Jump to content

[Portgas D. Ace] - One Piece


Recommended Posts

Resmi ekleyen

Portgas D. Ace (Portgas Di Eysu), Monkey D. Luffy ve Sabo'nun üvey kardeşidir. Gerçek adı Gol D. Ace (Gol Di Eysu)'tir. Babası eski Korsanlar Kralı Gol D. Roger annesi Portgas D. Rouge'dir (İkiside ölmüştür.). Gol D. Roger ölmeden önce Ace'i, Monkey D. Garp'a emanet etmiştir. Ace, Beyazsakal Korsanları'nın İkinci Tümen Komutanı ve eski Spade Korsanları'nın kaptanıdır. Impel Down ve Marineford'da kendisini Dünya Hükümeti'nin elinde idam edilmekten kurtarmak adına büyük mücadeleler verilmiş, ancak Ace, Amiral Akainu'nun saldırısı sonucu savaş alanında ölmüştür.

Görünümü

Ace, her ne kadar üvey olsada Luffy'e çok benzemektedir. Fakat ona göre biraz daha ciddidir. Boyu Luffy^den uzundur ve kaslı bir vücudu vardır. Yüzünde çocuksu çilleri bulunur ve sol kaşını kaldırdığında suratı garip bir şekil alır. Yüz hatları babası Roger'ın bıyıksız haline çok benzer. Dövmeleri çok dikkat çekicidir. Sırtında Beyazsakal Korsanları 'nın büyük bir sembolü bulunur. Ace'in dediğine göre bu işaret onun onuru ve ait olduğu yerdir.Diğer dövmesini ise sol kolundaki ASCE yazısıdır. S'nin üzerine çarpı işareti atılmıştır. Bu S harfi, Ace'in çocukken kardeşim dediği ve vahim bir saldırı sonucu ölen kardeşi Sabo'nun korsan bayrağı işaretine benzer. Çocukluklarının beraber geçmiş olması ve birbirlerini çok sevmeleri nedeniyle Ace'in bu S harfini Sabo'nun hatrına yaptırdığına dair güçlü bir teori vardır.

Resmi ekleyen

Ace'in dövmesi.

Ace, neredeyse hiç bir zaman üst kısmına birşey giymez. Sadece diz hizasında siyah pantolon ve siyah botlar giyer. Pantolununda asılı mavi minik bir çanta ve gevşek bir kemer takar. Kemerinin rengi turuncudur ve tokasında A harfi vardır. Ayrıca bir de kılıf taşır. Yeşil renkteki bu kılıfta bir hançer bulunur. Sol kolunun bileğine bir Log-Pose ve dirseğine turuncu bir kayış takar. Ayrıca ASCE dövmesi de bu sol kolunun üzerindedir. Kırmızı boncuklu bir kolye ve turuncu kovboy şapkası takar. Şapkasının üstünde iki tane camlı çember vardır. Bu çemberin bir camı gülen bir camıda üzgün surata benzer. Ayrıca çemberleri bağlamak için kırmızı boncuklar vardır. Şapkasının ipi madalyon gibidir. Üzerinde boynuzlu kuru kafa vardır.

Ancak Ace'in simge haline gelen şapkası Banaro Adası'n da Teach ile yaptığı dövüşten sonra kaybolmuştur. Görünüşe göre hançerini de dövüş sırasında kaybetmiştir. Çünkü Impel Down'da kalırken hançer görülmemiştir. Sırtındaki dövme ise ölümcül darbeyi aldığında yanmıştır. Ancak garip bir şekilde mezarına bıçağı ve şapkası konulmuştur. Birinin adaya gidip eşyaları geri getirdiği düşünülmektedir.

Resmi ekleyen

Kişiliği

Ace'in bazı huyları Luffy'e benzese de temelde ondan daha kibar ve daha zekidir. Çoğu kişi Ace'in babasının özelliklerinin Luffy'de olduğunu söylerken, Beyazsakal, Ace'e, babasına hiç benzemediğini söylemiştir. Ace'te tıpkı kardeşi gibi partileri çok sever. Buggy'nin gemisinde bu özelliğini açıkça göstermiştir.

