Jump to content

İstanbul-Gyeongju World Culture Expo 2013


Guest 3ira
 Share

Recommended Posts

Belki haberiniz vardır, ama bilmeyenler için paylaşmak istedim, özellikle Kore Kültürünü ve insanlarını sevenler için kaçırılmayacak bir fırsat. Etkinlikler bugün itibari ile başlamış olup Eylül ayı boyunca devam edecek ve çoğu etkinlik ücretsiz olacak. Gerçekten çok güzel şeyler var, elimden geldikçe ben gitmeye çalışacağım.

Aşağıda konu ile bilgiler yer almaktadır. Etkinlik takvimi için verilen linkteki siteyi ziyaret etmenizi öneririm.

Expo, dünyanın en büyük kültür, tarih ve eğitim birleşkesidir.

“Yol-Buluşma-Birliktelik” sloganıyla yola çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Gyeongju Belediyesi, geçmişten günümüze gelen “kardeş halklar” söylemini bir kez daha pekiştiriyor. Kültürel, siyasal ve ticari alanlarda ilerlemeye destek olan bu organizasyon birçok amaca hizmet ediyor.

24 Mayıs 2012’de imzalanan mutabakat zaptı çerçevesinde 31 Ağustos-22 Eylül 2013 arasında “İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013” ü düzenliyor olacak. İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliğinde düzenlenen, Kore Cumhuriyeti Kültür Spor ve Turizm Bakanı, Gyeongju Eyalet Valisi, Güney Kore İstanbul Başkonsolosu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının hazır olduğu imza töreni sonrasında karşılıklı çalışmalara başlandı. Bir çok dünya ülkesinin de katılacağı önemli bir organizasyon olan “İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013”te, tüm katılımcı ülkeler kendi kültürlerini İstanbul’da tanıtma imkanı bulacak.

Türkiye ve Güney Kore arasındaki kültürel ilişkilerin yanı sıra siyasi ve ticari ilişkilere de fayda sağlayacak bu organizasyonda İstanbul, Güney Kore kültürüne ev sahipliği yapmanın dışında binlerce Koreli turisti ve üst düzey bürokratları da ağırlıyor olacak.

Edebiyattan, sinemaya, danstan, modaya ve spora kadar bir çok disiplinden bir çok sanatçı ve sporcunun katılacağı gösteriler İstanbul’un çeşitli mekanlarında 23 gün boyunca sahnelenecek. İstanbul’un köklü ve tarihi kültürünün de yansıtılacağı gösterilerde tüm davetliler her iki ülke kültürünü de tanıma fırsatı bulabilecekler. 31 Ağustos’ta Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenecek görkemli açılış programına tüm dünya ülkelerinin üst düzey temsilcilerinin katılması bekleniyor.

Ülkemizde ilk kez İBB ev sahipliğinde düzenlenecek “İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013”ün İstanbul ve Türkiye’ye katkıları önemli bir noktada durmaktadır. Türkiye’deki ilk “kültür expo”su olması nedeniyle ayrıca önem taşıyan bu organizasyon için yaklaşık 10.000 Türk gönüllü başvuru yaptı, binlerce personel ve görevlinin özel olarak çalıştığı bu organizasyon ile Türk-Kore ilişkilerinde önemli bir adım daha atılmış olacaktır.

Kaynak ve bilgi : http://www.igwce2013.org/tr/Anasayfa

https://www.facebook.com/Expo2013

Link to comment
Share on other sites

Music Bank sanırım etkinliğin maddi açından istisnası. Çünkü bilet fiyatları genellikle fanların oluştuğu 16-24 yaş arası için yüksek fiyatlar. Keşke biraz daha ucuz olsaydı.

Link to comment
Share on other sites

music bank dediğiniz super junior, miss A ve diğer başka grupların katılacağı konserse 77 lira en düşük fiyatlı biletti.açıkçası ben fiyatı yüzünden gidemeyeceğim yoksa super junior'ı da pek severim :(

bu etkinlik nasıl bir şey tam olarak.ben billboardlarda görüp araştırdım internetten ama tam olarak nasıl bir organizasyon anlayamadım. çok mu baka oldum ne :D

çünkü genellikle ben bu tarz etkinlikler olunca heyecan yapıp gidiyorum sonra kimseciklerin olmadığı iki üç standı olduğu yerlerle karşılaşıyorum maalesef :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Evet o Music Bank ve fiyat aynen belirttiğin gibi. Etkinlik hakkında şimdiye kadar ki en büyük organizasyon diyebilirim ülkemizdeki, ama sonuçta ne kadar ilgi görür bilemem. Yapılan etkinlik güzel olsa da ilgi görmezse sonuç hüsran olabilir. Ama sen yinede katıl mümkün oldukça. Yoksa sen gitmezsen ben gitmezsem kim gidecek.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.