Jump to content

Chapter Nedir? ve Yapılışı


3n4bL3
 Share

Recommended Posts

  • Yöneticiler

Aegisub programı ile altyazı, karaoke, chapter hazırlayarak nasıl fansub yapılalacğını anlatan dökümandır.

Amaç: Tam senkron, temiz görünüm, kullanışlı özellikler eklemek ve orjinale yakınlaştırmak.

Chapter Hazırlamak

Chapter nedir: Örneğin bir anime dizisinde; intro, özet, açlış, birinci parti, reklam introsu, ikinci parti, kapanış ve sonraki bölümün fagmanından oluşur. Bu bölümlerin her birine chapter ismi verilir. Bu bölümleri DVD lerde olduğu gibi birkaç farklı dilde yazarak menü haline getirebiliriz. Video izlerken; video oynatıcıda DVD menüsünden bu veya Haali Video Splitter simgesinden ulaşabiliriz. Eğer Media Player Classic kullanıyorsanız, Next tuşuna bastığınızda sonraki videoya geçmek yerine sonraki chaptere geçecektir. Bunun en güzel yanı opening ve intro kısımlarından bıkanların bölümün başlanıcına hızlı ulaşmasıdır.

Chapterleri video dosyasına eklemek: Chapter elemenin birkaç basit yolu vardır. Bunlardan biri kaynaktan almak, eğer bu bir DVD ise kesinlikle chapter mevcut demektir. Chapter extractor gibi yazılarla kolayca chapter dosyası formatında çıkarabilirsiniz. Eğer kaynak MKV, mp4, ogm gibi chapter destekleyen bir format ise içerisinde chapter olabilir aynı yazılımı kullanarak alınabilir. Diğer yöntem de kendi zamanladığmız bir chapter dosyası oluşturmak.  Video dosyamıza ekleme için eğer MKV sunum yapacaksak mkvtoolnix, mp4 sunum yapacaksak, mp4box, programları ile chapter dosyasını videoya ekleyebilirsiniz.

Chapter nasıl zamanlanır: Öncelikle altyazı programında videodaki; intro, özet, açlış, birinci parti, reklam introsu, ikinci parti, kapanış ve sonraki bölüm kısımlarının her biri için altyazı satırı açıp comment (altyazı dosyalarında çevirmen notu veya efekt template’i gibi bazı satırlar video izlerken görünmemini sağlayan kutucuk) kutucuğu işaretlenerek de chapterlerin ekranda görünmemesi sağlanır.  Programdaki video önizleme kısmında kaydırma tuşu veya klavyeden sağ ve sol tuşları yardımıyla chapterlerin başlangıç karesi tespit edilir. Bu kare satırın özelliklerinden time modu yerine frame modu seçilmek suretiyle satırın başlangıç ve bitiş karesi olarak yazılır. Aynı şekilde bütün chapterler zamanlandıktan sonra tekrar frame modundan time moduna alınır ve kaydedilir. Chapterin ayrı zaman tagları olduğundan altyazı dosyasndan sadece zaman değerlerini alıp aşağıdaki (mkv/ogm chapter formatı) gibi ayrı bir “.txt” uzantılı metin belgesine kaydelir.

CHAPTER01=00:00:00.000

CHAPTER01NAME=Intro

CHAPTER02=00:01:00.000

CHAPTER02NAME=Act 1

CHAPTER03=00:05:30.000

CHAPTER03NAME=Act 2

CHAPTER04=00:12:20.000

CHAPTER04NAME=Credits

Chapter ile kolay senkron: chapterleri kullanarak nasıl senkron yapma için önelcikle güzel zamanlanmış bir altyazı kaynağına ihtiyacımız vardır. Örneğin elimizde çok kaliteli HDTVRIP bir anime var ama DVD den Subrip yapılmış bir altyazı var. Bu iki videoda farklılıklar olabilir örneğin HDTV versiyonunda sponsor chapteri veya önceki bölüm, sonraki bölüm chapterleri varken DVD versiyonunda olmayabilir. Bu altyazıyı senkronlamak chapter oluşturduğumuz için çok kolay olacaktır. Oluşturduğumuz chapterleri altyazıda olması gereken sıraya yerleştirdikten sonra. Her chapter arasında kalan altyazıları ayrı seçerek videodaki chapter’e senkronlamak kolay olacaktır Çünkü videoda değişmeyen tek yer chapterin kendisidir.

Resmi ekleyen

Alıntı : tranime.net

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.