Jump to content

Kaizen (Japon Şeysi)

Songena

Önerilen İletiler

Kaizen (Japon Şeysi)

Tembel insanları düşündüren Japon şeysi neymiş göz atalım. :D

Naruto’nun çocukluğu azmiyle dolu.(Bazen bu hali bıktırıyor ama olsun. :D )

Bakuman tamamen çalışmak ve azim üzerine kurulu seri. İnsanın izleyince gidip çalışası geliyor. (Biraz bekleyince çalışma hevesi kaçıyor o ayrı.  )

Kaizen küçük değişimlerle hedefimizi gerçekleştirebileceğimizi anlatan Japon felsefesi. :mellow: />2. Dünya Savaşı'ndan sonra iş yerlerinde kullanılan yöntem artık her alanda uygulanabiliyor. “Felsefe” dediğim için sıkıcı olduğunu düşünerek fareye koşup, konudan uzaklaşanlar olacakmış gibi his doğdu içime. 

Ve mazoşist yanımı ortaya çıkararak "sıkıcı" diyen Houtarou gifini atıyorum.   :desperate2-onion-head-emoticon:tumblr_mskv4x122L1ssq2teo1_500.gif

Bu küçük değişimler saçma da olabilir. Yeter ki hedefe ulaşmaya faydalı bir yöntem olsun. 

Bir kişisel gelişim sayfasından alıntı:

“Kahve içmeyi bırakmak istiyorsanız her gün bir yudum az içerek işe başlayabilirsiniz.”

:cool-onion-head-emoticon:

Kaizen’in işe yaramasının nedenleri:

“Tüm değişimler, hatta olumlu olanlar bile korkutucudur. Radikal ya da devrimci yollarla amaçlara ulaşmaya çalışmak genellikle başarısızlık demektir; çünkü korkuyu arttırırlar. Kaizen’in küçük adımları, beynin korku dolu tepkisini etkisiz hale getirir, mantıklı düşünceyi ve yaratıcılığı uyarır.

x3d3YA.jpg

Flappy Bird her  yerde. :D Bu konu için oyunun anketini yapmıştım. Katılanlara tekrar teşekkürler.

Sadist yanım ortaya çıktı şimdi de. Haberlerde, magazinlerde hep merak ettiğimiz olaylara “Az sonra karşınızda” denir. Bunu kendi konuma uyguluyorum

” Az sonra anket karşınızda.”

(Desem de yazının sonunda anketten bahsedeceğimi biliyorsun.  :embarrassed2-onion-head-emotico )

Çaktırmadan saydırmanı göze alıyorum. :D

Değişimlerin korkutuculuğunun bilimsel açıklamasını yapmayı denedim. Ancak bir türlü yazıyı toparlayamadım. 

h5056.gif

Okuldan örnekler vererek açıklamayı denerim artık. 

Hiç ders çalışmayan biri için tekrar yapmak çok zordur. Ders çalışmak içinden gelse bile oturup saatlerce çalışması ona işkence olur. 1-2 gün yapsa bile kısa zamanda bıkar.

İşte burada Kaizen hayat kurtarıyor.

Kendisine “Ders çalışmaya alışmak için yapabileceğim en kolay adım nedir? “ sorusunu sorduğunu düşünelim. Cevabı da şu olsun.  “Defteri açar göz atarım.”

Belki de 1-2 cümleyi anca okur kim bilir? Birkaç gün rahatça bu şekilde devam eder. Sonraki  günlerde  3 dakika,  5 dakika 10 dakika derken zamanla düzenli ders çalışan, sınıfın gururu olan biri haline gelir.

Küçük değişim olarak da eve gelince “çantayı açmak” diyelim. Her ne kadar kolay görünse de insan gözünde büyütürse her şeyden zor hale gelebilir. :D

İzlediği animeleri yarım bırakmış birini düşünelim. Hangisini izleyeceğini düşünmekten, anime izlemek için zamanı kalmaz. Korkutucu hedefi değil, yapabileceği en kolay adımı düşünüp sonra da yapmaya başlarsa farkında olmadan yarım bıraktığı serileri tamamlayabilir.

