Jump to content

Japon Gelenekleri ve Günlük Yaşamları

LysSa

Önerilen İletiler

Bir Japon'un sizi evine davet etmesi cok buyuk bir olaydir, genellikle bizdeki gibi misafircilik yoktur, gorusmek isteyen aileler disarida bir restoranda gorusur. Nadiren bir Japon'un evine davet edildiyseniz bu sizin icin buyuk bir onurdur, ama sakin ayakkabilarinizla iceri girmeye kalkmayin, bir cuval inciri berbat edersiniz.Japonya'da eve kimse pabucla girmez, zaten kapidan girince onunuzde cin seddi gibi bir terlik ordusu ile karsilasirsiniz.Ev sahibi size cay ikram ettiyse, bu artik gitme vaktinizin geldigini gosterir, cayi icip hemen kalkmaniz lazimdir.Genellikle genc kizlar evlenir evlenmez isi birakir ve evinin hanimi olur. Yanlizca evin erkeginin kazanci ailenin gecimi icin yeterlidir. Hanimlar, cocuklari ve ev isleri ile ilgilenir, ailenin butun parasi hanimdadir, tum harcamalari hanimlar yapar, restoranlarda bile hanimlar ucreti oder.Hanimlar arta kalan zamanlarinda spor yapar, arkadaslari ile disarida bulusur, magaza gezer. Gunduz saatlerinde cafelerde, restoranlarda 65-70 yasin altinda erkek gormek imkansizdir, cunku erkekler gunduz saatlerinde istedir.Bu sefer Istanbul'a geldigimde bir gun arkadaslarimla disarida bulustum, oturdugumuz surece ben saskin saskin, "aa erkekler var" diye ust uste farkinda olmadan soylendim, arkadaslarim sonunda "ne var bunda rahatsiz mi oldun" dediler.Aslinda rahatsiz olmamistim ama gunduz saatinde erkeklerin is harici bir yerde olmalari bana cok acayip gelmisti.Japonya'da kimse kimseye karismaz, isterseniz en olmadik bir kiyafeti giyin ve ortada dolasin. Yanlizca caktirmadan bir kere bakarlar ve kafalarini cevirirler.Gozunu dikip bakmak cok ayiptir, bu nedenle trenlerde uyumasalar bile herkes gozunu kapatir, uyuyor gibi davranir. En kalabalik trende bile kimse sizi rahatsiz etmez, hirsizlik olayi yoktur.Bir hanim gece cok saatte bile yanliz basina dolasabilir, icki icmeye veya yemek yemege bir yere gidebilir kimse rahatsiz etmez.Bisikletinize biraktiginiz bir canta aksama kadar kimse ellemeden ayni yerinde durur.Japonlar ruzgar sorfu yapanlar haric denize girmeyi fazla sevmez ama kaplicalar onlar icin en buyuk zevk kaynagidir. Volkanik daglar cok oldugu icin, hemen hemen her yerde kaplicalar vardir.Japonlar yanliz dus almaz, her gece evde bizdekilerden daha derin olan ozel kuvetleri su ile doldurulur ve butun aile tek tek bu suya girip keyif yaparlar.Kisin bizdeki gibi evlerde butun odalar isitilmaz, evler kucuk oldugu ve fazla pahali olmadigi halde bunu israf sayarlar, yanliz oturduklari odayi isitirlar.Is yeri evin erkegi ve aile icin herseydir, hanimlar eslerinin en verimli sekilde calisabilmesi icin ellerinden geleni yapar, erkegin isten gec gelmesi hicbir zaman problem edilmez.Kari koca arasindaki en buyuk kavga belki kapiyi biraz kuvvetli kapatmak seklinde olur. Sozle kavga yoktur. Toplum hayatinda sozden ziyade, bakislarla kizginlik anlatilir. Evde de is yerinde de bu boyledir. Fazla konusulmaz ama hareket ve bakislar herseyi ifade eder. Is yerinde bir toplantida konusanlar genellikle genclerdir, yuksek rutbeliler yanlizca dinler ve sonunda karar verir.Torpil diye birsey yoktur, yasi ve tecrubesi ustun olan ileridedir hep. (benim en cok bu dikaktimi cekti hatta hadi canim burada torpil gecmez sozlerini iyi biliriz biz diyesim bile geldi. kisaca inanamadim )Tokalasma, sarilma, opusme yoktur. Hafifce egilerek selam verilir. El temasi yoktur. Bir cocugun bile basini severseniz size cok kizar, bu onu asagilamak demektir.Kadinlar maddi olarak cok kuvvetli olduklari halde eslerine karsi cok saygilidir.Kadinin ve erkegin arkadaslari farkli olabilir, bizideki gibi kari koca beraber toplantilara gidecek diye bir olay yoktur, cunku birinin sevip digerinin sevmedigi bir insanla, ikisinin de gorusmesine neden yoktur.Esler arasinda hurriyet oldukca fazladir. Evin kadini gece arkadaslari ile bulusmaya esi olmadan gidip, istedigi saatte donebilir.Saygi herseydir, evde, iste, toplumda herkes birbirine saygilidir, ulkesine saygilidir. Elbiselerinden kopan bir ip parcasini bile yere atmazlar, baskalarinin haklari kendi haklarindan once gelir.Grup psikolojisi ile yasarlar, bu yuzden hic yanliz degillerdir
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 2 ay sonra...
  • 3 hafta sonra...
Çok güzel bir toplum ya.. Çok saygılı, terbiyeli, anlayışlı, düzenli bir millet. Okulda mesela animelerden vs görürüz. Öğretmenlere çok saygılılar, okul bitiminde belirli kişiler sınıfı temizlerler.. Ne bileyim, bunlar sadece şuan aklıma gelenler. Gerçekten hayran olduğum bir toplum Japonlar.
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra...

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.