Jump to content

Lycaenidae

Üyeler
  • İçerik sayısı

314
  • Son ziyareti

• Kazandığı günler

4

İtibar Etkinliği

1. Beğen
    Lycaenidae got a reaction from MuhammetCls in Kavga çıkarsa hangi anime karakterini çağırırsınız ?   
    Code Geass - Lelouch vi Britannia. Tek bir emriyle herkesin intihar etmesine bakar. Mutlu son. 
  2. Beğen
    Lycaenidae reacted to Pseudohomophylus in Muhabbet Mekanı (Düzenli Bakılan Dutluk :) )   
    DI- DIIIT yanlış tahmin
    Zor ama imkansız değil, yürü be aslanım yaparsın sen
    Amin:)

Sen de hoş geldin
    İyi akşamlar ve geçmiş kandilin mübarek olsun:D
    İyiyiiim hem de çok kelimelere nasıl dökülür bilmiyorum ama fevkaladenin fevkinde olmama ramak kaladayım
    Sen nasılsın umarım iyisindir her şey yolundadır.

@Muratika Naber Ke- ah dur afedersin sen sevmiyordun böyle seslenilmesini
    Naber *merhaba ben sekiz yaşındayım* diyen ama Türkçeyi inanılmaz derecede iyi kullanan arkadaş
    Görüşmeyeli uzun zaman oldu, iyi olduğunu bilmek de güzel:) 
    Sormamda bir sakınca yoksa şeye @Mutaika şuna n'oldu?

@LycaenidaeSeni de buralarda görmek güzel Ferris-can:)
    Nasılsınız umarım herkes iyidir neyse ben gece yarısından sonra gelmek üzere kaçar 
    Adieu~

3. Beğen
    Lycaenidae got a reaction from Tahaavcu in Muhabbet Mekanı (Düzenli Bakılan Dutluk :) )   
    Ahaha verdim şukunu iyi ya, severim kelimeleri mezarından hortlatmayı  Bacaksız değil de başka bir şeydi ya, eski mesajlara bir bakayım Tamam bundan sonra artık babuşsun. xddddd

Oooo Balde of the Immortal geçen yılın baharında okumuştum, güzeldir, bol gore içerikli. Başlarda hikaye yavaş akınca çok hızlı okunmuyor ama sonradan bir tane Shougun danışmanı olan bir karakter var, konumunu yanlış hatırlmış olabilirim. O gelince fena güzelleşiyor manga. 
    Lovecraft... Kanlı yaram. Ayrı ayrı mı okuyorsun yoksa tek cilt mi?

O zaman Yıldız Bekçisi ve Tomie'ye bakabilirsin, ilgini çekersen alırsın. Ben işte bir Monster için o uzun bekleyişe girdim. Normalde haklısın uzun bir seriyi koleksiyon yapmak çok uğraştırıcı ve masraflı ki kağıtları euro ile alıyoruz... Ama Monster için değer. Yoksa ben de sen gibi tek cilt ya da 2 3 ciltlik seriler alıyorum. Onlar da genelde Ito Junji'nin eserleri oluyor. Mesela bu yıl No Longer Human gelecek tek cilt olarak, onu da alacağım. Evde yer kalmadı ama bakalım. En son 11 ciltlik Sandman aldım. Sanki evde çok yer var gibi. 
  4. Beğen
    Lycaenidae reacted to oscars_andre in 40 Yaşında Otaku (Oğlum için anime arşivi hazırlıyorum. Önerileriniz beni sevindirir.)   
    Merhabalar

Evet 40 yaşında ve hala usanmadan anime takip eden, yeni animeler keşfetmeye çalışan, eski animeleri düzenli aralıklarla tekrar izleyen, izleten, çevresine yayan, kişiliği belirli animelerden oldukça etkilenmiş bir öğretmenim. Evliyim ve bir oğlum var (o da anime gibi çocuk resmen:) Karımı dahi, kısmen, ona önerip izlettiğim animelerle tavladım. Yani anime, özellikle uzak doğu felsefesi ve yaşam tarzını yansıtması açısından, yaşamıma maddi ve manevi tesirleri olan bir kavram. Anime benim için anlama ve anlaşılma vasıtası.