Resmi ekleyen

Ace'te narkolepsi vardır. Yani konuşmanın ya da yemeğin ortasında aniden uyuyabilir. Arabasta'da bir restorantta yemek yerken bu olay olmuş, müşteriler onun öldüğünü sanmıştır.

Resmi ekleyen

Ace, eskiden çok kaba ve soğuk biriydi. Nezaket göstermeyi Makino'dan öğrenmiştir. Shanks ile tanışmasında bu durumun güzelliği açıkça görülmüştür.

Ace, Roger'ın oğlu olduğu için hayatı boyunca onun gölgesinde yaşamıştır ve bir D olmasına rağmen yaşamayı hakedip etmediğini sorgulamıştır. Hayatı boyunca ailesini kötülemiştir ve Beyazsakal'ı tek babası olarak kabul etmiştir. Ace, babası yüzünden dünya üzerinde hiç tanınmadan ölmesinin en doğal sonuç olacağına inanmıştır. Hayatı boyunca servet ya da şöhret istememiş, sadece hayatta olma amacının cevabını aramıştır. Öldüğü zaman ise Luffy'e hiç pişmanlık duymadığını söylemiştir. Tek pişmanlığı ise Luffy hayaline ulaştığında, kendisinin bunu göremeyecek olmasıdır.

Ace, düşman karşısında olduğunda asla kaçmamış ve sonuna kadar gitmiştir. Zaten bu malca özelliği yüzünden boş yere ölmüştür. Bu nedenle, bazı kişiler Ace'in ölüm arzusunun, başka insanları korumaktan daha çok olduğunu düşünmüştür. Ancak yine de Ace, sevdikleri için her zaman canını ortaya koymuştur. Dadan, bu özelliğin ona babasında miras kaldığını söylemiştir. Yine de inatçı özelliği yüzünden zor badireler atlatmıştır. Porchemy ve Bluejam'den şansına kurtulsa da, Teach'e yenilmesi sonucu savaş çıkarmış, Akainu'ya efelenince de ölmüştür. Neticede çekirge bir zıplar, iki zıplar, üçüncüde yakalanır. Ace gibi bir çekirge ise, dördüncü kez zıplamaktan asla çekinmez. Sonra da böyle ölür gider.

Ace, çok çabuk galeyena gelen biridir. Sevdiği kişilere hakaret edilmesini kaldıramaz. Sakin ol şampiyon deseniz bile fayda etmez. Garp ve Dadan'ın arasında geçen bir konuşma da aynı özelliğin Roger'da da olduğu ortaya çıkmıştır. Ace, öz babası Roger'ı hiç sevmemiştir, ancak insanların ona hakaret etmesine de tahammül edememiştir. Ace'in, Beyazsakal ile tanışması ise onun için çok iyi olmuştur. Gemide çabucak kabul görmesi de çocukluk sendromlarını atlatmasını kolaylaştırmıştır. Ace'in inatçılığının devreye girdiği anlardan biride gemide olmuştur. Ace, Beyazsakal Korsanları'nın demir kuralını bozup, tayfadan birini öldüren Teach'in peşine düşmeye karar vermiştir. Beyazsakal'ın kendisi onu durdurmak için çok uğraşmıştır, ancak inadı inat olan Ace dinlemememiştir. Teach'i bulan Ace, yenemeyeceğini de anlamış ama inat ya, geri çekilmemiş, sonra da kendini idam sehpasında bulmuştur. Kendisini kurtarmak için binlerce kişi ölmüştür, sonra da şans eseri kurtulmuştur. Ancak Ace akıllanamayacak kadar inattır. Kaçarken Akainu kendisini kışkırtmış, tayfası ve Luffy, onu dinlememesi için yalvarmıştır. Sinirlenen Ace, geri dönüp kaç kuruşluk gücü olduğunun hesabını yapmadan Akainu'nun üzerine yürümüştür. Akainu biraz daha konuşunda ona saldırmış, ancak Akainu2nun meyve gücü yüzünden kolu yanmıştır. Bir fırsat yakalayan Akainu, Luffy'e saldırınca Ace'de kardeşini kurtarmak için yumruğun önüne atlayıp kendini feda etmiştir. Ölmeden önceki son sözlerinde ise kendisini kurtarmak için dökülen çabaları boşa çıkardığı için özür dilemiş ve herkese teşekkür etmiştir.

