Jump to content

Rukia Kuchiki-Bleach


Recommended Posts

Rukia Kuchiki

    Resmi ekleyen

 

Rukia Kuchiki (Japonca: 朽木 ルキア, - Kuchiki Rukia) anime ve mangaJūshirō Ukitake emri altındaki 13. Bölükte bir şinigamidir. Normal bir lise öğrencisi olan Ichigo Kurosaki  ile tanışır ve olaylar dizisi ile Ichigo, Rukia'nın güçlerini alır.  Daha sonra mecburiyetten Ichigo'nun evinde kalmak ve şinigami görevini  Ichigo'ya devretmek zorunda kalır. Tōshirō Hitsugaya’nun  son zamanlarda yerine geçmesine rağmen Shonen Jump dergisinin  anketlerinde devamlı olarak ikinci seçilen en popüler Bleach  karakteridir. serisi Bleach'de en önemli karakterlerden biridir. Rukia

Karakter çizgisi

Alt sınıfta doğan Rukia, asil bir aile tarafından evlat edinilmesine  rağmen alçakgönüllülüğünü yitirmemiştir; nazik ve tertemizdir, sıradan  insanlarla konuşmayı tercih eder. Ichigo’ya, ondan neredeyse on kat daha  büyük olduğunu söylemesine rağmen, modern dünyanın yöntemleri hakkında  hiçbir fikri yoktur (çünkü Ruh Cemiyeti Japonya’nın Edo Dönemi'ne benzer). Başlangıçta basit bir meyve suyu kutusunu bile çözememiştir ve modern Japonca’yı okuduğu mangadan öğrenir. Tite Kubo’ya  göre, (beşinci kitapta) yarıyıl final sınavlarında Rukia, sıralamada  322 kişiden 302 olmuştur. Japonca haricindeki sınavlarının çoğundan  kalmıştır.

Rukia başarılı bir oyuncudur, bir çok zor durumdan bu yolla kurtulur.  Ichigo, her zaman olayı kavrayan tek kişi gibi görülür ve onu numara  yapmakla suçlar. Ayrıca çizim yapmaktan hoşlanır (oldukça kötü), insan  ve hollow çizimleri nispeten tavşanlara ve oyuncak ayılara benzer. Genellikle Ichigo’ya birşeyi anlatmak için çizer, Ichigo da çizimlerine hakaret edince Rukia’dan yumruğu yer. Rukia, Tavşan Çatlak’ı (ve temel olarak tavşan temalı herşeyi) çok sever ve bundan Çatlak Ruh Şekeri’ni bulamadığı zaman bahseder çünkü Ruh Cemiyeti’nde çok popülerdir (Arrancar bölümlerinde bulur). Ayrıca yüksek yerlere tırmanmayı sever ve en sevdiği yiyecekler yumurta ve salatalıktır.

Ichigo’ya karşı tavırları değişkendir. Bazı zamanlar, onunla, sanki  düşmanıymışcasına ağız dalaşına girer ve bazen de onun için endişelenir  ve yaşlı bilge biri gibi öğüt verir. Sahnelerinin çoğunda birbirlerine  bağırırlar ve surat yaparlar. Bu tartışmalara rağmen birbirlerini  derinden anlarlar ve genellikle çekinmeden konuşabildikleri tek kişi  birbirleridir.

Rukia’nın, Ichigo’ya güçlerini verdiği için Ruh Cemiyeti’ne  götürüldüğü zaman en iyi görülen, oldukça ciddi bir yönü de vardır. Ruh  Cemiyeti’nde çeşitli hücrelerde tutulurken, devamlı olarak kaderine  boyun eğmiş bir halde ve derin düşünceler içindedir. O ve Ichigo aynı  kayıp ve suçluluk hislerini taşırlar. Ichigo, annesinin ölümü ve  Rukia’nın idamı için suçluluk duyarken; Rukia, emrinde bulunduğu Kaien Shiba’nın ölümünden ve kendi hatası yüzünden Ichigo’yu soktuğu ölüm-kalım durumundan dolayı kendini suçlar.