Anime, benim için "The Greats" ve "others" diye ikiye ayrılır. Belirli bir mesajı ve alt mesajı olmalı, belirli duyguları harekete geçirmeli ve transfer etmeli, bir kavrayışa sebep olmalı ve hayata dokunmalı. Bunların da ötesinde varlığında bile habersiz olduğumuz hayatları deneyimlememizi sağlayarak empati becerimizi keskinleştirmeli. Bu sebeple oğluma büyüdükçe izlemesi için önereceğim animelerin listesini yapmak istiyorum ancak elime kalem kağıt almadan önce bu siteye sarılmam çok da şaşırtıcı değildir sanırım.

Özellikle Ghibli yapımı ve Miyazaki eli değmiş her çalışmaya değer veririm. Ancak artık neredeyse klasik haline gelmiş yapımlarla kendimi sınırlamamayı, zamanın yanında getirdiği yeni tatlara karşı açık fikirli olmayı da öğrendim. Ama yine de değerli bir anime benim için bir "buluş" niteliği taşımalıdır.

Ghibli başyapıtlarının dışında, Lady Oscar, Çocuk ve Canavar, Cowboy Bebop, Magic Knights Rayearth, Cobra Space Adventure, Monster, Berserk, Hellsing, Vampir Hunter D, Casshern, Wolf's Rain ve adını hatırlayamadığım daha bir çok seri ve film anime sevgisini kalbimin bir kenarına nakış gibi işlememi sağladı. Tabi ki yaşım itibariyle hala yayında olan ve herkesce takip edilen animelerden değil de 2000 ve öncesi animelerden zevk aldığımı belirmem gerek. 500, 600, 900 bölümlük seriler benim hiç ilgimi çekmedi. Bence anime tadında bırakılmalı. Haddinden fazla uzun bir anime sanat değiş para kaygısıyla üretiliyordur.

Bu sitedeki listelerden de epey yararlandım. Burada paylaşım yapan ve bilgilerini ve yorumlarını bizimle paylaşan herkese teşekkür ediyorum. Uzun zamandır sitenin sessiz ama aktiflerindendim ve artık bir merhaba bile dememenin bunca emeğe karşı kendi adıma büyük ayıp olacağını hissettim.

İyi ki varsınız.
  5. Beğen
    Lycaenidae reacted to KaladinStormblessed in Muhabbet Mekanı (Düzenli Bakılan Dutluk :) )   
    O zaman listeyi biraz kisaltayim dreams- ran-kagemusha-hidden fortress-red beard-seven samurai-ikuru ve yojimbo yeterli olacaktır :) werner herzogun Hollywood öncesi filmlerini tavsiye ederim. Hep ciddiyet bir kenara Terry gilliamin bütün filmlerini tavsiye ederim
  6. Harika
    Lycaenidae got a reaction from Caprihorn in Muhabbet Mekanı (Düzenli Bakılan Dutluk :) )   
    Al çuklat, ödülün. Aferin, girdiğim her Discord sunucuda erkek sanıldım ve az daha böyle giderse sanırım erkek olmayı benimseyeceğim. :D

7. Üzgün
    Lycaenidae reacted to KaladinStormblessed in Muhabbet Mekanı (Düzenli Bakılan Dutluk :) )   
    Peki nasıl rahat ediyorsan 
  8. Teşekkür
    Edebiyat sever birisi olduğun için Stalker ve zerkalo (ayna) yi izlemeni tavsiye ederim ek olarak Dr strangelove-himmel Uber Berlin - aguirre der zorn gottes-rashamon- ran-12 angry man- 2001 space odyssey şimdilik bunlar geliyor aklima
  9. Beğen
    Lycaenidae reacted to Pseudohomophylus in Doğum Günü Kutlama Bölümü   
    Teşekkürler Ferris^^   
    Ariel- chan  teşekkürler^^
    Benim forumda daha önceden takıldığım sıralar denk gelseydik çoktan sohbeti dibine kadar etmiş olurduk,
    hatta konuşulacak konu bırakmazdık emin ol.
    İkimizin de müsait olduğu zamanlarda her zaman konuşabiliriz.
  10. Beğen
    Lycaenidae reacted to Amygirl in TürkAnimeTv Genel İzleyici Anketi   
    Merhaba arkadaşlar!

TürkAnimeTv'nin izleyici profilini oluşturmak adına sizlere bir anket hazırladık. Geniş anime ve manga platformlarının ve birçok mecranın genel liste ya da senelere göre liste oluşturduğunu görmüşsünüzdür. Binlerce izleyicisi olan TürkAnimeTv'nin de neden böyle bir etkinliği olmasın dedik.

