Jump to content

One Piece Teori


Aftemelouchos

Recommended Posts

I think that in the True History (Void history), there were indeed pirates that had tried to take over a kingdom. The kingdom tried to defend themselves using an ancient weapon (pluton, poseidon, ect). However, the pirates also had ancient weapons, and managed to take over the kingdom. The pirates, then used the ancient weapon to seperate the ocean around that land, making it unreachable. This causing the land to split apart, and creating the 4 blues (north, south, west, and east), the red line, and the grand line. The name of the pirates were called the world government pirates (Five elder star, Nobles, and the Marines) that’s why they have their own (pirate) flag and ant to govern the whole world. The ancient kingdom recorded all the events into what are known today as poneglyphs, but the only one to record the great war between them and the world government, along with the events that happened during that time was the rio poneglyph.

Hundreds of years later, Roger had indeed found the Rio Poneglyph at the end of the Grand Line. Upon reading the rio poneglyph, he found out that he himself, along with the people with “D” in their names were “Desendents” of the ancient kingdom. The survivors of the great war put “D” in their names to remind everyone that they will one day “Dethrone” the world government pirates hence, the “Will of D”. Knowing the True History, he intended to “Dethrone” the World Government, but he knew himself was not nearly strong enough to go against the world. He then sacrificed himself to the marines/World Government, and told everyone of ‘One Piece’. He made it sound like a great treasure, hoping to get the rest of the world involved, and this started what is known as “The Great Age of Pirates”. Roger hopes that by doing this, one day a strong group of pirates will reach Raftel, find the True History, and fulfill the “Will of D” by “Dethroning” the World Government.

At the end of “One Piece”, I think that of course, the Straw Hat pirates will reach Raftel and read the Rio Poneglyph (Robin’s dream). Knowing the True History, Luffy intends to carry out the “Will of D”, and starts a revolution. Soon there will be a huge battle between the Straw Hats(and whoever decides to join them), and the World Government(With the rest of the Shichibukai, Admirals, Gorosei etc.) In the end, the Straw Hats should emerge victorious, and fire Pluton(Or another ancient weapon). After firing the weapon, the world shakes, and somehow the Red Line forms together with the islands, creating one whole piece of land, also called ”One Piece” (Luffy’s dream). Also, with the 4 blues formed together, instead of being named, North, East, South, West, it will simply be called, ”All Blue” (Sanji’s dream). And the person who unites the world will be known as “The Pirate King”.

Türkçe

Yani adam diyor ki, Gerçek Tarih’te(Kayıp Yüzyıl) tabii ki korsanlar vardı ve bunlar krallığı ele geçirmeye çalıştı. Krallık antik silahları(pluton, poseidon falan) kullanarak kendini savunmaya çalıştı. Ama korsanların da antik silahları vardı, ve krallığı ele geçirdiler. Korsanlar daha sonra antik silahları okyanusu karalardan ayırmak ve karayı ulaşılmaz yapmak için antik silahları kulandı. Bu olay karanın bölünmesine, ve 4 denizi(Kuzey mavi, güney mavi, batı mavi ve güney mavi), Red Line ve Grand Line’ın oluşmasını sağladı. Korsanlar Dünya Hükumeti Korsanları(5 ihtiyar yıldız, asiller ve denizciler) adını aldı, bu yüzden kendi (korsan) bayrakları var ve Dünyaya hükmediyorlar(?). Antik krallık yaşadığı bütün olayları bugün bilinen adıyla ponegliflere kaydeti, ama dünya hükumetiyle aralarındaki savaşı ve bu sırada olan olayları sadece Rio Ponegliflerine kaydettiler.

Yüzyıllar sonra Roger, Grand Line’ın sonunda Rio Poneglifini buldu. Rio Poneglifini okuyarak, kendisiyle birlikte adında “D”yi taşıyanların antik krallığın “Descendents”(Aynı soydan gelen kişi) olduğunu keşfetti. Büyük savaştan kurtulanlar herkese bir gün “Dethrone”(tahtı geri almak) yapacaklarını hatırlatmak için isimlerine “D” koydular, “Will of D.”(D.’nin arzusu) buydu.

One Piece’in sonunda, Hasır Şapka’lar Raftel’e ulaşacak ve Rio Poneglifini okuyacaklar(Robin’in hayali). Gerçek tarihi bilerek, Luffy “Will of D.”(D’nin arzusu)nu gerçekleştirmek ister ve bir devrim başlatır. Bundan sonra Hasır Şapkalar(ve onlara katılmaya karar verenler) ve Dünya hükumeti(Shichibukai’ler, Amiraller, 5 ihtiyar yıldız vs. birlikte) arasında büyük bir savaş olacak. Sonunda, Hasır Şapkalar galibiyet alacaklar, ve Pluton’u(Veya başka bir antik silahı) ateşleyecekler. Silahı ateşledikten sonra Dünya sallanacak, ve bir şekilde Red Line adalarla birleşecek, büyük ve bütün bir toprak oluşturacak, ve bunun adı “One Piece”(tek parça) olacak(Luffy’nin hayali). Ayrıca, 4 deniz birleşecek, Kuzey, Güney, Doğu, Batı diye ayrılmak yerine kısaca “All Blue”(Bütün Mavi) olarak adlandırılacak(Sanji’nin hayali). Ve tüm dünyayı birleştiren kişi “Korsanlar Kralı” olarak anılacak.

Gördüğüm en iyi teorilerden bir tanesi. Spoiler yemiş gibi oldum.

Link to post
Share on other sites

bi kere orda hata war roger tam bılmıyorum yazılısını dunyayı nirleş tirmedıgı halde korsanlar kralı oldu :D ayrıca o sılahları dunyada kımse kulanmıcak ayrıca all blue zaten war :)  nasıl gok yuzu adası oldugu gıbı nunun kanıtı yanı ıp ucu olarak grandolanın basında farklı tur balıkların yakalanmasıydı :D oyuzden arkadasın bazı yerlerınde hata :D ama luffynın korsanlar kralı olacagı kesın zaten olamazsa sacma olur asıl soru son tablette ne oldugu deıl luffnın oraya warıp hayalını gerceklestıre bılmesı yanı dunyada korsanlar kralı olarak dolana bılmesı bunu ıstemesının sebebıde arkadaslarıyla (dostları.tayfası) ile ozgurce yaşamak weya denızlerı dolanmak :)

Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.