Jump to content

Anime Sektörü ve Türkiye'deki Popülasyonu

Pøllux

Önerilen İletiler

Bundan 1,5 yıl öncesine bakacak olursak, TürkAnime TV forumda toplasan 20 kişi vardı , şu anda baktığımızda çok rahat aktif ve yorum atan yüzlerce farklı kişi görüyorum.

1,5 yıl önceki, 5 yıl önceki Anime Sektörü ve o zamanların izleyicileri/takipçileri her zaman animenin tüm Türkiye'de bilinmesi için uğraştı veyahut çabaladı. Ancak çoğu insan bunun da büyüyüp , dünya adeti olan "Bir şeyi popüler yapıp b**unu çıkarmak" 'a dönüşeceğinden korkuyordu.

Aradan yıllar geçti ve şu an klavyemin başında popumu devirmiş bu yazıyı yazıyorum. Anime sektörünün büyümesinde benim de payım var diyebilir. Okulda anime izleyen kişi sayısı 4 iken şu anda 400 civarı. Sürekli anime muhabbeti yapılıyor, bana soru falan soranda oluyor. Hatta dolmuşa sırf birlikte anime sohbeti yapmak için birlikte bindiğimiz 4-5 kişi var. Gerçekten eğlenceliği olduğu söylenebilir. Artık insanların "ÇÖZGÜ FÖLÖM" demesi , bana tip tip bakması çok nadir, yani okul dışında. O değilde, yanımızdaki liseden de birkaç kişi başlamış .

Beni tanımıyorsanız kendimi tanıtayım, hemen buraya bakabilirsiniz. Forumda pek aktif olmamamın bir sebebini zaten forumdaki çoğu insanevladı biliyor, diğer sebebi ise en son izlediğim anime Higurasi no naku kokoro ni oldu ve ondan beri yaklaşık 4-5 aydır Anime izlemişliğim yok (Shingeki'yi saymıyorum). Bunun sebeplerinden biri ise bu konu, anime gerçekten Türkiye'de büyük bir kısmı sardı , şayet özellikle animecileri eklememe rağmen, dünkü atarlı bileklerini kesen kızlar bugünlerde Usui diye geziyor facebook,twitter'da. Türkiye'de anime sektörünün büyümesi beni bir anlamda mutlu bir anlamda gayet mutsuz ediyor.

Çünkü , Naruto'dan başka anime izlemeyip Naruto en iyi anime diyen herifler toplanmaya başladı. Gerçekten , Naruto'ya laf atmak istemiyorum, gerçekten güzel animedir, ama izleyicilerin %70 i tamamen fanboyluk yapıyor. Türkiye'de gerçekten de böyle birşey bulunmakta, fanboyluk hat safada , herkes belirli bir animeyi izliyor , onun dışında diğerlerine bakmaya teşebbüs bile etmeden sanki en iyi anime oymuş, 40 yıllık animeciymiş gibi bana veyahut yıllardır anime izleyen insanlarla tartışmaya giriyor.Okulumuzdaki insanların %100'ünü Türkanime forum'a davet etmeme nedenim de zaten bu (Her ne kadar birisi burda olsa da).

Bilmem hatırlar mısınız, bundan 10-11 ay önce forumda bunun gibi bir konu tartışmıştık . Gerçekten sektörün büyümesini, ama büyüdükçe kötüleşeceğini biliyorduk. Anime, anime halinden çıkıp, daha çok "Bebek şeyi" haline geldi.

Bunun nedeni ne mi? Çok belli. Şu anki Anime fanlarının büyük bir çoğunluğu sanki bizi rezil etmek için yaratılmış, adam sırf anime izlemiyor diye ona ettiği hakaretleri bir duysanız.... Ayrıca popüler animeleri izleyenlerin yaş sınırı da düşmüş durumda.

Bana hipster diyebilirsiniz ama öyle, gerçekten öyle. Türkiye değil , bütün ülkelerde Anime izleyen fanboylar anime sektörünün kalitesini düşürmekten başka hiçbir şey yapmıyor. Herkes "fanboy" değil elbet, anime izlemeye sonradan başlayıp Naruto'dan başka anime izlemese de diğer insanların tercihlerine saygılı olan insanlar var, şayet kaç kişiyi Once Piece'e başlattım, veya başlatamadım ben.