Bu etkinliğe göre izleyicilerimiz anketi doldurarak favori anime türlerini, en çok tercih ettiği anime içeriklerini, en sevdikleri ilk 10 animeyi, erkek ve kadın karakterleri seçecek.

Sizler de anketimizi doldurarak TürkAnimeTv genel izleyici profilini oluşturmamıza destek verin!

Anket için buraya tıklayınız!

Anketimiz 10 Şubat 2021'de sona erecektir. En kısa zamanda da sonuçlar duyrulacaktır. Anketle ilgili soru ve önerilerinizi konu altına yazabilirsiniz.
    İyi eğlenceler!

11. Beğen
    Lycaenidae got a reaction from Pseudohomophylus in En nefret ettiğiniz şeyler ?   
    Roman okurken bazı insanların "Git bilimsel şeyler oku, bunlar boş iş." demesi.  Aşırı sinirler.  

Hafif olarak misofonyayım o yüzden şapur şupur seslerden ya da yemekhanedeki metalin metale dokunuş seslerinden aşırı rahatsızlık hissediyorum.
  12. Teşekkür
    Lycaenidae reacted to Ellen in Muhabbet Mekanı (Düzenli Bakılan Dutluk :) )   
    Evvet gelelim benim kaçışıma..
    @pegasusejder her şey için teşekkürler, güzel vakit geçirdik şimdi artık bir süre daha toz bulut olmam gerek. Kendine iyi bak.
    @Pseudohomophylus  sana da sınavında başarılar dilerim. Kendine iyi bak.
    @heymely moderatorlükte ve okulunda başarılar dilerim. Umarım kolayca mezun olursun.
    @KaladinStormblessed daha çok konuşmaya fırsatımız olur inşallah abi. Kendine iyi bak.
    @KRHerusaizu sana da başarılar, kendine iyi bak. Tekrar görüşmek dileğiyle
    @BURUN yarım kalan kekik tarhun kapışmasını unutmayacağım İlk amacım o kapışmayı sonladırmak, o zamana kadar beni bekle, kendine dikkat et
    @MrTeddy bayağıdır uğramıyorsun buralara ama gelince tekrar görüşürüz Ted. Kendine iyi bak
    @yumulonely sana da şimdiden başarılar, 11in yükü de az değil. Tekrar görüşene kadar hoşça kal
    @ShadyRogue pek fazla görüşemedik ama bir dahaki gelişime seni burada bekliyorum, kendine iyi bak.
    @Lycaenidae @Ari01 hayatınızda ve sınavlarınızda başarılar, tekrar denk geldiğimizde bolca muhabbet etmek dileğiyle
    @Gorjek sınavda başarılar, kendine dikkat gorjekuu.
    @rimmuru sana da derslerinde başarılar; kendine iyi bak
    Sizlerle sohbet çok keyifliydi, unuttuklarım varsa özür dilerim. Hepinizin yeri ayrı, bir süre daha yokum;temelli gitmiyorum ama dünya hali bakalım bir daha nasip ne zamana.
    Hoşça kalın

13. Beğen
    Lycaenidae reacted to yumulonely in Muhabbet Mekanı (Düzenli Bakılan Dutluk :) )   
    @Mutaika Muhabbet mekanının mihenk taşlarından Muratika. Binlerce sayfanın yazılmasına burun ve pegasusla vesile olduğun için teşekkürler. Umarım yakında gelebilirsin. Çok özledik
    @pegasusejder Yine mekanın kuruluşunda büyük önemi olan pegasus Clannad savaşlarıyla uzun bir mücadelenin başlangıcını yapmış ve kendi tarafını güçlü şekilde savunarak Burun'un  bize ihanet etmesini sağlayabilmiştirNeyse şaka şaka sjsjsj Şimdiye kadarki sohbetin ve bana her anlamda yardımcı olduğun için teşekkürlerr. Matematikten psikolojiye her sorunumda yardımcı oldun. Başını biraz ağrıttım ama olacak o kadar sjsjsjs

