Jump to content

Ichigo Kurosaki-Bleach


Recommended Posts

Ichigo Kurosaki

  Ichigo Kurosaki  Bleach karakter    Eser sahibi Tite Kubo  Seiyū Masakazu Morita

Yuki Matsuoka (Çocuk)  Profil 

Cinsiyet Erkek  Tür İnsan, Şinigami, Vizard 

Doğum tarihi 15 Temmuz  Meslek Lise öğrencisi, Şinigami 

Bilinen akrabaları Isshin Kurosaki yuzu Kurosaki

Karin Kurosaki  Zanpakutō Zangetsu 

Kan grubu AO 

Ichigo Kurosaki

(Japonca: 黒崎 一護, - Kurosaki Ichigo) anime ve manga serisi Bleach'in ana karakteridir. Şinigami güçlerini, bir dizi tesadüfi olay sonucu Karakura Kenti'nden sorumlu olan şinigami Rukia Kuchiki'den almıştır. Ichigo'ya gelen güçler Rukia'nın kendi güçleri olduğu için Ichigo, Rukia'nın yerine, insanları, hollow  denilen şeytani ruhlardan korumayı ve diğer ruhları, plusları, Ruh  Cemiyeti’ne (Soul Society) göndermeyi kabul eder. Shonen Jump dergisinin  en sevilen karakter anketlerine göre Ichigo, Bleach’teki en popüler karakterdir.

    Karakter Çizgisi

Ichigo, 15 yaşında, sürekli kaşları çatık ve somurtkan duran bir  öğrencidir. Bununla beraber, göründüğünden çok daha iyi kalpli ve  zekidir. Ichigo’nun saç rengi doğal turuncudur ve bu gerçeğe sinirlenen  üst sınıf öğrencileri devamlı Ichigo’ya sataşır. Ichigo, diğerlerinin ne  düşündüklerini önemsemediğini iddia eder ve hatta bu kabadayılarla  dövüşmenin onu eğlendirdiği görülür.

Ichigo yetenekli bir öğrencidir, okulda 322 kişi arasında 23.  sıradadır. Ichigo, evde yapacak başka bir iş olmadığı için düzenli  olarak ders çalışır ve okul ödevlerini boşlamaz. Sonradan ortaya çıkar  ki; Ichigo, saç rengi ve tavırları nedeniyle çıkan kavgalar yüzünden  çoğu öğretmeninin onu yanlış anlamasını istemediği için çok  çalışmaktadır.

Ichigo’nun ruhları görmek gibi doğal olmayan bir yeteneği vardır. Bu uçsuz bucaksız tinsel gücün kilidi Rukia Kuchiki  ile karşılaşmasıyla açılmıştır. Yeni edindiği bu gücü kontrol edemeyişi  nedeniyle yakın arkadaşlarının çoğu Ichigo’nun enerjisine maruz kalmış  ve ruhani varlıkları fark etmeye başlamışlardır. Bazıları da kendilerine  özgü güçler geliştirmişlerdir.

Ichigo, babası Isshin Kurosaki  ve iki kız kardeşi Yuzu ve Karin ile yaşamaktadır. Babası evlerinde  küçük bir tıbbi klinik işletmektedir bütün aileyi kendi işinde  kullanmaktadır. Ichigo’nun babası, kaba saldırılarla oğluna devamlı  meydan okuyan ve yemeğe geç kaldığı için azarlayan, komik ve ahmak bir  karakter olarak çizilmiştir. Karin de hayaletleri daha az bir seviyede  görebilmektedir ve kardeşleri babasına göre çok daha normaldirler.

Ichigo çikolatayı ve baharatlı yiyecekleri sever. En sevdiği ünlüler Al PacinoMike Ness ve en çok takdir ettiği insan da William Shakespeare’dir. Çıplak veya açık saçık giyinmiş insanların etrafında rahatsız olur. ve

Adı eşsesli kanji ile yazıldığında, ichi (Japonca: 一, ichi) ve go (Japonca: 五, go)Japonca “çilek” anlamına gelir ve normalde sadece kızlarda isim olarak kullanılır; kapının koruyucusu Jidanbō, Ichigo’yla bu gerçek yüzünden alay edince, Ichigo gururla adının “bir” anlamına gelen ichi (Japonca: 一, ichi) ve “koruma” anlamına gelen go (Japonca: 護, go) kelimelerinden oluştuğunu söyler. Ichigo’nun babası bir defasında ona, adının “koruyan” anlamına geldiğini söylemiştir. şeklinde ayrılır ve 1 ve 5 veya 15 anlamına gelir. Bu iki rakamın seride sık sık görülmesinin nedeni budur. Ichigo (イチゴ) kelimesi bitişik yazıldığında

