Jump to content

Japonca Dersleri

Yuuko Aika

Önerilen İletiler

• Yanıtlar 35
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Boş vaktim çok olduğundan dolayı( malesef :() japonca çalışmaya başladım,kendime bir dil bilgisi kitabı ve birde sözlük aldım.Çalıştıkça dersleri buraya eklemeyi düşünüyorum ancak bunun için istekli ö

Öğrencilerine biri daha eklendi. İng. yi çözdük de sıra Japonca'ya geliyo. :D Dersten atmazsan arada dinleyip sıramda uyurum Sensei olur mu? :ph34r:

şu an hastayım iyileştiğim gibi başlıcam

• 5 hafta sonra...

merhaba herkese;

japonca öğrenmek isteyen ve ilgilenen arkadaşlara bir kaç önerim var.

1. http://www.busuu.com/tr/

bu site günlük konuşmayı (önce) öğrenmek isteyenler için güzel bir site. Ücretsiz kayıt olabiliyorsunuz. Ana dilinizi seçip,öğrenmek istediğiniz dili seçiyorsunuz (rusça portekizce,ispanyolca,almanca,lehçe,japonca,çince seçenekleri mevcut.) kayıt olduktan (e-mailinizi onayladıktan sonra) 1 haftalık premium üyelik hediye geliyor. öğrenme hızınıza göre hedef belirleyebiliyorsunuz.Tabi 1 hafta sonunda premium üyeliğiniz bitiyor A1,A2,A3,A4 derslerinin bazılarını üyeliğiniz bitse bile almaya devam edebiliyorsunuz. eğer belli ücret karşılığında üyeliğinizi devam ettirebilirsiniz size kalmış. testleri denemeleri diyalog dersleri gayet iyi bu ben bu siteyi kullanıyorum. fakat yazma konusunda pek bir desteği yok günlük konuşma seviyesi gayet iyi. harf sıkıntısı yani okuma düzeyinde de sıkıntı çekmiyorsunuz dilerseniz üst bölümdeki seçeneklerden roomaji şeklinde gösteriyor.

2. http://www.japoncadersleri.com/

bu siteyi google sayesinde bulmuştum. sanırım çoğumuz bu siteyi kullanıyor. gramer,yazı,konuşma her açıdan gayet iyi bir site.

japonca öğrenmek isteyen arkadaşlar için umarım yardımcı olabilmişimdir. okuduğunuz için teşekkürler :)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra...
  • 2 ay sonra...

boş vaktim çok olduğundan dolayı( malesef :() japonca çalışmaya başladım,kendime bir dil bilgisi kitabı ve birde sözlük aldım.Çalıştıkça dersleri buraya eklemeyi düşünüyorum ancak bunun için istekli öğrencilerin olmasını isterim :) Buraya yazmaya zahmet veripte takip edilmeyen bir konu olursa bu beni üzer.Bu yüzden sizlerin fikrini almak istedim.Şimdi,kimler öğrenmek ister?

boş vaktim çok olduğundan dolayı( malesef :() japonca çalışmaya başladım,kendime bir dil bilgisi kitabı ve birde sözlük aldım.Çalıştıkça dersleri buraya eklemeyi düşünüyorum ancak bunun için istekli öğrencilerin olmasını isterim :) Buraya yazmaya zahmet veripte takip edilmeyen bir konu olursa bu beni üzer.Bu yüzden sizlerin fikrini almak istedim.Şimdi,kimler öğrenmek ister?

13.10.2013

Hasta olduğumdan dolayı kaç gündür hiçbirşey çalışamadım açıkçası sıkıntıdan patladım:) Bugünde kısa bir giriş yapayım dedim.Eğer güzel anlatabilirsem kendime japonca bir blog açmayı bile düşünüyorum :D

Dil yapısı ve özellikleri

Japonca yazı olarak kanji,hiragana ve katakana olmak üzere 3 ayrı yazım biçiminin bir yazı içerisinde kullanılmasıyla oluşur.Ancak metin içerisinde latin harflerine ve sayılarına da rastlanılabilir.Bunlara romaji

adı verilir.

Kanji, çince kökenli bir düşünce yazısıdır.Japonlar,çinceden alınan kanjilerin anlamları öğrenilip bu kanjilerin anlamlarının karşılık geldiği japonca kelimeleri kanjilere atayarak kullanmışlardır.

Daha sonra çinceden aldıkları kanjileri; kanjilerin ses değerlerini kullanarak yada bu kanjilerin sadeleştirilmesiyle oluşturulan yazılara ise kana* demişlerdir.Kana ise kendi içinde 3'e ayrılır: Manyogana,hiragana,katakana.

Manyogana 6. yüzyılda kullanılmıştır.9. yüzyılda ise kanjilerin basitleştirilmesiyle hiragana ve katakana oluşmuştur.

Oluşturulan bu iki yazım biçimi 46 basitleştirilmiş temel imden* oluşur ve haku sistemine dayanır.