@Pseudohomophylus abla sen de gerek japonca gerek sağlık olsun her zaman yanımızda oldun çok teşekkürlerr. Senin söylediklerin motivasyonumu, özgüvenimi arttırdı. Tabii hala özgüven eksikliğim var ama olsun
    @BURUN Mekanın ana kurucusu Ayrıca Clannad savaşlarında ilk başta bizim tarafta olup sonra karşı tarafa geçti unutmadık. Ama tabii ki de şaka jdfhfgdfh
    Burun'a çalışmalarında kolaylıklar diliyorum. Umarım ingilizceyi yapabilirsinHepimizin bugün bir araya gelmiş olmasında ilk adımı atmış olduğun tekrardan büyük teşekkürlerr
    @heymelyAbla moderatörlüğe kadar yükseldin tebrik ediyorum Bu grubu discord'a taşıdın ve bu şekilde her ne kadar forumdaki etkinlik biraz daha azalmış olsada aramızdaki bağların daha da güçlenmiş olduğunu düşünüyorum. Aslında bu discord işi konuşulduğunda hiç açılmayacak zannettim ama açtın sjhdhsjdh. Tekrardan tüm taptıkların için teşekkürler
    @mustafalrsm Çevirmenliğe başlamayı çok düşünsemde üniye gidince başlarım diyordum ama seninle geçen birkaç konuşmadan sonra şimdi başladım ve hiç pişman değili. Tüm stresimi alıyor çevirmenlik. Sana da çevirmenlikte başarılar bu arada
    @lntegral forumda her zaman konuşmak istediğim ama asla zamanı denk getiremediğim kişi sjhshsjshsj
    Açıkçası ben sohbetini gayet seviyorum. Şu ana kadarki sohbetin için de sana teşekkür ediyorum 
    @YatonunYenSisesi Benden hemen sonra gelmiştin lakap anası olarak  Ayrıca bir çok ortak yanımız olması da ayrı bir şey.  Normalde konuşamadığım konularda seninle gayet normal bir şekilde konuşabiliyorum ve bu beni çok rahatlatıyor. Sohbet ve muhabbettin ayrıca da taktığın lakaplar için teşekkürlerr
    @MrTeddyTeddddyyyy Birçok konuda sen bana ben de sana yardım ettim. Umarım istediğin yere gidebilirsin sjsjsjsj
    Ayrıca bana bu ai ayıklama işinde olan yardımların için de ayrıca çok çok teşekkürlerr. 
    @ChYRoNseri stalker lakabıyla chyorn'a sohbeti ve muhabbeti için teşekkürlerSeninle olan muhabbettimiz daha çok discord'da gelişti. O yüzden buradan mel ablaya tekrardan teşekkürler

@KRHerusaizu Sapık'a geldi sıraDiscord'u geliştirme ve diğer konularda olan katkıların için teşekkürler. Ayrıca beni en çok güldüren de sensin diyebilirim shsdghsgdsh Umarım istediğin yere gidebilirsin sen de 
    @MikasaWithInTheFire Mikasa çalışmalar yüzünden fazla gelemiyorsun ama konuştuğumuz bu kısa süre için çok teşekkürler Umarım istediğin yerlere gelebilir ve en önemlisi hem buraya hem discord'a sıklıkla gelebilirsin

@Veiykas Seninle daha çok discord'a konuştuk sanırım. Burada pek konuştuğumuzu hatırlayamadım. Konuşmuşsak da kusura bakma T^T^T
    Arada gidip gelmeler yaşansa da şu ana kadar bizimle olduğun ve sohbetin için teşekkürler
    @Akamine Seninle de yine discord'a konuşmaya başladık. Birçok farklı konuda tartışmalar oldu ama bu tartışmaların bana oldukça yararlı geldiğini söylemeliyim. Buraya gelip sohbet ettiğin için teşekkürler. Sapıktan sonra en eğlenceli bulduğum kişi olabilirsinAma bunu iyi anlamda söylüyorum. Moralimi yükselttin oldukça.

