Jump to content

Studio Ghibli Anime Serisi Hazırlıyor


Guest 3ira

Recommended Posts

studio-ghibli.jpg

 

 

Dünyanın en önemli anime stüdyolarından olan ve usta Hayao Miyazaki’nin de kurucuları arasında bulunduğu Studio Ghibli, anime serisi ile geri dönüyor.

 

Yaptığı anime serilerle değil anime filmlerle bilinen Studio Ghibli, tarihinde ilk kez bir anime serisi yapmaya hazırlanıyor. Seri ise ünlü bir edebiyat eserinden uyarlanacak.

 

Studio Ghibli, İsveçli çocuk kitapları yazarı Astrid Lindgren’in hikayesini seri yapacak. 2002 yılında hayata gözlerini yuman İsveçli ünlü çocuk kitaplar yazarı Astrid Lindgren genellikle “Pippi Uzunçorap” isimli başyapıtı ile tanınır; ancak Studio Ghibli bu eseri ele almayacak. Daha önce pek çok kez çizgi filme uyarlanan Pippi Uzunçorap yerine, yazarın daha az bilinen eseri Ronja : Haydut Kızı (Ronia the Robber’s Daughter - Ronja Rövardotter) eserini anime serisine uyarlayacak. Seri, Japonya’da bu sonbaharda NHK ve BS Premium kanallarında Sanzoku no Musume Ronia ismiyle yayınlanacak.

 

ronja-212x300.jpg

 

Bilgisayar destekli 3D modelleme ile yapılacak anime serisinin yönetmenliğini, Yerdeniz Öyküleri (Tales from Earthsea) ve From Up On Poppy Hill animelerinin yönetmeni Goro Miyazaki yapacak.

 

Goro Miyazaki, hikaye ile ilgili şu görüşlerini aktardı; “Ronja : Haydut Kızı hikayesi, sadece bir kızın yetişkinliğe adım atması ile ilgili değildir. Aynı zamanda kız ile ailesinin arasındaki aşkı, gelişimi anlatırken arkadaş bağlarını da anlatmaktadır. Benim amacım, 7′den 70′e herkesin izleyebileceği ve zevk alabileceği bir iş çıkarmak.”

 

Ronja’nin hikayesi ile şu şekilde;

 

Ronja, ormanın bütün tuhaf yaratıklarının dehşet içinde deliklerine kaçıştığı fırtınalı bir gecede doğar. Babası bir haydut çetesinin şefidir. O; annesi, babası ve on iki haydut, Mattis Ormanı’ndaki bir şatoda yaşarlar. Ronja için dünya, Mattis Şatosu ve orada yaşayan haydutlarla sınırlıdır – ta ki anne babası onu dışarıdaki dünyayı öğrenmesi için Mattis Ormanı’na gönderene kadar. İlk kez dışarıya çıktığı o gün Ronja’nın önünde kocaman bir dünyanın kapıları açılır. Kimi tehlikelerin -kanatlı vahşi cadılar, gri cüceler, cehennem uçurumu- yanında keşfedilecek onlarca güzellik onu bekliyordur ancak Ronja, yaşadığı şatoda ve ormanda keşfe çıkanın yalnızca kendisi olmadığını kısa sürede anlayacaktır. Sonunda gizemli arkadaşıyla karşılaşan Ronja’nın hayatı hiç beklemediği olaylarla alt üst olacaktır.

Ronja: Haydut Kızı, dünyayı tanımaya çalışan bir çocuğun kocaman insanlarla giriştiği kıyasıya mücadeleyi, küçük yüreğinde yer tutan merakı, korkuyu ve sevgiyi masal tadında anlatan bir hikaye. Sadece Kuzey’in gizemli doğası ile iç içe geçmiş masal kahramanlarıyla değil, insan olma üzerine çarpıcı gözlemleriyle de büyüleyicidir.

 

İlk kez 1981′de yayınlanan kitap; müzikale, filme ve tiyatro oyununa da uyarlanmıştır.

 

Kaynak: OAYOK

              frpnet.net

 

Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.