Jump to content

Manga Cizimimi Nasil Gelistirebilirim?

Skadi

Önerilen İletiler

Bloğuna baktım ,eğer "Nikito'nun" üstündeki resmi sen yaptıysan;

Resim çok kaba ve ruhsuz göründü bana ,çizim sitilini değiştir demiyorum ama sitilin üzerine çalış ve ruhsuz olması konusunda ise ,hayal gücünden geçen ve isteyerek ,severek çizdiğin yada çizeceğin ,çizimler üzerine çalış.

Resim:

Resmi ekleyen

Hikayen konusunda ise;

Yazım sitilin "roman" veya "düşündürücü hikayelere" daha uygun.

Ama hikayen için ,"manganın 1.sayfası" şeklinde bir sayfa hazırladım;

Not: Bu mangada ,soldan sağa ve aşağıya doğru okunacak.

Not2: Resimler karışıktır.

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Tamamen kendi çizimimdir.

Resimleri kendiniz birleştirebilirsiniz ama diyaloglar ve hikaye gidişatı söyle;

Not: Aynı kişilere ait cümlelerin ayrı ayrı verilmesinin nedeni ,yazıların ayrı ayrı karelerde devam etmesidir.

Olay sesi:

-Soğuk Bir Kış Günüydü...

-ŞLAP (Bardak çalkalanma sesi)

Dış ses:

-Bay Kiwori için o günlerden biriydi...

Derin Derin ,Oğlunun durumunu düşünüyordu...

(Aralık var)

-ve kısık sesle mırıldanıyordu.

Bay Kiwori:

-Ahh... Bu çocuk ,bu çocuk adam olmaz. Of off

Olay sesi:

-Çıt...(Masanın çatlama sesi)

-Tak!? Çıt! Çat! (Masanın düşme ,masanın kırılma ve bardağın kırılma sesi)

Bay Kiwori:

-Ahh!? (Eli kesildiği için bağırır)

(Sakinleşir ve...)

-Ama...

-Ama bu onun suçu değil...

-O günden beri...

(Araya bir bağırma sesi girer)

-Haayırrr!?(Bağırma sesi)

(Bağırma sesi sadece onun hafızasında bir anıdır)

(Konuşmasına devam eder)

Olay sesi:

-Şıp (Parmağından yere damlayan kanın sesi)

Bay Kiwori:

-Ona hiç vakit ayırmadım... Suç sadece ve sadece...

-...BENİM (Vurgulayarak)

(Anılar başlar)

Dış ses:

-4 Yıl Önce

Tabeladaki yazı:

Baş Komser

John Anderson

John Anderson:

-Bunu nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum ama karınız bir Grewolt tarafından kaçırıldı ve... ımm nasıl dersiniz ,büyük ihtimalle...

-Ölmüş Olabilir(Vurgulayarak)

Bay Kiwori:

-Haayırrr!? (Bağırır)

(Not: Bu onun hafızasındaki bağırmadır.)

(Hikaye normal zaman dilimine döner)

Dış ses:

-Bay Kiwori'nin beyni bu düşüncelerle doldukça parmağındaki kan kuruyor ,kan kurudukça gözündeki yaş artıyordu.

Olay sesi:

-DİNG DONG

Dış ses:

-O an kapının zili çaldı...

Olay sesi:

-!!!DİNG DONG!!!

Bay Kiwori:

-Nerede kaldın gene?!

Not: Hikaye senin hikayen ve hikayenin küçük bir kısmından yapılmış "manganın 1.sayfası niteliğinde. Umarım hikayeni mangalaştırdığım için kızmamışsındır ,ben hikayenin sadece bir kısmını kağıda döktüm ve sadece sana örnek vermek için yaptım.

Not2: 2 dakikada cetvel hesabı yapıp ,çizimi 15 dakikada yaptım ,yani resimler biraz gelişi güzel ve kaba taslak oldu ,yani sonuç olarak çizimler kötü oldu.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 30
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Blogda hiç çizimin yok eğer olsaydı ona göre daha iyi yorum yapılabilirdi aslında ama mekan çizimlerinde temel şeyleri bilmen ve pratik yapman gerekiyor. Yani perspektif ve ışık-gölge çalışmalısın. Tu

Dostum resim çizmeyi öğrenmeden manga çizemessin eğer kafanda böyle birşey varsa unut gitsin. Kendini nasıl geliştireceğine gelince de.. obje çiz, figür çiz, perspektif çalış ne bilim internette birço