Flappy Bird Anketi!

:bird-onion-head-emoticon:

Reklamlardan sonra!

Reklamı izlemek istemezsen seni engelleyemem. Sonuçta burası TV değil. Her şey senin mausene bağlı ama olsun. Reklamı izledikten sonra yazıdan daha çok keyif alacağına inanıyorum. :D  

Sırf heyecan olsun diye ve gıcıklığına daha çok konuşabilirim ama yoruldum. :D Anketten çıkardığım sonuçları açıklıyorum artık.  (Forum üyelerine yaptım anketi. :D )

Çoğu kişi oyunu yüklemeden önce kolay olduğunu düşündü ve beklediklerinden daha zor olduğunu gördüler.

Hatta ilk çubuktan geçirmek bile zor geldi.  Etrafındakilerinin 200’lerde olan skorlarını unutup en azından ilk çubuğu geçmek için uğraştılar.

İlk çubuğu geçince devamının geldiğini görüp yavaş yavaş daha fazla yapmaya çalışınca Flappy Bird bağımlısı olmaya yaklaştılar. :D

İlk çubuğu geçemeden pes eden kişiler oyunu direk sildi.

İstisna da oldu. 1-2 kere denemiş ve 28 olmuş hemen. ("İyi kabuslar" diyorum ona. Neden böyle dediğimi o bilir.:D 15 yapmak için saatlerce uğraşmıştım zamanında.  )

Kaizen’le alakası:

İlk çubuğu geçmek: Düzenli olarak küçük adımlar atmak. Düzenli ders çalışmaya deftere göz atarak başlamak, her gün bir yudum az kahve içmek gibi…

Zamanla rekorlar kırmak: Hedef için yavaş yavaş ilerlemek.

Ve zafer!

wbWaRn.jpg

Amaca ulaşmak ..

Reklamı izleyen ve klavyemi çürüterek yazdığım yazıyı sabırla okuyan herkese teşekkürler. :lol: 

KPgA69.jpg

Bir daha ki sefere yeni bir konuda karşılaşmak dileğiyle.  

Civciv.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sen Kaizen yumağıymışsın Civciv-san. Ben böyle bir konu yapmaya ne kadar üşenirim zorlanırım beaaah :ghost-onion-head-emoticon:

Bu konuyu açarken çok zorlandım ben de. :( Bilimsel ve felsefi konu açmaya korkarım artık.  :ph34r:

İstisna...Çoğunluğa uymayıp farklılık yapan anarşist bir ruhum olduğunu hep söylerlerdi B) 

PS: Hee bu arada güzel konu olmuş :D

İdolümsün artık. :D Ben bile çoğuluğa uyamayı sevmedim halde dayanamayıp oynadım.  :mellow:

Ben de bir kaç yazıyı yazmak için bile üşeniyorum  :depressed1-onion-head-emoticon: Konu güzel olmuş :)  2 video da çok komikti  :D

2. reklama gülmekten yazamadım rahatça. :D 

güzel yazmışsın kız  :D  bana ve benim benzerim şahıslara çok ayrarlı olcak bi konu  :D  

Teşekkürler.  :lol: O kadar saçmaladım bir işe yarar inşallah. :D 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Abi çok iyi yaa.. :ahaaah-onion-head-emoticon:  Demek ki neymiş ders çalışamıyorsam benim bir suçum yok.

Bu arada o makyaj şeysinden sonra sırf boya badanalı arkadaşlarıma hangi gözle bakacağımı kestiremiyorum.. (Lan erkek mi yoksa bunlar :crying3-onion-head-emoticon: )

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Abi çok iyi yaa.. :ahaaah-onion-head-emoticon:  Demek ki neymiş ders çalışamıyorsam benim bir suçum yok.

Bu arada o makyaj şeysinden sonra sırf boya badanalı arkadaşlarıma hangi gözle bakacağımı kestiremiyorum.. (Lan erkek mi yoksa bunlar :crying3-onion-head-emoticon: )

Olabilme ihtimali yok değil  :P

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.