Jump to content

Asosyal Olmanın İyi ve Kötü Yönleri

Lethal

Önerilen İletiler

daha çok insanları pek sevmediğim için dışarı çıkmam.(birde tembel bir insan olduğum için üşendiğimden)

çok arkadaşım yok ama az da olsa dostum var. onlar yetiyor.

asosyalliğin(veya benim tabirimle tembelliğin) en büyük sorunu diyalog. arada bir komşulara öğlen varki iyi akşamlar dediğim oluyor. tek kötü yanı bu.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 134
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

- Sizce asosyal olmanın iyi yönleri varmıdır? Varsa da nelerdir? - Peki ya kötü yönleri varmıdır? [Tabiki de vardır, saçma bi soru oldu sanırım :D] Varsa da nelerdir?   Hadi konuşalım,tartışalım,payla

Hahahaa güzel konu olmuş :D Öncelikle asosyal ile içine kapanıklık arasında ince bir çizgi var bence... Genelde asosyal insanlar sessiz sakin bir yaşam tercih edip ellerini ayaklarını hayattan çektikl

yapmayın arkadaşlar asosyal olmanın iyi yönleri yoktur. Sadece bazı insanlar iletişim konusunda pek hevesli değildir. İçine kapanıktırlar. Bu sebepler insanları ben asosyal miyim asosyallik daha mı iy

ayştan mode : on

ayştan mode : off

konu kilit :D

Ayştan her yerde

Bak LeornKayn'nın cevabını Yuki vermiş.

Senin dediğin Sosyofobik ( Böyle bir tanım mı varmış der yazar ama mantıklı kelime :D ) Mesela anne-baba şuraya gidelim dediğinde yada daha da basitçe arkadaşlarla şu cafe gidelim denildiğinde sen gitmek istemiyorsan bu senin asosyal değilde sosyal ortama karışamama problemindir.Asosyal terimi aslında çok yerle karıştırılabiliyor.İlla ki herkesin sevdiği şeyi senin sevmen gerekmez.Topluma aykırı davranmak yada düşünmek asosyallik değil.

Bu yüzden ikinizde asosyalden ziyade fazla insan olan ortamda rahat olamayan insanlarsınız...Genelde bu tarz insanların dolu dolu arkadaşlarından ziyade tek tük dost denilebilecek kişileri vardır :D

Kısaca: Aylık 12.000 sms'in 1000 bile doldurmamak asosyallik değildir.Huy meselesidir :D

Barış Adminin dediği gibi;

Yorganı kafana geçirirsen ve iletişim kurmayıp bütün herşeyden kendini soyutlamak Hikikimori...

PC avcısı olup her işini ev ve pc başında yaparak hayattan korkmak ( ki bu çalışma ve iş bulma olarak ) Neet...

(Basitçe)

Ama hiçbiriniz intihara kadar gitmeyinde ( Ayyy soldan soldan geliyorlar tahsin :D )

İntihara bu sebepten gidilirmi abi :D o kadarda değil...örnek bana uymadı ama arkadaş şuraya gidelim buraya gidelim dediğinde tamam olur bana fark etmez ben her yere gelirim lafılarını söylerim :D birde insanlar beni çok yanlış anlar ya düşünce yapımı biraz farklı buluyorum...ne dertli adammışım ben bea içimde kalmış baya baya :D döküldükçe dökülüyorum arkadaş... :D

Ama annem düğün olcak gel sende dediğinde kaçış yollarını ararım zaten bıraktı artık beni düğünlere sürüklemekten annemin deyimiyle çok fena hakaret ( buradaki hakaret yaramazlık rahatsızlık anlamında :D ) ediyormuşum ona...evet baya sinir etmişliğim var sonuç olarak düğünlerden kurtuldum...