Bu işe başlamanın en etkili yolu sevdiğin karakterleri bakarak çizmektir (yani fanart) bu zamana kadar hiç fanart yapmadıysan hemen başla. Aslında fanart sadece bakarak çizmek değildir orjinalinden ço

Evet, ne yazik ki cizimlerime tam olarak ruh katamiyorum.Daha dogrusu cok sabirsiz biriyim.Hemen olsun bitsin istiyorum ama olmuyor iste.Cevremde faydalanabilecegim kimse de yok, o yuzden video izleyerek vb. sabirla calisacagim.Cizimlerine gelince gercekten cok begendim.15 dakikada mi yaptin waow! Kizmadim, tam tersine cok mutlu oldum.Keske hepsini yapsaydin :D Cok tesekkur ederim...
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Eğer çizgileri düz çekmekte zorlandığın için bu kadar üstünden geçiyorsan, öncelikle bir çizgi çekmeye çalış derim. Hani benimde fazla bir deneyimim yok ama gereksiz yere çok fazla çizgi çizmişsin. Çok fazla karalama yapmışsın ve hoş durmamış :)

o sabirsizligimdan kaynaklaniyor sanirim onu max 2 dakikada yaptim.Dediginde haklisin once temelden baslamak gerek :) Tesekkur ederim.
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Evet, ne yazik ki cizimlerime tam olarak ruh katamiyorum.Daha dogrusu cok sabirsiz biriyim.Hemen olsun bitsin istiyorum ama olmuyor iste.Cevremde faydalanabilecegim kimse de yok, o yuzden video izleyerek vb. sabirla calisacagim.Cizimlerine gelince gercekten cok begendim.15 dakikada mi yaptin waow! Kizmadim, tam tersine cok mutlu oldum.Keske hepsini yapsaydin :D Cok tesekkur ederim...

Aslında bende böyle düzenli bir şeye başlamak istiyorum ve türk yapımı manga hakkında oldukça düşündüm ama maalesef bu tür düzenli ve her hafta teslim edilecek şeylerden çabuk sıkılıyorum. Hatta çizmek istemediğimde çizmediğim veya devam ettirmediğim için İlkokul(Şimdi direkt ilkokul deniliyor.) sınıf öğretmenim ve resim öğretmenimden çok azar işitmiştim ,yani resim konusunda kafama eseni yaparım. Yoksa haftada 30 sayfayı kolayca teslim ederim ,zaten mürekkepli kalem kullanmıyorum ,resim kalemi vb.'lerden oldum olası hoşlanmıyorum ,0.5 uçlu kalem kullanıyorum yani kolay olur ,en azından "Bakuman'daki" gibi manga çizmekten ölmem veya ellerim yara içinde kalmaz. Yoksa ingilizcem iyi ,manga ve anime çevirebiliyorum ve basit konuşmalar olan ,basit ve kısa animeleri altyazı'ya bakmadan izleyebiliyorum. Ayrıca zaten şu anda kağıt taratmak için kullandığım yazıcının kablosu bozuk.

Ama ileride böyle bir işe başlarsam ,umarım birlikte çalışırız.

Ruhsuz resimler konusunda ,hayal gücündekini çiz ve resim uzun sürecek gibiyse belli bir kısmına kadar "daha yolun başındayım" ,"daha azıcık bir şey çizdim" vb. ve belli bir kısmından sonra "sadece şu kadar kaldı" ,"hadi az bir şey kaldı" vb. diyerek kendini resme teşvik et. Ve olabildiğince isteyerek çiz. Ayrıca zaten eminim Türkiye'de manga vb. sanatlar geliştiğinde ,oradaki gibi editörler ve yardımcılar olacak. Bu yüzden olabildiğince çabuk başla ,türk manga sektörünü geliştir ve bu sektörde "eskilerden" olarak bilin. "Nasıl geliştireceğim?" dersen ,ben küçükken sürekli şöyle derdim "dahi" veya "profesör olacağım" ,karşımdaki "o zaman yurtdışına gideceksin" derdi ,ben "hayır ,mesleğimi Türkiyede yapıcam" derdim ,karşımdaki "o zaman maşın az olur" derdi ,bende "hayır çünkü önce profesör(veya dahi) olacağım ,sonra icatlarımla Türkiye'yi geliştireceğim ve o geliştikçe benim maşım artacak" derdim ,kısaca "daha ne duruyorsun ,hemen başla çizmeye ,ne demişler "bana kitap değil ,tatil bileti ver" yada öyle birşey!?" diyorum.

Manga sektöründe iyi şanslar.

