Jump to content

La Corda D'Oro


Recommended Posts

金色のコルダ
Kin'iro no Koruda
La Corda D'oro


Resmi ekleyen


Açılış Müziği: Kanon-Brand New Breeze
Manga-ka: Yuki Kure
Bölüm Sayısı: 25+2 special
Anime Türü : Romantizm , Drama , Oyun , Müzik


Seiso Gakuen, iki tür öğrenim veren bir lisedir, biri müzik ve diğeri normal öğrenim. Müzik öğrencilerinin daha seçkin sayıldığı okulda Hino Kahokoi normal öğrenim gören bir öğrencidir. Bir gün okula geç kaldığından koşarken düşen Hino, müzik perisi Lili ile karşılaşır. Ondan korkar ve kaçar. Okulda düzenlenen prestijli müzik yarışmasına katılacakların isimleri okunurken Hino?nun da ismi geçer. Fakat o, yarışmaya katılmamıştır ve dahası çalabildiği bir müzik aleti de yoktur. Aslında müzik perisi Lili, onu seçmiştir ve yarışmaya katılmasını sağlamıştır. Lili ile tekrar karşılaşan Hino ondan büyülü bir keman alır. Bu kemanın özelliği çalmayı bilmeyen herhangi birisi bile çalabilmektedir sadece duygusal durumunu önemlidir. Böylelikle Hino yarışmaya katılma kararı alır ve çalışmalara başlar. Yine de, diğer yarışmacıların hepsi, müzik okulunun en yetenekli öğrencileridir. (Koei'nin kızlar için hazırlanmış aynı adlı oyunundan uyarlanmıştır.)

Alıntı

Animeye gelirsek eğer. İşte ismi geliyor… La Corda D’Oro italyanca bir sıfat tamlaması :) ( Dilbilgim süperdir :) ) Altın Bağ olarak çevrilebileceğini düşünüyorum :D Animeyi düşününcede mantıklı geliyor. Neyse Bir lise düşünün. İki binadan oluşuyor. Bir binada müzik öğrencileri diğer binada ise düz liseliler (bizim buraların tabiri onlar normal lise derler heralde) İşte okulun ilk açıldığı gün esas kızmız Hino Kahoko (galiba buydu adı. Unutkanımdır da anlayış gösterin) geç kalır. Ancak bu geç kalış iyi bir şeye vesile olmasın mı? Zamanında okulun kurucusuna hayatını kurtardığı için okulu müzik ile kutsayacağına dair söz vermiş bir peri ile karşılalır. Sevgili müzik perisi Lili. İşte bu perimiz kendisini gören bu normal lise öğrencisinin eline büyülü bir keman tutuşturur ve onu müsabakaya sokar. Tam karşılamıyor heralde bu sözcük ama işte animede “concour” olarak geçiyor. Neyse uzun zamandır yapılmamış böyle birşey. Herkes çanların sesini duyunca bir heycanlanıyor falan. İşte bizim kız, hepsi birbirinden farklı, içinde değişik duygular besleyen, gerçek kişiliğini saklayan vs vakalar (müzik öğrencileri) ile giriveriyor bu müsabakaya.  İşte zaman ilerledikçe kızın diğerlerini nasıl etkilediğini, diğerlerinden kızımızın nasıl etkilendiğini görüyoruz ve en güzelide tüm bunların yanında, Chopin, Bach, Beethoven gibi sanatçıların eserlerini, piano, keman, çello, yan flüt, trompet ve klarnet gibi birbirinden güzel enstrümanlardan dinliyoruz.  E tabi birazcıkta aşk ekelemişler o da cabası.

*Dendiği gibi anime izletirken aynı zamanda bilgide veriyor. Olayları izlerken bir yandanda müzik camiası hakkında bilgi alıp bir yandanda büyük müzik üstatlarının demo şeklinde parçalarınıda dinleme şansımız oluyor. Gerçekten faydalı bir anime. :D

Resmi ekleyenResmi ekleyen
Resmi ekleyen
Resmi ekleyenResmi ekleyen

Link to post
Share on other sites

Guest ℓøvέ~♥
Harika bir anime gerçekten beğenerek izledim her bölümü bitiş ve acılış müzikleri süper
Link to post
Share on other sites

Müziklerine diyecek sözüm yok ancak seriyi bitirmek için can atmışlar resmen bir çok sorunun cevabını yanıtsız bıraktılar. Öylece bitiriverdiler.

Yazık.

Ama şu var içinde olan müzikler(Ave maria-Gavotte vb) için izlemeye  değer bir seriydi.

Artık sonunu görmezlikten gelivereceksiniz

Link to post
Share on other sites

Guest ℓøvέ~♥

Müziklerine diyecek sözüm yok ancak seriyi bitirmek için can atmışlar resmen bir çok sorunun cevabını yanıtsız bıraktılar. Öylece bitiriverdiler.

Yazık.

Ama şu var içinde olan müzikler(Ave maria-Gavotte vb) için izlemeye  değer bir seriydi.

Artık sonunu görmezlikten gelivereceksiniz

çok dogru söledin bende anlamadım hiyoki kimi seviyordu acaba diye merak etmiştim son bölümde bile anlamadım :D
Link to post
Share on other sites

Dediğiniz gibi güzel bir dizi ama sonu çok baştan savmaydı. Ama bence bunu 2 tane nedeni var.

1)Başta 5 erkeğide hinonun çevresinde uydu yaptılar sonra onlarda hangisiyle götürmeleri gerektiğine karar veremediler. Sonundada KAji miydi o sarışını getirdiler belki buna yamarız diye ama oda tutmadı. Onlarda işin içinden çıkamayacaklarını anlayınca böyle bitirdiler.

2)Dizinin temeli zaten müziğe dayalıydı yani en büyük amaçları insanlar izlerken müziği hissetmelerini sağlamaktı bu yüzden ortaya bir aşk 5 geni koydular ama gerçek bir aşk çatışmasınada girmeye çekindiler çünkü bu asıl amaçları yani temayı gölgede bırakacaktı.

Birde başta çalan şarkı cidden çok güzel hiç bir şekilde kulağı tırmalamıyor ve hatta başım ağrırken dinleyince hafiften geçirmişti ağrıyı. :D

Link to post
Share on other sites

  • 1 year later...

Her ne kadar devamını merak etsem de, müziği ile beni kendine bağlamış bir anime olduğu için mangasına devam edemedim. Animenin müzik kültürüme çok şey kattığı doğrudur. Aşk çıkmazı dışında çizimleri, müzikleri, konusu bence çok iyiydi. En çok sevdiğim karakter ise Kazuki Hihara, valla Hino ile iyi bir ikili olmuşlardı ;) Özellikle Gavotte'de yaptıkları düet sahnesi insana yaşama sevinci veriyor :lol:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.