Jump to content

Asosyal Olmanın İyi ve Kötü Yönleri

Lethal

Önerilen İletiler

IkigamiDeliverer, 30 dakika önce yazdı:

Selamlar,

Diğer yazılanlara pek göz atmadım, bunun için özür dilerim. Bundan dolayı yazacaklarımı diğer yazılanlara hitaben değil direkt soruya cevaben yazıyorum. Yazacaklarım nesnel gibi görünse de tamamen öznel düşüncenin ürünleridir. 

Konunun üzerinden epey vakit geçmiş olsa bile bu konuda biraz yazmak istiyorum. Yazacaklarıma başlamadan önce söylemek isterim ki toplumdan ayrı olmayı yeğlemek ile insanın kendini eve kapatması aynı şey değildir. Toplumdan ayrı düşmenizin size birtakım getirisi olabilir; kendini eve kapatmanın ise insana hiçbir getirisi olmaz. Daha doğrusu bu gibi psikolojik konuları artı ve eksiye göre ayırmak pek doğru olmaz bana göre. Zaman, mekan, durum öğeleri, bir şeyin ne zaman iyi ve ne zaman kötü olacağını belirler. Basit bir örnek ile sevgi, korku, endişe ve neredeyse diğer bütün duyguların tamamı zamana, mekana ve duruma göre gelişir ve değişir. Bugün sevdiğiniz birisini başka bir zamanda, başka bir mekanda, başka bir durumda sevmeyecek olabilirsiniz. Binaenaleyh toplumdan geri durmanın (eve kapanmak değil) zamana, mekana ve duruma göre iyi ya da kötü sonuçları vardır fakat bu sonuçlar sabit değildir ve sürekli değişir. Velhasıl, verilen artı yön, vakti geldiğinde ya da başka bir kişiye göre eksi yön; eksi yön ise vakti geldiğinde ya da başka bir kişiye göre artı yön olarak doğacaktır. 

Sonuçların sabit olmadığını -düşündüğümü- söylemiştim fakat insan doğasında bazı yavaş gelişen durumlar vardır. İstisnalar olabilecek olsa bile bir insan yalnız olmayı içgüdüsel olarak yeğlemez. Çağlar öncesinden aktarılan özellikler, bir insanın yalnız kaldığında tehlikeye daha çok yaklaşıyormuş gibi hissetmesinin asıl sebebi fakat değişen insan hayatı da bu gibi içgüdüsel şeylerin yok olmasına bir sebep. Buna binaen yalnız olmayı yeğlememiz için zorunlu olarak bir dış etken gerekiyor diye düşünüyorum. Bir film, bir olay, belki de örnek aldığımız bir kişi. Yani bu ufakken (8-12 yaş aralığı) izlediğiniz bir filmin etkisiyle de gelişebilir (ufak olmanıza gerek bile yok), bir çocukluk travmasıyla da gelişebilir. Bir insan yaradılışından dolayı buna eğilim gösterebilir fakat benim söylediklerim izole olmuş insanlar için geçerlidir. 

Önceki paragraflarda yazdığım gibi sonuçları sabit değildir fakat genel olarak bir getirisi de yoktur bana göre. İnsanlardan izole bir şekilde yaşamak bir noktada sizin duygularınızı köreltir, algınızı bozar, gelecekte zorunlu olarak yaşamanız gereken (hayatta kalmak için bir iş sahibi olmak gibi) noktalarda sizi tökezletir. İnsanlardan ayrı yaşıyor olmanız -ki bu bir noktaya kadar mümkün değildir- birtakım davranış bozukluklarını, ruhsal problemleri de siz kabul etmeseniz bile beraberinde getirecektir. Duygularınızı köreltmesinden kastım aslında bazı şeyleri pek iyi kavrayamayacak olmanızdır. Yani demek istediğim, insanların arasında gelişen ve onlar için (ve daha büyük çoğunluk için) gayet normal olan bir durum, duygu, davranış ya da düşünce size tamamen yabancı gelebilir. Algı konusu fazlasıyla tartışılır, apayrı bir konu. Evvela, algı ne demektir onu öğrenmek gerek, şimdilik atlayacağım. Bütün bunlardan ziyade insanlardan izole bir şekilde yaşamak demek deneyim eksikliği demektir.  Deneyim eksikliği ise beraberinde duygusal ve fiziksel zayıflığı getirir. İnsanlardan acısıyla, tatlısıyla almanız gerekenleri alıp bunu bir deneyime çevirmek ve yine aynı şekilde onlara karşı kullanmak bu döngünün bir parçası. Toplumdan izole olup, evinizden çıkmayarak yazar olabilirsiniz fakat edebiyat hakkında bilgi sahibi olamazsınız. Ne beşeri (sözel) ne de sayısal bilimlerde insanı tanımış ve onun bir parçası olmadan bir şey elde edemezsiniz. Deneyim eksikliği, kendisini eve kapatan vakalarda görülmesi daha muhtemeldir.