Japon yazısında ad,eylem,ön ad kanji ile yazılırken bu ad,eylem ve ön adların çekimi ise hiragana ile yapılır.Yani basitçe okula yazarken "okul" kanji ile "-a" ise hiragana ile yazılır.

Katakana ise çince dışında yabancı dillerden alıntı sözcükleri yazmak için kullanılır. Ayrıca sözcükleri vurgulamak ve anlamlarını kuvvetlendirmek için de katakana kullanılır.

Kana:Basitleştirilmiş yazı

İm:Kanji

Haku:tam olarak kelime anlamını bilmiyorum ancak bizim türkçede kullandığımız hece kavramının japonca karşılığına denk geliyor.

Hangi dilbilgisi kitabını ve sözlüğü kullanıyorsun acaba? 

Ben de takibe alıyorum konuyu. Yardımcı olmak isterim. Yanlış anlaşılma olmasın tabii, kendin çalışıyor olduğun için bazı kullanımları yanlış anlayabilir ya da birden fazla kullanımı olan bir kalıbı tamamen öğrenemeyebilirsin kitaptan ötürü. Belki notlarına ekleyebileceğim bir iki şey çıkar :)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra...

Ben girmeyeli konuya ilgi artmış :D malesef şu aralar çalışamıyorum ama temmuzda tekrar başlayacağım o zaman yine eklerim :)

Hangi dilbilgisi kitabını ve sözlüğü kullanıyorsun acaba? 

Ben de takibe alıyorum konuyu. Yardımcı olmak isterim. Yanlış anlaşılma olmasın tabii, kendin çalışıyor olduğun için bazı kullanımları yanlış anlayabilir ya da birden fazla kullanımı olan bir kalıbı tamamen öğrenemeyebilirsin kitaptan ötürü. Belki notlarına ekleyebileceğim bir iki şey çıkar :)

Kitap olarak Ayşe Nur Tekmen ve Akiko Takano'nun yazdığı "Japonca dilbilgisi"  adlı kitabı kullanıyorum.Sözlük olarak elimde fono yayınlarının sözlüğü var.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra...

Arkadaşlar öncelikle sizi şunu söylemeliyim şuan yaptığınız dil öğrenme şekli m.e.b. tarafından okullarda yapılan dil nasıl öğrenilmez tarzı bir eylem. Dil böyle öğrenilmez. Yenidoğan bir bebeği düşünün 2 yılda anadilini çözüp öğreniyor. Nasıl öğreniyor şuan bizim gibi dil bilgisi kitaplarını açıp kelime ezberleyerek mi? Tabiki hayır. Doğal yollardan öğreniyor. Doğal yol nasıl mı? Dinleme ve izleme! 3 dil bilen birisi olarak size ufak tefek dil öğrenme taktikleri vereceğim. Ben İngilizce, İtalyanca ve Japoncayı nerdeyse anadilim gibi biliyorum bu 3 dili 6 yılda öğrendim 20 yaşında benim dersane öğretmenim dil filoloğu bana bu taktiği verdi. Bu sayede 3 dili öğrendim. Şimdi gelelim neler yaptım. Malum konu Japonca olduğu için Japoncayı nasıl öğrendiğimi yazacağım size. Aslında ben japoncayı sadece anadilim gibi konuşabiliyorum yazamıyorum henüz dil bilgisi öğrenmedim. Romanji olarak yazıyorum sadece malum 3 alfebesini öğrenmedim henüz. Öncelikle piyasada satılan küçük mp3 çalarlardan bir tane ediniyorsunuz. Bunun yanında 1 tane de sağlam zor bozulan bir kulaklık. Daha sonra mp3 çaların içerisine günlük 6 saat boyunca dinleyebileceğiniz japonca sohbet podcastleri atıyorsunuz. Bunları Tunein radyodan bulabilirsiniz. Hergün 6 saat boyunca bunları dinleyin. Daha sonra akşam yatmadan önce yaklaşık 3 saatlik tr altyazılı animeler izleyin. Başlarda bir şey anlamayacağınız için sıkılabilirsiniz ama sakın bırakmayın devam edin. Kulaktan alınan yabancı sesler beyne ulaştığında beyin bunu anlamlandırmak için yollar arar siz dinleyip izledikçe beyin bunları anlamlandıracak. Bu şekilde 3 ay boyunca devam edin farkı görüp daha çok asılacaksınız. Sabirlı olun dil öğrenmede en önemli şeylerden biri de sabırlı olmak. İlk 1 sene konuşup cümle kurmaya çalışmayın sadece izleyip dinleyin. Japonca kelimeleri Türkçeye'de çevirmeye kalkmayın. 2 sene sonra japoncayı iyi derecede konuşan biri olacaksınız. Daha sonra isteğe göre kursa gidin ve dilbilgisi dersleri alın. Konuşmayı öğrendikten sonra zaten dilbilgisi öğrenilir. Sorusu olan özelden yazabilir. Kolay gelsin....

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.