Jump to content

Önerilen İletiler

Öncelikle selamlar herkese...

Bir çoğumuz animelerden Japon Kültürünü ve yaşantısını az çok öğreniyoruz.

Bunun için animelerde geçen bazı efsanelerin ve de mistik durumların en çok görüldüğü Fuji Dağını (Fugaku Sanjūrokkei) tanıtayım istedim.

Sizinde animelerden öğrendiğiniz efsaneler varsa anlatın öğrenelim

^_^

105972.jpg

Fuji Dağı (富士山 Fuji-san), 3.766 metre (12.385 ft) yüksekliğiyle japonyadaki en yüksek dağdır.Fuji, aynı zamanda etkin bir yanardağ olmasına karşın, 1707-08 yıllarındaki patlamasından bu yana volkanik etkinlik göstermemiştir.

Fuji Dağı, uzun eğimli koni biçiminde bir yanardağdır. Tepe kısımları bir hayli soğuk ve her daim karlıdır.

Fuji-Hakone-Izu Millî Parkı'nda yer alan Fuji'nin çevresinde pek çok göl ve ormanlık alan bulunmaktadır. Dağ, açık ve nemsiz bir günde,Japonya'nın başkenti Tokyo'dan da görülebilmektedir. Japon halkı, eski çağlardan beri Fuji Dağı’na kutsal bir dağ olarak tapmıştır.

105975.jpg

105968.jpg

Resimler için NG güzel bir derleme yapmış burdan bakabilirsiniz.

http://natgeotv.com/tr/dunya-miraslari/galeriler/fuji-dagi#105975

Ayrıca 2 gündür TV de belgeselleri yayınlanıyor.Ufakda olsa videolarına bakmak istersenizde:

http://video.nationalgeographic.com/video/kids/people-places-kids/japan-mtfuji-kids

Ayrıca daha fazla bilgi içinde Viki'den:

http://tr.wikipedia.org/wiki/36_Fuji_Da%C4%9F%C4%B1_Manzaras%C4%B1_%28Hokusai%29

Çok fazla anlatmıyorum çünkü asıl ilgilendiğim mistik ve efsanevi yönünü .İnternetde pek olmasada sizin de bildiğiniz Japonya Fuji dağına özgü efsane varsa (korku hikayeleride olur :ph34r: ) paylaşmanızı isterim ^_^

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Forum Admin

Bu efsane Fuji dağında geçmiyor galiba ama Hanasaku İroha da Bonbori festivalinden bahsediyordu... Efsaneye göre yolunu kaybetmiş bir tanrıça insanların fenerleri sayesinde yolunu bularak dağın eteklerinden gökyüzüne çıkıyor. Gökyüzüne giderken insanların fenerlerine astıkları dilekleri de götürüyor. Her yıl Ağustos ayının ilk haftasında yapılıyormuş ve Kamakura bölgesinde bu festival 1939 dan beri yapılıyormuş.

bonbon1-thumb-300xauto-16.jpg

tumblr_lyyc39wdwK1qi5ncj.png

Bu da Hanasaku İroha dan bir kaç görüntü

473114-screenshot978.jpg

hanairo25.png

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bu konuyu bir gün ben açacaktım. :hell-yes-onion-head-emoticon:

Chihayafuru'da dikkatimi çekti.

Animeden bir kare.

vlcsnap-2012-12-29-00h02m40s208.png

Karuta denen geleneksel şiir oyununda geçiyordu.

Yüzeysel olarak bahsediliyor seride. Chihayafuru' yu izledikten sonra duyunca hoş bir gülümseme oluyor insanın yüzünde.  :lol:

Bir dağ için bayağı simetrik tipi var ayrıca. :D

Gerçek planımı itiraf ediyorum bu yorum bir araçtan ibaret.d1%20(3).gif

Asıl amacım okuyan herkese zorla Chihayafuru'yu izletmek. c1%20(8).gif İyilik yapıyorum aslında. : :D d1%20(23).gif

Paylaşım için teşekkürler bu arada. :D 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Animeden bir kare.

Yüzeysel olarak bahsediliyor seride. Chihayafuru' yu izledikten sonra duyunca hoş bir gülümseme oluyor insanın yüzünde.  :lol:

Asıl amacım okuyan herkese zorla Chihayafuru'yu izletmek. c1%20(8).gif İyilik yapıyorum aslında. : :D d1%20(23).gif

Ya sen bunları geç babanı merak ediyoz biz 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Animeden bir kare.

zaten izliycektim, vaktimi çar çur ettirdin bana  :ph34r:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Güzel mi ki ?

Bir kadına aşık olan 3-5 erkek şeklindeki haremlerdense bileyim izlemeden önceden bariii :D

Gintama'dan sonra en çok anlam bulduğum serilerden biri. :D Harem değil. :D Çoğu shoujo aşkına benzemez. (Seri Josei bu arada. :D )

Bir de Karuta'nın oyundan spora dönüşmesi var. Rekabet filan oluyor. Heyecandan geberdiğim saheleri oldu. :D 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.