Lafı daha fazla uzatmadan söylemek istiyorum: İnsanlardan belirli olayların etkisiyle uzak duruyor ya da başka bir şeylerin etkisiyle yalnızlığı tercih ediyor olabilirsiniz fakat tamamen izole bir şekilde yaşamanız, yalnızca yıllar süren bir intihardan ibaret.  Ruhunuzun gücü için hareket; bedeninizin gücü için de dinginlik gerekir. O yüzden asosyal olmayı tercih etseniz bile eve kapanmayı, hareketsiz kalmayı tercih etmeyin. Size kısa bir hikaye anlatayım: Damo (Budizm'i yükseklere taşımak için Çin'i baştan aşağı gezen Hintli bir rahip), Çin'de yerleştiği manastırda yaşayan rahiplerin meditasyon yaparken -yapmaya çalıştıkları esnada- pek çok kez odaklanma sorunu ve düşüncelerini yoğunlaştırmada sıkıntı çektiklerini gördü. Damo, bu durumu düzeltmek ve onları sağlıklarına geri getirebilmek için bazı dövüş hareketleri öğretti. Zamanla bu hareketler, Hatha Yoga hareketleri ile birleştirildi ve I Chin Ching adını aldı. Yıllar geçtikçe kendi içinde kollara ayrıldı, bozulmalar yaşadı fakat rahiplerin beden ve ruh dengesini korumakta temel dayanakları bu oldu. Umarım alakasız olarak görünen bu hikayeden bir şeyler çıkartırsınız, sevgiler.

çoğuna katılıyorum yalnız katılmadığım az kısım için 1-2 soru sormak istiyorum. ruh gücü için hareket beden gücü için dinginlik gerekiyor yalnız bu gereklilikler asosyalliğin dezavantajlarına maruzken de karşılanabilir. hareket etmek için illa insanların arasına karışmak gerekmiyor ve dinginlik zaten çoğunlukla etrafın karmaşasında çevremizdekiler tarafından engellenen bir his. ruhumuz ve bedenimizi karşılayabiliyorsak izole olsak nolur olmasak nolur? insanın ruhunu ve bedenini beslemesinden başka bir ihtiyacı mı var? sırf deneyim eksikliği oluşuyor diye intihar mı sayılıyor? ona bakacaksak bir insan hayatını ne kadar dolu yaşarsa yaşasın yine de ulaşamayacağı sayısız deneyimi gerisinde bırakarak ölecektir. o halde herkes intihar ediyor zaten öyle mi?

yalnızlığa gelince, insanların yalnızlıktan kaçınmalarının sebebinin tehlikelere karşı bir araya gelme ve hayatta kalma ihtiyaçlarıyla alakalı olması çok muhtemel. çok uzun zamanlar boyunca bu şekilde yaşamak zorunda kaldıkları bir gerçek. demek oluyor ki tehlikelere karşı kendinden emin olan ve hayatta kalabileceğini de bilen bir insan öleceği güne kadar yalnızlık diye bir şeyi aklından geçirmeyebilir. durum buysa asosyallik kişinin toplum tarafından itilip kendi yolunda gitmek  zorunda bırakılması ve bunun kişide sosyal travma haline gelmesi değil midir? durum bu değilse nedir? 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 134
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

- Sizce asosyal olmanın iyi yönleri varmıdır? Varsa da nelerdir? - Peki ya kötü yönleri varmıdır? [Tabiki de vardır, saçma bi soru oldu sanırım :D] Varsa da nelerdir?   Hadi konuşalım,tartışalım,payla

Hahahaa güzel konu olmuş :D Öncelikle asosyal ile içine kapanıklık arasında ince bir çizgi var bence... Genelde asosyal insanlar sessiz sakin bir yaşam tercih edip ellerini ayaklarını hayattan çektikl

yapmayın arkadaşlar asosyal olmanın iyi yönleri yoktur. Sadece bazı insanlar iletişim konusunda pek hevesli değildir. İçine kapanıktırlar. Bu sebepler insanları ben asosyal miyim asosyallik daha mı iy