Geçmişi

Resmi ekleyen  Resmi ekleyen

Ichigo 9 yaşındayken, annesinin ölümünden kısa bir süre önce

Ichigo’nun annesi Masaki Kurosaki, karate  öğrenmesi için 4 yaşındayken Ichigo’yu dōjōya götürmeye başlamıştı.  Orada Tatsuki Arisawa ile karşılaşmıştı ve ilk birkaç dövüşünde ona  yenilmişti. Ne zaman yenilse ağlamaya başlayan Ichigo, derinden bağlı  olduğu annesini görür görmez ağlamayı keserdi. Tatsuki, Ichigo’yu annesi  etrafta iken mutlu olan ve gülümseyen, zayıf bir çocuk olarak tasvir  etmiştir.

Ichigo 9 yaşındayken Masaki, hollow Grand Fisher tarafından öldürülmüştü fakat Ichigo gerçek nedenini ancak Bleach’in  ana hikâye çizgisinin başlarında öğrenir. Annesinin ölümünden sonra  Ichigo çok üzülür ve annesinin öldürüldüğü sahilde günlerce dolanır. Tüm  Kurosaki ailesi Masaki’nin ölümünden sonra dönüşüm geçirir – Yuzu  kendini ev işlerini üstlenirken Karin katılaşır ve bir daha hiç ağlamaz.  Grand Fisher’ı öğrenmeden önce Ichigo annesinin ölümünden kendini  sorumlu tutuyordu, suya çok yaklaştığı ve annesinin de onu korumak için  kendisini tehlikeye atmasından dolayı suçlu hissediyordu. Gerçeği  öğrendikten sonra bile Masaki’nin ölümü Ichigo’yu etkilemeye devam eder,  ona yakın olan insanları koruyamadığı için kendini suçlu  hissetmektedir. Bu suçluluk duygusundan dolayı Ichigo, sevdiklerini  korumak için daha fazla güç elde etmeye karar verir.

Ana hikâye çizgisinden üç yıl önce Orihime Inoue’nin  abisi Sora, bir trafik kazası neticesinde aldığı ağır yaralar yüzünden  Kurosaki Kliniği’nde ölmüştü. Ichigo Orihime’yi abisi için ağlarken  izlemişti fakat kısa bir zaman öncesine kadar gördüğü ağlayan kızın  Orihime olduğunu bilmemekteydi.

Ortaokuldayken Ichigo, bir dövüşte zor durumdayken kendisine yardım eden, Maşiba Ortaokulu’ndan Yasutora Sado  ile karşılaştı. Ichigo onu, göğsündeki isim kartını Chad şeklinde  okuduğu için, öyle çağırmaya başlar – Sado veya Chado olarak her iki  şekilde de okunabilir – ve Yasutaro onu düzelttikten sonra bile bu  şekilde çağırmaya devam eder. Chad çok güçlü olmasına rağmen, çocukken  dedesine verdiği sözden dolayı dövüşmeyi reddettiği için genellikle  hedef tahtası konumundadır. Bunu keşfettikten sonra Ichigo, Chad ile bir  anlaşma yapar ve birbirleri için dövüşmeye karar verirler, birisi  hayatını bir şey için tehlikeye atıyorsa diğeri de onun için kendi  hayatını tehlikeye atacaktır.

Güçleri

Herhangi bir resmi şinigami rütbesi taşımamasına rağmen Ichigo’nun  kabiliyetleri, seçkin bir şinigami kaptanının seviyesinde dövüşebilecek  kadar büyüktür. Aizen ve Urahara'ya göre Ichigo’nun en şaşırtıcı  yeteneği onun gelişme hızıdır: gelişmiş tekniklerin temel kontrolünü  kavramak bir başkası için haftalar veya aylar alabilecekken onun için  sadece günler alır. Örneğin, zanpakutōsunun son salım (Japonca: 卍解, - bankai)ını, Urahara’nın icat ettiği özel bir yöntemin yardımıyla üç günde öğrendi. Normal bir şinigami için için aynı oranda başarı, yüzlerce yıllık dövüş  deneyimi ve ilave özel eğitim için en az on yıl gerektirir. Ayrıca,  Yoruichi’den eğitim alırken anlık adımlarda ustalaşır.

