belirli bir birikim gerekiyor. Kısacası genel kültürünüz olmalı, animeyi izlerken kafa dağıtmak veya aksiyon olsun gaza geleyim amacı olmamalı. Anime aynı bir felsefe kitabı okunur gibi dikkatle izlenmeli ve kapabileceğiniz kadar şey kapmalısınız. Anime de yaratılış ve gelecek kaygısı üzerine çok önemli düşünceler ortaya atılmış. Ve bunları realistik çizimleri ve(2006da olmasına rağmen 2013 animelerine taş çıkaran çizimleri var) OSD leri ile döşeyince ortaya bir sanat eseri çıkıyor. O yüzden tek diyeceğim herkes izlemeli ve anlayana kadar tekrar tekrar izlemeli. Emin olun kendinizi bir şeyler katıcaksınız.

İzleyenler için önemli bilgiler;

1. bölümün açılışında yer alan alıntının,

Caro m' è 'l sonno, e più l'esser di sasso,

Mentre che 'l danno e la vergogna dura:

Non veder, non sentir, m' è gran ventura;

Però non mi destar, deh! parla

La Notte, che tu vedi in sì dolci atti

Dormir, fu da un angelo scolpita

In questo sasso, e perchè dorme ha vita:

Destala, se nol credi, e parleratti

Michelangelo tarafından, Giovan Battista Strozzi 'nin Medici Tapınağı'ndaki Gece Heykeli için olan epigramına cevaben yazıldığını;

1. bölümde Vincent'in mısır gevreğine süt dökerken harflerin "Awakening / Uyanış"olarak bir araya geldiklerini; Cogito Virüsü'nün adının, aslında Descartes'in "Cogito ergo sum / Düşünüyorum öyleyse varım" sözünden geldiğini;

Naip Mayer'in odasında sağ taraftaki uzanmış durumda gördüğümüz iki heykelin Michelangelo'nun Gece ve Gündüz heykelleri olduklarını ve Gece heykelinin Fransız psikanalist Jacques Lacan'ı, Gündüz heykelinin ise Alman filozof Edmund Husserl'i temsil ettiğini;solda duran heykellerinse yine Michelangelo 'nun Alacakaranlık ve Şafak heykelleri olduklarını ve Alacakaranlık'ın Fransız felsefeci Jacques Derrida'yı, Şafak'ın ise İrlandalı filozof George Berkeley'i temsil ettiğini;

Serideki robotların konuşma mekanizmalarında Alan Turing 'in kendi adını verdiği Turing uygulamasının kullanıldığını;

2. bölümde yer alan alışveriş merkezindeki kovalamacanın Potemkin Zırhlısı'na bir gönderme olduğunu;

3. bölüm isminin Alexander Beliaev'in"Прыжок в ничто / Leap into the Void"isimli romanından alındığını;

5. bölümde bahsi geçen Centzon Totochtin isimli teknenin Aztek mitolojisinde tanrılardan oluşan bir grubun ismi olduğunu;

Re-l Mayer'ın kimlik kartında yazan re-l124C41+ ibaresinin Hugo Gernsback'in Ralph 124C 41+ romanından alındığını ve bu ibarenin bir kelime oyunundan ibaret olduğunu (Re-l124C41: Real One to Foresee for one / Tek olanı önceden görecek asıl kişi);

7. bölümdeki Amrita hücre genlerinin Hinduizm mitlerindeki ölümsüzlük içeceği Amrita'dan geldiğini;

8. bölümdeki Patecatl, Omacatl, Mayahuel karakterlerinin de yine Aztek tanrıları olduklarını;

Resmi ekleyen

10. bölüm açılışında mezar taşlarından birinde senarist Dai Sato'nun adının da yazdığını;

14.bölümün John Everett Millais'in Ophelia isimli tablosuna gönderme olduğunu;

Everett Millais'in Ophelia isimli tablosuna bir gönderme olduğunu;

11. bölümdeki kitabevi sahibinin, Jean-Jacques Rousseau 'nun "On the Origin of Language / Dilin Kaynağında" isimli eserinden ve Heraclitus 'un Logos ve Bios üzerine olan yazılarından alıntılar yaptığını;

Resmi ekleyen

15. bölümde ülkemizdeki adıyla "Kim 500 Milyar İster?" isimli yarışma programının taklidinin yapıldığını;

17. bölümde ICBM (Kıtalararası gidebilen füze) roketinin, Hristiyanlıkta bir kişinin dünyadan koparılıp Cennet'e, İsa Mesih'in yanına ulaşmasına verilen "Rapture/Kendinden Geçme" adında olduğunu;

