Jump to content

Japonca cümleler

LysSa

Önerilen İletiler

• 4 hafta sonra...
  • Yanıtlar 36
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Eeeee az çok animelerden japonca birşeyler öğreniyoruz bunları bu konu altında paylaşabilirsiniz Konnichi wa! Merhaba! / Iyi günler! Ohayoo gozaimasu! Günaydın! Konban wa! İyi akşamlar! Oyasumi nasai

Bütün yazıyı okumadım ama göz attığım kadarıyla şu ikisi için bir ekleme/düzeltme yapmak istedim. Daha sonra zaman bulur tekrar bakar da bir şeyler farkedersem tekrar eklerim.   Önce hajimemashite. (B

• 1 sene sonra...

Hajimemashite. (Omeni kakarete kooei desu.)

Memnun oldum.

Doozoyoroshiku.

Tanıştığımıza memnun oldum.

Bütün yazıyı okumadım ama göz attığım kadarıyla şu ikisi için bir ekleme/düzeltme yapmak istedim. Daha sonra zaman bulur tekrar bakar da bir şeyler farkedersem tekrar eklerim.

Önce hajimemashite. (Bu arada Japonca'da j'ler C diye okunur, yani okunuşu hacimemaşite oluyor)

Öncelikle bunun Türkçe bir karşılığı yok, bunu söyleyeyim. 

Diyelim ki bir arkadaş ortamına girdiniz ve bir arkadaşınız Japon birini de getirmiş. Burada o japonla o an ilk defa yüzyüze geldiğiniz için söze "hajimemashite" ile başlarsınız. Yani haliyle anlamı "memnun oldum" olmuyor. Kelimenin kökü anlam olarak "başlamak, ilk"ten gelir. Türkçe bir karşılığı olmasa da "kendimi tanıtmaya başlayacağım" gibi bir algısı var diyebiliriz. 

Fakat, eğer bir ortamda bir Japonla karşılaştınız diyelim, o da sizi gördü. Ama bir şekilde konuşma tanışma fırsatınız olmadı. Daha sonra tesadüftür ya, yine aynı ortama denk geldiniz, bu sefer konuşma fırsatınız oldu ve kendinizi tanıtacaksınız. O zaman konuşmaya "hajimemashite" diye başlamazsınız. Konnichi wa filan deyin yeterli olur. Çünkü dediğim gibi hajimemashite "başlangıç ve ilklik" gibi anlamları olan bir kelime kökünden gelir.

"Omeni kakarete kooi desu" ise çok aşırı saygılı bir kullanım. Mertebe sahibi olduğunu bildiğiniz bir insansa karşınızdaki bunu kullanırsınız. 

Doozo yoroshiku'ya gelirsek bunun alternatifleri var. "Yoroshiku onegaishimasu" veya "Doozo yoroshiku onegaishimasu" diyebilirsiniz. Bunların üçü de aynı anlama tekabül etse de algısal açıdan farkları var. Ben genelde "yoroshiku onegaishimasu"ı kullanıyorum. Çünkü çok daha normal bi algısı var. Doozo yoroshiku biraz samimiyet katıyor işe. Ama ilk tanıştığınız kişiye direk samimiyet göstermek ister misiniz o sizin tercihiniz. . "Doozo yoroshiku onegaishimasu"ı ise sizden yaşça ya da seviyece üst kişiler için kullanmanızı öneririm, biraz resmiyeti var zira. Yine de doozo kısmı zorunlu değil bence. Kapadokya'da bir japon amca görsem gidip tanışsam yoroshiku onegaishimasu derim açıkçası. Ha bunun mota mot çevirisine gelirsek "iyi şeyler diliyorum" anlamındadır. Yani, ileride aramızda olacak şeyler için iyi dileklerim var gibi bi anlamı oluyor. Ama işte mota mot çeviri dediğim gibi. Yani Türkçe'ye uygun karşılığı "memnun oldum" demek.

Haliyle Japon biriyle tanışacağınız zaman diyalog şu şekilde olur:

Siz: S (ad olarak kendi nickimi kullanacağım)

Japon: J (adı ne olsun, matsumoto olsun, klasiktir.)

S: Hajimemashite.

J: Hajimemashite.

S: Kasei desu. (veya watashi no namae wa Kasei desu/ Watashi wa Kasei desu)

(Burada Japon bi şey demeyip aval aval bakarsa "O namae wa?" diye sorabilirsiniz.)

J: Matsumoto desu.

S: Yoroshiku onegaishimasu.

J: Yoroshiku onegaishimasu. 

Bundan sonra da derin bir sessizlik olur, kaçınılmazdır  :D  :D Artık gerisi de size kalmış.  ;)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.