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ayştan her yerde

İntihara bu sebepten gidilirmi abi :D o kadarda değil...örnek bana uymadı ama arkadaş şuraya gidelim buraya gidelim dediğinde tamam olur bana fark etmez ben her yere gelirim lafılarını söylerim :D birde insanlar beni çok yanlış anlar ya düşünce yapımı biraz farklı buluyorum...ne dertli adammışım ben bea içimde kalmış baya baya :D döküldükçe dökülüyorum arkadaş... :D

Ama annem düğün olcak gel sende dediğinde kaçış yollarını ararım zaten bıraktı artık beni düğünlere sürüklemekten annemin deyimiyle çok fena hakaret ( buradaki hakaret yaramazlık rahatsızlık anlamında : :D) ediyorsun evet baya sinir etmişliğim var sonuç olarak düğünlerden kurtuldum...

türk annemlerinin geneli çocuklarını düğne götürmekte meğilli

ayrıca bende fark etmez diyyip giriyorum ama girdiğim yerin fiyatlrınada şöle bi bakıyorum hemen :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

benim cafe cart curt seçme gibi bi takıntım yok anne-baba ile biyere gitmeme sorunum var :D annemle bir cafe gidince utanıyorum nedense :D

Ayştan her yerde

Ama annem düğün olcak gel sende dediğinde kaçış yollarını ararım zaten bıraktı artık beni düğünlere sürüklemekten annemin deyimiyle çok fena hakaret ( buradaki hakaret yaramazlık rahatsızlık anlamında :D ) ediyorsun evet baya sinir etmişliğim var sonuç olarak düğünlerden kurtuldum...

Şu yaşıma geldim sırf pazara gitmemek için pazarın olduğu gün hasta rolüne bile girişebiliyorum :D

Tabi sonrasında " Sanki bir tek ben yiyorum bunları" gibi sözler söyleniyorda neyse .Bu konu bütün gençliğin yarası deşmeyelim :P

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Şu yaşıma geldim sırf pazara gitmemek için pazarın olduğu gün hasta rolüne bile girişebiliyorum :D

Tabi sonrasında " Sanki bir tek ben yiyorum bunları" gibi sözler söyleniyorda neyse .Bu konu bütün gençliğin yarası deşmeyelim :P

şu ayşıma  kadar toplasan 10 kere anca pazara götürdü beni 1-2 sinde kayboldum bidada götürmedi gelcen geleceksin felanda demiyo (yaş 17 )

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Neet = Açılımı "not in employment,education or training" olan, bilişim çağının gençlerini etkileyen, özellikle asya'da (Japonya, Kore, Çin vb.) görülen bir olgu. Bir gencin imkanı olsun-olmasın, okula, işe gitmek, ya da aile hayatına karışmak yerine kendini bir yere kapatıp, aşırı bağımlılık yaratabilecek uğraşlara yönlenmesini (online oyunlar, anime-manga vs.) tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Özellikle Japonya'da durum vahimdir milyonlarca genç neet'in olduğu tahmin ediliyor, genç nüfusu gittikçe azalan ülkede. Diğer etken de, tam zamanlı bir işe girmenin direkt olarak eğitim düzeyi ile ilişkili olması ve lise mezunlarının iş bulmakta oldukça zorlanmalarıdır. (Doğaldır, 700 tane üniversite açıp, nüfusunun yüzde 40'a yakını universite mezunu olursa lise mezunu tabii bunalıma girer.)

Hikikomori = Japon kökenli bir çeşit hastalık. Japonca'da sözcük anlamı "Elini ayağını çekmek" olan bu sözcük, yaşamdan elini ayağını çekip temel ihtiyaçlar dışındaki tüm zamanını odasının içinde geçirenleri ifade etmektedir. Japon psikiyatr Tamaki Saitō'nun dünya tıp literatürüne kazandırdığı hastalığın tek müsebbibi bilgisayar değil. 90′lı yıllardan beri Japonya’da kendini ailesiyle yaşadığı evin bir bölümüne kapatıp sosyal yaşamı tamamen reddeden ergen ve gençleri tanımlamak için kullanılıyor. Hüseyin Çağlayan'ın kapsül içinde yaşayan kadın konulu art-medya çalışması, bu hastalıktan ya da durumdan muzdarip olanların yaşantısını ve içinde bulundukları durumu çok iyi ifade etmektedir.

Bende asosyal birkaç anime karakteri ekleyeyim, bütün günümüz gençliği ve çocukların ortak sorunu bu, hatta japonya da baya bir önemli sorun haline geldi :P
Keima - The World God Only Knows 
Kou - Kaichou wa Maid Sama 
Shinra - Durarara 
Llyod - Code Geass 
Uryuu - Bleach 
Takeyama - Angel Beats 
Kidou Eita - Ore no Kanojo to Osananajimi ga Shuraba Sugiru (bu eleman hikigaya hachiman'a benziyor, animenin konusuda benzer zaten)

ben de bunu söylicektim. asosyallik, içe kapanıklık ve NEETlik farklı durumlar.