Ichigo, ruh formunda değilken bile fiziksel olarak en üst yapıdadır.  Küçük bir çocuk olduğundan beri dövüş sanatlarında eğitilmekteydi (hem  profesyonel olarak hem de babasının ani hamleleri ve sürpriz saldırıları  sayesinde). Düzenli olarak kabadayılar ve gansterlerle savaşır ve tüm  Japonya’nın ikinci en güçlü liseli kızı olan Tatsuki’den bile daha iyi  bir dövüşçüdür.

Shinigami güçleri

Shinigami vücudunda iken, zaten etkileyici olan gücü daha da artar.  Dev kılıcını tek eliyle kolayca kullanabilir, birkaç bina katı  sıçrayabilir ve bir keresinde hızlı bir ardıllıkla, zanpakutōlarının  salımı yapılmış üç shinigami yardımcı kaptanını yenmiştir. Arrancar  Ulquiorra; Ichigo’nun, gücünün doruğundayken kendi gücünden bile daha  üstün seviyede olduğunu fakat Ichigo, içindeki hollowla çatışmaya  başlayınca gücünün vahşice dalgalanmaya, düzensizleşmeye başladığını  iddia eder. Çünkü Ichigo’da vücudunun taşıyabileceğinden çok daha fazla  ruhsal enerji vardır ve sürekli olarak dışarı sızmaktadır. Bu durum,  ruhsal alemin farkında olan diğer varlıklara gizlice yaklaşmayı imkânsız  hale getirir çünkü sızıntı kendi ruhsal gücünü gizlemesini engeller.

Dövüş stili bakımından, Ichigo çoğunlukla zanpakutōsuna ve anlık  adımlarının kullanımına güvenmektedir, bu açıdan kılıç uzmanı olarak  düşünülebilir. Ichigo’ya hiçbir zaman resmen kidō öğretilmemiştir.

Çoğu kaptan ve yardımcı kaptan gücündeki shinigaminin aksine Ichigo,  hem insan hem de ruh dünyasında tüm gücüyle savaşabilmektedir. Kaptanlar  ve yardımcı kaptanların güçleri, yaşayanlar üzerinde gereksiz etkileri  olmasın diye gerçek dünyaya giderlerken yarı seviyelerine kadar  sınırlandırılır. Ichigo, 13 Gotei’de her hangi bir pozisyona sahip  olmadığı için böyle bir güç sınırı yoktur.

Hollow güçleri

Resmi ekleyen  Resmi ekleyen

Üst resim: Ichigo'nun iç hollowu

Alt resim: Ichigo'nun hollow formu

Ichigo’nun ruhsal güçleri sadece shinigami yetenekleri ile sınırlı  değildir; Urahara’dan aldığı eğitimin sonucu olarak hollow güçleri de  taşımaktadır. Ichigo, shinigami güçlerini iyileştirmeye çalışırken ruh  zincirinin çürümesiyle hollowa dönüşmeye başlar. Shinigami güçlerini  uyandırmayı başarır fakat içinde, dönüşümden kalan hollow ruhunu da  yitirmez. 220. bölümün başlık sayfasına Ichigo’nun adının ayna görüntüsü  ile hollow resmi çizilmiştir.

Ichigo’nun hollow ruhu, hollowa dönüşen insanlardaki bir ortak nokta  olduğu üzere, Ichigo’nun kendisinin oldukça şeytani bir versiyonudur.  Ruh kendi üstünlüğünden emindir ve ne zaman fırsat bulsa Ichigo’nun  beceriksizliği ile didaktik bir modda alay eder. Bir gün Ichigo’nun  gücünün kontrolünü ele geçirme düşüncesinden çok zevk alır. Hollowlar  arasındaki diğer bir ortak özellik olarak, rakiplerinin yüzlerine  onların zayıflıklarını vurmaya bayılır. Sadisttir ve öldürdükten sonra  büyük bir haz duyar, hem anime uyarlamasında hem de video oyunlarında kaçık gibi gülmeye yatkındır. En  ayırt edilir özelliği yüzünde hiç düşmeyen psikotik, kana susamış gülüşüdür. Ichigo’nun aksine, hollow, Ichigo’nun önemli derecede arttmış olan gücünün ve hızının yanı sıra berserker vari bir dövüş stili kullanır. Ayrıca hollow Ichigo’nun vücudundaki yaraları görmezden gelerek dayanabilir.