Yetkililere: Siteni üst tarafında türk yapımı mangalara özel bir alan açarsanız iyi olabileceğini düşünüyorum ,ilk başlarda genelde tek seferlik manga olur ama yavaş yavaş bu işe başlayanların sayısı artar.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Aslında bende böyle düzenli bir şeye başlamak istiyorum ve türk yapımı manga hakkında oldukça düşündüm ama maalesef bu tür düzenli ve her hafta teslim edilecek şeylerden çabuk sıkılıyorum. Hatta çizmek istemediğimde çizmediğim veya devam ettirmediğim için İlkokul(Şimdi direkt ilkokul deniliyor.) sınıf öğretmenim ve resim öğretmenimden çok azar işitmiştim ,yani resim konusunda kafama eseni yaparım. Yoksa haftada 30 sayfayı kolayca teslim ederim ,zaten mürekkepli kalem kullanmıyorum ,resim kalemi vb.'lerden oldum olası hoşlanmıyorum ,0.5 uçlu kalem kullanıyorum yani kolay olur ,en azından "Bakuman'daki" gibi manga çizmekten ölmem veya ellerim yara içinde kalmaz. Yoksa ingilizcem iyi ,manga ve anime çevirebiliyorum ve basit konuşmalar olan ,basit ve kısa animeleri altyazı'ya bakmadan izleyebiliyorum. Ayrıca zaten şu anda kağıt taratmak için kullandığım yazıcının kablosu bozuk.

Ama ileride böyle bir işe başlarsam ,umarım birlikte çalışırız.

Ruhsuz resimler konusunda ,hayal gücündekini çiz ve resim uzun sürecek gibiyse belli bir kısmına kadar "daha yolun başındayım" ,"daha azıcık bir şey çizdim" vb. ve belli bir kısmından sonra "sadece şu kadar kaldı" ,"hadi az bir şey kaldı" vb. diyerek kendini resme teşvik et. Ve olabildiğince isteyerek çiz. Ayrıca zaten eminim Türkiye'de manga vb. sanatlar geliştiğinde ,oradaki gibi editörler ve yardımcılar olacak. Bu yüzden olabildiğince çabuk başla ,türk manga sektörünü geliştir ve bu sektörde "eskilerden" olarak bilin. "Nasıl geliştireceğim?" dersen ,ben küçükken sürekli şöyle derdim "dahi" veya "profesör olacağım" ,karşımdaki "o zaman yurtdışına gideceksin" derdi ,ben "hayır ,mesleğimi Türkiyede yapıcam" derdim ,karşımdaki "o zaman maşın az olur" derdi ,bende "hayır çünkü önce profesör(veya dahi) olacağım ,sonra icatlarımla Türkiye'yi geliştireceğim ve o geliştikçe benim maşım artacak" derdim ,kısaca "daha ne duruyorsun ,hemen başla çizmeye ,ne demişler "bana kitap değil ,tatil bileti ver" yada öyle birşey!?" diyorum.

Manga sektöründe iyi şanslar.

Yetkililere: Siteni üst tarafında türk yapımı mangalara özel bir alan açarsanız iyi olabileceğini düşünüyorum ,ilk başlarda genelde tek seferlik manga olur ama yavaş yavaş bu işe başlayanların sayısı artar.

Dusuncelerin gercekten cok guzel, tavsiyelerini dikkate alacagim.Ama daha seri uzun.Butun plani kafamda.Oyle gunubirlik olusturmadim.Belki bitirdigimde senin de fikirlerin degisebilir.O zaman tekrar konusuruz.Tekrardan tesekkurler...
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Dusuncelerin gercekten cok guzel, tavsiyelerini dikkate alacagim.Ama daha seri uzun.Butun plani kafamda.Oyle gunubirlik olusturmadim.Belki bitirdigimde senin de fikirlerin degisebilir.O zaman tekrar konusuruz.Tekrardan tesekkurler...

Rica ederim ,Belki fikrin değişir demişsin ,umarım sadece beni değil herkesi şaşırtacak işler yaparsın.

Zaten ,yazdığın "Nikito" hikayesinin türündekiler pek sevmesemde ,hikayeni okuduğumda ve yeni başladığını düşündüğümde etkilendim.

Gerçekten hikayeyi çizerken ,kendi kendime "hikayeyi çok kasvetli çizdim" diye yakınıyordum ,ama sakın yazım sitilini değiştirme ,sitilin bu tür hikayelere çok uygun ama manga çizimine başlarsan ,yazılarını biraz daha basitleştirmeni öneririm.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.