@KaladinStormblessedabi sana ayrıca çok teşekkürler. Gerek tecrüben, gerek konuşmaların, her şeyinle bana oldukça yardımın dokundu. Ayrıca öz güvenimi arttıran insanlardan biri de sensinUmarım discord'a da tekrardan gelirsin
    @explorer seninle de discord üzerinden konuşma fırsatımız oldu. Kabul etmeliyim ki senin fikirlerin her ne kadar benimkilerle uyuşmasa da bunu pek önemsemiyorum. Şu ana kadarki sohbetlerimiz beni gerek güldürdü gerek düşündürdü. Özellikle faklı bakış açılarıyla bakmayı öğrendim ki bunu oldukça değerli buluyorum. Umarım discord'a da tekrardan gelirsin

@ZorojuroSeninle çok fazla sohbete giremedik sanırım. Sadece başlarda konuşmalarımız oldu. Etkinliklere katılımın için teşekkürler. Ayrıca her ne kadar az konuşmuş olsak da seni unutmadım. Yani konuşmalarımız benim için gayet değerliydi
    @AraharaFoxPilot abiyi unutmayalımİlk başta pilot var falan denildiğinde inanamamıştım ama görünce şok oldum shgshgss
    Gerek verdiğin bilgiler gerek muhabbetin olsun hepsi için teşekkürler. Keşke gelsen de konuşmaya devam etsek. Sapık da bekliyor bak

@NagisaShiota ve @nagito_komaeda Sizi daha çok oyun kısmından hatırlıyorum. Muhabbet anlamında nagisa ile konuşmalarımız oldu ama nagito konuşmuşsak da hatırlayamadımHer neyse, ikinize de gerek muhabbetiniz gerek oyun mekanındaki ara ara eğlendiğimiz anlar için teşekkür etmek istiyorum

@Real-Men-Frrranky @Lycaenidae @Perfectum @Judgment @Kemankech @ChaneLaforet

Sizinle çok fazla derin şekilde konuşmadık. Ama yine de konuştuğum kişiler diye düşündüğümde sizleri unutmadım. Sohbet ve muhabbettiniz için teşekkürler. 

14. Beğen
    Lycaenidae got a reaction from mrbird015 in Darker than Black yeni sezon gelecek mi yada mangası var mı?   
    Manga tr'de mevcut, bilmiyorum link atma izni var mı ama site adını yazarsan çıkar. 
  15. Beğen
    Lycaenidae got a reaction from mrbird015 in Darker than Black yeni sezon gelecek mi yada mangası var mı?   
    Anime ve mangası farklı ama kısa zaten mangası, keyfine okumak istersen. Final olarak zaten bitti konu olarak, biraz yoruma açık bir son ama yeni sezon olacaksa da  bu saatten sonra zor. 
  16. Beğen
    Lycaenidae got a reaction from Bonten in Ne Dinliyorsun? (müziksiz hayat hayat mı be, diyenlerin mekanı)   
    J-Rock severler için gayet hoş bir karma albüm.

17. Beğen
  18. Beğen
    Lycaenidae reacted to pegasusejder in Spartacus (Arthur Koestler) Kitap İncelemesi   
    Selam arkadaşlar bu sefer de yeni bitirdiğim Spartacus adlı kitabın incelemesini yapacağım.
    Spartacus
    Yazar adı: Arthur Koestler
    Tür: Edebiyat/ Tarihsel roman
    Sayfa sayısı: 431

Bu romana başlamadan önce bana göre bilmeniz gerek iki durum var. Birincisi bu bir savaş romanı değil, ikincisi olaylar Spartacus'un gözünden anlatılmıyor. Şimdi biraz daha detaylı açıklayayım;
    1-) Savaş romanı değil derken şunu kastediyorum, detaylı bir şekilde savaşların işlendiği taktiklerin kurulduğu bir anlatım yok hatta savaş olacaksa bu savaş hikayesi en fazla 1-2 sayfa sürüyor. Kitap genel olarak bir grup haydudun giderek büyümesi ve bir isyan başlatıp devlet kurmalarını anlatıyor. Savaşlara biraz daha yer verilse belki güzel olabilirdi ama kitaptaki asıl olay savaşlar değil bir grubun isyan etmesi ve yaşadıkları zorluklar. 
    2-) Olaylar hep farklı kişilerin gözünden anlatılıyor ve sadece isyancıların grubundan değil diğer yerlerde ki kişileri de konu alıyor ve onları olayların nasıl etkilediğini bu durumu nasıl karşıladıklarını söylüyor. Mesela Roma halkının olayları nasıl gördüğünü bir katip üzerinden anlatıyor, isyancıların saldırdığı yerde bulunan insanların gözünden anlatıyor. Spartacus'un grubunda bulunan insanların gözünden olay anlatılıyor. Yani tek bir kişinin gözünden değil çevredeki bütün insanlar nasıl etkileniyor bunu anlatmış. İlk başlarda bu bana biraz kötü gelse de sonradan sevmeye başladım, çünkü sadece Spartacus'un gözünden veya grubunda ki bir kişinin gözünden anlatılsaydı diğer insanların ne hissettiklerini ve düşündüklerini bilemeyecektik. Bu anlatım tarzını da bence yazar gayet güzel aktarmış. 