Kai, 1 saat önce yazdı:

çoğuna katılıyorum yalnız katılmadığım az kısım için 1-2 soru sormak istiyorum. ruh gücü için hareket beden gücü için dinginlik gerekiyor yalnız bu gereklilikler asosyalliğin dezavantajlarına maruzken de karşılanabilir. hareket etmek için illa insanların arasına karışmak gerekmiyor ve dinginlik zaten çoğunlukla etrafın karmaşasında çevremizdekiler tarafından engellenen bir his. ruhumuz ve bedenimizi karşılayabiliyorsak izole olsak nolur olmasak nolur? insanın ruhunu ve bedenini beslemesinden başka bir ihtiyacı mı var? sırf deneyim eksikliği oluşuyor diye intihar mı sayılıyor? ona bakacaksak bir insan hayatını ne kadar dolu yaşarsa yaşasın yine de ulaşamayacağı sayısız deneyimi gerisinde bırakarak ölecektir. o halde herkes intihar ediyor zaten öyle mi?

yalnızlığa gelince, insanların yalnızlıktan kaçınmalarının sebebinin tehlikelere karşı bir araya gelme ve hayatta kalma ihtiyaçlarıyla alakalı olması çok muhtemel. çok uzun zamanlar boyunca bu şekilde yaşamak zorunda kaldıkları bir gerçek. demek oluyor ki tehlikelere karşı kendinden emin olan ve hayatta kalabileceğini de bilen bir insan öleceği güne kadar yalnızlık diye bir şeyi aklından geçirmeyebilir. durum buysa asosyallik kişinin toplum tarafından itilip kendi yolunda gitmek  zorunda bırakılması ve bunun kişide sosyal travma haline gelmesi değil midir? durum bu değilse nedir? 

Merhaba,

Ruhun hareketliliğe; bedenin dinginliğe ihtiyacını asosyallik için değil de daha çok eve kapanmak ve hareketsiz kalmaya yönelik yazmıştım fakat yazdıklarımı tekrar okuduğumda o kısmı -istemeden- asosyalliğe dahil etmişim gibi görünmüş, bu hatamdan dolayı çok özür diliyorum. Hareket etmekten kastım insanların içine karışmak değil vücudu geliştirmektir. Herhangi bir spor dalı ya da hareket gerektiren bir şey olur. Hareketten kastım sadece yürümek, insanlarla iç içe olmak gibi gözükmüş, sanıyorum ki bu da benim hatam, özür dilerim. Dinginlik modern dünyada nasıl sağlanır bilmiyorum, bunun için sizin imkan oluşturmanız yeter. Deneyim eksikliğinin oluşması bunu bir intihar yapmaz fakat kelimenin tam anlamıyla izole olmak, hiçbir iş yapamayacak, hiçbir beceri edinemeyecek hâle gelmek -bence- intiharın ta kendisidir. Deneyim eksikliğine gelecek olursak: Deneyim eksikliğinden de kastım, kişinin toplum içinde yaşayamayacak kadar izole olmuş olması. Eğer bir insan yeteri kadar toplumdan izole olursa toplum içinde nasıl davranacağını, ne yapacağını, üzerine verilen sorumlulukların altından nasıl kalkacağını doğal olarak bilmeyecektir. Ayrıyeten, nasıl davranabileceğini bilemediğinden ve daha önce görmediği (bundan kastım durumlar, olaylar, belki mekanlar) şeyler ile karşılaştığından daha çok odasına kapanmayı yeğler ve bu işin sonu da bir yere varmaz.  Velhasıl, deneyim eksikliği, kişinin toplum içinde iş yapamayacak duruma gelmesidir. Yoksa hiçbir insan Ağrı Dağı'nın zirvesine tırmanamadı diye intihar ediyor sayılamaz. Modern dünyada avcıyken av olma, saldırıya uğrama riski (normal şartlarda) çok az. Modern dünyada insan bunu yaradılışının bir gereği olarak yaşayabilir ya da sonradan seçebilir, bir sonraki cümlede ise bunun sadece kendini izole etmiş ve (söylememiş olsam bile) etmeye çalışanlar için söylemiştim. En nihayetinde asosyallik, bir travma da olabilir, bir şeyin etkisinde kalarak böyle bir şeye girişme çabası da olabilir. Ben ne psikoloji okuyorum ne de bunun üzerine daha önce eğitim aldım, yorumlarım tamamen gözlemlere dayanıyor. Yani bir şekilde birilerinin canını sıktıysam, yanlış laf ettiysem, incittiysem affola. İyi geceler.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