Resmi ekleyen

Yetenek ve Güçleri

Beyazsakal Korsanları'nın 2. Tümen Komutanı olan Ace kendinin altındaki herkesi emrine alabilir. Beyazsakal Korsanları'nın en iyi 4 savaşçısından biridir.

Ace, meyve yemeden önce bile büyük bir fiziksel güce sahipti. Bu fiziksel gücük kaynağı daha çocukken kendini belli etmiştir. Goa Krallığı'n da ki çeteleri tek başına yenen Ace, yine kendi başına dev gibi hayvanları avlamıştır. Ayrıca yarı ölü olduğu halde dev cüsseli Dadan'ı çok uzun bir süre sırtında taşımıştır. Dev gibi ağaçları kolayca yıkabildiği de gösterilmiştir. Ace, Luffy ile anı şeyi yapıp ondan 3 yıl önce köyünden ayrılmıştır, ancak ayrılırken bile yeterli güce ulaşmıştır. Luffy, Gomu Gomu no Mi'ye sahipken Ace'in meyvesiz halini hiç yenemediğini söylemiştir. Ace'te, Luffy gibi Garp tarafından eğitim görmüştür. Güçlenmesi için yapacağı çalışmalar ise Dadan'ın kontrolüne verilmiştir. Ace, asıl gücünü Teach ile yaptığı mücadele sırasında göstermiştir. Teach'ten yediği iki yumrukla ağzı yüzü dağılmış, ancak yine de ayakta durabilmiştir. Teach'in tayfasından olan Van Augur, Ace'in meyvesiz bile korkunç bir güce sahip olduğunu belirtmiştir.

Resmi ekleyen

Ace, korkunç bir şöhrete sahiptir. Daha Spade Korsanları'nın kaptanıyken kendisine Shichibukai rütbesi teklif edilmiştir, ancak bu teklifi reddetmiştir. Beyazsakal Korsanları'na katıldıktan sonra, sivilin biri Ace'in gücü hakkında ''Dünya dışı.'' yorumunu yapmıştır. Teach, Ace'i yenip hükümete teslim ettiğinde, kayıtsız şartsız Shichibukai rütbesini ele geçirmiştir. Ace'in kolunda bulunan Log Pose'dan dolayı iyi bir denizci olduğu düşünülmektedir.

Geçmişte Shichibukailer'den Jinbe ile dövüşmüştür. Bu iki büyük güç arasında ki ölümüne dövüş tam beş gün sürmüştür.

Ayrıca Impel Down'da ki kaynar suya hiç çekinmeden girmesi, cesur biri olduğunun göstergesidir.

Şeytan Meyvesi

Mera Mera no Mi

Resmi ekleyen Resmi ekleyen

Ace, Logia tipi olan Mera Mera no Mi'yi yemiştir.  Bu meyve ona ateşe dönüşme ve hükmetme gücü vermiştir. Gücünden dolayı Ateş Yumruk Ace (Jap. Hiken no Ace, İng. Fire Fist Ace) lakabını almıştır. Öyle yıkıcı bir gücü vardır ki Baroque Works'ün sayısız gemisini tek bir hareketle yoketmiştir. Kendisine has ve gücüyle çalışan bir botu vardır. Ace, bir kış adası olan Davul Adası'na gittiği gün hiç kar yağmamıştır.

Saldırıları

- Kagerō

- Hiken

- Higan

- Enkai

1.Hibashira

- Hotarubi: Hidaruma

- Shinka: Shiranui

- Jūjika

- Enjōmō

- Daienkai: Entei

Resmi ekleyen http://img165.imageshack.us/img165/entei.gif/1/w222.png

Entei

Silahları

Ace, silah olarak bir hançer taşır, ancak hiç kullanırken görülmemiştir. Beyazsakal'a saldırdığı zamanlar balta ve bıçak kullanmıştır. Ayrıca çocukluğunda uzun bir sopayla dövüşmüştür.

Haki

Ace'in çocukluğu gösterilirken kendisinde Haōshoku Haki olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak bu gücü bilinçli olarak hiç kullanmamıştır. Luffy'nin Kuja'da yaptığı gibi, Bluejam Korsanları'nın büyük kısmını bayıltmıştır. Ace, Luffy, Marineford Savaşı sırasında farkında olmadan Haki'sini ortaya çıkardığında ''Sen de mi?'' demiştir. Ace, kendinde bu gücün olduğunu biliyordu. Ancak asla bilinçli olarak kullanırken görülmemiştir.

