Jump to content

Manga Nedir ?

Ace Red Baron

Önerilen İletiler

[move]Manga (çizgi roman)[/move]

Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi

Manga (Japonca: 漫画), Japonların çizgi roman için kullandıkları sözcüktür. Manga kelimesinin bilinen ilk kullanımı 1770'li yıllara dayanmaktadır. 19. yüzyıl boyunca kelime özel olarak, üzerinde karikatürler bulunan ağaç bloklarını, özellikle de Hokusai Katsushika'nın 1819'da yayınlanmış olan ve öğrencilerinin kullanması için kendisinin çizdiği taslak, çizim ve karikatürlerini adlandırmakta kullanılmıştır. Hokusai çizdiği taslakları iki Çince karakterin "漫 man" (kaygısız, ilgisiz) ve "画 ga" (resim) birleşiminden oluşan “manga” kelimesiyle tanımlamıştır.

Tarihçe

Japonya din ve kültür anlamında büyük ölçüde Çin'den etkilenmiştir. Özellikle 6. ve 7. yüzyıllarda yeni ve güçlü bir din olarak Budizm'in Japonya'da benimsenmesiyle birlikte, Budist tapınaklarının yapımını ve duvar resimlemelerini de beraberinde getirmiştir. Nara şehri bölgesinde bulunan Toshodoiji ve Horyuiji tapınaklarının duvarlarına ve tavanın arkasına İnsanları ve hayvanları konu alan çok çeşitli karikatürler yapılmıştır.

Günümüzde durum

Günümüzde, Japon çizgi romanlarının en bilinen şekli öykülü çizgi romanlardır. İlk defa çizgi roman dergilerinde seri halde yayınlanmış daha sonra da kitap haline getirilmişlerdir. Hepsinin tamamı binlerce sayfa uzunluğuna erişmektedir.

______________________________________________________________________________________

Kaynak : Red Baron                [move]MANGANIN İŞLEM SÜRECİ[/move]

Manga işlem süreci: 1. Taslak çizim (Shitagaki veya Rough): kurşun kalem ile çizilir. 2. Çerçeveleme (Pen Ire): Yağlı kalem ile çerçeveyi çizer ve kurşun kalemle çizilenler silgiyle silinir. 3 - 4 Renklendirme (Iro Tsuke veya Chakushoku): Önce açık renkler ve sonra koyu renkler ile boyanır. 4 - 5 Gölgelendirerek tekrar açık renkler ile boyanır ve tamamlanır (Shiage).

anime ve manga nedir, nasıl başlamıştır?

Ben anlamadım, bu kelimelerin Türkçesi yok mu?

Olmaz olur mu… Anime de Manga da aslında bildiğimiz kelimeler. Anime, Japon çizgi filmlerine deniyor. Manga ise Japon çizgi romanları. Anime; Fransızca anismasyon kelimesinin Japonlaştırılmış hâli. Japonca’daki “Man” umursamaz, “ga” resim anlamına gelen harflerinin birleşiminden ise Manga ortaya çıkmış. Bir de Manga diye bir grubumuz var ki onu olaya hiç karıştırmayalım.

Aman dikkat! Mangaya çizgi film, Anime’ye de çizgi roman deyip ortalığı karıştırmayalım. Doğrusunu tekrar ediyoruz:

Anime: Japon Çizgi Film

Manga: Japon Çizgi Roman

Buggs Bunny de bir çizgi film fakat Japon animelerine hiç benzemiyor, neden?

Looney Tunes benzeri çizgi filmler ile Japon animeleri birbirlerine benzemezler.  Japon animelerinde çizimler bir bakışta herkesin de anlayabileceği gibi çok büyük farklılıklar gösterir. Looney Tunes benzeri çizgi filmler daha çok çocuklara yöneliktir, büyüklerden izlemeyen yoktur diyemeyiz, hatta hepimiz severek izleriz fakat Japon animeleri başkadır. Animeler ile çok farklı konular ele alınıp direkt büyüklere hitap eden çizgi filmler yapılabilir.

Nasıl başlamış ki bu çiziktirme serüveni?

Bazı kaynaklar Manga’yı 12. yy’a kadar dayandırırken, bazı kaynaklar da bu öneriye karşı çıkıyor. Bir görüşe göre manganın çıkış hikâyesi şöyle: Toba adında Budist bir din adamı, tapınak duvarlarına hayvanlar ve ahirette yaşamı tasvir eden figürler çizer. Bu figürler günümüz mangasının izlerini taşımaktadır. İşte bu yüzden manga bu tarihlere dayandırılmaktadır. Bir diğer görüş ise buna karşı çıkmaktadır: Bu görüşe göre manga tarihini bu kadar eskilere dayandırmak, Avrupa çizgi romanlarını mağarada çizilmiş resimlere benzetmek gibidir ve bu doğru değildir. Bunun doğrusunu biz bilemesek de iki görüşten birine inanmak/inanmamak sana kalmış.

Animeye gelince, Japon Osamu Tezuka, alır eline 8mm’lik kamerasını ve başlar küçük küçük animasyonlar çekmeye. Böylece animenin babası oluverir. Fakat Tezuka; bu animasyonları hazırlarken bambaşka bir hayal gücü ile değil, Walt Disney ve Max Fleischer’in eserlerinden izler ile karşımıza çıkmıştır. Ne olursa olsun Japon kültürü farklıdır ve kendine ait öğeler barındırmaktadır. İşte bu öğelerin birleşimiyle de Japon anime sanatı ortaya çıkmıştır.

yayınlayanın sitesi : www.turkanime.tv

yayınlayan : Red Baron

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra...

hiç sorma ace güya okulda kulüp açılacaktı sonra anime gösterimi olcaktı falan ama yattı o iş sebepleri ise fazla rağbetin olmayacağının düşünülmesi ve okul çıkışında çoğu kişinin gelmeyeceği :D katta boş bir ayaklı pano var onu kullanabilir miyim dedim kullanabilirsin dedi meclis başkanı ben de 15 tatilde bu tarz yazı çıkartıp bir de anime tanıtımları falan bir pano yapmayı düşünüyorum :D birkaç kişi var animeci benden başka çizim falan yapıyorlarmış onlara da soracağım isterlerse onlar da bir şeyler katsınlar umarım iyi bir sonuç ortaya çıkar :D

bu yazı da tam panoluk bence sıkıcı da değil uzun olamsına rağmen Abdullah!ın dediği gibi + rep :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

hiç sorma ace güya okulda kulüp açılacaktı sonra anime gösterimi olcaktı falan ama yattı o iş sebepleri ise fazla rağbetin olmayacağının düşünülmesi ve okul çıkışında çoğu kişinin gelmeyeceği :D katta boş bir ayaklı pano var onu kullanabilir miyim dedim kullanabilirsin dedi meclis başkanı ben de 15 tatilde bu tarz yazı çıkartıp bir de anime tanıtımları falan bir pano yapmayı düşünüyorum :D birkaç kişi var animeci benden başka çizim falan yapıyorlarmış onlara da soracağım isterlerse onlar da bir şeyler katsınlar umarım iyi bir sonuç ortaya çıkar :D

bu yazı da tam panoluk bence sıkıcı da değil uzun olamsına rağmen Abdullah!ın dediği gibi + rep :D

Teşekkürler sana iyi çalışmalar ayaklı panonla  :D
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ben koy derim ama istersen biraz özetle çünkü bazıları okumaya bile başlamaz

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.