Bu iki durumu belirtme sebebim @Lycaenidae bana bu kitabı önerdiğinde aklımda direkt olarak bu düşünceler oluşmuştu ve ilk başladığım da böyle olmadığını görünce biraz şaşırmıştım. Sizde de aynı düşünce oluşursa diye başta belirtmek istedim. Bu arada bu kitabı bana önerdiği için @Lycaenidae-sama'ya teşekkürlerimi sunuyorum  Senin de yorumunu bekleriz eğer müsait olursan :))

Kitap bir Romalı katip ile başlıyor, katibin adı Apronius. Apronius bize Roma hakkında güncel bilgiler veriyor bir nevi, işte başta kim var şu an ki yönetim nasıl falan filan. Tabii kendi işinden falanda bahsediyor ama bana genel olarak Apronius'un hikayesi sıkıcı geliyordu ve adam gözümde tamamen beleşçi olarak kaldı. (sebebi ise adam sürekli tiyatrodur bilmem nedir beleş bilet almaya çalışıyor) Apronius gladyatör müsabakasını izlemek istiyor ve müsabakayı düzenleyen adam eski bir arkadaşı ondan beleş bilet koparmaya çalışıyor. (beleşçi işte) Adamın yanına gittiğinde bir öğreniyor ki gladyatörlerden 70 kişilik bir grup geceleyin kaçmış. Bu kaçanlar arasında da en iyi iki dövüşçüsü olan Spartacus ile Crixus var. 

Bu gladyatör grubu aslında sadece keyfi bir şekilde yaşayıp sağı solu yağmalamak istiyorlar. Kaçarken pek bir düşünceleri yok amaçları sadece ölmemek için savaşmak. Bir yerden sonra kölelerden veya yerel halktan bu gruba katılanlar oluyor ve grupları gittikçe büyüyor. Dediğim gibi kitap bu grubun giderek büyümesinden ülkenin ve köle sisteminin nasıl etkilendiğini açıklıyor. Bu grup giderek büyüyor devlet kuruyor, kendilerine şehir kurmaya çalışıyorlar ve o sıra zorluklar yaşıyorlar. 

Kitapta insanların bir çok duygusu ele alınıyor özellikle kötü olanları, açgözlülük, korku, tembellik gibi. Bence bir numaradan açgözlülük duygusu var bu duygu hem zenginler için hem de köleler için geçerli. Zenginler açgözlü bu yüzden kölelerine daha fazla iş yüklüyorlar, köleler açgözlü çünkü özgürlüklerini kazansalar da daha fazlasını isteyip mutsuz oluyorlar. Zenginlerin kısmını geçelim, kölelerin kısmına gelelim. Köleler efendilerinden ayrılıp Spartacus'un yanına katılıyor ve Spartacus herkese eşit haklar tanıyan Güneş Devlet'ini kuruyor. Bu devlette herkes kendisi için çalışıyor, kendisi için ev veya yemek yapıyor. İnsanların açgözlülüğü burada ortaya çıkıyor ki kendilerine çalışmak onlara yetmiyor. Grubun büyük bir kısmı özgürlüğün çalışmadan istediğini yapmak olduğunu düşünüyor. Efendilerin yanında çalıştıklarından daha az çalışıyor ama onlara yetmiyor, tamamen istedikleri gibi yiyip içmek sağı solu yıkmak istiyorlar ki bu da Güneş Devlet'inin sonunu getiriyor. Bir diğer sorun ise grupta iki tane liderin yani birde Crixus'un bulunması. 