18. bölüm isminin Douglas Coupland'ın kısa hikayelerinden oluşan "Life After God"dan alındığını;

19. bölümdeki Will B. Good'un, Walt Disney'in bir taklidi olduğunu ve Pino'ya eşlik eden iki karakterin de Samuel Beckett'in "Waiting for Godot" isimli oyunundaki iki başrolden alındığını;

21. bölüm isminin (Shampoo Planet) yine Douglas Coupland ‘ın aynı isimli romanından alındığını;

Resmi ekleyen

Daedalus'un yaratmış olduğu ve güneşe doğru uçan Monad karakterinin,Yunan Mitolojisi'ndeki babası Daedalus'un balmumundan yaptığı kanatları takıp havalanan ve güneş ışığı yüzünden kanatları eriyip ölen Icarus'tan alındığını;

22. bölüm ismi olan "Bilbul"un İbranice bir kelime olduğunu ve "Şaşkınlık / Hayret" manalarına geldiğini;

Final bölümünde İlk Vekil tarafından Ölüm Vekili'ne söylenen "Gemi ve Beşik, eğitimin için kesinlikle gerekliydi." cümlesinin Vincent Law'un Tavşan ile yaptığı yolculuğa ilişkin olarak söylendiğini ve Nuh'un Gemisi hikayesiyle Musa Bebek'in içinde bulunduğu beşiği sembolize ettiğini biliyor muydunuz ?

Alıntıdır.

Ergo Proxy göndermeleri B)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kısa bilgi vermek istiyorum ^_^

İlk 8 bölümün bazılarını bir kaç kez izlemiştim.Üstün anlama çabası göstermiştim.Gidip bir 9'u izlemeyipte :lol: 9.bölümde bir çok şey açığa çıkıyor. İlk 8 bölüm nedir gibi. İçeriğinde psikoloji, mitoloji ve felsefe bol bol yer tutar.''Hiç bir şey bilmiyormuşum gibi düşündüren'' bilgiler var.

''Düşünüyorum o halde varım''

ana fikir gibi olarak : Korku ütopyasını anlatan çağlar geçse de sömürgeciliğin değişmeyeceğini, sadece sömürenlerin bunu meşrulaştırmak isteyeceğini belirtiyor. :rolleyes:

Resimler;

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Başkan

Gunslinger(Pants Proxy)

ÜYELER

Estable(Proxy One)

Guukkyy

Paprica(Re-l Mayer)

Ore wa mangaka ni naritay

Leffwn

Ji-sama

Kaede

Suna

Barış D. Baryshx

iMZAMIZ

Resmi ekleyen

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 75
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

ERGO PROXY İnsanların ve androidlerin birlikte yaşadığı ütopik bir dünyada, Romuno isimli şehirdeki katı kurallarla korunan barış ortamı, bir dizi gizemli cinayetle sarsılır. Yurttaş Danışma Kur

Beni de eklersen sevinirim. Bir film sitesinde yazdığım yazıyı alıntı yapayım ben de:) : fahrenheit 451 ya da george orwell'ın 1984'ünü okuyan bünyeye çok iyi gelen(hele ki şehir dışında yaşayanların

Düşünmeden ekleseydin ya kardeş :D

Proxy one zaten Ergo proxy ^_^

Orası da doğru ama pratikte biri ilk vekil diğeri ise ilk vekilin diğer yanı olan ölüm vekili...

Kısacası kendini yüceltme en güçlüsü don vekili :angry:

Edit= Amy lee asıl adı...

PS: Okunduğu gibi yazdım, sonuçta o da kısaltma bir ad, niye ifşa ediyon ki adamı :angry:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

izlemedim ama bu kadar övüyosan bi iş vardır trailerrinide sevdim zaten ekle izleyipte sevmessem çıkarım. ünvan yokmu olmuyo dostum böyle...

Cinsiyet değiştirirsen var ünvan ^_^ Ama ilk önce izle derim, izlemediğin bir seriye fan olmak saçma olur. Bir an önce izle de alıyım fcye...

EDit=http://www.itusozluk.com/goster.php/ergo+proxy

4. entry animeyi güzel özetlemiş. Ne olduğu beli değil, işin güzeliği baş karater de bizle aynı kafada dolaşıyor. Neyin kafası oğlum var 8 bölüm :lol:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Cinsiyet değiştirirsen var ünvan ^_^ Ama ilk önce izle derim, izlemediğin bir seriye fan olmak saçma olur. Bir an önce izle de alıyım fcye...

bunlardamı gelicekti başımıza değiştiriyorum abi cinsiyeti :P izlemeye başlarım artık yarın, yeni gün yeni anime :D
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.