Jump to content

Manga Cizimimi Nasil Gelistirebilirim?

Skadi

Önerilen İletiler

Tartışma çıkarmak istemiyorum demişsin ama yazdıklarında bir tane bile mantıklı gelen cümle bulamadığımdan cevap veriyorum.

Gitarı ilk kez eline alan birine al bunu kendi besteni yap dersen yapabilirmi yapamaz. Çünkü ilk başta öğrenmesi lazım nasıl çalınacağını hatta bunda usta olması lazım. Sonuç olarak öğrenmeye çalışırki öğrenirken şarkılar çalar zaten şarkılar çalmak için öğreniyor yani boş görültü çıkarmak yerine hangi telden hangi perdeden hangi ses çıktığını çaldığı başkalarının şarkıları sayesinde kulağı aşina oluyor. Başka bir sanat türü olduğundan müzikten örnek verdim daha bir çok şeyi öğrenirken ilk başta kopyalarız veya bir kaç yerini değiştirerek başlarız bu en yaygın ve etkili öğrenme yöntemlerinden Çizimdede özellikle anime ve manga gibi kendine has genel özellikleri olan bir şeyi ilk başta taklit etmeden nasıl öğreneceksinki? Hayal gücüm körelicek diye olan bişeyin üzerine koymak yerine sıfırdan başlamanın çok gereksiz olduğunu düşünüyorum. Hayatında bir kere bile anime karakterini bakarak çizmemiş birinin nasıl bir anime karakteri çizeceğini merak ediyorum daha doğrusu anime karakterine benziyeceğini bile sanmıyorum. Zaten her zaman taklid etmelisiniz demiyorum belli bir noktaya geldiğinizi hissttiğinizde çizdiklerinize yavaş yavaş sizdende birşeyler katmaya çalışın sonra manga çizimiyle ilgi kaynaklara bakıp kendiniz bişeyler çizin. Ama bunlar karakterler için objeleri filan zaten hiç bir şeye bakmadan çizerseniz bakınca siz bile bir şeye benzetemiyebilirsiniz. En azından temel oluşana kadar hayal gücünüz manga çizerken hiç bir işe yaramaz tamamen hayal gücünüzle bir karakter çizebilirsiniz ama o karakter anime karakterine benzemez ve böyle devam ettikçe taklit ederek başlayan kendi mangasını çıkartmış olur siz çoktan çizmekten nefret etmiş doğru düzgün görünen birşey çizemediğiniz için manga çizmeye çalışmayı bırakmış olursunuz.

Aryıca bakarak çizdiğinizde çizdiğiniz şey güzel gözükeceğinden kendinizi zafer kazanmış gibi hissedersiniz buda kendinize güven duymanızı ve çizimlerinize devam etmenizi sağlar buda taklidin iyi yanlarından biri.

Neyse özet geçiyim birde; ben hayal gücü gereksiz demiyorum ama taklit yapmadan yeni başlıyan (veya bu yolun daha başlarında olan) biri kendine özgü tarzı olan manga gibi bir şeyi çizmeyi öğrenmesi çok zor hatta imkansız gibi bişey. Zaten konuda nasıl geliştirebilirim, geliştirdikten sonra hayal gücünüzü bolca kullanın ama günlük hayatta geçen mangalarda filan çiziminde hayal gücünüz (ifadeler filan haricinde) fazla işe yaramaz

Sanırım sen beni yanlış anlamışsın ,çünkü evet ,manga veya anime hiç görmemiş olan bir kişi o çizim tarzını bilmez bile ama ben belli bir çizim tarzından bahsetmiyorum ,genel olarak çizimden bahsediyorum ve aslında taklitte de belli yönlerden haklısın ,çünkü resimlerde hayal gücünüzden de olsa bir insan çizseniz bile bu aslında o insan ,küçüklüğünüzden beri gördüğünüz insanlardan biraz alıntı ,biraz hayal gücünüz ,biraz da resmin doğasıdır ,burada zaten herkes anime ve mangayı bildiğini düşündüğüm için ,herkes az buçuk anime ve manga resim tarzını biliyor ,yani yapılan resimlerde azda olsa onlardan alıntı olacak ,yani bir resim yaparken zaten o ana kadar gördüğünüz herşeyden alıntı yapıyorsunuz ve hayal gücünüzü katıyorsunuz ama gitarda sana katılamıyorum ,çünkü gitara başlarken sürekli belli bir şey belirlenir ,mesela; 2 aşağı ,2 yukarı ,1 aşağı ,1 yukarı gibi ama resim bundan çok farklıdır ve tarihe bakarsanız müzik aletlerinde de ,hiç bir şey öğrenmeden ,o müzik aletinin müziğini hiç duymadan ,sıfırdan başlayan bir çok ünlü müzisyen var...