Evi

Hikayenin başındaki durumlardan dolayı ve animedeki Bount bölümlerinde Rukia, Ichigo’nun gardrobunda Kon  ile birlikte yaşar, yatakodasının penceresini Kurosakiler’in evine  girip çıkmak için kullanır. Ayrıca, bazılarını Ichigo’nun kardeşi  Yuzu’dan çaldığı ve gerisini de Urahara’nın kredisiyle karşıladığı  günlük giysiler ve okul üniforması edinir.

Ruh Cemiyeti’ndeki olaylardan sonra (ve animedeki Bount bölümlerinden  en az birkaç hafta sonra) Rukia yaşayan dünyaya, artan Arrancar  tehditiyle savaşmak için beş şinigami ile birlikte geri döner. Kurosaki  ailesini onlarla kalmasına izin vermeleri için Yuzu ve Isshin’in  (aslında Isshin Rukia’nın gerçek kimliğinin farkındadır) anında kandığı  uyduruk, acıklı bir hikâyeyle ikna eder ve sonunda Ichigo’nun  kardeşleriyle kalabalık bir odayı paylaşır.

Geçmişi

Resmi ekleyen  Resmi ekleyen

Genç Rukia ve Renji Rukongai'deki ilk yıllarında

Rukia ve ablası Hisana insan dünyasında öldükten sonra birlikte  Rukongai’nin 78. Mıntıkası’na gelmişlerdi. Hisana, Rukia’yı hem kendine  hem de ona bakmaya devam edemediği için bebekken terk etmişti. Rukia, Renji Abarai  ve yaşıtı diğer çocuklarla tanışana kadar kendi başına büyüdü.  Birlikte, hayatta kalmak için yiyecek çalarak idare ettikleri geçici bir  aile oldular. Bu süre zarfında Rukia ve Renji ruhsal güçlerinin  belirtilerini gösterdiler. Başlangıçta şinigami olmaya karşıyken bütün arkadaşlarının ölümü Rukia’yı daha iyi yaşayabilmek için akademiye katılmak konusunda harekete geçirdi.

Şinigami akademisinde Renji en üst sınıfa ve Rukia da ikinci  sırada olana kabul edildi. Renji ve Rukia ayrı büyümeye başladılar ve bu  arada Renji eğitimini arttırdı. Duygusal mesafeleri Rukia, Kuchiki  ailesine katılmasını istediklerini söyleyene kadar aynı kaldı. Her ikisi  de bir daha birbirlerini göremeyecekleri için böyle bir şeyi  istemedikleri halde Renji, Rukia’nın fırsatı için sevinmiş gibi  davrandı. Rukia isteksizce Kuchiki ailesine katıldı ve daha mezun  olmadan ve birlik giriş sınavına girmeden hemen 13. Birlik’te göreve  başladı. Rukia’nın bilmediği şey ise Byakuya’nın onu eşi Hisana’nın son  arzusunu yerine getirmek için evlat edindiği idi.

13. Bölük’te, Rukia’ya mevki verilmemiştir. Daha sonra ortaya çıkar ki bu Byakuya Kuchiki’nin  etkisi yüzündendir çünkü Rukia’nın tehlikeli görevlere gönderilmesini istememektedir. Rukia, bölük kaptan yardımcısı Kaien Shiba ile arkadaş olmuştu ve onun eşi 3. Mevki Miyako Shiba’yı da çok takdir ederdi. Miyako bir hollow tarafından öldürüldüğünde Rukia, Kaien ve bölük kaptanı Jūshirō Ukitake hollowu yakalamaya gitmişlerdi. Kaien hollowla tek başına yüzleşti fakat hollowun özel kabiliyeti onun zanpakutōsunu parçaladı. Rukia kılıcını çekip yardım etmeye davrandı ama Ukitake onu durdurdu ve Rukia’ya, Kaien’in savaşının kendi hayatından çok onur savaşı olduğunu söyledi. Eğer Rukia yardım etseydi Kaien’in hayatı kurtulacaktı fakat onuru sonsuza kadar zarar görmüş olacaktı. Bu arada hollow Kaien’in içine girip onu ele geçirdi. Ukitake hollowla yüzleşti fakat hastalığı hollowun Rukia’ya saldırmasına fırsat tanımış oldu. Kaien bir anlığına kontrolünü geri kazandı ve kendini Rukia’nın zanpakutōsununun üzerine attı. Rukia’ya ve Ukitake’ye onuru için savaşmasına izin verdikleri için teşekkür etti ve Rukia’nın kollarında öldü. Rukia cesedi Shiba ailesine getirdi fakat Kaien’in ölümündeki rolünden dolayı suçlu hissettiği için özür dilemekten korktu.