Dizinin farklı noktalarında Ichigo’nun hollow güçleri, farklı  yollarla kendilerini gösterir. Başlangıçta Ichigo’nun hollow maskesi  ölümcül darbeleri engellemek için Ichigo’nun vücudunda beliriyordu fakat  dövüş sonlanana kadar Ichigo bunun farkına varmıyordu. Byakuya Kuchiki  ile olan savaşı esnasında, ölümün eşiğinde iken maske yüznde göründü ve  Ichigo onu bastırana kadar hollow kontrolü ele aldı. Aynı olay daha  sonra da birkaç kez tekrarlanıyor. İçindeki hollowu bastırmaya  çalışırken Ichigo, konsatrasyonunu dövüşmekten ziyade hollowu bastırmaya  odakladığı için, etkisel olarak felç oluyor.

Resmi ekleyen  Resmi ekleyen

Maskesi ile Ichigo

Vizarddan eğitim alırken kısa bir süreliğine Ichigo’nun ruhu iç  hollowu tarafından, vücudunun da fiziksel olarak hollowa dönüşmesine  sebep olarak, tamamen ele geçirilir. Neredeyse tamamlanmış hollowu  kocaman insanımsı bir kertenkeleye benzer. Bu formda iken Ichigo, anında  yenilenme, uzuvların artması ve parmaklarından cero  patlamalarını ateşleme yeteneği gibi birkaç yüksek seviye kabiliyet  sergiler. Bununla beraber, Ichigo’nun, hollow kabuğundan, yüzünde  maskesi ile shinigami kimliğinde ortaya çıkması uzun sürmez.

Vizard ile eğitiminden ve içindeki hollowa boyun eğdirdikten,  zaptettikten sonra Ichigo, kişiliğini yitirmeden, bir seferde on bir  saniye hollow maskesini kullanabilir hale gelir. Zaman sınırı aşıldıktan  sonra maske kırılır ve Ichigo maskenin faydalarını kaybeder. Maskeyi  kullanmak için müteakip teşebbüsleri anlık fayda sağlar. Maskeyi  takarken Ichigo’nun hollow güçleri kendi shinigami güçleriyle  harmanlanarak hem gücünü hem de hızını büyük miktarda arttırır.

Hueco Mundo'da Ichigo'nun Grimmjow'la yaptığı dövüşte de, maske kullanma süresinin bir hayli arttığı görülmektedir.

Zangetsu

Resmi ekleyen  Resmi ekleyen

Ichigo, Zangetsu'nun ruhu ile beraber

Ichigo’nun zanpakutōsunun adı Zangetsu (斬月) dur.  Zanpakutōlarını serbest bıraktıktan sonra mühürleyebilen çoğu  şinigaminin aksine, Ichigo’nun zanpakutousu her zaman şikai halindedir.

Zangetsu’nun ruhu 30-40 yaşlarında bir adama benzer ve Ichigo ona “yaşlı adam” (Japonca: おっさん, - ossan) diye hitap eder. Zangetsu, “siyah giysili adam” (Japonca: 黒衣の男, - kokui no otoko) adıyla da çağrılır. Zangetsu, çoğu durumlarda bilgece ve sakin davranan  ve Ichigo’yu (çoğu belirtilen amacın tersine hizmet eden) sıradışı  yollarla sınava tabii tutmaya meyilli biri olarak betimlenir. Ender bir  yetenek olup olmadığı belli olmamakla beraber Zangetsu dövüş sırasında  ölümcül yaraları geçici olarak kapatma yeteneği sergiler.

Ichigo şinigami olduğu zaman ilk başta zanpakutousu, sıradan mühürlü  bir zanpakutounun aşırı büyük formu görünümündeydi ve sırtında eşit  boyutta, aşırı büyük bir de kını vardı. Bu büyük boyut Ichigo’nun nasıl  kontrol edeceğini bilemediği, engin ruhsal gücünden kaynaklanıyordu.  Sonuç olarak, kılıcı kendi başına nispeten zayıftı çünkü oluşumu için  çok küçük miktarda ruhsal güç kullanılmıştı. Byakuya Kuchiki,  Ichigo ile ilk karşılaşmasında kılıcının büyük bir kısmını keser ve  sonrasında, eğitimi sırasında, Ichigo zanpakutousunun adını öğrenebilsin  ki gerçek formunu serbest bırakabilsin diye Kisuke Urahara da kabzasına  kadar keser.