Savaşları

Portgas D. Ace ve Sabo vs. Porchemy (Yenmiştir.)

Portgas D. Ace vs. Sabo (Çoğu zaman.) (Hem yenmiş, hem yenilmiştir.)

Portgas D. Ace vs. Monkey D. Luffy (Çoğu zaman.) (Yenmiştir.)

Portgas D. Ace ve Curly Dadan vs. Bluejam (Yenmiştir.)

Portgas D. Ace vs. Jinbe (Berabere bitmiştir.)

Spade Korsanları vs. Edward Newgate (Yenilmiştir.)

Portgas D. Ace vs. Edward Newgate/Beyazsakal (En az 100 kere) (Yenilmiştir.)

http://images.wikia.com/onepiece/images/5/53/Ace_axe.png

Portgas D. Ace vs. Doma ve tayfası (Gösterilmemiştir.)

Portgas D. Ace vs. Smoker (Berabere bitmiştir.)

Portgas D. Ace vs. Billions (Yenmiştir.)

Portgas D. Ace vs. Jesus Burgess ve Van Augur (Yarım kalmıştır.)

Portgas D. Ace vs. Marshall D. Teach (Yenilmiştir.)

Portgas D. Ace ve Monkey D. Luffy vs. Marines (Yenmiştir.)

Portgas D. Ace vs. Amiral Aokiji (Berabere bitmiştir.)

Portgas D. Ace vs. Amiral Akainu (Yenilmiştir.)

Değerli arkadaşlar..

Merhum Korsanlar Kralı Gol. D. Roger ve merhum Portgas D. Rouge'un oğlu,

Monkey D. Garp'ın üvey torunu,

Edward Newgate'in manevi evladı,

Buggy'nin masa arkadaşı,

Monkey D. Luffy'nin üvey kardeşi olan Portgas D. Ace savaş alanında ölmüştür.

Başımız Sağolsun...

Ek Bilgiler

- Eğer Ace kız olsaydı, adı Anne olacaktı.

- Ace, biyolojik olarak 21, kronolojik olarak 20 yaşındadır.

- Ace, ironik olarak babasının en büyük iki düşmanı tarafından evlat edinilmiştir (Beyazsakal ve Garp.)

http://images.wikia.com/onepiece/images/8/8e/Whitebeard-stars.png

- Ace, Spade Korsanları'nın kaptanıyken lakabı Ace of Spades (Maça Ası)'di.

- Ace, Spade Korsanları'na bağlıyken Beyazsakal'a, Beyazsakal Korsanları'na bağlıyken de Karasakal'a yenilmiştir.

- Ace'in soyadına referans olarak Bartholomew Portugues gösterilebilir. Ancak Oda henüz bunu onaylamamıştır.

- Ace, son yapılan One Piece Popüler Karakterler Sıralaması'n da 5. sıradadır.

- Ace'in doğum günü Eiichiro Oda ile aynı gündür (1 Ocak).

- Ace D harfini taşıyanlar içinde annesi ve babası bilinen tek kişidir.

- Ace ile Jinbei arasında ki beş günlük dövüş bilinen en uzun dövüştür.

Smoker'den Alıntıdır.

Kaynak : http://onepiece.wikia.com/wiki/Main_Page

Çeviren : Ace Red Baron

Yayınlayan : www.turkanime.tv

Çevirmenin Sitesi : www.turkanime.tv

[move]Ace'in idamında yaşananlar güzel bölüm izlemenizi tavsiye ederim.[/move]

http://www.youtube.com/watch?v=RnT98C5Jo6s&feature=related

ALINTIDIR

tr.onepiece.wikia.com/

Link to post
Share on other sites

Keşke okumasaydım Ace'ın olduğu blümlere yeni vardım ve ilerde öleceğini öğrenmek.Kötü oldu.:)Sanırım one piece ile ilgili bilgileri okumıyacağım daha.Okumaya devam edersem animeden zevk almam imkansızlaşır.

Eline koluna sağlık.Güzeldi.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.