Crixus'un aslında liderlik umurunda değil ama bir çok insan onu lider olarak görüyor ve onu takip etmek istiyor çünkü Crixus'da onlar gibi açgözlü. Zaten Crixus ile Spartacus arasında ki fark bu, Spartacus kendi çıkarını düşünmeden herkesi düşünerek hareket ediyor, her olayı kontrol edip ceza veriyor ama Crixus kendisini düşünüyor, gruba ceza veremiyor çünkü kendisi de onlar gibi. Spartacus'un herkesin iyiliğini düşünmesine Zozimos adlı bir insan karşı çıkıyor ve şöyle bir lafı var "İyi niyetli bir diktatörden daha tehlikelisi yoktur." Bu laf tartışılmaya açık bir laf ki isterseniz yorumlarda görüşünüzü belirtebilirsiniz. (sözün tamamını sonda yazacağım) Spartacus her ne kadar Güneş Devlet'ini kurmaya etraf ile dost olmaya çalışsada diğer yerler ya korkudan anlaşmaya varmıyor yada Spartacus'un grubunun bir kısmı etrafa saldırıyor. Spartacus bu tehlikeleri başta seziyor ama bunu nasıl engelleyeceğini tam olarak bilemiyor ve akıl hocası da yok. Bu da bir diğer sorun çünkü kendi ideallerini kurmasını engelleyen bir grup var ve bu gruba ne yapması gerektiğini bilmiyor. En son Spartacus "Bu çağ Güneş Devlet'i için ya çok ham yada çok kart" diyerek devletten vazgeçiyor. 

Kitabı okumanızı tavsiye ederim, kitap yaklaşık 400 sayfa ve günde 1 saat civarı okuyarak 2 hafta gibi bir sürede bitirdim. Kitapta farklı bakış açılarından olayı anlatmasını her ne kadar sevsem de bazı kısımlar biraz ağır ve sıkıcıydı ama genel mana da beğendim bu durumu. Dediğim gibi savaşlar çok kısa anlatılıyor bu açıdan biraz kötü buldum çünkü Spartacus'un kıvrak zekası ve taktiksel özelliklerini tam tadını vermeden geçip gidiyor ama asıl olay savaş kısımları olmadığı için hak da veriyorum. Biraz da spoiler kısımlardan bahsedeyim :)

Kitap hakkında sizin de yorumlarınız varsa lütfen belirtin veya benim yazdığım yerlerde tartışmak istediğiniz bir konu varsa yazın burada amacım sadece bir kitap incelemesi yapmak değil aynı zamanda bir tartışma ortamı yapıp bilgi alış verişi yapmak. :) 

Not: Zozimos'un sözünün tamamı;

19. Beğen
    Lycaenidae got a reaction from Beytize in Doğum Günü Kutlama Bölümü   
    Teşekkürler. : D Hehe çok güzel denk gelmiş ya beğendim. Senin de geçmiş doğum günün kutlu olsun. 

20. Teşekkür
    Lycaenidae reacted to Gorkito in Doğum Günü Kutlama Bölümü   
    @Lycaenidae yeni öğrendim, doğum günün kutlu olsun 
  21. Teşekkür
    Lycaenidae reacted to Beytize in Doğum Günü Kutlama Bölümü   
    doğum gününüz kutlu olsun @Lycaenidae 
    aramızda 1 ay 1 gün varmış :D 
  22. Teşekkür
    Lycaenidae reacted to ChaneLaforet in Doğum Günü Kutlama Bölümü   
    @Lycaenidae Doğum günün kutlu olsun 
  23. Beğen
    Lycaenidae reacted to pegasusejder in Bilinmeyen bir kadının mektubu ve Bir kadının hayatından 24 saat (Stefan Zweig) Kitap İncelemesi   
    Arkadaşlar öncelikle merhaba, @Lycaenidae ile bir etkinlik yapmayı düşündük. Hem kitap okuyup yorumlamak isteyen olursa hem de okuyacak kitap arayan varsa diye forumda kitap incelemeleri yapmak istedik. Tabii fikir anası Lyca ama fikri icraata geçirmek bana kaldı :D Emel abla bize yeni bir başlık açacağını söyledi ama şimdilik böyle yazacağız. Şimdiden keyifli okumalar :)

Konu başlığından da anlaşıldığı üzere Stefan Zweig'in eserleri olan "Bilinmeyen bir kadının mektubu" ve "Bir kadının hayatından 24 saat" adlı öyküler hakkında yorum yapacağım. Ben direkt olarak iki tane öykünün birleştirilmiş halini sayın aldım ama dileyen iki öyküyü de ayrı ayrı kitaplar şeklinde bulabilir. Kitabın kapağını aşağıdaki görselde görebilirsiniz;

BİLİNMEYEN BİR KADININ MEKTUBU
    Yazar adı: Stefan Zweig
    Orijinal adı: Brief einer Unbekannten
    Tür: Roman
    Sayfa sayısı: 68

Kitap bir yazarın doğum gününde iş gezisinden dönüp, evine geçmesi ile başlıyor. Kahyası yazar evde olmadığı zamanlarda biriken mektupları getiriyor ve yazar kendince önemli olan mektupları okuyor. Daha sonra el yazısı ile yazılmış kalınca bir mektubu merak edip okumaya başlıyor, mektup "Beni hiç tanımamış olan sana" diye başlıyor. Yazar mektubun direkt olarak kendisine gönderilip gönderilmediğini anlamıyor ama merak ettiği için okumaya başlıyor.

