Jump to content

Animelerde Küfürlü Altyazılar Hakkında Fikirleriniz

omer584

Önerilen İletiler

Ben cevirmen kimolursa olsun nasil cevirdiginre onem vermem sadece anlatilmak isteneni yani orjinalini 180 derece deistirmesin komik oksun diye cunku cevirmenin isi bellidir kendisinden katarak ne halt ediyorlar anlamam ama bizde kufur olarak gecen kelimeler artik gunluk hayatimizda okadar cok kullanir hale geldiki istersen ana baci sovse cevırmen hic fark etmez guler geceriz tabi kizlar icin alisilmadik durumda kufuru sevmeyenler cikabiliyor yani bunlari dikkate alinmasi gerekir

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 64
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Ne söyleniyorsa aynısının çevrilmesi gerek, küfür falan farketmez en ağır küfürler bile altyazıya konulmalı, bazen kelimeler kifayetsiz kalır :D  Zaten japonların küfürlerinden ne olur, adamlar küfür

2. çeviri olduğundan bizim çevirmenlerimizin de yapabileceği pek bir şey yok. Eminim onlarda da vardır lanet olsun diye çeviren çevirmenler .. :)

böyle uydurma altyazılar hoşuma gitmiyor, kendileri katıyor bunları çevirmenler :P hani küfürlerin türkçe'de daha hafif çeşitli eş anlamlıları var, onları kullanabilirler çok ağır geliyorsa çevirmenle

2. çeviri olduğundan bizim çevirmenlerimizin de yapabileceği pek bir şey yok. Eminim onlarda da vardır lanet olsun diye çeviren çevirmenler .. :)

İşte burda biraz bizim kurgu yeteneğimiz  giriyo işin içine :P (Tabi cümleyi bambaşka bir cümleye çevirmeden)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Selamlar, 

Bir çevirmen olarak sansürü hiç sevmiyorum ve küfür veya argo varsa sansürlemeden yazıyorum. Biplileri de genel olarak açıyorum ancak o bipten espri üretiliyorsa sansürlüyorum. Sonuçta ben s***r git yazdığımda siz onu anlamayacak mısınız? Anlayacaksınız. Ha bu hakaretler / küfürler genelde İngilizceye çevirenler tarafından yapıldığı için (Tabi ki orijinalinde de ediliyor ancak Japonların küfür anlayışı bizimkilerinden farklı; örnek olarak sürekli duyduğumuz Temae kelimesini bir Japon'a söylerseniz anasına bacısına küfür etmişsiniz gibi bir ifade takınır ve iş kavgaya kadar gider. Ama temae temel olarak sadece "sen" anlamındadır.) bazen bizlere özgü hakaret/ küfür de kullanabiliyorum duruma göre. 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra...

Sansüre karşıyım, sanki konuyu açan arkadaşın söylediği "usul" de olsa ne diyeceğini bilmiyor muyuz ? Tamamen kendini kandırma ve eğretileme. Daha da önemlisi bence gerçek etik ve ahlaka hakaret. Harfi harfine yazılması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca Buzzer Beater'ı çeviren arkadaş buralardaysa onun kadar "matrak" çeviri yapanı görmemiştim, tebrik ediyorum kendisini.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bakın bi seriyi çeviriyorsanız mutlaka tam çevirmelisiniz şu hayata sansürü sevmedim sevmicemde küfürmü var düzgünce aynısını yazacan okadar basit !

Yok çocuklarda izliyor diyorsanız başta uyarını verecen çeviride +18 küfür içerir diğe !

Nedir ya bu Sansürcülerden çektiğim :( :angry:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 7 ay sonra...

Bazen cuk diye oturuyor ve hiç rahatsız etmiyor (Gintama'nın bir kaç bölümünde öyleydi mesela) ama her zaman değil.

Özellikle de çevirmenin kendisi yorum ekliyorsa çok sinir bozucu. Notlara yalnızca anlaşılmayan terimlerin açıklaması vs. yazılmalı. Çevirmenin animeyi izlerken ki duygularını özellikle de ettiği küfürleri okumak sinir bozucu ve vakit kaybı.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.