Sanırım bir yerde de ben seni yanlış anlamışşım ,"taklit etmeyi" sürekli olarak algıladım ama bir sonraki yorumundan sadece başlangıç için olduğunu anlayınca kafama dang etti ,resim yeteneği olan ama sadece taklit eden birkaç kişiyle karşılaşmıştım ,2 siyle yıllar sonra karşılaştığımda hala taklit yapıyorlardı ama artık hayal güçleriyle bir şey çizmekte çok zorlanıyorlardı. Sende kabul edersin ki sürekli taklit edersen ,resim hakkındaki düşünce gücün ve hızın yavaşlar ,sonuçta insan hayatını ve vücudunu alışkanlıklarla oluşturan bir varlıktır.

Bu konu dışı olacak ama "vücut" derken şunu kastettim; Biri zaten belirlenmiş bir şey olan düşünce yavaşlaması ,bir insan kendini çok düşünmeye alıştırmamış veya belli konularda düşünce gücünü kullanmamışsa ,o konu veya genel düşünce hızı yavaşlar ve tarihimizdeki bazı hastalıklar böyle meydana gelir ,belirli konular derken şunu kastettim ,çoğumuz beynimizin 3 ana sinyal ve hafıza alanından oluştuğunu bilir ,görsel ,işitsel ve düşüncesel ,bunlar bir anlamda farklı konular olarak algılanıp birbiriyle çok az kaynaşır ,ikincisi yeni belirlenmiş ama genel olarak bilinen ,basit bir konu ,bir şeylere yakından bakmaya alışısan ,uzağı net göremezsin ve uzaktan bakmaya alışırsan yakını net göremezsin ,bunlar gözde bir alışkanlık hissi yarattığı için ,gözde çoğu zaman kalıtsal olan hasarlar bırakır ve miyopla ,hipermetrop'u oluşturur...

Bu konu dışı bölümü yazmamın nedeni ,bir insanın belli bir çizim tarzı hakkında düşüncesi gelişirse ,değiştirmekte zorlanabilir ve göz olarak ,bazı kişilerin yazarken kağıdı hep yan tuttuğunu ve düzken rahat edemediğini görmüşsünüzdür ,bu yüzden bazı kişiler bir resme bakarken ,o resmin güzelliğini beyninde yorumlarken beyni bulanabilir ve farklı resim tarzlarını da yorumlamakta zorlanır. İşte bu yüzden uzun süre taklide karşıyım ama sen başlangıçta demişsin ,katılmadığım bölüm uzun süreliydi ve yanlış anlamışşım ,özür dilerim...

Not: Skadi ,tarayıcı normalde dün gelecekti ama dükkan kapanmış ,tarayıcının kablo girişi değiştirilmeye calışılıyor ,o olmazsa kabloyu özel getirtmek yada yaptırmak gerekecek ve bu arada biliyorsun ,ben sana sadece "light lovel'de" yardım edeceğim ,bu yüzden bloğunu biraz yenilemeni ve izin alarak ,buraya(Foruma) bloğun hakkında bir konu açmanı öneririm ,bu sayede mangaya geçtiğinde ,manga amaçlı resim çizecek bir kişiyi daha hızlı bulursun.

Not2: Skadi şu anda ,profilindeki resmi ,senin resim stiline benzettim ve yanılmıyorsam onu sen çizmişsin ,"Nikito'nun" resminden daha gerçekçi olmuş ,senden tarayıcı gelene kadar bir istekte bulunacağım; dıştan görünüşlü ,bahçesinde ağaç ve çalılar olan bir ev vb. yani bir alan çizmeni ve bana özel mesaj olarak göndermeni rica ediyorum ,çünkü profilindeki resmi gördükten sonra bana o kadarda ihtiyacın olmadığını düşündüm.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 30
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Blogda hiç çizimin yok eğer olsaydı ona göre daha iyi yorum yapılabilirdi aslında ama mekan çizimlerinde temel şeyleri bilmen ve pratik yapman gerekiyor. Yani perspektif ve ışık-gölge çalışmalısın. Tu

Dostum resim çizmeyi öğrenmeden manga çizemessin eğer kafanda böyle birşey varsa unut gitsin. Kendini nasıl geliştireceğine gelince de.. obje çiz, figür çiz, perspektif çalış ne bilim internette birço

Bu işe başlamanın en etkili yolu sevdiğin karakterleri bakarak çizmektir (yani fanart) bu zamana kadar hiç fanart yapmadıysan hemen başla. Aslında fanart sadece bakarak çizmek değildir orjinalinden ço

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.