IkigamiDeliverer, 13 saat önce yazdı:

Merhaba,

Ruhun hareketliliğe; bedenin dinginliğe ihtiyacını asosyallik için değil de daha çok eve kapanmak ve hareketsiz kalmaya yönelik yazmıştım fakat yazdıklarımı tekrar okuduğumda o kısmı -istemeden- asosyalliğe dahil etmişim gibi görünmüş, bu hatamdan dolayı çok özür diliyorum. Hareket etmekten kastım insanların içine karışmak değil vücudu geliştirmektir. Herhangi bir spor dalı ya da hareket gerektiren bir şey olur. Hareketten kastım sadece yürümek, insanlarla iç içe olmak gibi gözükmüş, sanıyorum ki bu da benim hatam, özür dilerim. Dinginlik modern dünyada nasıl sağlanır bilmiyorum, bunun için sizin imkan oluşturmanız yeter. Deneyim eksikliğinin oluşması bunu bir intihar yapmaz fakat kelimenin tam anlamıyla izole olmak, hiçbir iş yapamayacak, hiçbir beceri edinemeyecek hâle gelmek -bence- intiharın ta kendisidir. Deneyim eksikliğine gelecek olursak: Deneyim eksikliğinden de kastım, kişinin toplum içinde yaşayamayacak kadar izole olmuş olması. Eğer bir insan yeteri kadar toplumdan izole olursa toplum içinde nasıl davranacağını, ne yapacağını, üzerine verilen sorumlulukların altından nasıl kalkacağını doğal olarak bilmeyecektir. Ayrıyeten, nasıl davranabileceğini bilemediğinden ve daha önce görmediği (bundan kastım durumlar, olaylar, belki mekanlar) şeyler ile karşılaştığından daha çok odasına kapanmayı yeğler ve bu işin sonu da bir yere varmaz.  Velhasıl, deneyim eksikliği, kişinin toplum içinde iş yapamayacak duruma gelmesidir. Yoksa hiçbir insan Ağrı Dağı'nın zirvesine tırmanamadı diye intihar ediyor sayılamaz. Modern dünyada avcıyken av olma, saldırıya uğrama riski (normal şartlarda) çok az. Modern dünyada insan bunu yaradılışının bir gereği olarak yaşayabilir ya da sonradan seçebilir, bir sonraki cümlede ise bunun sadece kendini izole etmiş ve (söylememiş olsam bile) etmeye çalışanlar için söylemiştim. En nihayetinde asosyallik, bir travma da olabilir, bir şeyin etkisinde kalarak böyle bir şeye girişme çabası da olabilir. Ben ne psikoloji okuyorum ne de bunun üzerine daha önce eğitim aldım, yorumlarım tamamen gözlemlere dayanıyor. Yani bir şekilde birilerinin canını sıktıysam, yanlış laf ettiysem, incittiysem affola. İyi geceler.

şimdi eksik diye belirttiğin kısımlar kafama takılmıştı ve sordum onun dışında benim ne canımı sıktın ne de incittin. belki yazma şeklim biraz fazla direkt dümdüz sert kaçtı bende öyle oluyor çünkü kusura bakma xd bir insanın tamamıyla izole kalması zaten mümkün değil gibi bir şey artık. dünyanın kotası ya dolmuş ya da dolmak üzere. sosyalden çok izole kalmanın hem beden hem ruh sağlığı için daha faydalı olacağını düşünüyorum. bir ortam ne kadar kalabalıklaşırsa orada paylaşılan her şeyin kalitesi o kadar düşer bu da benim gözlemim. yemesi içmesi barınması işi artık ne olursa onu çokça kişiye yetiştirme ihtiyacı,  o şeye gösterilen özenin önüne geçer. bilgi kirliliği de o derece artar genelde ki bu en kötüsü. virüs olayı hiç ortaya çıkmamış olduğunda da tamamen böyle düşünüyordum yoksa şimdi virüsten dolayı zaten basbas bağırıyorlar izole olun diye..

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.