NEETlik ile asosyalliğin alakası yok. NEETler için en güzel örnekler sanırım Kamisama no Memochou'da var. asosyal olmakla içe kapanık olmak aynı şey değil, genele bakarsak çoğu asosyal içe kapanık ama içe kapanık olup da baya sosyal olan tanıdıklarım var. hangisinin ne olduğunu açıklıycak kadar otorite hissetmiyorum kendimi, Google'dan bakabilirsiniz neyin ne olduğuna :D

bence asosyal olmanın iyi yanı yok. zorlarsak tabii ki iyi şeyler çıkabilir. ama bu aslında iyi yanı var demek değil bana göre. kredi kartı borcundan ötürü intihar edenlerin de kredi kartı borcundan kurtulduğu için intihardan bi nevi bişey kazandıkları söylenebilir aynı mantıkla.

edit:

şöyle yani:

10154192_10152162468586840_4556650005410

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bak LeornKayn'nın cevabını Yuki vermiş.

Senin dediğin Sosyofobik ( Böyle bir tanım mı varmış der yazar ama mantıklı kelime :D ) Mesela anne-baba şuraya gidelim dediğinde yada daha da basitçe arkadaşlarla şu cafe gidelim denildiğinde sen gitmek istemiyorsan bu senin asosyal değilde sosyal ortama karışamama problemindir.Asosyal terimi aslında çok yerle karıştırılabiliyor.İlla ki herkesin sevdiği şeyi senin sevmen gerekmez.Topluma aykırı davranmak yada düşünmek asosyallik değil.

Bu yüzden ikinizde asosyalden ziyade fazla insan olan ortamda rahat olamayan insanlarsınız...Genelde bu tarz insanların dolu dolu arkadaşlarından ziyade tek tük dost denilebilecek kişileri vardır :D

Kısaca: Aylık 12.000 sms'in 1000 bile doldurmamak asosyallik değildir.Huy meselesidir :D

Barış Adminin dediği gibi;

Yorganı kafana geçirirsen ve iletişim kurmayıp bütün herşeyden kendini soyutlamak Hikikimori...

PC avcısı olup her işini ev ve pc başında yaparak hayattan korkmak ( ki bu çalışma ve iş bulma olarak ) Neet...

(Basitçe)

Ama hiçbiriniz intihara kadar gitmeyinde ( Ayyy soldan soldan geliyorlar tahsin : :D)

ya aslında cafeye gidelim denildiğinde neden gitmediğinde önemli eğer sohbet ederken yanlış bişey yapmaktan yada ortamda insanlara rezil olmaktan korkuyoson bu sosyofobikliktir ama sohbet etmek oturup kahve çay içmekten sıkılıyo istemiyosan o ayrı mesele tabi. İntihar meseleside bu sosyofobiklik çok can sıkmaya başlar anksiyeteye dönüşürse o zaman düşünülebilir :D şimdilik bana çok vurmuyo anksiyete  :mellow:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

ya aslında cafeye gidelim denildiğinde neden gitmediğinde önemli eğer sohbet ederken yanlış bişey yapmaktan yada ortamda insanlara rezil olmaktan korkuyoson bu sosyofobikliktir ama sohbet etmek oturup kahve çay içmekten sıkılıyo istemiyosan o ayrı mesele tabi. İntihar meseleside bu sosyofobiklik çok can sıkmaya başlar anksiyeteye dönüşürse o zaman düşünülebilir :D şimdilik bana çok vurmuyo anksiyete  :mellow:

Korkma yavrum Üni. giden insan az çok ortam yapar.Olmadı zorla orada yaptırılır :D

PS: Bu arada anksiyete :mellow: Yeni yeni kelimeler mi türüyor yoksa ben mi cahilim ( 2.sidir kesin  <_< ) bildiğimiz endişelenmek işde yawww <_<

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Korkma yavrum Üni. giden insan az çok ortam yapar.Olmadı zorla orada yaptırılır :D

PS: Bu arada anksiyete :mellow: Yeni yeni kelimeler mi türüyor yoksa ben mi cahilim ( 2.sidir kesin  <_< ) bildiğimiz endişelenmek işde yawww <_<

şuan en büyük korkulrımdan biri üni. asaosyal olmktı biraz rahatladım  B)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.