Güçleri

Rukia 13. Bölük’ün bir şinigamisi olarak bir şinigaminin ihtiyacı  olan bir dizi standart yeteneğe sahiptir. İlk takdim edilişine göre,  sadece temel becerilerini geliştirmiş gibi gözüken temel-seviyede bir  zanpakutōsu vardır. Rukia’nın en büyük gücü kidō bilgisidir; bilinen  yetenekleri bağlama, iyileştirme, arındırma ve yok etmedir. Renji,  Rukia’nın hızlı olduğu için faydalı olduğunu söyler.

Güçlerini kaybettikten sonra Rukia, sınırlı bir seviyede kidō  büyülerini kullanabilir fakat bu güçler hedefleri üzerinde hemen hemen  hiç etki gösteremeyecek kadar zayıftır. Animenin Bount bölümlerinde,  aksine, Renji’ninki ile aynı seviyede en az bir büyü kullanabilir (bu  fark, kullandığı gigainin ilk seferkinden değişik olmasına mal edilir).  Ruh Cemiyeti’ndeki olaylardan beri Rukia’nın şinigami güçleri neredeyse  tamamen iyileşmiştir.

Rukia 13. Bölük’te, aslında mevki sıralamasında yer alabilecek kadar  güçlü ve yetenekli olmasına rağmen mevkisiz bir şinigamidir. Kidō  kullanımında yetenekli olmasının ötesinde zanpakutōsunun başlangıç salımı (Japonca: 始解, - şikai)nı da tamamıyla uygulayabilir. Bununla beraber, kendisinin de itiraf ettiği gibi kılıcının kabiliyetleri eksiktir.

Sode no Şirayuki

Resmi ekleyen  Resmi ekleyen

Sode no Şirayuki'nin başlangıç salımı

Rukia’nın zanpakutō ismi Sode no Şirayuki (Japonca: 袖の白雪 veya 袖白雪, Sode no Şirayuki)dir. Şinigami güçlerini Ichigo’ya verdiği için mangadaki Ruh Cemiyeti bölümlerinden sonrasına kadar isimsiz kalmıştır. Şikai komutu ”danset” (Japonca: 舞え, - mae)tir.

Başlangıç salımında Sode no Şirayuki, Ruh Cemiyeti’ndeki en güzel  zanpakutōlardan biri olarak görülmektedir. Kabzası, muhafazası ve bıçağı  tamamen beyazdır. Beyaz bir kurdela kabzasının ucundan çıkar ve çember  şeklini alır. Sode no Şirayuki’nin kontrolü daha çok Tōshirō Hitsugaya’nın Hyōrinmaru’su gibi buz üzerinedir fakat farklı bir usul kullanır. Kaname Tōsen’in Suzumushi’si ve Kisuke Urahara’nın Benihime’si gibi Sode no Şirayuki’nin birden çok yeteneği vardır.

Sode no Şirayuki’nin yetenekleri Rukia tarafından “danslar” olarak addedilir. ”İlk dans, beyaz ay” (Japonca: 初の舞, 月白, - some no mai, tsukişiro)(Japonca: 次の舞, 白漣, - tsugi no mai, hakuren) komutu Sode no Şirayuki’nin bıçağından büyük bir buz dalgası yayar. Son olarak, ”üçüncü dans, beyaz kılıç” (Japonca: 参の舞, 白刀, - san no mai, şirafune) komutuyla Rukia hedefinin etrafında bir çember oluşturur ve çemberin içerisindeki her şeyi, yerden gökyüzüne kadar dondurur. ”Sıradaki dans, beyaz dalga”  komutu zanpakutōsunun buz kristalleri ile yeniden şekil almasını sağlar  ve eğer parçalanırsa yolunun üzerindeki herşeyi delip geçer.

viki

Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.