Kitabın başlangıcı bu şekilde, yazarın veya mektubu gönderen kadının ismi hiçbir zaman geçmiyor. Hikaye tamamen kadının mektubu hakkında, yazara ait çok az bir kısım var. Hikaye bir küçük kızın binalarına taşınan yazara olan aşkını anlatıyor. Onu nasıl sevdiğini, onunla karşılaşmak için neler yaptığını, çocukça olan masum aşkından yetişkinliğe gelip şehvetle arzuladığı aşkına kadar olan olayları anlatan bir mektup. 

Bunu direkt olarak bir cinsiyete yüklemek istemiyorum, yani sonuçta aşk sadece bir cinsiyete ait değildir ve her cinsiyet gayet de derin bir aşk duygusu yaşayabilir. Hikaye sadece mektupta bir insanın diğerine olan aşkını anlatışını konu alıyor. Aslında ben bütün hikayenin mektupla sınırlı olmayacağını düşünüyordum ve hatta öyle olursa sıkılırım diye düşünmüştüm ama öyle olmadı. Kitabı 1.5-2 saat gibi bir sürede bitirdim ve gayet de akıcıydı. Aşk unsuru hikayede çok güzel işlenmiş ve sürükleyici bir şekilde devam etmiş. Bir çocuğun gözünde ki masum aşk ve çocuğun büyüyüp yetişkin olmasıyla birlikte duyduğu şehvet hissine kadar betimlemelerle zenginleştirilmiş ve okuyucuya aktarılmış. Yazarın anlatmak istediği "mutlak aşk" kavramını kimisi saplantı olarak görebilir ama en nihayetinde şu sonuca varıyoruz ki "aşkın gözü kördür." Çünkü burada çocuk aşkından dolayı öyle bir hale geliyor ki kapı kollarını öpüyor veya adamın sigara izmaritlerini toplayıp saklıyor. Çocuk sürekli olarak aşık olduğu yazarla ilgili düşler kuruyor, yazar olduğu için sağdan soldan topladığı kitapları gazeteleri okuyor ki ona yaraşır bir insan olsun. Çocukluk dönemi bitip büyüdüğünde bile yazarın onu fark edeceğini umarak hayatını yaşıyor ve başka hiçbir erkekle evlenmek istemiyor. 

Kitaptaki bazı ilgimi çeken olayları spoiler içerisinde anlatacağım.

Güncellenecek...

Arkadaşlar vizeler yaklaşıyor onun için bütün hepsini tek oturuşta yazma fırsatım olmuyor :) Ara ara gelip güncelleyeceğim :)
  24. Harika
    Lycaenidae got a reaction from pegasusejder in Ne Dinliyorsun? (müziksiz hayat hayat mı be, diyenlerin mekanı)   
    Kopun az.

25. Teşekkür
    Lycaenidae got a reaction from pegasusejder in Karanlığın Elçileri [Güncellendi] [30.06.2020] FF Yarışması   
    Hepinize keyifli okumalar dilerim. 

KARANLIĞIN ELÇİLERİ

İnsanlığın yaratılmasıyla Taht ve Işığın Çocuğu arasındaki bağ kopar ve Işığın Çocuğu, Taht'ı cennetten def etmek için ona savaş açar. Amacını gerçekleştirmek içinse dünyaya üç elçi gönderir.

SÖZLÜK
    Giriş

Anılar

Birinci Bölüm

İkinci Bölüm Birinci Kısım

İkinci Bölüm İkinci Kısım

İkinci Bölüm Üçüncü Kısım

İkinci Bölüm Dördüncü Kısım

İkinci Bölüm Beşinci Kısım

Üçüncü Bölüm Birinci Kısım

Üçüncü Bölüm İkinci Kısım

Dördüncü Bölüm

İlk hikayenin sonu.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.