Jump to content

Önerilen İletiler

İki insanın kaderi birbirine bağlıydı, kopmayacak bir iple…

‘’Denizler, ülkeler, adını bilmediğim caddeler, hiç yürümediğim yollar, belki yemyeşil, belki tuz kokan, belki de adımlarımla sayıp ulaşabileceğim bir yer. Serçe parmağıma bağlı olan kader ipliğimin bir başka parmakta son bulduğu bir yer. Göremediğim bu ip, senden uzaklaştıkça esneyecek, yaşadıklarıma ya da yaşadıklarına göre kördüğüm olacak ama yeri, zamanı, yaşanan başka aşkları anlamsız hale getirene dek yani buluşmamıza kadar asla kopmayacak, parmaklarımızda ki bu kırmızı ip, başka kader ipleri gibi gözükse de her zaman onlardan farklı olacak, onların arasına karışıp, kaybolmayacak’’ Kaderin Kırmızı İpliği…

8duU5Qz.jpg

Kaderin Kırmızı İpliği, Çin mitolojisi kaynaklı olan bir inanıştır. Zamanla tüm Uzak Doğu için bu iplik önemli bir imge haline gelmiştir. Efsanelere göre Evlilik ve Ay Tanrısı olan Yue Xia Lao, birbirlerinin ruh eşi olan insanları, ayak bileklerinden, görünmez kırmızı bir iplikle bağlar, sonunda bu kişiler evlenirmiş. Çin mitolojisindeki ayak bileklerine bağlı olan ip inancı, Japon mitolojisinde kendini serçe parmaklarına bırakmaktadır. İpin serçe parmaklarına bağlı olması açıkçası insan üzerinde daha güzel bir etki yaratıyor. Japon mitolojisine göre Tanrı, ruh eşi ve bir gün evlenecek olan çiftleri, serçe parmaklarından, görünmez kırmızı bir iplikle bağlarmış. Kaderin kırmızı ipi inancında, ipin bağlı olduğu yerler ya da hikâyeler değişse de, değişmeyen şey iki insanın kaderini birbirine bağlaması ve asla kopmamasıdır. Hayatın boyunca kaç kişiye âşık olursan ol, ip seni kaderindeki insana, gerçek aşkına götürecektir.

SwdXg.png

[ Kaderlerindeki kırmızı iplik, onları bir araya getiren Kushina’nın kırmızı saçlarıydı ]

Kaderin kırmızı ipliği sadece mitolojide ya da inanışta kalmamıştır. Anime ve mangaların birçok sahnesine konu olmuş hatta video oyunlarında da yer almıştır. Duyguya şarkılarda da önem veren Japonlar, bu inanışı müziğe de dökmüşlerdir.

Kırmızı ipliğin hikâyesi:

Bir gece, çocuk eve yürürken, ay ışığının altında duran yaşlı bir adam görür. Adam çocuğa yaklaşarak, kırmızı bir iplikle kaderindeki kadına bağlı olduğunu söyler. Evlilik ve Ay Tanrısı olan bu yaşlı adam daha sonra çocuğa ileride karısı olacak kızı gösterir ve bunun kaderindeki kişi olduğunu söyler. Genç ve bir eşe ilgisi olmayan çocuk bu durum karşısında yerden bir taş alır, kıza atar ve kaçar. Yıllar sonra çocuk büyüdüğünde, ailesi onun için bir düğün yapar. Geleneklere göre gelinin yüzü bir örtüyle kapatılır. Düğün gecesi, gelin yüzünü çevreleyen örtüyle kocasını yatak odasında beklemektedir. Adam odaya geldikten sonra, karısının yüzündeki örtüyü kaldırır ve gördüğü güzellik karşısında memnuniyet duyar fakat karısının tek kaşında takılı olan süs dikkatini çeker. Adam merak içerisinde neden bu süsü taktığını sorar. Kadın, küçükken bir çocuğun ona taş attığını ve taşın kaşına isabet edip, iz bıraktığını söyler. Kadın bu izi kapamak için kaşına süs takmaktadır. O gece minik çocuğa gösterilen ve çocuğun taş attığı küçük kız şimdi eşi olmuştur.

Kaynak: AnimeFantastica: http://www.animefantastica.com/kaderin-kirmizi-ipligi

Not: Ayrıca profil başlığımdaki "運命の赤い糸" kelimeleri de "Kaderin Kırmızı İpliği" anlamına gelir.

Not2: Forumda bulamadığım bir konu olduğu için bu konuyu açtım ,varsa lütfen söyleyin.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Çok iyiydi Mert tam da senden beklenecek bi şeydi  :)

Teşekkürler ama altta da dediğim gibi ,konu alıntıdır...

Aslında "Kaderin Kırmızı İpliği" konusu göründüğünden daha derin bir anlam taşıyor ,bu konu bir çok inançta bulunur ,"Yunan Mitolojisi" ,"Mısır Mitolojisi" vb. ve bu konunun asıl hali olan ,yani kırmızı ipliğin ki bazen bu zincir olarak nitelendirilebiliyor ,"bileğe" bağlanmasının anlamı, "kaderin birbirine mahkumluğu" gibi kesin bir anlam taşımaktadır ve bunu bazı mitolojilerde "Aşk Tanrısı" ,"Kader Tanrısı" ve bazen de "Şehvet Tanrısı" yapıyor ,normal efsane çok daha güzel ama şimdi bulamadım maalesef.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Teşekkürler ama altta da dediğim gibi ,konu alıntıdır...

Aslında "Kaderin Kırmızı İpliği" konusu göründüğünden daha derin bir anlam taşıyor ,bu konu bir çok inançta bulunur ,"Yunan Mitolojisi" ,"Mısır Mitolojisi" vb. ve bu konunun asıl hali olan ,yani kırmızı ipliğin ki bazen bu zincir olarak nitelendirilebiliyor ,"bileğe" bağlanmasının anlamı, "kaderin birbirine mahkumluğu" gibi kesin bir anlam taşımaktadır ve bunu bazı mitolojilerde "Aşk Tanrısı" ,"Kader Tanrısı" ve bazen de "Şehvet Tanrısı" yapıyor ,normal efsane çok daha güzel ama şimdi bulamadım maalesef.

Aslında bizde de yok mu acaba ? Hani gelinler eskiden bellerine kırmızı bi ip bağlarlardı..

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra...

Normalde kadere hiç inanmam, bence insan kaderini kendisi yazar. Ama kendimi bildim bileli hep bu "kaderin kırmızı ipliği" olayındaki gibi birşeye inandım. Hiçbir yerden duymadan, küçücükken başladı bu inanç bende. Ama bilmiyorum, hep bekledim, halada bekliyorum ve tek birgün bile pişmanlık duymadım. Gerekirse ömrümü boş geçirme pahasına dahi olsa bekleyeceğim. Çünkü birgün onu bulacağımı biliyorum, bunu her hücremde hissediyorum. Bu yazıyı okuyana kadar bu inancımın bir ismi yoktu, isimlendirmeyi pek önemsemesemde bir isminin olması, deli olmadığımı görmek güzel, yani en azından zır deli değilmişim :P

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ranma'da görmüştüm ilk olarak bu kaderin kırmızı ipliğini. Sonra birkaç animede daha karşıma çıktı. (:

Bende inanıyorum böyle şeylere açıkçası, kendi eşimle tanışmamda tam böyle olmazları olduran türden mitolojik bir olaydır o yüzden "hade len" deyip geçmemek lazım bazı inanışlara. (:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.