Zangetsu’nun serbest formu aşırı büyük, daha şık olmasına rağmen  kabza koruması olmayan bir kasap satırına benzemektedir. Kılıç, Ichigo  kadar uzundur -1,74 m.- ve gümüş kenarlı siyah bıçağı vardır. Ichigo  zanpakutousunu sapına sarılmış bir kumaşla sırtında taşır. Dövüşmezken  kumaş, kılıcın geri kalanını da kaplamak için uzar ve gerekli olduğu  zaman açılır ve idare edilebilir bir boyuta küçülür. Ayrıca kumaş,  kılıcı sallayıp rakibine fırlatmak için de kullanılır. Nadiren uygulanan  bu yöntem ilk kez Ichigo’nun iç hollowu tarafından sergilenmiştir ve  daha sonra tekrar Rukia’yı kurtarırken Ichigo’nun kendisi tarafından  kullanılmıştır.

Resmi ekleyen  Resmi ekleyen

Bankai gerçekleştirildikten sonra Ichigo'nun görünümü

Zangetsu’nun Tensa Zangetsu (Japonca: 天鎖斬月, Tensa Zangetsu) isimli bankaisi herhangi bir zanpakutō için tamamen olağandışı düşünülebilinir. Büyük bir yaratık veya etki yaratan çoğu bankainin aksine Ichigo’nun bankaisi, kılıcını, siyah bıçağı ve manji (“ban” (tam) kelimesinin kanjisi) şeklinde koruması olan bir nodachiye (uzun Japon kılıcı) çevirir. Kılıcı saran kumaş, kırık bir bağı olan kısa bir zincire dönüşür. Zanpakutousuna ek olarak Ichigo’nun cübbesi, uzun kollu, ayak bileklerine kadar uzanan, kırmızı astarlı, göğüs kısmında önü kapanan, Zangetsu’nun kendisine benzeyen siyah bir ceket ile yer değiştirir.

Byakuya Kuchiki’nin de açıkladığı gibi Ichigo’nun bankaisi, diğer  bankailerdeki geniş miktardaki güç yayılımından öte Ichigo’nun gücünün  sıkıştırılmış bir formudur. Bu büyük miktarda sıkıştırılmış güç,  Ichigo’ya anlık adımların ötesinde bir hızda hareket sağlar ve doğal  gücünü sınırlarına kadar kullanmasına olanak sağlayacak çeviklik ve  refleks verir. Ichigo’nun bankai kontrolü ile ilgili ilk deneyimi ciddi  bir dezavantaja yol açtı: sıkıştırılmış ruhsal gücün kuvveti vücudundaki bütün kemiklerin kırılmasına dolayısıyla hızının ve gücünün zamanla azalmasına neden oldu. Bu dezavantajdan, bankai tam anlamıyla kullanılmaya başlandığından beri bahsedilmemiştir, sonuç olarak tahminen üstesinden gelinmiştir.

Zangetsu’nun özel yeteneği (her iki formda da) getsuga tenşō (Japonca: 月牙天衝, getsuga tenşō) dur. Kılıcın ucundan hilal şeklinde, yoğunlaştırılmış enerji patlamaları ateşlenir. Ichigo bu yeteneği adını bilmeden birkaç kez kullanır fakat daha sonra adını keşfettiği zaman geliştirir. Zangetsu’nun dediği gibi saldırının adını bilmek ile bilmemek arasında salınan enerji miktarı açısından fark vardır. Zangetsu’nun bankaisi ile kullanıldığında bu patlamaların anahattı kırmızı, rengi de siyah görülür  ve izlediği yol kontrol edilebilir. Byakuya Kuchiki ile dövüşünde  Ichigo, bu saldırıyı kuroi getsuga diye kullanır. Bu terim,  saldırının kararan rengini ifade eder, asıl adını değil. Hareket ilk  defa Ichigo’nun iç hollowu tarafından sergilenmişti ve önceleri eğer çok  fazla kullanılırsa iç hollowunun yüzeye çıkmasına neden olmaktaydı.  Ichigo daha sonra iç hollowunun kontrolünü ele geçirince bu durum sorun  olmaktan çıktı.

Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
  • 4 weeks later...
  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.