Jump to content
Türk Anime TV Forum

Önerilen İletiler

Anime Tanıtım

 

Fate/Zero

 

mPXGUv2.jpg

 

Tür: Fantastik, Aksiyon, Doğaüstü

 

Yayınlanma Tarihi: 2011 – 2012

 

Bölüm Sayısı: 13 + 12

 

Yönetmen: Aoki Ei

 

Orijinal Hikaye: Urobuchi Gen, Type-Moon

 

Firma/Stüdyo: Ufotable

 

Başlıca Seiyuular: Emiya Kiritsugu (Koyama Rikiya), Kotomine Kirei (Nakata Jouji), Saber (Kawasumi Ayako)

 

Açılış:

#1 - Oath Sign – LiSA

#2 - To The Beginning” by Kalafina

 

Kapanış:

#1 - MEMORIA – Aoi Eir

#2 - Sora wa Takaku Kaze wa Utau – Luna Haruna - Manten – Kalafina

 

 

Hikaye her 60 yılda bir gerçekleşen büyücüler arasındaki Kutsal Kase savaşını konu alıyor. Kutsal Kaseyi ele geçiren kişinin her dileğinin kabul olacağına inanılır. Büyücüler geçmişleriyle, kimileri kendisiyle ilgili sorunlardan kimileri ise aile görevi olarak gördükleri bu kase savaşına katılmak zorundadırlar. Savaş, büyü dünyasının önde gelen aileleri arasında yapılsa da arada istisnai durumlar meydana gelebiliyor. Büyücüler Kutsal Kase savaşında efendi statüsündedirler ve çağırdıkları geçmişin kahraman ruhları ise hizmetkarlarıdır. Hizmetkarlar, tarih kitaplarından bildiğimiz üstün savaş becerileri olan, efsanevi liderlerdir. Çağrılan hizmetkarların, efendilerinin emirlerini dinlememesine önlem olarak büyücülere 3 komut büyücü hakkı tanınır. Kısacası bu savaş taktiksel bir oyundur.

 

Fate serilerine bakacak olursak 2011 yılında çıkan Fate/ZeroFate/Stay Night serisinde yaşanan savaştan bir 10 yıl önceki Kutsal Kase savaşını anlatıyor. (Ne oldu 60 yılda bir olan savaşa derseniz iş spoiler kısmına girer) Yani Fate/Stay serisindeki karakterlerin annelerinin ve babalarının savaşlarını izliyoruz. Tabii kendi küçüklük hallerini, karşılaşmalarını, intikamlarının sebeplerini öğrendiğimiz ve en önemlisi Kutsal Kase savaşının mantığının çözümlendiği yapımdır. 2011 yapımın yayınlanmasıyla bu seriye yeni başlayacaklar olaylar serisini tarihsel olarak izlemek isteyeceklerdir fakat benim önerim çıkış tarihine göre izlemeniz. Önce Fate/Zero arkasında Fate/Stay izlerseniz serinin hiç bir çekiciliği kalmaz. Fate/Zero’da fark edeceğiniz ufak tefek detaylar ve yerine oturan taşlarla hikaye daha keyifli bir hal alıyor. Benden söylemesi.

 

2ExdqMF.jpg

 

Hikayeyi biraz daha açarsak ilk serinin ana karakteri olan Emiya Shirou’nun babası Emiya Kiritsugu baş rolde ve hizmetkarı aynı şekilde Saber. Fate/Zero evreninde 4. Kutsal Kase savaşı başlamak üzere ilk 3 savaşta bir sonuca varılamadığı için gözünü hırs bürüyen büyücülerin arası iyice kızışıyor. Kotomine Kirei ise her şeyini kaybetmiş, savaşa ilgisi olmayan kilisenin bir adamıdır. Kirei’nin savaşa olan ilgisizliği, baş düşmanı Kiritsugu’nun savaşa dahil olduğunu öğrenmesiyle dengeler değişir.

 

Spoiler kısmına girmekten çekindiğim için karakterler arası ilişkilerden bahsetmek istemiyorum çünkü hikaye birçok sürprizi barındırıyor. Teknik bilgilere geçersek görsellik hat safhada diyebiliriz. ufotable stüdyosu varını yoğunu Fate/Zero’nun görselliğine harcamış. Şahane savaş sahneleri var. Önceki seriye oranla daha bir sert yapım olmuş, özellikle büyücüler arasındaki psikopat karakterin sayesinde bu seride vahşet ön plana çıkartılmış. Tabii ki hep vahşet, kan, savaş yok; Kiritsugu ve Irisviel aşkı içinizi ısıtırken İskender’in modern dünyaya adapte olma çabası eğlencelik bir seyir hali meydana getiriyor. Hikaye tamamen kusursuz değil maalesef bir dolu mantık hatası var; en basitinden Kiritsugu’nun küçüklüğüne inelim derken zombi savaşı seyretmemiz gibi.

 

avghWp3.jpg

 

Açılış ve kapanış şarkıları çok başarılı özellikle Oath Sing hafızalara yer edecek şekilde. Müzik ekibinde Lisa’nın haricinde Kajiura Yuki’ye rastlıyoruz ve soundtrack albümünü son hızla indiriyoruz. Müzik dışında seiyuu ekibi de oldukça başarılı. Kiritsugu ve Kirie’ye ses veren seiyuuların tonlamaları mükemmel. Görsel şölen haricinde kulak dolgunluğu da yaratan bir yapım.

 

Bağlantılı animeleri gözden geçirecek olursak Fate/Stay Night serisinin ilk rotası Saber karakteriydi. Studio DEEN tarafından 24 bölümlük bir televizyon serisi olarak 2006 yılında Saber’ın hayatı, geçmişi, Shirou ile ilişkisini konu almıştı. Fate/Stay Night serisi ile bağlantılı olan ikinci rota 2010 yapım Unlimited Blade Works filmidir. Bu filmde rota Rin ile Archer’ı konu alır. Fate/Zero serisi 2011-2012 çıkışlı olmak üzere devam niteliğinde 2 sezon şeklinde karşımıza çıkıyor.

 

qqg36gO.jpg

 

Araştırmacı ruhlar için hikayede geçen kahraman hizmetkarları da listeleyelim;

 

Saber : Kral Arthur

Archer : Gilgamesh
Lancer : Diarmuid ua Duibhne
Caster : Gilles de Rais
Rider : Iskender
Assasin : Hasan Sabbah
Berserker : Sir Lancelot

 

 

 

 

 

_____________________________________________________________________

 

Kaynak: AnimeFantastica: http://www.animefantastica.com/fate-zero

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

tanıtım için eline sağlık ^_^ en sevdiğim serilerden biridir. Özellikle Emiya Kiritsugu, Lancer ve İskender :wub: hala izlememiş olanlar varsa şiddetle tavsiye edilir.

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Misafir Leffwn

İskender için izledim. Arthurun içine etmiş bir anime. 

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

En iyilerindendir  ^_^ Sırf İskender ve Kotomine Kirei (kendisi tamamen baş yapıttır  -_- )için bile izlenir.  

 

Stay Night'ta Gilgamesh'in yenilmesi ne kadar saçma olsa da... -_- 

 

Tanıtım için ellerine sağlık.  ^_^

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

tanıtım için eline sağlık ^_^ en sevdiğim serilerden biridir. Özellikle Emiya Kiritsugu, Lancer ve İskender :wub: hala izlememiş olanlar varsa şiddetle tavsiye edilir.

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

  • Bu sayfadaki üyeler   0 üye

    Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok

×
×
  • Yeni Oluştur...