Sonuç olarak, ülkemizin insanı gerçekten tuhaf, ama anime sektörünün büyüyüp nefret edilmesi, bana göre küçük çaplı olup insanlar tarafından dışlanmamızdan iyidir.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Biraz kısa bir yazı oldu , kendimi tam anlatamamış olabilirim, bu konuda ne düşündüğünüzü hakikaten merak ediyorum.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 26
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Bundan 1,5 yıl öncesine bakacak olursak, TürkAnime TV forumda toplasan 20 kişi vardı , şu anda baktığımızda çok rahat aktif ve yorum atan yüzlerce farklı kişi görüyorum. 1,5 yıl önceki, 5 yıl önceki A

bunu geçenlerde de söyledim, anime yaşı sadece türkiye'de değil dünyada da küçük, bu yüzden vurdulu kırdılı animeler daha çok tutuluyor veya death note gibi zeki kurgulanmış animeler :P artı olarak na

Bu yaş sınırının düşmesi Animex'in Naruto'yu tvde yayınlamasıyla başladı bence. :D Eskiden kimse bilmesin kendi aramızda mutlu mesut yaşayıp dışlanalım fark etmez diyordum. Çünkü anime izleyen birini

Bu sadece Turkıye'de degıl her yerde olur dıye dusunuyorum, ve bır ınsan anımeye baslayacaksa genelde Naruto vb. ıle baslar.Ha, ıyı mı eder, kotu mu eder, bılmıyorum.Fakat populer olanın hayranları daha fazla olur dogal olarak.Burada yapılması gereken sey, Naruto'nun yanında baska seylerde ızlemek...

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bu sadece Turkıye'de degıl her yerde olur dıye dusunuyorum, ve bır ınsan anımeye baslayacaksa genelde Naruto vb. ıle baslar.Ha, ıyı mı eder, kotu mu eder, bılmıyorum.Fakat populer olanın hayranları daha fazla olur dogal olarak.Burada yapılması gereken sey, Naruto'nun yanında baska seylerde ızlemek...

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

evet eskisinden daha çok çizgi film izleniyor türkiyede:D

şaka şaka:)

ama bence arada pek fark yok

meseka bir pokemon ile bugs bunny nin farkı ne derseniz buggs bunny daha eğlenceli ve daha geniş yaş gurubuna hitab ediyor derim

anime dedigimiz şey japon çizgifilmi işte

ama toplumumuzda çizgifilm denilince akla çocuk filmi gibi şeyler geliyor da genede anime izleyenler çok takıntılı oluyor bu konuda

naruto-pokemon-yugioh gibi animelerde zaten çocuk ve gençler için yapılmış 12-13 yada 20 yaşındaki biri en güzel anime naruto dese ne olucakki bu kişilerin söyledikleri anime dünyasında bir degişiklik yapmaz

kaliteyi hiç etkilemez

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

bunu geçenlerde de söyledim, anime yaşı sadece türkiye'de değil dünyada da küçük, bu yüzden vurdulu kırdılı animeler daha çok tutuluyor veya death note gibi zeki kurgulanmış animeler :P artı olarak naruto, one piece ve bleach'de bu ilgiyi hak eden animeler yani, bütün anime aleminde çekişmeler ve sürtüşmeler olsada bu konu hakkında :wub: bu birazda yaşla ilgili gibi, insanın yaşı ilerledikçe veya yaşı büyükse daha seçici oluyor sanatsal, tarihi, gerçekçi, felsefi animelere yöneliyor ;)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

bunu geçenlerde de söyledim, anime yaşı sadece türkiye'de değil dünyada da küçük, bu yüzden vurdulu kırdılı animeler daha çok tutuluyor veya death note gibi zeki kurgulanmış animeler :P artı olarak naruto, one piece ve bleach'de bu ilgiyi hak eden animeler yani, bütün anime aleminde çekişmeler ve sürtüşmeler olsada bu konu hakkında :wub: bu birazda yaşla ilgili gibi, insanın yaşı ilerledikçe veya yaşı büyükse daha seçici oluyor sanatsal, tarihi, gerçekçi, felsefi animelere yöneliyor ;)

sanatsal, tarihi, gerçekçi, felsefi mi ??? :huh:

tamam konuya gelirsek ben 1 seneden fazladır burdayım çok fazla girip çıkmasamda ismimi bilende çok yoktur zaten ama benim gözlemim olarak eskiden daha az üye vardı ama daha aktifti arkadaş buralar şimdi millet doluştuda ne oldu -_- anime izleyenlerin sayısı artıyo doğru ama çoğu anime kültüründen bi haber dizi izler gibi anime izliyolar <_< neyse çok konuşmayı sevmem kısaca izleyici sayısı artıyo kaliteli izleyici sayısı hala aynı !!!!!

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

sanatsal, tarihi, gerçekçi, felsefi mi ??? :huh:

niye ki soru işareti mukaddes hanım, ilk animeye başlayanlar dediğim gibi genelde en popüler animeler ile başlar ama yaş ilerledikçe artık tatmin olmaz olurlar bu türler ile :P senin ismin unutulacak bir isim mi, günümüzdeki o havalı cafcaflı isimleri arasında :D
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.